ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
מדע 
סוף העולם נדחה למועד מאוחר יותר 
 
 ככה יראה חור שחור שיבלע את כדור הארץ? כנראה שלא, אבל זה נראה טוב   
מדע |
 
דורון פישלר

האם מאיץ ההדרונים הגדול עומד להביא את קץ העולם כשיופעל מחר? התשובה הקצרה: לא. ועכשיו לתשובה הארוכה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שמעתם כבר איך העולם יבוא אל סופו ביום רביעי, כן?

אם הכל יילך כמתוכנן, מחר בבוקר יילחץ מתג On כלשהו ב-LHC, " מאיץ ההדרונים הגדול", ששוכן מתחת לאדמה בגבול צרפת-שווייץ. ואם להאמין לכל מה שקראנו בעיתונים לאחרונה, יש סיכוי טוב שזמן לא רב לאחר מכן ייווצר שם חור שחור שיבלע את כדור הארץ. וזה הכל בגלל המדענים האלה שבנו את המאיץ המפלצתי הזה. לכן צריך לעצור אותם בכל מחיר.

יש אנשים שלוקחים את זה מאוד ברצינות, עד כדי כך שהם מאיימים על חייהם של המדענים האמורים. עצם קיומו של כדור הארץ הרי מונח כאן על הכף, וזה יותר חשוב מחייהם של אדם אחד או שניים, לא?
 

הדבר הכי גדול אי פעם

 
ה-LHC הוא לא רק מאיץ החלקיקים הגדול ביותר שנבנה מעולם או הניסוי המדעי הגדול ביותר שנערך מעולם, הוא המכונה הגדולה ביותר שנבנתה אי פעם בידי אדם, נקודה. זהו פרוייקט הנדסי שלידו החומה הסינית נראית כמו ארמון בחול. 27 ק"מ של מנהרות נחפרו מתחת לאדמה. הם מכילים צינורות שבתוכם יואצו חלקיקים ל-99.999% ממהירות האור, בעזרתם של 9,300 מגנטים אימתניים. הן מקוררות לטמפרטורה של שתי מעלות מעל האפס המוחלט, או בעברית, מינוס 271 מעלות. המכשיר הזה עלה 2.8 מיליארד דולר והוא צורך אנרגיה כמו רמת-גן, גבעתיים ותל אביב יחד ביום חם.

בשביל מה כל זה טוב? כדי לדעת מה לעזאזל הקטע עם היקום, זה למה. ה-LHC הוא כלי שיאפשר לפיזיקאים להעמיד למבחן את "המודל הסטנדרטי", לבחון את התאוריות המקובלות בקשר לחיים, ליקום ולכל השאר, ולספר לאנושות הרבה דברים שאנחנו עדיין לא יודעים על דברים יסודיים כמו החומר, המבנה שלו, מאיפה הוא בא, ואולי גם לאן הוא הולך. המכשיר הזה הוא לפיזיקת החלקיקים מה שטלסקופ החלל האבל הוא לאסטרונומיה: הוא מאפשר לראות יותר רחוק ויותר במדיוק מכפי שראינו אי פעם.

ולמרות זאת, הוא היה זוכה לכותרות קטנות יותר בעתונות מאשר אלה שיבשרו על החתונה של אחותה של בריטני ספירס. עד שמישהו התחיל לצעוק "סוף העולם!".
 
מאיץ ההדרונים הגדול. יש אור בקצה המנהרה?
 מאיץ ההדרונים הגדול. יש אור בקצה המנהרה?   צילום: GettyImages 
 

הסוף קרוב! או שלא

אז כן: שני אמריקאים הגישו תביעה נגד הארגון שמפעיל את ה-LHC בדרישה לעצור את הניסוי, בטענה שקיים סיכוי לכך שהוא ייצור חור שחור שיבלע את העולם. כן, יש גם מישהו שטוען שההתנגשויות בתוך המכשיר עלולות לגרום להיווצרות של "חומר מוזר" שמתפשט במהירות וישנה את ההרכב המולקולרי של הפלנטה כולה, סטייל קרח 9. כן, יש גם מדען רוסי אחד שטוען שמבחינה תאורטית, ה-LHC עשוי לפתוח פתח במרקם הזמן-חלל שיחשוף אותנו לפלישה של מבקרים מהעתיד. לא, ברצינות. זה אולי נשמע כמו המצאה של מישהו שראה הרבה יותר מדי "מסע בין כוכבים", אבל להגנתו צריך לומר שברגע שמתעסקים בחלקיקים יסודיים (אתם יודעים – מהסוג שהם גם גל וגם חלקיק, יכולים להיות בשני מקומות בבת אחת ואיכשהו יודעים אם אתה מסתכל עליהם או לא) הדברים נהיים כל כך מוזרים שגם התאוריות הכי ביזאריות מתקבלות כאפשרות רצינית.

אז כן, יש בערך שלושה מדענים שחושבים שה-LHC יביא את סוף העולם. אבל יש בערך 20,456,000 שחושבים שלא. הרעיון ש-CERN לא בחנו את כל האפשרויות לפני שהתחילו לבנות את המאיץ הוא מופרך: אף אחד לא קם בבוקר ובונה מכשיר שעולה 2.8 מיליארד דולר בלי לשקול טוב טוב את כל ההשלכות האפשריות של העניין. אפילו פעמיים.

בהחלט ייתכן שבמאיץ ייווצרו חורים שחורים זעירים; הם יהיו בגודל של רבע אטום בערך, ויתפוגגו בתוך פרק זמן כל כך קצר שקשה לתאר אותו בשפה פשוטה – אחד חלקי משהו עם הרבה מאוד אפסים של שניה. המאיץ לא יעשה שום דבר שהטבע לא עשה כבר מאות אלפי פעמים, לכן אם כדור הארץ היה הופך לגוש של חומר מוזר, הוא היה כבר עושה את זה מזמן (ישנה תאוריה הגורסת שכל זה כבר קרה). ובקשר למבקרים מהעתיד, נצטרך פשוט לקחת את הסיכון ולקבל את פניהם בחיוך. העובדה שצצו אנשים בעלי תאוריות אפוקליפטיות ביזאריות רק מוכיחה שאם תחפשו טוב תוכלו בוודאי למצוא מישהו, אי שם, שמאמין בכל תאוריה שהיא, כולל התאוריה הגורסת שארנב הקטניפ היפני ברא את העולם במשך 7 דקות מחלקיקי קווארק ווואסאבי.
 
ארנב הקטניפ היפני יוצר את המפץ הגדול (עיבוד מחשב: דורון פישלר)
 ארנב הקטניפ היפני יוצר את המפץ הגדול (עיבוד מחשב: דורון פישלר) 
 
 

יחסי ציבור גרועים

אבל כל זה לא מעניין את התקשורת. תורת הקוונטים אולי קובעת ששום דבר ביקום לא ודאי, אבל ודאות אחת בלי ספק קיימת: הכותרת "מאיץ החלקיקים יביא את סוף העולם!" היא מושכת יותר מ"בקרוב יופעל מאיץ חלקיקים שבזכותו יתבררו כל מיני דברים שאתם לא תבינו אם אין לכם תואר בפיזיקה". לכן מובן מאליו שמהרגע שמישהו אמר "סוף העולם", זה יהיה הדבר היחיד שידברו עליו. הרושם שנוצר הוא כאילו שהסיכוי להשמדת העולם הוא בערך 50:50 (או שכן, או שלא), בעוד שלמעשה אפילו תומכי תאוריות סוף העולם טוענים שהסיכוי לארוע קטסטרופלי הוא בערך כמו הסיכוי שתיפול עליכם פלייסטיישן 3 בדקה הקרובה.

הפחד הזה נובע מיחסי הציבור הגרועים שמהם סובל המדע. הצירוף "מדען מטורף" הוא שגור ומתגלגל על הלשון; סרטים הוליוודיים מטיפים לנו שוב ושוב לעולם לא לסמוך על טכנולוגיה אלא רק על תחושות הבטן שלנו; שרלטני ניו אייג' שמוכרים תרופות אליל מספרים שהטכנולוגיה רק גורמת נזק וכולנו צריכים לחזור אל השורשים ואל הטבע. כל זאת בזמן שהחיים הנוחים של כולנו תלויים לחלוטין בהישגי המדע – הוא מה שמאפשר לכם לקרוא את המילים האלה עכשיו, את המכונית שבה אתם נוסעים והטלפון שבו אתם מדברים, את קיומם של סרטים הוליוודיים, ואם אתם בני יותר מ-33 – רוב הסיכויים שאתם חייבים לו את עצם העובדה שאתם עדיין בחיים.
 

רוצים לדאוג? בבקשה

מחקר מדעי יכול להיות דבר מסוכן, בהחלט. רוצים לפחד? סבבה. תפחדו. לא חסר ממה. אבל תעזבו את מאיץ החלקיקים הגדול והתמים. יש כל כך הרבה תרחישים סבירים הרבה יותר שבהם סוף העולם עלול להגיע – ואני לא מדבר על "איום" כמו ההתחממות הגלובלית ("אוי יוי יוי, פני הים עלולים לעלות ב-30 ס"מ! מהר! נוסו על נפשכם! יש לנו רק 15 שנים כדי לברוח!") אלא על דברים שיכולים להביא לסוף העולם כפי שאנחנו מכירים אותו באופן כמעט מיידי. רוצים דוגמאות? בבקשה.

לוחמה ביולוגית. זה לא סוד (כלומר, זה כן סוד, אבל כולם יודעים) שבמקומות שונים בעולם יושבים אנשים ומנסים להנדס גנטית מגפות שתפקידן להרוג את האויב – מי שלא יהיה אותו אויב – ביעילות רבה יותר מכל פצצה. הבעיה היא שקשה ללמד את אותם חיידקים טיפשים את מי להרוג, ואחרי שהם יגמרו להרוג את האויב, הם עלולים להרוג גם את כל השאר. מגפה מהונדסת מוצלחת במיוחד עלולה לבצע חיקוי מוצלח של מגפת הדבר מימי הביניים, שהרגה בתוך שלוש שנים לפחות רבע מאוכלוסית אירופה – או אפילו יותר מזה. זה, כמובן, תרחיש שאף אחד לא מעוניין בו, ויש להניח שכל מהנדסי-הזוועה נוקטים בהרבה אמצעי זהירות. אבל טעויות קורות. גם טרוריזם קורה לפעמים. ראיתם "28 יום אחרי" או "12 קופים"? משהו כזה.
 
שואה ביולוגית - סיבה אמיתית לדאגה
 שואה ביולוגית - סיבה אמיתית לדאגה   צילום: מתוך הסרט "12 קופים" 
 
ננוטכנולוגיה. ננוטכנולוגיה היא, בעיקרון, בניית רובוטים מיקרוסקופיים חכמים שיודעים לעשות דברים מועילים – למשל, להיכנס לנו למחזור הדם ולהרוג חיידקים מזיקים. מה שמגניב במיוחד הוא שהרובוטים האלה אמורים לדעת לשכפל את עצמם: רובוטים קטנטנים שבונים עוד רובוטים קטנטנים. באג קטן אחד בתכנות עלול לגרום לרובוטים הקטנטנים לשכוח מתי להפסיק לבנות עוד רובוטים קטנטנים, וכך ליצור צבא שלם של רובוטים קטנטנים שלא עושים דבר חוץ מלבנות עוד רובוטים קטנטנים, עד שבסופו של דבר לא יישאר דבר בעולם חוץ מערמות ענקיות של רובוטים קטנטנים. אכלתם פעם דייסה? משהו כזה.

ואקום. בואקום, כידוע, אין שום דבר, לכן קוראים לו ואקום. אבל קיימת תאוריה שעל פיה ה"שום דבר" שאנחנו מכירים הוא לא לגמרי שום דבר, ובכל לא-כלום יש טיפה משהו – וטיפת המשהו הזה היא מה שמחזיק את היקום במקומו. אילו תיווצר אי שם, מסיבה כלשהי, "בועה" של ואקום אמיתי, היא תשאב לתוכה את כל מה שמסביבה כמו, טוב, כמו ואקום. כדור הארץ ייעלם כל כך מהר שאף אחד לא יספיק לשמוע את ה"גלופ" – אבל זה לא יעצור שם: בועת הואקום האמיתי תמשיך להתפשט, במהירות הקרובה למהירות האור, עד שתשמיד לא רק את הפלאנטה הקטנה שלנו אלא את היקום כולו.

כל זה, ועדיין לא דיברנו על הפחד הקיומי הישן והטוב, השואה הגרעינית – שאולי לא תשמיד את כדור הארץ לחלוטין, אבל מצד שני היא גם לא כיף גדול, לכל הדעות. אחרי כל התרחישים האלה, להיבלע על ידי חור שחור נשמע כמו אלטרנטיבה קלה, נוחה וחסרת כאבים. אבל זה לא יקרה. ביום רביעי יופעל מאיץ החלקיקים, וכדור הארץ ימשיך להסתובב כרגיל. שאני אמות אם אני טועה.

רוץ, רוץ יא חלקיק
עוד כתבות במגזין חיים ברשת
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by