ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
"המכשיר המשבט" הגיע לישראל 
 
 המכשיר כפי שצולם השבוע בישראל (צילום: נענע)   
 
אורן הוברמן וניצן ווידנפלד

מכשיר השיבוט נמצא בידי נציג התנועה הראלית בארץ; לדבריהם, מהווה המכשיר מהפכה של ממש בתחום השיבוט; מומחים: יש פה משהו, אבל לא להגזים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"מכשיר השיבוט" של חברת קלונאייד, המכונה בשם הקוד RMX2010, יושק רשמית בישראל ביום ראשון, 16 במרץ, במסיבת עיתונאים מיוחדת בבית ציוני אמריקה בת"א. את המכשיר תציג ד"ר בריג'יט בוסולייה, מנכ"ל החברה, שהוטסה במיוחד ארצה לצורך ההשקה.

המכשיר, אחד מתוך בודדים בעולם, הובא ארצה ע"י נציג התנועה בארץ ושוחרר מהמכס רשמית ביום שלישי השבוע , שלמרבה הפלא, לא שאל יותר מדי שאלות, והסתפק בתשובת דובר התנועה בארץ, קובי דרורי, כי "מדובר במכשיר היתוך-תאי, כמובן".

במבט ראשון על המכשיר ניתן לחשוב שמדובר בקונסולת משחקים פרימיטיבית אך מרשימה למראה; המכשיר כולל ידיות אחיזה מיוחדות, כפתורי תפעול גדולים וברורים ודוושה-רגלית מיוחדת המאפשרת הפעלה של המכשיר תוך השארת ידי-המשתמש פנויות. הדוושה שימושית למדי גם במקרה וברצונכם להקפיץ אוכל סיני תוך כדי הרחבת התא המשפחתי. ממשק נוח זה המון, מסתבר, גם כשמדובר במכשיר שיבוט עתידני.
 
דובר תנועת הראלים, קובי דרורי ביחד עם המכשיר
 דובר תנועת הראלים, קובי דרורי ביחד עם המכשיר   
חברת קלונאייד, מפתחת המוצר, זכתה לפרסום עולמי בעקבות הודעתה על כך שהצליחה, באמצעות טכנולוגיית השיבוט שלה, לשבט כחמישה תינוקות, אחת מהן בת למדענים ישראלים. החברה מנוהלת בידי חברי-התנועה הראלית ופועלת בהשראתה. על אף שהתנועה נחשבת לליברלית ושוחרת-מדע, היא מסרבת בעקשנות להציג לאקדמיה ולתקשורת הוכחות חד-משמעיות לגבי יכולותיה של הטכנולוגיה שפיתחה. בשל סיבה זאת, בין היתר, כלי התקשורת העולמיים נוטים, אולי בצדק, להתייחס בחשדנות רבה מן הרגיל בכל הקשור אליה.

מאידך, ניתן להבין את החשאיות הרבה שבה החברה פועלת, בעיקר בהתחשב בעובדה שרשויות החוק נוטות שלא לחבב אותה, בלשון המעטה. בעשור האחרון נפתחו מעבדות שונות של קלונאייד בשמות שונים ובמספר מדינות, ונסגרו לאחר זמן קצר, בד"כ לאחר עימות עם הרשויות המקומיות.
 

מכשיר שיבוט קומפקטי

 
המכשיר החדש, ה- RMX2010, הינו הפיתוח המסחרי הראשון של החברה, וצעד נוסף בדרך לזכות בלגיטימציה ציבורית. בשלב הראשון, המכשיר מיועד בעיקר למכוני-מחקר ואוניברסיטאות העוסקים בתחום הגנטיקה, הילודה והשיבוט. על פי הפרסומים, מדובר בפיתוח המתקדם ביותר בסדרת מכשירי-השיבוט של החברה, הפועלים בטכנולוגיית "היתוך תאים עובריים" (EMBRYO CELL FUSION). טכנולוגיה זאת אינה חדשה, והיא שימשה בזמנו בשיבוט-המוצלח-למדי של הכבשה דולי. ייחודו של המכשיר, לטענת החברה, הוא בכך שהוא מדויק עשרות מונים ממכשירי ההיתוך הקיימים היום, דבר המבטיח לו אחוזי הצלחה מרשימים בהרבה בתהליך השיבוט הראשוני, ומאפשר לו לפעול היטב גם על מטענים-גנטיים מורכבים במיוחד.

בקווים כלליים, "טכנולוגיית ההיתוך" בה משתמש המוצר החדש מאפשרת הזרמת פולסים חשמליים מדוייקים במיוחד אל תוך תא ביצית אנושי, דבר הגורם לו להיפרד מגרעין התא המקורי שלו ולהתאחד, כנגד הטבע, עם גרעין של תא גוף אחר (תא עור למשל). בניגוד לתא זרע, המכיל את מחצית המידע הגנטי של האב, תא הגוף האחר מכיל את כל המידע הגנטי של האדם ממנו נלקח, כך שהצאצא שיתפתח ממנו יהיה זהה לחלוטין לתורם התא. בדומה לכל הפריית-מבחנה, תא הביצית-המחודש מושתל ברחם, ומתפתח כעובר רגיל.
 
 

החזון הופך למציאות?

 
יש להזכיר שאין מדובר כאן בטכנולוגיה בדיונית. הטכניקה לשיבוט בע"ח הוכיחה את עצמה כפועלת ואפשרית לחלוטין, והכבשה המשובטת דולי, שנפטרה לאחרונה, היוותה הוכחה חיה ונושמת לכך. מאידך, אחת הבעיות הגדולות המעכבות את תחום השיבוט, לפחות ברמה הטכנולוגית, הינה אחוז הכישלונות הגבוה במיוחד שהיה בתהליך. דולי, למשל, היא הכבשה המשובטת היחידה ששרדה מתוך כ-260 כבשים פגומות-גנטית ששיבוטן לא צלח. אחוז כשלונות גבוהה שכזה הופך כל פרויקט שיבוט ליקר ואיטי להחריד, ומלבד זאת, מעורר בעיה מוסרית קשה לגבי עתידם של מאות-עוברים שישתתפו בניסוי שכזה.

לבעיה זאת, טוענת קלונאייד, מצאה החברה פיתרון: "הצלחנו להעלות את אחוזי ההצלחה בהיתוך מעשרים אחוזים במקרה הטוב, לשמונים אחוזי הצלחה. זה משמעותי מאוד", מעידה בראיון מיוחד ל"חיים ברשת" מנכ"ל החברה, בריג'יט בוסלייה.

התנועה הראלית בכלל, וחברת קלונאייד בפרט, מביעים התעניינות רבה בישראל. התנועה הראלית מנסה מזה זמן רב להשיג אישור ממשלתי להקמת "שגרירות האלוהים" בירושלים, דבר שעל פי אמונתה יקדם את חזרתם של יוצרינו, חוצנים מתקדמים טכנולוגית, לכדור הארץ. בכדי לעורר את דעת הקהל בישראל לעניין, בחרה בוסלייה לחשוף את ה-RMX2010 דווקא בישראל, בין שלוש המדינות הראשונות בעולם שזכו לחזות במכשיר.
 

"קלונאייד אינה משתפת פעולה"

מדענים בריטים, שטוענים כי ערכו בדיקה שטחית של המכשיר, הודיעו כי סביר להניח שהמכשיר אכן מסוגל לעשות את המובטח, אך סייגו בכך שספק גדול אם אחוזי ההצלחה בהם מתגאה המכשיר הם אכן כאלו. את תגובתם דחתה קלונאייד מכל וכל בטענה כי "לא ניתנה להם גישה למכשיר ולכן גם טענותיהם ריקות מתוכן".

ניסיון משמעותי יותר לחקור את אמיתות הצהרות החברה בוצע השנה בידי צוות מדענים בראשות העיתונאי ד"ר מייקל גילן, אך גם ניסיון זה הוכרז ככישלון בטענה כי "קלונאייד אינה משתפת פעולה".

אם החלטתם שה"משבט" הוא המתנה האולטימטיבית ליום-האם, מומלץ לשמור אותו בינתיים בקופסה. בשנת 1999 חוקקה הכנסת "חוק איסור התערבות גנטית", האוסר לחלוטין על שיבוט בישראל עד שנת 2004.

רוצים בכל זאת? את המכשיר ניתן לרכוש, גם בישראל, באמצעות אתר החברה ובמחיר מציאה של כ-9,200 דולר (כמעט 45 אלף שקלים).
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by