ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
"השיבוט יכול להביא לחיי נצח" 
 
 נמצאת בקשר רציף עם כל הילדים המשובטים. ד``ר בוסלייה   
 
אורן הוברמן וניצן ווידנפלד

כך אומרת ד"ר בריג'יט בוסלייה, מנכ"ל חברת השיבוט קלונאייד, בראיון מיוחד ל"חיים ברשת". בוסלייה: בקרוב נחשוף את זהות ההורים הישראלים של התינוקת המשובטת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"בקרוב נחשוף את זוג המדענים הישראלי שלהם נולדה התינוקת המשובטת", כך אומרת בראיון ראשון לכלי תקשורת ישראלי מנכ"ל חברת השיבוט קלונאייד, ד"ר בריג'יט בוסלייה.

לעיתונות העולמית יש מערכת יחסים יוצאת דופן עם ד"ר בוסולייה. מצד אחד, העיתונות לא יכולה שלא לאהוב אותה: תמיד יש לגברת מה לומר. לא סדאם ולא תופעות אקלים הרסניות מעניינות אותה; היא פשוטו כמשמעו מייצרת את החדשות שלה בעצמה. ויותר מכך, אם הצהרותיה אכן נכונות – ככל הנראה היא גם בעלת אחד הג'ובים הכי שווים בתעשייה, מייד אחרי איל פלד כמובן.

מצד שני, העיתונות לא סובלת את הגברת בוסולייה. היא משתוקקת לראות אותה מתפתלת. היא רוצה לשמוע אותה מתנצלת, מודה שהכל שטויות. לוחשת בקול מבויש שלא דובים ולא עוברים, חאלאס עם השטויות ו- "ראל מותק, הולכים הביתה".

אבל בוסולייה לא מתכוונת לתת לאף אחד את התענוג. כשהיא מדברת, על אף המבטא הצרפתי הכבד שלה, אפשר לשמוע את הכריזמה שלה תוססת לך באוזן וגורמת לך להדחיק את כל הציניות והספק. בטון של מורה לביולוגיה שגיל הפנסיה ממנה והלאה, היא עונה לכל שאלה בפירוט ובקצב קבוע. מהר מאוד אתה מבין שלהפתיע אותה לא תוכל. מקסימום קצת לעצבן.
 
לא רוצים להפוך לאלוהים. בוסלייה וראל
 לא רוצים להפוך לאלוהים. בוסלייה וראל   
בוסולייה (46) נולדה בצרפת ונחשבת למדענית כשרונית, יש המוסיפים גם "מבריקה". היא עשתה את התואר השני שלה בביוכימיה, את הדוקטורט בכימיה-פיסיקלית, ותואר נוסף, אותו עשתה בארה"ב, בכימיה-אנליטית. בשנת 1992 הצטרפה לתנועת הראלים, במקביל לעבודתה בחברת כימיקלים צרפתית בשם "אייר ליקוויד". ב-1997 נתנה ראיון לעיתון צרפתי בו הכריזה על תפקידה החדש כמנהלת בחברת קלונאייד. "אייר ליקוויד" לא אהבה את מה שקראה בעיתון ופיטרה אותה מעבודתה בחברה. בהמשך, תבעה בוסולייה את החברה על אפליה-דתית – וזכתה. בתחום האישי המזל לא האיר לה פנים, והיא התגרשה מבעלה ואיבדה את הבעלות על ביתה, גם בשל היותה ראלית.

בשנת 1999 מינה אותה ראל, המנהיג הרוחני של התנועה הראלית, למנכ"לית חברת קלונאייד. בתחילת שנת 2001 נתנה בוסולייה את הופעתה המתוקשרת הראשונה בוועדת הקונגרס האמריקאית, במסגרתה אמרה כי קלונאייד תשהה את השיבוטים עד שהעניינים החוקתיים הקשורים בשיבוט ייפתרו סופית. באוגוסט 2001, הוציא בית הנבחרים האמריקאי אל מחוץ לחוק שיבוט בני אדם. פחות משנה מאוחר יותר הכריזה בוסולייה על התינוק המשובט הראשון, ילדה ששמה EVE (חווה). מדענים הגיבו בזלזול להצהרה, אך בוסולייה הבטיחה כי הוכחות מוצקות לשיבוט יגיעו בתחילת שנת 2003 – אנחנו עדיין ממתינים. מאז שובטו, על פי טענת החברה, ארבעה תינוקות נוספים.
 
 
התנועה הראלית איתנה בדעתה שבני האדם נוצרו ע"י חוצנים, בהנדסה גנטית. איך טענה מסוג זה מתיישבת עם עדויות אבולוציוניות?
"אני לא חושבת שישנן עדויות אבולוציוניות. כשאנחנו מסתכלים במציאות בראי האבולוציה, מתקבלת המסקנה שהתפתחות המינים היא תוצאה של מקרה. אותן מוטציות לא היו מקריות, לא ייתכן שהן היו מקריות. הידיעה שמאחורי כל מין ישנם מדענים מתיישבת טוב יותר בדעתי. כל המינים הם תוצאות של ניסויים. התיאוריה הזו היא האמינה ביותר: אני לא יכולה לתאר לעצמי שאל מיתי יצר דברים מכלום. תורת האבולוציה ותורת הבריאה האלוהית נראות לי כאגדות באותה מידה. נסתכל על המדענים – הם כבר עכשיו יוצרים מינים חדשים. ה"אלוהים" (Gods) החוצנים היו מדעני גנטיקה שנאלצו לעזוב את עולמם משום שהעיסוק במקצועם נעשה בלתי חוקי שם, בדומה למצב שאליו אנו מתקרבים כאן".

את מנסה לומר שאת פסימית לגבי עתיד השיבוט בכדור הארץ?
"מצב כזה עלול להיווצר. אנו (הראלים) עוקבים אחר החלטות הנוגעות לשיבוט בכל העולם בעניין רב. הורי הילדים המשובטים לא רוצים להיות מוכרזים כפושעים. עד שלא יתבהר הסטטוס המשפטי לא נוכל לפרסם את זהות ההורים. אני מפחדת מהמחשבה שייתכן שבדומה ל'אלוהים' שלנו, ניאלץ למצוא דרך ולקיים את מחקרנו בחלל".

האבולוציה לדעתך נגמרה? עכשיו הגיע הזמן לקחת את הטבע לידיים?
"לפי הוד קדושתו ראל, בנקודה מסוימת בזמן ה"אלוהים" הפסיקו את הניסוי ונתנו לנו להתפתח בכוחות עצמנו. הם שלחו שליחים להדריך אותנו, 40 נביאים: המפורסמים שבהם היו משה, ישו, מוחמד ובודהה. ה'אלוהים' מתעניינים בהתפתחותנו במידה רבה".

חברת קלונאייד הוקמה בכדי לשכפל בני אדם. את לא רואה בעייתיות מסוימת בניסיון לחקות את מעשה ה"אלוהים"?
"אני לא רוצה ולא יכולה להפוך ל'אלוהא'. אני מקווה שאני אבצע את המעט שאני יכולה כאות הערכה למה שה'אלוהים' העניקו לי – חיים ואינטליגנציה. ה'אלוהים' מעוניינים שנתקדם. התקדמות המדע על כדור הארץ חשובה להם ביותר. אני רוצה להיות מסוגלת לעמוד גאה בפניהם ולהודות להם על המתנות שהעניקו לי".

איך הצלחתם לבצע מחקר נרחב שכזה ועדיין לשמור את מיקומה המדויק של חברתכם בסוד? ולמה, בעצם?
"את השאלה הזאת תפנה לסוכנים שלנו. אנחנו חברה של מדענים. בלית ברירה נאלצנו לפתח דרכי התקשורת מוצפנים, בשל הבעיות שלנו עם הרשויות. במקום הראשון שבו התחלתי לבצע את ניסויי, המשטרה צותתה לטלפון שלי והצליחה לגרום לסגירת המקום. אנחנו מאוד משתדלים שזה לא יקרה יותר".

מאיפה הכסף למכשור, לכח-האדם, לניסויים?
"בעיקר משקיעים פרטיים. בנוסף, החלנו במכירת שירותים מיוחדים בהיקף מצומצם. לדוגמא, שירות ביטוח המאפשר ללקוח לשמור תאים מגופו, כלומר מידע גנטי, כאשר הוא בריא. אם ירצה להשתכפל בעתיד או שיצטרך תרומת איברים, שידע שקיימת עבורו האפשרות. טרם התחלנו בשיווק מלא של מוצרינו. נתחיל במכירות בפועל בחודשים יוני או יולי. את השיבוטים שנעשו כבר ואת עשרים השיבוטים הבאים אנו מבצעים ללא תשלום, כחלק מהניסוי בשיבוט בני אדם. בהמשך לא תהיה לנו ברירה אלא לדרוש תשלום עבור השיבוט".
 
 
הבנתי שיש לכם שירות חדש של שיבוט חיות מחמד.
"נכון לרגע זה אנו מתרכזים בפרויקט שיבוט בני האדם בלבד. כל הפרויקטים האחרים הושעו לזמן מה עקב אילוצים כספיים. לאחר שנשיג את מטרתנו העיקרית נפנה למטרות המשניות כגון שיבוט חיות מחמד, שהעבודה עליו החלה מזמן".

כמה יעלה שירות השיבוט? האם גביית תשלום לא תערער את הבסיס המוסרי שבשיבוט?
"המחיר תלוי במידת ההשקעה שהתהליך דורש. הלוואי והייתי יכולה להעניק לכל אותם אנשים חשוכי ילדים את שירותי החברה שלי בחינם, אולם המשקיעים דורשים תמורה לכספם. גם הורי הילדים ששובטו עד כה דורשים השקעה רבה".

הילדים המשובטים כולם בריאים?
"כן. ללא דופי".

איך את מתמודדת עם התביעות המשפטיות הרבות על החברה?
"רובן של התביעות בארה"ב. אני מעסיקה חמישה עורכי דין שעסוקים בייצוגנו בתביעות שונות. התביעות בגין פגיעה בילדים כבר התבררו ונסגרו, אולם כרגע תלויות ועומדות נגדנו מספר תביעות בנושאים כלכליים ובנושאים הנוגעים לחוקי חברות. מספר חברות דורשות שנחשוף את מיקום המעבדות שלנו. בכדי להסיר ספקות אני חופשייה לספר שאני בקשר רציף עם כל הילדים המשובטים. הם עוברים בדיקות תקופתיות וכולם מרגישים בטוב".

חוק נגד שימוש מחקרי בעוברים נמצא כרגע בהליכי חקיקה בארה"ב, ושיבוט בני אדם כבר אסור. עתיד קצת מדאיג עבורכם.
"ישנן מספר מדינות שבהן שימוש בתאים עובריים מותר לחלוטין, בקליפורניה לדוגמה. אנו מנסים לפתח דרכים ליצירה של תאים עובריים, שמקורם לא בהפלות, אשר יחליפו תאים עובריים מופָּלים, בכדי שלא לעבור על חוקים דומים. בכל מקרה, קלונאייד לא מוצבת על אדמת ארה"ב" (לפי הסברה הרווחת חברת CLONAID מוצבת כרגע ביפן).

האם הידיעות על מותה של הכבשה דולי השפיעו על מחקרכם?
"שמעתי את הידיעות והצטערתי לשמוע, אבל לא הייתה להן השפעה על תהליך המחקר שלנו. לאחר בירור מעמיק יותר התבררו גם כמה עובדות נוספות שלא פורסמו: הכבשה שתרמה את התאים לשיבוט דולי מתה ממחלה דומה לזו שבה לקתה דולי. בנוסף לזאת, נודע לנו מעדויות עובדים במעבדות שבהן שכנה דולי שקיים נוהל להרוג את כל הכבשים בגיל שש, ודולי לא הייתה יוצאת דופן. לדעתי היא היתה יכולה להגיע לשיבה טובה אילו נתנו לה. בכל מקרה אין להסיק מזה מסקנות על עוברים אנושיים".

אם ברור לכם שאתם צודקים, למה אתם נמנעים מלהביא הוכחות בפועל? הרי מדובר בבדיקת DNA פשוטה.
"אנחנו נזהרים מטעמים משפטיים. מלבד זאת, ההוכחות יגיעו בקרוב מאוד".

לא מטריד אותך מה שיקרה אם טכנולוגיית השיבוט תגיע לידיים רעות? מנהיג יוכל להקים לו צבא של משוכפלים, למשל.
"זאת חשיבה של הדור הישן. המאבקים האחרונים דוגמת קוסובו הוכיחו שגם כוחות צבא של מאות אלפי חיילים לא יכולים לעשות שום דבר נגד טכנולוגיה מודרנית. אתה לא צריך היום מיליוני חיילים – כל מה שאתה צריך זה לוויינים, מטוסים ופצצות חכמות. לבזבז כסף על ייצור שיבוטי-חיילים יביא תועלת רק ללוחמים שמנגד".

את באמת מאמינה ששיבוט יכול להביא לחיי נצח?
"כמובן. זה העתיד, ואני מקווה שעוד בדורנו. כשתתפתח הטכנולוגיה המתאימה נוכל לייצר שיבוט של גופנו, להאיץ אותו לגיל 18 ואז לטעון אותו, כמו דיסקט ריק, בכל הידע שצברנו ובכל מה שאנחנו. כבר היום אני יודעת על חברות שעובדות על פרוייקטים להורדת תכולת המוח האנושי למחשב. זה יבטיח לנו חיי נצח ובריאות לעד". דובר התנועה בישראל, קובי דרורי, מוסיף כי על פי הידוע לו, גם חברת מיקרוסופט החלה לעבוד על פרויקט שכזה.

את לא חוששת ששיבוט אנשים ייצור מפלצות?
"יש מעט מאוד עוברים שזוכים למעקב כזה קפדני כמו עוברים משובטים. כל יום כמעט נולדים בדרך טבעית עוברים עם תקלות-גנטיות – זאת עדיין לא סיבה לבטל את הרבייה המינית. עם התפתחות הטכנולוגיה זה רק יהפוך בטוח יותר ויותר לשבט עוברים".

איך בחרתם את הזוגות לשיבוט? האם כולם חברים בתנועה הראלית?
"הזוגות לא היו חברים בתנועה הראלית. השאלה הזו נשאלת הרבה ופוגעת בי בכל פעם מחדש. מטרתנו היא להפיץ את המדע ולא לשמור אותו לעצמנו. הזוגות שבחרנו היו בעיקר זוגות מדענים או אנשים משכילים מאוד, בכדי שיוכלו להשתתף באופן אקטיבי בניסוי מתוך הבנה של התהליך. שניים מחמשת הזוגות היו של מדענים מצד שני ההורים. בחרנו גם זוג חד מיני וזוג בעל מוצא שונה".

מדוע בחרתם להעביר את EVE, התינוקת המשובטת הראשונה, לישראל?
"לא אנחנו בחרנו, הוריה בחרו. הוריה מדענים ישראלים והם רצו ש-EVE תבלה את החודש הראשון לחייה בישראל, עם משפחתה המורחבת. במבט לאחור זה היה צעד חכם. אם התנאים המשפטיים יאפשרו זאת נחשוף את זהותם בזמן הקרוב, ביחד עם תוצאות הבדיקות הגנטיות המוכיחות את אמיתות השיבוט".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by