ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת 
נזירות שוות 
 
  צילום: פליקר, kevindooley    
השבוע ברשת |
 
אלכס פולונסקי

הדפדפן החדש של גוגל מושך תשומת לב, המחשבים בתחנת החלל הבינלאומית נדבקו בוירוס תולעת, אוניברסיטה שמלמדת האקינג, ועוד דברים שקרו השבוע ברשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 

הכרום של גוגל

גוגל כרום
 גוגל כרום 
 צילום: צילומסך 
 
• ביום שלישי, כנראה לכבוד חגיגות העשור להיווסדה, השיקה גוגל את גרסת הבטא של Chrome, הדפדפן שאנשי הפיתוח שלה שקדו על יצירתו במהלך השנתיים האחרונות. כעת, לאחר השקתו, כרום הינו פרויקט פרויקט בקוד פתוח כך שלמפתחים שאינם עובדי גוגל ניתנת האפשרות לשפר את הקוד של הדפדפן ואף ליצור לו תוספים והרחבות.

• הפרויקט נחשף לקהל הרחב בתחילת השבוע בקומיקס בן 38 עמודים שנשלח למספר בלוגרים ועורכי אתרים. מספר שעות לאחר שהקומיקס וחרושת השמועות הציפו את אתרי הטכנולוגיה, גוגל אישרו שהם אכן מתכננים השקה של דפדפן, והסבירו שהקומיקס הופץ טרם זמנו כיוון שהאצבע שלהם על מקש ה-Send היתה קלה מדי. באותו פוסט, ענו גם על השאלה המתבקשת - למה שגוגל תשיק דפדפן? והתשובה: "כיוון שאנו מאמינים שביכולתנו לתת ערך מוסף למשתמשים, ובמקביל, להניע את הרשת קדימה". מעבר לקלישאה היבשה הזו, שניתן להדביק כמעט לכל מיזם שיש בו קצת מגניבות, עדין עומדת בעינה התהייה על האם גוגל מנסה להשתלט לנו על החיים - מובן שגוגל לא תודה בכך, ויש לקוות שמאחורי הקלעים, הנוסח של הצהרת הכוונות שלה פחות מאיים.

• הייחוד של של כרום מתבטא בכך שהוא נבנה מאפס, החל משורת הקוד הראשונה. אמנם נעשה בו שימוש בערכות פיתוח של אפל ושל מוזילה, אך סביר להניח שאלה התלבשו על השלדה בשלב מאוחר יותר על מנת להעמיק את הפונקציונליות. מה שקורה בפועל, זה שקיבלנו דפדפן נקי מבאגים שונים שהמתחרים סוחבים איתם לעיתים מגרסאות קודמות. הנקיון הזה מגיע לא רק בתפקוד, אלא גם בעיצוב המינימליסטי - לכרום אין, בשלב הנוכחי לפחות, אייקונים וסרגלי כלים מלבד שורת כתובת, לחצני "קדימה", "אחורה", "ריענון", ושני כפתורים שמובילים לאפשרויות נוספות. תשכחו מלחצן "עצירה" הלא השימושי וגם מהלחצן שמוביל לעמוד הבית, שאותו דווקא ניתן להוסיף דרך תפריט ההגדרות.
 
אוי לא! הודעת שגיאה בכרום
 אוי לא! הודעת שגיאה בכרום   צילום: צילומסך 
 
 
• יום אחרי ההשקה, כרום כבר תפס נתח של 2.8% בשוק הדפדפנים, אבל למרות זאת, הדפדפן ספג לא מעט קיתונות של ביקורת, כשהמרכזית שבהן מלינה על הסכם השימוש בדפדפן, שמקנה לגוגל זכויות על כל התכנים שהמשתמש מעביר באמצעות הדפדפן שלה. זמן קצר לאחר שעלו הביקורות על הנושא גוגל נסוגה לאחור ושינתה את את התנאים לידידותיים יותר עבור המשתמשים שפרטיותם יקרה להם.

טענה נוספת שעולה נגד גוגל בעניין הפרטיות, היא שבכוונתה לשמור כ-2% מכלל החיפושים שמתבצעים באמצעות הדפדפן, ואף את הקשות המקלדת בשורת הכתובת.

• ישנם כאלה שעשו את הביקורת שלהם כלפי גוגל באותה המטבע בה השיקה את הדפדפן - קומיקס קצר שמבוסס על אותו אחד שגוגל השתמשה בו ומתאר את האמת מאחורי כרום, כשהנקודה המרכזית היא "עבור מרבית האנשים, זה לא הדפדפן שמשנה - הוא רק כלי להריץ את מה שבאמת חשוב: ג'ימייל, מנוע החיפוש של גוגל, ו-Google Apps".

• במגזין Wired פרסמו מאמר על כרום עוד ביום ההשקה, עם פרטים נרחבים על הדפדפן וראיון עם המפתחים. העבודה על הכתבה נעשתה במשך מספר חודשים, והכוונה היתה לפרסמו מיד עם ההשקה. מה שיותר מעניין מהכתבה עצמה, היא העובדה ששניים מעורכי Wired שעבדו על הכתבה, הצליחו לשמור עליה תחת מעטה סודיות משאר 49 חברי המערכת של המגזין, על מנת שהסוד של גוגל לא ייחשף בטרם זמנו.

• שושנה פורבס, שאחד מעיסוקיה הוא עבודה בגוגל, פירסמה בבלוג שלה מספר טיפים שימושיים לכרום, שיקלו על ההסתגלות לדפדפן.
 

יוסטון, יש לנו בעיה

"לעזאזל! מי הכניס דיסק-און-קי?", "נראה לי שזה אותו אחד שהפליץ"
 "לעזאזל! מי הכניס דיסק-און-קי?", "נראה לי שזה אותו אחד שהפליץ" 
 צילום: Public Domain 
 
• אוניברסיטת Abertay Dundee שבסקטולנד מציעה מסלול לימוד באורך ארבע שנים בשם "האקינג אתי" שילמדו בו - איזו הפתעה - האקינג למטרות אתיות. המנטרה שמובילה אותם היא "צריך להיות גנב בכדי לתפוס גנב". קלן מקלינון, ראש מחלקת המחשבים באוניברסיטה, אמר לדיילי טלגרף ש"יש לנו תהליך סינון מאוד קפדני ובודקים שמי שמגיע ללימודים בתחום אינו נושא עימו עבר פלילי. חשוב לנו שמי שלוקח חלק בתוכנית הלימודים הזו עושה זאת מהסיבות הנכונות".

• בסוף השבוע האחרון נאס"א אישרה שהמחשבים הניידים בהם משתמשים האסטרונאוטים בתחנת החלל הבינלאומית לצורך שליחת הודעות אימייל למפקדה בטקסס, נדבקו בוירוס תולעת מסוג W32.Gammima.AG. סוכנות החלל הרגיעה את תושבי כדור הארץ ואמרה ששום מידע מתחנת החלל לא דלף, כיוון שאותם מחשבים לא היו מחוברים לאינטרנט או למערכות בתחנת החלל.

על פי חברת האבטחה סימנטק, מדובר בוירוס ברמת סיכון נמוכה, שמפיץ את עצמו דרך התקני אכסון ניידים, כך שההשערה במפקדה של תחנת החלל, היא שאחד הטייסים הכניס למחשב דיסק-און-קי לצורך העברת תמונות, מוזיקה, או מידע אחר, עוד במהלך השהות על כדור הארץ.

• תופעה מציקה אחרת, נטולת צדדים חיוביים, היא ספאם - ומילא במייל, לזה כבר התרגלנו, אבל בשבועות האחרונים זה הגיע גם לטוויטר על ידי ספאמרים שמשתמשים בחשבונות פיקטיביים. אחרי שטוויטר התמהמהו מעט, הם הודיעו בבלוג שלהם בשבוע שעבר ששכרו אדם שיהיה אמון על על חסימת חשבונות שחשודים במשלוח ספאם, כאשר הדרך לזהות אותם היא על ידי מתן תשומת לב לחשבונות שמשתמשים רבים חסמו את עצמם אליהם, וכמובן - התייחסות לתלונות נקודתיות.

שבוע לאחר ההודעה של טוויטר, סבטלנה גלטקובה מהבלוג Profy בדקה האם שוטר הספאם שטוויטר העסיקה אכן ביצע את עבודתו באופן מהימן. לאחר חיפוש של מילות מפתח רלוונטיות בגוגל, ניתן לראות ש-253 חשבונות נחסמו עקב חשד למשלוח ספאם, חמישה נמחקו לאחר שהתגלה בוודאות שהם שלחו הודעות פרסומיות, ותשעה חשבונות הוחזרו לשליטה של בעליהם לאחר שהחשדות כנגדם העלו חרס.
 
 

בקטנה

כבר לא תשתתף בתחרות
 כבר לא תשתתף בתחרות 
 צילום: ann-dabney 
 
• האב אנטוניו רוגני, כומר איטלקי שרצה לשבור קצת שגרה מאורח חייו המנומנם, העלה בלוג (שכבר ירד מהרשת) בו תכנן לערוך תחרות יופי של נזירות. הממונים עליו, ביניהם הבישוף המחוזי, לא אהבו את הרעיון ונזפו בו, מה שהוביל אותו לבטל את התחרות המקורית. להגנתו אמר האב שתוכניתו לא הובנה כראוי, ושכוונתו היתה להציג את היופי הפנימי של הנזירות.

• להקת האינדי האירית Snow Patrol תשחרר במקביל ל-A Hundred Million Suns, אלבומה החמישי, גם אפליקציה אינטראקטיבית למכשירי האייפון והאייפוד טאצ'.

על פי מגזין Music Week, האפליקציה שתהיה זמינה להורדה מהרשת, תאפשר למעריצים להחשף למבחר רחב של חומרים, ביניהם החוברת שמצורפת לאלבום, תמונות בלעדיות מאחורי הקלעים, ומילות השירים.

סנואו פטרול תהיה הלהקה הראשונה שתנצל את התכונות של נגני אפל ותספק גרסה גיקית וטכנופילית של אלבומי בונוס שמצורפים לעיתים לחלק מהאלבומים הרשמיים. "זה יהיה אלמנט אינטראקטיבי", אומרת ליז גודווין, מנהלת המוצר בחברת התקליטים Polydor, "עבור המעריצים זה יהיה מוצר חובה", מה שעשוי להפוך את מוצרי אפל עצמם לחובה עבור המעריצים האדוקים.
 
גל מור הציג בבלוג שלו את הלונליגירל הישראלית, שמכנה את עצמה "אינה" ומציגה את סיפורה בסדרת סרטונים באתר flix - אינה היא בחורה לוהטת שמשדרת וידאו בלוג, ומספרת על רומן שהיה לה עם סלב, וכעת מאיימת לחשוף קלטת לוהטת שצולמה איתו. גל מור טוען שניסיון המשחק ואופי העריכה, מעידים ככל הנראה שמדובר בעוד פרסומת ויראלית מבית היוצר של משרד אינטראקטיב כלשהו שהחליט לנסות את מזלו בפרסום גרילה. באמא שלכם, עזבו אותנו מסרטוני גרילה.

• יום הבלוגים הבינלאומי צוין ביום ראשון האחרון. אורי ברקוביץ' מדה מארקר בחר שלא להמליץ על שום בלוג, אלא להתבסס על אתרים שבהם הגולשים מדרגים תוכן מומלץ.

• גיא חגג' מ"עונג שבת" המליץ על עשרה בלוגים שעוסקים בתרבות לסוגיה, תנו הצצה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by