ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הפריצות הבלתי נסבלת של המודמים 
 
 סמסונג – הכוכב החדש בשמי המודם הישראלי   
 
דורון טילמן

רבים ממנויי האינטרנט המהיר של בזק גילו דרך איך לדפוק את המערכת, לפרוץ ולשדרג את המודם שקיבלו ולקבל ראוטר און דה האוס

 
 
 
 
 
 
 
 
 
וזה שיורד – המודם המודח של אלקטל
 וזה שיורד – המודם המודח של אלקטל   
ישראל ידועה זה מכבר כמדינה של דיסקט בודד ועם מותו של הדיסקט הפכנו למדינה של דיסק אחד. אבל בין אם זה המצב הקשה בארץ או הרצון לקבל יותר ולשלם פחות, ישראל הופכת בחודשים האחרונים להיות גם מדינה של "מודם ADSL המשודרג לנתב".

הנתב, (Router בלעז) למי ששאל, מאפשר לחבר כמה מחשבים בו זמנית לאינטרנט בקלות רבה יחסית לעומת מודם, וכמו כן מגן על הרשת שלכם באמצעות Firewall או אמצעי אחר שלרוב מותקן בו. אז עכשיו לאחר ששוכנעתם שגם אתם רוצים צריכים אחד שכזה, זה הזמן לגלול בפניכם את סיפורם של המודמים שממשיכים להיפרץ על ימין ועל שמאל בעוד העולם שותק.

כאשר התחילה בזק לשווק את שירות ה-ADSL היא מכרה מודמים של חברה בשם Alcatel מדגם SpeedTouch Home שחוברו למחשב באמצעות כרטיס רשת. זמן קצר לאחר שהתחיל שיווקם נפוצו ברשת מדריכים, בעברית, המסבירים בפשטות כיצד ניתן לשדרג את המודם לגרסת ה-Pro שלו, שהיא למעשה נתב לכל דבר. עובדה זו הפכה את המודם הזה באופן מיידי לפופולארי ונחשק ביותר בין המתחברים שהעדיפו אותו על פני מודם USB אשר קל בהרבה לחברו למחשב.

במאי 2002 זכתה חברת Samsung במרכז של בזק לשיווק מודמים מתוצרתה במקום אלה של אלקטל. מכיוון שעדיין היו במלאי מודמים של אקטל לא התעוררה בעיה מיוחדת אצל המשדרגים הפוטנציאלים. לקראת סוף 2002 נדהמו המוני בית ישראל לגלות כי אזל המלאי וכי מעתה יהיה עליהם להסתפק במודמים של סמסונג, אותם לא ניתן לפרוץ ללא סיסמא מיוחדת.

אותה סיסמא, אשר נקבעה על ידי בזק, נועדה לאפשר גישה לאפשרויות נסתרות שלא נועדו למשתמש המצוי. אבל המוח היהודי לא ייתן לבעיה פעוטה שכזו לעצור אותו. לא עבר זמן רב וסיסמה זו דלפה לרשת, ויחד איתה נכתבו גם המדריכים לשדרוג המיוחל.
 
 
כשירות לגולשינו היקרים החלטנו לברר מה יש לבזק לומר על השדרוג הפרטיזני, אשר גוזל מכיסי החברה לפחות 100 שקל בכל פעם – ההפרש בין המודם של סמסונג לבין הראוטר הפשוט ביותר שהם מוכרים.

מהשיחה עם בזק עולות העובדות הבאות:
"לקוח שמבצע שדרוג המודם לנתב מפר את האחריות על המודם מכיוון שזו לא גרסא רשמית של המודם."

העובדה שהקהל הרחב שדרג הרבה מודמים לא הייתה הסיבה לזניחת המודמים של אלקטל, אלא פשוט זכייתה של חברת Samsung במרכז.

למרות המדריכים הפשוטים, היו בכל זאת אנשים שנתקלו בבעיות ופנו בגלל ש-"המודם הפסיק לעבוד". בזק לעומת זאת לא נתקלו באף בעיות בציוד שלהם כתוצאה מכך.

לאנשי בזק לא ברור כיצד הגיעה הסיסמה לידי הגולשים, כיוון שהם עצמם לא מסרו אותה לכל דורש, (והיו אנשים שאכן ביקשו לדעת את הסיסמה) וזאת בגלל ש"לצורך עבודה עם המודם בשרות WOW אין צורך בסיסמא , מתן סיסמא שלא לצורך עלול לגרום בעיות תפעוליות אצל הלקוח וכפועל יוצא – עומס מיותר על מוקד השרות".

ואם אחרי ההזהרה על תקלות שיכולות להתרחש והעובדה שאתם מפירים את האחריות אתם עדיין נחושים בדעתכם לשדרג, בוודאי תשמחו לדעת שכאשר שאלנו את בזק האם יש בכוונתם לנקוט בצעדים כלשהם בנוגע לפריצת המודמים ושדרוגם הבלתי מורשה, התשובה ההחלטית שקיבלנו הייתה: "לא".

למי שתהה: אנחנו לא יכולים לצרף לינקים לאותם מדריכים ברשת, אבל הם שם, באמת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by