ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
תוכנה 
מלחמת הדפדפנים 3: עידן הכרום 
 
 אקספלורר, פיירפוקס, כרום. מי נגד מי? (עיבוד מחשב: דורון פישלר)   
תוכנה |
 
דורון פישלר

כרום, הדפדפן החדש של גוגל, נועד אולי להילחם במיקרוסופט, אבל בשלב הראשון מי שיסבול הוא פיירפוקס. על מאזן הכוחות החדש בעולם הדפדפנים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עוסקת בצבירה אובססיבית של מידע
 עוסקת בצבירה אובססיבית של מידע 
 צילום: GettyImages 
 
גוגל חוגגת החודש יום הולדת עשר. קשה להאמין שרק לפני עשר שנים עדיין לא שמענו את השם הזה. בעשור גוגל צמחה מכלום למעצמת-על, המנהלת של האינטרנט, החברה שהיא הכל והכל גוגל. ואת יום ההולדת הזה בחרה החברה לחגוג בכך שהיא מוציאה לשוק דפדפן משלה. "כרום". אמנם רק בבטא, אבל גם ג'ימייל הפך לשליט שרותי הדואר מבוססי הרשת עוד בזמן היותו בבטא. אז מה הוא "כרום" – סתם עוד צעד גוגל קטן, או צעד גוגל גדול לקראת ההשתלטות על הגוגל אנושות?

השמועות על הדפדפן של גוגל התחילו להסתובב כבר לפני ארבע שנים לפחות. זה היה מתבקש: גוגל שולטת כבר על כל כך הרבה תחומי חיים מקוונים שנדמה שעוד דפדפן כבר לא ישנה הרבה. אתה קם בבוקר, קורא גוגל דואר, בודק גוגל חדשות, מסתכל בגוגל תמונות, מנווט בגוגל מפות, מדבר עם גוגל חברים, רואה גוגל וידאו, כותב בגוגל בלוג, מצחצח גוגל שיניים והולך גוגל לישון. אז עכשיו יהיה לגוגל גם גוגל דפדפן. מה עוד גוגל חדש?

ובכל זאת, גוגל לקחו את הזמן. הם לא מיהרו ליצור דפדפן, על אף שהיו יכולים לעשות זאת כבר מזמן. לגוגל יש מספיק משאבים וכח כדי לעשות מה שהיא רוצה מתי שהיא רוצה: אם היא הוציאה את "כרום" עכשיו, ולא לפני ארבע שנים, זה משום שעכשיו היא רואה יתרון כלשהו בהוצאת הדפדפן הזה שלא היה קיים קודם.

 

כרום הורג את החלונות?

 
מייקל ארינגטון ב-Techcrunch השמיע את זעקת הקרב. הוא טוען שהכרום הוא "Windows killer", לא פחות. הופה, רגע, למה ווינדוז? למה קילר? כולה דפדפן, לא? אז זהו, שבימינו הדפדפן הולך והופך למערכת הפעלה בפני עצמו. קיימת תנועה הולכת וגוברת לכיוון אפליקציות מבוססות-רשת: יותר ויותר יישומים כבר לא עובדים על המחשב שלכם אלא על שרת כלשהו, או ב"ענן". עם מחשב נייד זעיר ובלי אף תוכנה מלבד דפדפן אפשר לעשות היום כמעט הכל - מיילים, עיבוד תמלילים, עיבוד תמונה, עיבוד נתונים, עיבוד ווטאבר. הדפדפן הוא שער הכניסה אל כל היישומים האלה, והשער של גוגל עובד יותר טוב מזה של מיקרוסופט. אם יש דבר אחד שכרום יודע לעשות, זה להריץ יישומי ג'אווהסקריפט במהירות אדירה.

כרגע אמנם כרום זמין רק בגירסה לחלונות, אבל כל הסיכויים שגוגל יוציאו אותו בהמשך גם למק, לינוקס ואפילו אנדרואיד, מערכת ההפעלה הסלולרית שלהם. יישומי רשת שיעבדו דרך כרום אינם תלויים במערכת ההפעלה, ויעבדו בדיוק באותה הצורה על חלונות כמו על מק - מה שיעודד עוד יותר מפתחים לעבור לתוכנות אינטרנטיות, שאינן מוגבלות לסוג מסוים של מחשב או מערכת הפעלה. כרום לא בא במקום חלונות ולא מבטל את הצורך בה, אבל הוא הופך אותה לחשובה פחות.

 
דברים שאפשר לעשות עם דפדפן. מתוך הקומיקס של "כרום"
 דברים שאפשר לעשות עם דפדפן. מתוך הקומיקס של "כרום"   צילום: סקוט מק'קלאוד, גוגל 
 

גוגל: חסינות על חשבון מוזילה

המטרה הישירה של כרום היא אולי מיקרוסופט, אבל בשלב הראשון, מי שיסבול הוא פיירפוקס. אנחנו הגיקים יודעים מה ההבדל בין פיירפוקס לבין אקספלורר, אבל מרבית המשתמשים לא ממש יודעים מה זה. אקספלורר של מיקרוסופט מגיע עם מערכת ההפעלה, הוא עובד, וזה מספיק לרוב מכריע של המשתמשים (75% על פי הסקרים האחרונים), שלא מחפשים משהו אחר. רוב המשתמשים מעולם לא התקינו ולעולם לא יתקינו דפדפן אחר. גוגל אולי תקדם את כרום באופן אגרסיבי, אבל לפחות בשלב הראשון, המשתמשים שיעברו לדפדפן החדש יגיעו מתוך פלח השוק הקטן למדי של מתנגדי-מיקרוסופט; במילים אחרות, הם לא יבואו על חשבון אקספלורר, אלא על חשבון פיירפוקס.

העניין הזה בוודאי יעכיר במידה מסוימת את היחסים בין גוגל וקרן מוזילה, יוצרת פיירפוקס. עד היום השתיים היו שותפות אסטרטגיות קרובות, גם אם זה נבע בעיקר משיטת "אויבו של אויבי הוא חברי". עכשיו, יהיה קשה להאשים את אנשי מוזילה אם הם מרגישים שגוגל תקעו להם סכין בגב. במונחי "הישרדות", מה שקרה כאן הוא שלגוגל ומוזילה היתה ברית להעיף את אקספלורר מהאי, אבל ברגע שגוגל ראו יתרון לעצמם, הם סידרו לעצמם חסינות על חשבון החוליה החלשה בברית, מוזילה. תחמנים, אלה. בינתיים במוזילה טוענים שהם לא מודאגים מהמתחרה החדש. תדאגו, תדאגו.

 
 

הגוגל פרנויה חוזרת ובגדול

רגע לפני שאתם לוחצים על האישור - קראו את הסכם השימוש
 רגע לפני שאתם לוחצים על האישור - קראו את הסכם השימוש 
 צילום: ASAP Images 
 
הרבה אנשים רצו להתקין את הדפדפן החדש ברגע שיצא, ורובם, כמובן, הקליקו בדרך על "קראתי ואני מסכים לתנאי השימוש", מבלי שטרחו לקרוא אותם ממש. אבל תמיד יש איזה נודניק אחד שממש טורח לקרוא את האותיות הקטנות, והאותיות הקטנות של הסכם השימוש של כרום אכן מכילות פצצה: בשפה משפטית מורכבת, הן אומרות (בקיצור נמרץ): "כל מה שאתם כותבים בכרום הוא גם שלנו ואנחנו נעשה איתו מה שבא לנו, הא הא הא הא הא". גוגל לפחות לא טוענת לזכויות יוצרים בלעדיות על כל מה שאתם כתבתם, בזכות העובדה שהשתמשתם בדפדפן הנפלא שלה. גם זה משהו.

לא היה צריך את הסעיף הקטן הזה כדי לגרום לגוגל-פרנויה לחזור לסיבוב נוסף: אחרי הכל, טענות "האח הגדול" רודפות אחרי גוגל ולא משנה מה היא עושה. אז כן, כרום ייתן לגוגל עוד חריר הצצה להסתכל אליכם לחיים. אם עד עכשיו גוגל היא רק קראה לכם את האימייל ואת המסמכים ובדקה מה אתם מחפשים וצילמה אותכם מלמעלה ומהצד, עכשיו – אם תשתמשו בכרום – היא תדע לאן אתם גולשים כל הזמן, מתי ולמה. וזאת החברה שעורכי דין בשירותה טענו לאחרונה ש"פרטיות אמיתית כבר אינה קיימת". מטריד? כן, אבל זאת, האמת, טירדה שכבר למדנו לחיות איתה. לגוגל יש כמויות עצומות של מידע על כל אחד מאיתנו, ובינתיים היא שומרת, רוב הזמן לפחות, על כלל ה"אל תהיו רעים" שלה.

מי שמפחד מגוגל (ולא בלי סיבה טובה), אולי עדיף שיתרחק מכרום. מי שכבר רגיל לפלישה שלה לחיינו, לא ירגיש בהבדל.
 
כרום על חשבון חלונות? (עיבוד מחשב: דורון פישלר)
 כרום על חשבון חלונות? (עיבוד מחשב: דורון פישלר) 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by