ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
חיילת עבריה פותחת את הפה 
 
 בנות ישראל צועדות לפורום   
 
עידו קינן

אתר יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים מדבר בקול אחר. מותר אפילו להעביר שם ביקורת על הצבא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
"לאחרונה אני שמעתי שיותר ויותר נשים עושות מילואים!!!", כותבת ורד. "אני חושבת שזה הגזמה פראית, ואני לא הייתי מסכימה להתגייס מחדש בחיים!!!" המפתיע בטקסט הזה הוא לא הגישה הבלתי-שיוויונית שעולה ממנו, אלא הבמה שניתנה לו: פורום באתר האינטרנט החדש של יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים.

חיל הנשים של צה"ל בוטל ב-01', ובמקומו הוקם גוף בשם יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים (יוהל"ן), שמטרתו לקדם את מעמדן של הנשים בצבא. האתר הושק רשמית בימים האחרונים, בסמוך ליום האישה הבינלאומי שצוין בשבת, והוא מספר על תולדות היוהל"ן, כמו גם על מסלולי שירות לנשים, מידע למפקדים וסוגיות אקדמיות של מגדר ושיוויון.
 
 
יחסית לאתר שמופעל מתוך הצבא, על ידי הצבא, הוא נהנה מפתיחות לא אופיינית. "האתר הוא פלטפורמה לדיאלוג והעברה של מסרים, בתור גוף שמנהל דו שיח גם עם הציבוריות הישראלית וגם עם הצבא. חשבנו שמאוד מתאים לעשות את זה באתר אינטרנט", הסבירה בראיון לחיים ברשת ראש ענף מוקד ידע מגדרי ביוהל"ן, סא"ל ענת קדם. "הנושא של מקום האישה בצבא אחוז בהרבה מאוד מגרשים: הציבוריות הישראלית, מה חושבים ההורים של הנערה, הסביבה שלה, המפקדים שאמורים לקלוט אותה".

אתרי חילות אחרים, כמו אלה של חיל המודיעין ושל חיל החימוש, פונים לנערים ונערות שעומדים בפני גיוס. האתר שלכם גם כן פונה לקהל הזה?
"גם לאתר היוהל"ן יש חלקים שממש מוכוונים למועמדות לשירות בטחון, אבל יש באתר גם חלקים שמקיימים דיאלוגים עם קהלים אחרים: מפקדים, אנשי אקדמיה, אנשי דת".

מוטיב חוזר באתר הוא ההטרדה המינית, אבל קדם חושבת שזה לא מספיק: "דווקא בחלק של הטרדה מינית הסתפקנו בלתת כלים לזהות מה זה הטרדה וכתובות לתלונות. זה יחסית מצומצם. אנחנו רוצים שתהיה ערכת הסברה למפקדים, ומשהו שירכך את הממשק – כרגע הוא מאוד פורמלי, אפילו בירוקרטי, ואנחנו רוצים לעשות אותו יותר ידידותי".
 
 
"היתה לנו דילמה כשתיכננו את האתר, אם לתת גם אופציה לפניה אישית – כי הפורום הוא במה פומבית. אבל התפקיד של יוהל"ן אינו לתת פתרון לבעיות אישיות. יש את ראש ענף פרט, עובדת סוציאלית נשים, שזה התפקיד שלהם. הממשק עם הפרט מנוהל במקומות אחרים – לא מול היוהל"ן, שמעצבת מדיניות ובודקת שהיא מיושמת. האתר מאפשר דיון בסוגיות פומביות, שהן לא אישיות".

אני לא מכיר אתר צה"לי רשמי אחר שבו יש פורומים פתוחים לציבור.
"אני גם לא מכירה. בתפיסה של יוהל"ן, כל דיון כזה הוא מבורך. הקול של הביקורת צריך להישמע, והיא צריכה להענות. ברמה של גוף היוהל"ן, לא היתה דילמה".

בדיון על המילואים לנשים, למשל, נאמרים דברים קשים נגד הצבא ונגד השיוויון.
"בכוונה בדיון הזה על המילואים – עוד לא התערבנו. זה מאתגר את הצבא במובן הזה שהוא לא יכול לקרוא לנשים למילואים אם הן לא חשובות."

ואין ליחידת דובר צה"ל בעיה עם הביקורת הזאת, שנשמעת מבפנים, מאתר שהוא חלק מהצבא?
"לא נוצרה בעיה. אני מאוד מקווה שזה גם לא יקרה. אני מאמינה שיש יתרונות שהדיונים יתקיימו בבית שלנו".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by