ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
טכנולוגיה מסוכנת 
סיבת המוות: טכנולוגיה 
 
 הא הא!    צילום: GettyImages    
טכנולוגיה מסוכנת |
 
עידו גנדל

טכנולוגיה נועדה להקל על החיים, אך אנשים ברחבי העולם מוצאים דרכים מקוריות ומשעשעות להיפגע ממנה. סיור מרתק בתהומות הטפשות האנושית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
טכנולוגיה זה דבר מסוכן. אנשים מתים מזה. ואנחנו לא מדברים עכשיו על דברים שגרתיים ומוכרים כמו קרינה ("היי, זה עדיין לא הוכח מדעית!") סלולרית, חציית פסי רכבת עם אייפוד ואוזניות או הטסת עפיפונים עם חוט נחושת מתחת לקווי מתח גבוה. אנחנו מדברים על מוות מקורי במיוחד כתוצאה משימוש עודף או שגוי בטכנולוגיה, וככל שהוא ביזארי או משעשע יותר – ככל שמוות יכול להיות משעשע – כך עדיף.
 

משחקים בחשמל

חותכים את הכבלים
 חותכים את הכבלים 
 צילום: GettyImages 
 
המקור הטוב ביותר לדיווחים על מקרי מוות ביזאריים ומשעשעים הוא האתר של פרסי דארווין. זהו אתר מקאברי למדי שמציין לשבח, מדי שנה, אנשים שבגלל טפשותם עשו לכולנו טובה והוציאו את עצמם לנצח ממאגר הגנים של האנושות בדרכים יצירתיות במיוחד – גם באמצעות טכנולוגיה. כך קרה, למשל, בתחילת שנת 2007, כאשר גרמני בן 63 החליט לשים קץ למכת החפרפרות בחצרו. במקום המלכודות והרעלים המסורתיים, האיש בחר להשתמש בכוח החשמל: הוא תקע מוטות ברזל באדמה וחיבר אותם לקו מתח גבוה – תוך שהוא עצמו ממשיך לעמוד שם. גופתו נמצאה מספר ימים מאוחר יותר. לא נמסר מה קרה לחפרפרות.

התחשמלות היא סיבת מוות נפוצה למדי ברשומות של פרסי דארווין, לרוב של אנשים שחושבים "לי זה לא יקרה" או שתוהים "מעניין מה יקרה אם...", כמו אותו בן 23 מפנסילבניה שתהה מה יקרה אם יחבר את הפירסינג שעשה בחזה לציוד בדיקה חשמלי בחברה בה עבד, או מלח בצי האמריקני שהשתמש ברב-מודד פשוט כדי למדוד את ה"התנגדות הפנימית" שלו: הוא החדיר את המגעים אל מתחת לעור, והם נגעו בדם המוליך והעבירו בגופו זרם שהספיק כדי לשבש את פעולת הלב. היתה גם אמא אחת בגרמניה, שכעסה מאד על בעלה ובניה שהעדיפו לצפות בטלוויזיה מאשר לעזור במטלות הבית. מרוב כעס נטלה מספריים ובתנועה חדה אחת גזרה את חוט החשמל של הטלוויזיה. היא התחשמלה ונפגעה אך שרדה (למרבה הפלא).
 

מחשבים וגיימרים

גם הוא משתמש במחשב בזמן הנהיגה
 גם הוא משתמש במחשב בזמן הנהיגה 
 צילום: GettyImages 
 
מוות הייטקי הרבה יותר נגרם בקליפורניה, כאשר בחור בן 29 ושמו אוסקר השתמש במחשב הנייד שלו בזמן נסיעה. הבעיה היתה שהוא לא היה סתם נוסע, אלא הנהג. הוא לא שם לב לדרך, סטה לנתיב הנגדי, ושם התנגש בהאמר ומת. המחשב, שהיה מחובר למצת, המשיך לעבוד. אגב, אוסקר היה מורה למחשבים.

מחשבים מסיחים את הדעת מהרבה דברים, לא רק מנהיגה. כך נוכחו לדעת (בדיעבד) בני זוג מקוריאה, גיימרים שיצאו לשחק ב"וורלד אוף וורקרפט" בקפה אינטרנט הסמוך לביתם, כפי שעשו בכל הזדמנות. כיוון שהתכוונו לשחק רק שעה או שעתיים, הם פשוט השאירו את בתם, בת ארבעה חודשים, בחדרה. המשחק התארך לחמש שעות, וכשחזרו הביתה גילו שהבת נחנקה למוות. נראה שהמשחק הצפוי ריגש אותם כל כך, עד שאפילו לא העלו בדעתם להשאיר את הבת עם האמא של הבעל, שגרה בדירה מעליהם.

באופן כללי, נוצר הרושם שהתמכרות קטלנית למשחקי מחשב נפוצה במיוחד במזרח הרחוק. לאורך השנים נרשמו מספר מקרי מוות של צעירים ששיחקו ברציפות לאורך זמן עד שהתמוטטו ומתו מול המחשב. לא ברור מה הסיבה המדויקת למיתות האלה, ואנשים מתמוטטים לפעמים גם באמצע מילוי תשבץ, אך אין ספק שהאווירה המלחיצה והתחרותית של משחקי הרשת, בשילוב עם בריאות רופפת של השחקן הספציפי ועם ישיבה סטטית ממושכת מול המחשב, אינה תרופת פלא לאריכות ימים.
 
 
 
שיטה נוספת לקיצור ימיהם של גיימרים כבדים הופיעה בחודש מרץ 2007, כאשר חברה להפעלת משחקים מקוונים דרשה מגיימרים שחשבונם נחסם לתרום דם תמורת הזכות לחזור ולשחק. גם שחקנים מן השורה יכולים היו לקבל מנוי חינם תמורת דמם. יוזמה שכזאת הייתה יכולה לסייע מאד לבנק הדם הישראלי, אם לשפוט לפי מאות ואלפי הטוקבקים שהופיעו לאחרונה, עם קישורי ספאם של משחק הערדפים ואנשי הזאב Bitefight.

במקרים אחרים, לא המשחק עצמו הוא הגורם למוות, אלא דווקא הניצחון בו. כך גילה ברגעיו האחרונים צעיר טייוואני, שנדקר למוות בקפה אינטרנט על ידי צעיר אחר, אותו הביס מוקדם יותר במשחק המחשב Blade & Sword. העיתון המקומי בחר למחזר את הטענה הותיקה והמגוחכת, כאילו עודף משחקי המחשב גרם לדוקר להתבלבל בין המציאות לדמיון. עובדה שהוא דקר את המנצח בסכין מציאותית מאד ולא ניסה להטיל עליו כישוף.

יש אנשים שעצם השאיפה לשחק במחשב הורגת אותם. כזה הוא המקרה המפורסם של ג'ניפר סטריינג', אם לשלושה, שהשתתפה בתחרות של תחנת רדיו מקומית: המשתתף שישתה הכי הרבה בלי ללכת לשירותים יזכה בנינטנדו Wii. ג'ניפר חטפה הרעלת מים – הפחתה של ריכוז הנתרן בגוף לרמות מסוכנות – ומתה כעבור מספר שעות. והיא אפילו לא זכתה בקונסולה, כיוון שהגיעה רק למקום השני.

וכדי לסגור את נושא משחקי המחשב, הנה אזהרה להורים קפדנים מדי שמרחיקים את הילדים בכוח מהמחשב: בדצמבר 2007, צעיר מקולורדו פתח במסע ירי בכנסיות ורצח ארבעה חפים מפשע. חיטוט ברשומות שפרסם בעבר באינטרנט העלה שהוא סבל מאד מהורים פנאטיים, שמנעו ממנו לקנות ולהשתמש במשחקי מחשב, בסרטי DVD או במוזיקת רוק.
 

GPS ומוות וירטואלי

הזוג סו וריי בירד מפנסילבניה. הסתמכו על ה-GPS וכמעט מתו בגללו
 הזוג סו וריי בירד מפנסילבניה. הסתמכו על ה-GPS וכמעט מתו בגללו 
 צילום: GettyImages 
 
גם טכנולוגיה יומיומית ושימושית כמו GPS עלולה להפוך לקטלנית אם מסתמכים עליה יותר מדי. בני הזוג סו וריי בירד מפנסילבניה בטחו בהוראות המכשיר ונתקעו עם האוטו בלב מדבר ביוטה, בדרך נטושה שאיש אינו עובר בה. כעבור ארבעה ימים של חום נוראי ביום, קור מקפיא בלילה ואינספור עקיצות של זבובי מדבר, הם עזבו את הרכב והלכו בניסיון נואש למצוא עזרה. הפעם, מן הסתם, לא לקחו את ה-GPS – ובזכות זה הם חיים היום.

לטייס קרי אנדיקוט ולחמשת נוסעיו היה פחות מזל. הם טסו בתנאי מזג אוויר קשים, וה-GPS שלהם מסר, ככל הנראה, נתונים שגויים. המטוס התרסק ואיש לא שרד.

מוות משעשע באמת, ולא רק כהומור שחור, הוא מוות וירטואלי ממש כמו הטכנולוגיה שגרמה לו. אתם בוודאי זוכרים את הבהלה שהתעוררה בפקיסטן באפריל 2007, כאשר התפשטה שמועה על וירוס קטלני לבני אדם שמועבר דרך טלפונים סלולריים. כדרכן של שמועות, כל מפיץ הוסיף פרטים כיד הדמיון הטובה, עד שבמסגדים הזהירו את המתפללים מהמכשיר הנורא שגרם למותם של עשרים אנשים – מה שמוכיח, בפעם המי יודע כמה, שטכנולוגיה היא דבר חיובי ביסודה, וכמעט כל האסונות שהיא גורמת הם בעצם תוצאה של בורות, חוסר תשומת לב או טפשות של האנשים שמשתמשים בה. אנחנו יכולים להאשים רק את עצמנו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by