ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת 
חדש מהאריזה, באחריות 
 
 תמונתה של עובדת במפעל לייצור אייפונים בסין שנמצאה באייפון חדש מהאריזה   
השבוע ברשת |
 
דורון פישלר

המחשבון של גוגל לא יודע חשבון, אייפון הוא ה"חלונות" החדש (ואין בו יוטיוב), גוגל מכבה שריפות, ועוד דברים שקרו השבוע ברשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 

גוגל בוחנת לכם את האבק בבית

• גוגל יודעת עלינו הכל – עם מי דיברנו, מתי, לאן גלשנו ומה עשינו בקיץ האחרון. עם גוגל מפות ו-Street View, הם מרחיבים את ראיית-הכל שלהם גם אל מחוץ לאינטרנט ואל העולם האמיתי. ובמשימתם לתעד את כל העולם כולו (כולל בניינים בוערים), נדמה שהם לוקחים לעצמם לפעמים זכויות יתר. מצלמות ה-Street View של גוגל מפות – כך נטען בתביעה שהוגשה נגד גוגל – נכנסו לדרכים פרטיות, תוך התעלמות מוחלטת משלטי "דרך פרטית" ו"אין כניסה".

בגוגל לא התבלבלו, וענו: "לא טוב לכם עם התמונות האלה? אז נסיר אותן. למה לצעוק?". זה לא סיפק את התובעים, שטוענים: "זה לא עניין של פרטיות – זה עניין של השגת גבול, והצילומים עצמם משמשים כהוכחה".
 
הבניין הבוער שנלכד במצלמות גוגל (צילומסך מתוך Google Maps)
 הבניין הבוער שנלכד במצלמות גוגל (צילומסך מתוך Google Maps) 
 
 
• עדיין לא ידוע איך העסק הזה יסתיים, אבל בתביעה דומה שהוגשה לא מזמן, הטענה נגד גוגל לא היתה מטרידה כמו תגובת עורכי הדין של החברה: בין השאר נאמר שם, "בעידן צילומי הלוויין, פרטיות מלאה אינה קיימת". כלומר – אנחנו ממילא רואים כל מה שאתם עושים מלמעלה, אז מה ההבדל הגדול אם נצלם אותכם גם מהצד? כשמשפט כזה מגיע מחברה שממילא מואשמת לעתים קרובות בפלישה לפרטיות ובאגירת מידע על... כולם, בעצם, הוא נשמע מאוד מדאיג. ממילא אנחנו מסתכלים לכם על המחשב, אז למה שלא נציץ לכם גם למקרר, לארון ומתחת למיטה. פשייייי, כמה אבק יש אצלכם.

• באתרי מפות אחרים ככל הנראה עדיין מאמינים - קצת בתמימות, אולי - בקיומה של הפרטיות, לפחות כשזה נוגע לבטחון שדה: בצילומי האוויר של וואלה ו-ymap הוחלפו כל המתקנים הצבאיים בארץ - כולל כאלה שקיומם ידוע ומוכר לכל, כמו הקיריה למשל - בשדות מוריקים ופארקים נעימים לעין.

• מצד שני, בארצות שבהם אין מידע גאוגרפי מהימן, גוגל מזמינה את הציבור שיתרום מהידע שלו לויקי-מפה, על בסיס צילומי אוויר, בשיטת "מפה זאת בעצמך".

• עד לאן מגיעה החקרנות של גוגל מפות? אולי כאן תמצאו את התשובה.
 

נמאס מהאייפון הזה

אייפון. לא גולשים ממטר
 אייפון. לא גולשים ממטר 
 צילום: יח"צ 
 
• יהיו אנשים שירצו לצלוב אותנו בגלל המשפט הבא, אבל צריך לומר את זה: האייפון הוא החלונות החדש. בדיוק כמו חלונות: כולם מתלוננים עליו, וכולם משתמשים בו כמו כלום.

כולם מתלוננים על כך שמיקרוסופט רעה והמערכת מגושמת ואיטית מדי ולינוקס הרבה יותר טובה. אבל כולם משתמשים בה, כשב"כולם" הכוונה היא ל"רוב מכריע של משתמשי המחשבים בעולם". ועכשיו אותו הדבר קורה גם לאייפון. מהרגע שיצא האייפון 3G החדש, הוא נמכר כמו לחמניות (זאת בניגוד לאייפון הישן, שנמכר כמו גאדג'ט יקר). למעשה, בתוך שבעה שבועות בלבד האייפון החדש עקף את הישן במכירות. אבל במקביל, נשפכו התלונות כמים.

האייפון אמנם מגניב עם כל האפליקציות השונות והמצלמה והכל, אבל את התפקוד הבסיסי ביותר של טלפון - לדבר - הוא לא עושה מי יודע מה. הקליטה גרועה, הניתוקים מרובים, הבטריה חלשה והעידכונים שאפל משחררת כדי לפתור את הבעיות לא עושים כלום חוץ מעוד בעיות. אבל אולי בעצם זו לא אשמת האייפון? במחקר שנערך על ידי Wired התגלה שהאשמה האמיתית היא רשת הדור השלישי החלשה מאוד בארה"ב. לא שזה הפריע למישהו להתלונן.

• גם חנות האפליקציות של האייפון זוכה להרבה תלונות. את אפליקצית "אני עשיר", שעולה 999 דולר ולא עושה כלום, הם אישרו, אבל כשמישהו חיבר אפליקציה שמאפשרת למשתמשי האייפון את אחת מזכויותיו הבסיסיות ביותר של משתמש במחשב - קופי ופייסט - אפל השמידה אותה.

• בפולין, התורים לפני חנויות אפל כנראה לא היו ארוכים מספיק: המפעילה הסלולרית המשווקת שם את האייפון הודתה כי היא שכרה שחקנים שיעמדו בתור ויעשו כאילו הם נורא מתלהבים מהמכשיר.

• בבריטניה, פרסומת לאייפון שבה נטען כי ניתן לגשת בעזרתו לרשת כולה, נפסלה לשידור בטענה של הטעיית הציבור - כיוון שהאייפון עדיין לא תומך בטכנולוגיות כמו פלאש. בלי פלאש אין יוטיוב, ומהי האינטרנט ללא יוטיוב?

• בינתיים, מכשיר אייפון אחד הגיע עם בונוס: זכרון המכשיר, חדש מהאריזה, הכיל כבר כמה תמונות - שצולמו במפעל שבו יוצרו האייפונים בסין, ונראית בהם פועלת חמודה (עוד עולה מהתמונות: האנשים שמרכיבים את האייפון שלכם שמים קונדומים על האצבעות). רבים ברשת דאגו לשלומה של הבחורה, שבוודאי הפרה את תנאי העסקתה באמצעות צילום התמונות, אבל החברה מיהרה לשחרר הודעה מרגיעה: הבחורה לא פוטרה והיא מרכיבה אייפונים באושר עד עצם היום הזה.
 
אייפון. לא תומך בפלאש, ואנה אנו באים?
 אייפון. לא תומך בפלאש, ואנה אנו באים?   צילום: יח"צ 
 
 

בקטנה

 הנשק הסודי של מיקרוסופט: ג'רי סיינפלד
  הנשק הסודי של מיקרוסופט: ג'רי סיינפלד  
 צילום: GettyImages 
 
• שאלה בחשבון: כמה זה 400,000,000,000,002 פחות 400,000,000,000,001?
אם תשאלו את גוגל, הוא יגיד שהתשובה היא 0, וזה, במקרה שתהיתם, לא מדויק. גם בשאלות אחרות שמערבות מספרים ממש ממש גדולים הוא מזייף. טעויות כאלה קורות בהרבה מחשבונים, ובכל זאת, זה קצת אירוני כשזה מגיע מחברה ששמה הוא שיבוש מכוון של מלה שמשמעותה "מספר ממש ממש גדול".

• השבוע שחררה מיקרוסופט את הבטא השניה של IE8 והצליחה לגרוף באזז גדול מהצפוי, עם שורה של חידושים שהבולט ביניהם היא היכולת לגלוש ללא הותרת עקבות על המחשב, פיצ'ר שזכה לכינוי "מצב פורנו". בינתיים הספיקו להגיע לרשת גם דיווחים על בעיות, כמו הכרח להסיר מ-Windows XP את חבילת העדכונים SP3 לפני שתוכלו להסיר את הבטא, או כשלים באותו "מצב פורנו" מדובר. אנחנו חווינו צריכת זכרון לא ממש חסכונית, אבל למרות הבעיות, נראה לנו שהמפתחים ברדמונד בדרך הנכונה לתת פייט הגון לפיירפוקס.

• האם המודו, הסלולרי המודולרי הישראלי מיסודו של דוב מורן, יהיה התשובה הישראלית לאייפון? התשובה היתה ונשארה "או שכן, או שלא". סכום ההימור, בינתיים, הולך וגדל: החברה הודיעה שהיא מתחילה בייצור המוני של הסלולריים המודולריים בעוד חודשיים, ומצפה למכירות בהיקף של 100 מיליון דולר (צנועים החבר'ה) בשנת 2009; בינתיים, כדי להתכונן, היא רכשה שטח לבנייני משרדים ב-14 מיליון דולר, ולא מפסיקה לרגע לשכור עוד ועוד אנשים, עד שלפעמים נדמה שרוב אנשי ההיי-טק בארץ כבר עובדים במודו.

• נראה שמיקרוסופט תופסת את עצמה לאחרונה בידיים. עד עתה היא פיגרה מאחור, כשסדרת הפרסומות הידועה של אפל - "שלום, אני מק - ואני פי.סי." - קרעה לה את הצורה ונחשבה לאחד הדברים הפופולריים ביותר שאפל עשתה בשנים האחרונות (חוץ מהאייפון). המקסימום שהיה למיקרוסופט הוא "ניסוי מוהאבי" הידוע לשימצה, שבו ניסתה להראות שויסטה לא ממש גרועה כמו שאומרים שהיא.

אבל עכשיו מיקרוסופט משנסת מותניים ומבטיחה להכות במק בגיזרת הפרסום, עם קמפיין בעלות 300 מיליון דולר ובו נשק חדש ורב עוצמה - ג'רי סיינפלד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by