ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
מדע 
כך תבנו טיל בליסטי 
 
 בנות ``היפה והחנון`` מעיפות טילים    צילום: יח``צ    
מדע |
 

או לפחות, כך תבנו לעצמכם רקטה. עידו גנדל מלמד את התיאוריה שמאחורי חלקי הרקטה, וממליץ על שלוש דרכים, מסוכנות יותר-או-פחות, לבנית הטיל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ב"היפה והחנון" בונים רקטות של חומץ וסודה לשתייה, וערוץ המחשבים אינו יכול להישאר מאחור, על כן אנו גאים להציג את המדריך לרקטות ביתיות ולבנייתן. שימו לב: בכתבה זו יש מספיק מידע כדי לגרום לכוויות, להתעוורות או לאיבוד חלקי גוף יקרים. אל תעשו שטויות.
 
תרשים סכמטי של רקטה (איור: עידו גנדל)
 תרשים סכמטי של רקטה (איור: עידו גנדל)   
נתחיל בקצת תיאוריה. רקטה היא בעצם מנוע מעופף. אין לה מנגנוני הנחיה כמו לטילים, וברוב המקרים אין לה אפילו אמצעי לשליטה בעוצמת המנוע: הוא פשוט פועל עד שהדלק נגמר. האיור משמאל מציג את המבנה הסכמטי של רקטה טיפוסית. הלב הוא כמובן המנוע, שנתון בתוך מבנה גלילי מוארך שמצמצם את התנגדות האוויר בזמן הטיסה. בתוך המנוע מתרחשת תגובה כימית שיוצרת לחץ גבוה, ושחרור הלחץ הזה דרך נחיר הפליטה דוחף את הרקטה למעלה. מעל המנוע מוצב החרטום, מחודד או מעוגל, שמשפר עוד יותר את האווירודינמיות וגם יכול להכיל מטען שימושי – מצנח, ראש נפץ או מכתב לאלוהים. בצדי המנוע מותקנים הסנפירים, עליהם נדבר מיד.
 

לייצב את הרקטה

סנפירים ומשמעותם (איור: עידו גנדל)
 סנפירים ומשמעותם (איור: עידו גנדל)   
על מנת לשגר רקטה ביתית בהצלחה צריך לרוב כן שיגור מתאים. הכן משמש לייצוב הרקטה לפני ובזמן השיגור, ואנשים עם שכל מתקינים בו גם את המנגנון שמפעיל את הרקטה, כדי שיוכלו לעשות זאת ממרחק ולא יוציאו לעצמם עין בטעות. לעתים קרובות כולל כן השיגור מוט ברזל עגול, דק וארוך, שמוצב אנכית. אל הרקטה מדביקים צינורית בעלת קוטר טיפה יותר גדול ומשחילים אותה על המוט. כך נשמרת היציבות של הרקטה בשלב ההמראה הבעייתי ועולה הסיכוי שהיא תטוס ישר למעלה.

הסנפירים לא נועדו רק ליופי, ובניגוד לכנפיים של מטוסים, אין להם שום קשר לעילוי. מטרתם היא למנוע מהרקטה לסטות ולאבד את הכיוון. האיור משמאל, בחלקו העליון, מדגים כיצד זה עובד: כאשר הרקטה טסה ישר (הסנפיר מקביל לכיוון הפליטה של המנוע), האוויר זורם סביב הסנפיר כמעט בלי הפרעה. כאשר הרקטה סוטה מהכיוון, האוויר מתנגש בסנפיר ומפעיל עליו – ועל הרקטה כולה – כוח שמחזיר אותו לכיוון הנכון (החץ האדום). משום כך חשוב מאד לעצב סנפירים מחומר חזק ולא מנייר, למקם אותם בחלק התחתון של הרקטה ולדאוג שהם יהיו ישרים מאד. כדי שהרקטה תהיה מאוזנת מבחינת משקל, צריכה להיות סימטריה של הסנפירים מסביב לציר הגובה (משמאל למטה, באיור), וצריך לכל הפחות שלושה סנפירים: שניים בלבד לא יצליחו למנוע סטייה בכיוון המקביל להם (מימין למטה). יותר מארבעה זה כבר בזבוז.
 
 

המנוע

 
סביר להניח שלא נכנסתם לכתבה בשביל הרצאה על סנפירים: אתם רוצים לדעת איך בונים את המנוע עצמו, פיצוצים, אקשן. מי שרוצה ללכת על בטוח, או שאין לו גישה למגרש גדול וריק לצורך הניסויים, מוזמן להיכנס לאתר הזה – מדפיסים את קובץ ה-PDF על נייר עבה במיוחד, גוזרים, מדביקים לפי ההוראות והרי לכם רקטת צעצוע ביתית. אבל זו לא רקטה אמיתית, רק קליע: הכוח המניע נמצא מחוץ לה.
 

1. כך תבנו רקטת מים

הרקטה האמיתית הבטיחותית ביותר היא רקטת המים, שמופעלת בלחץ אויר. כדי לבנות אותה, תזדקקו לבקבוק שתיה קלה, הכי גדול שאתם משיגים, מלא עד כדי רבע או שליש במים. אוטמים את פתח הבקבוק בעזרת חומר איטום (לא הפקק המקורי, כי ההתנגדות שלו ללחץ טובה מדי והבקבוק עצמו עלול להתפוצץ) ומעמידים אותו "על הראש" בעזרת הסנפירים או על כן שיגור שתבנו בעצמכם. מחדירים לתוך הבקבוק, דרך חומר האיטום, צינור צר וארוך שמחובר למשאבת אופניים או למדחס אוויר, ומנפחים. הלחץ המצטבר בתוך הבקבוק דוחק את המים למטה יותר ויותר בכוח, עד שהם מתגברים על החסימה ומתפרצים החוצה, משגרים את הרקטה אל-על. רקטות מים משמשות בהמון מקומות לצרכים לימודיים, ולכן קל מאד למצוא חומר עליהן ואינספור דרכים לשפר ולשכלל אותן: האתר הזה, למשל, או ביוטיוב.
 

2. כך תבנו רקטות כמו ב"היפה והחנון"

רקטת קולה-מנטוס עם נצרה (איור: עידו גנדל)
 רקטת קולה-מנטוס עם נצרה (איור: עידו גנדל)   
רקטות אחרות, כמו הרקטות שב"יפה והחנון", יוצרות את לחץ הגזים בעצמן באמצעות ערבוב של חומרים חומציים ובסיסיים, למשל חומץ וסודה ביקרבונט ("סודה לשתיה"), או דיאט קולה והציפוי של מנטוס מנטה. התגובה הכימית שבין החומרים גורמת לשחרור של המון גז במהירות גדולה, וכאשר הגז הזה מצטבר בחלל הסגור של המנוע, הוא יוצר לחץ שמספיק כדי להעיף רקטה קלה לגובה ניכר.

הבעיה היא איך לגרום לחומרים להתערבב מלכתחילה באותו חלל אטום. יש שתי אפשרויות, אחת מסוכנת ואחת מסובכת. המסוכנת היא לעבוד ממש מהר: לסגור את החומרים ביחד, להציב את הרקטה במקומה ולברוח לפני שהיא מזנקת לכם לפרצוף. האפשרות המסובכת היא ליצור מנגנון כלשהו שניתן להפעיל מרחוק, ושימנע מגע בין החומרים עד לרגע השיגור. לדוגמה, באיור משמאל מוצג שרטוט של רקטת קולה-מנטוס עם נצרה דקה (למשל, מחט עבה), שנעוצה בצוואר הבקבוק. הנצרה מונעת מסוכריות המנטוס שבגליל, שהורכב במיוחד למעלה (חברו אותו חזק מאד, אחרת הוא עצמו יעוף!), ליפול לתוך הקולה שלמטה. הנצרה משתחררת רק כשמושכים בחוט שלה ממרחק בטוח, והחורים הדקים שדרכם הושחלה אינם משמעותיים מספיק כדי להפריע להצטברות הלחץ. אם אתם משתמשים בחומרים אבקתיים כמו סודה לשתיה, תצטרכו לאמץ את הדמיון קצת יותר.
 
מלאני מ"היפה והחנון" מערבבת חומץ וסודה לשתיה, במשימת בניית הטיל של הפרק השישי
 מלאני מ"היפה והחנון" מערבבת חומץ וסודה לשתיה, במשימת בניית הטיל של הפרק השישי   צילום: מתוך הפרומו לתוכנית 
 

3. כך תבנו רקטה עם חומרי נפץ

בואו ונדבר כעת על חומרי נפץ אמיתיים. בסביבה הביתית, ישנם כמה סוגי חומרים שאפשר תיאורטית להשתמש בהם: דלק נוזלי, כגון אלכוהול לחיטוי או נוזל מציתים, ודלק מוצק כמו ראשי גפרורים או תערובת של אשלגן חנקתי ("סלפטר", קל להשיג במקומות הנכונים) וסוכר טחונים עד דק. בדלק הנוזלי אל תגעו בשום אופן, כי בוודאות יקרה אסון. הדלק המוצק הוא טיפה – ודגש על טיפה – יותר בטוח, ואפשר למצוא מדריכים וסרטונים לשימוש בו באינטרנט. חומרי נפץ שכאלה יוצרים לחץ פנימי עצום בהשוואה לרקטות הקודמות, ולכן אסור להשתמש בבקבוקים ובפלסטיק – המנוע חייב להיות מורכב מחומר חזק יותר.

הרקטות הסיניות הקדומות, לדוגמה, הורכבו מצינורות במבוק. למעשה, התהליך כולו קרוב למדי ליצירה של מטען צינור, כלומר שאם תנסו זאת, סביר להניח שתגמרו על ספסל במעצר, ממתינים לשוטרים בשטח שימצאו את האף שלכם. אם אתם חייבים לבנות רקטה עם דלק מוצק, כמו שעושים בחוגי הטילאות למיניהם, עשו לכולנו טובה והשיגו מנוע מוכן מראש, מהסוג שמשמש לשיגור זיקוקים. השאירו את היצירתיות שלכם לעיצוב החיצוני.

בכל מקרה, מה שאתם לא עושים - עשו זאת בשטח פתוח, אל תכוונו לבני אדם ובעלי חיים ותפסו מרחק בטוח, אחרת תצטרכו ללמוד להקליק על העכבר עם המרפק. טיסה נעימה!
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by