ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
משטרת הפוטושופ 
משטרת הפוטושופ והפארק הנעלם 
 
 ``פארק הקיריה`` בסמוך למגדלי עזריאלי (צילומסך מתוך ymap)   
משטרת הפוטושופ |
 
דורון פישלר

התוכניות לפיקניק משטרתי בלב תל אביב השתבשו כשהתברר שהפארק הגדול השוכן במרכז העיר הוא למעשה בדיה פוטושופית. משטרת הפוטושופ מתבאסת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בעולם יש הרבה יותר פוטושופ מכפי שנדמה לכם. כשאתם רואים תמונה בעיתון, בפרסומת, במגזין או על שלט חוצות, רוב הסיכויים שהתמונה עברה שיפוץ, שיפור, או תיקון כלשהו בידי אמן פוטושופ. מטרתה של משטרת הפוטושופ היא לגרום לכם לחשוב פעמיים על מה שאתם רואים: תמונה אחת אמנם שווה אלף מילים, אבל רבות מהמילים האלו עשויות להיות שקרים.
 

יצאנו לפיקניק

 
בסוף השבוע החלטנו לקחת הפסקה קטנה מעבודת השיטור השוטפת, ולערוך פיקניק משטרתי חגיגי, עם משחקי חברה, ופריזבי, ואוכל, ושירה המונית של "מי שלא רוקד דפוק". היה צריך להיות כיף. השאלה היחידה היתה לאן ללכת. את כל המקומות הרגילים לפיקניק כבר מיצינו. בסיור וירטואלי בעזרת צילומי האוויר של "וואלה מפות", גילינו פתאום, באמצע תל אביב, פינת חמד שאיכשהו, מעולם לא שמנו לב לקיומה: ממש מול מגדלי עזריאלי שוכן פארק גדול המורכב רובו ממדשאה רחבת ידיים. נראה כמו מקום נהדר להעיף בו עפיפונים, לשחק כדורגל או סתם לשכב על הגב ולהתבונן בעננים השטים מעל.

ארזנו שמיכה, סל עם כריכי מלפפונים, גבינה ושוקו ויצאנו לדרך. מה רבה היתה הפתעתנו כשהגענו למקום וגילינו, במקום מדשאה, שורה ארוכה של בניינים מכוערים, שער נעול והרבה אנשים במדים שהביטו בנו במבטים חושדים כששאלנו אותם אם הם במקרה יודעים איפה אפשר להשיג בסביבה קצת דשא.
 
"פארק הקיריה" בת"א. פינת חמד (צילומסך מתוך ymap)
 "פארק הקיריה" בת"א. פינת חמד (צילומסך מתוך ymap) 
 
כששאלנו את המקומיים לפשר העניין התברר לנו להפתעתנו שבמקום אין שום פארק(!), אלא בסיס צבאי גדול(!). בהתחלה סירבנו להאמין – בסיס צבאי רגיש? באמצע העיר הגדולה בארץ? מי יעשה שטות כזאת? אבל כל האנשים ששאלנו נתנו לנו את אותה התשובה: זהו אכן בסיס צבאי, שאותו תושבי האזור מכנים בשם המסתורי "Ha-Kirya" (בעברית "העיירה", או "היישוב"). איננו יודעים מה בדיוק קורה בין חומות "הקיריה", אבל כנראה מתרחשים שם דברים הרי גורל וסודיים ביותר, שהרי אחרת, מדוע שממשלת ישראל תעשה יד אחת עם "וואלה" (וגם עם ymap, שמשתמש באותם צילומי אוויר בדיוק) כדי להוריד אותה מהמפה?

רגע, אז מה בנוגע לאותה מדשאה יפהפיה שהופיע במפה? ובכן, מתברר שהיא כולה תוצר של פוטושופ. OMG! בחיים לא היינו מנחשים. יפה שיוצרי צילום האוויר לא הסתפקו בצביעת כל השטח בירוק אחיד, מה שהיה מעורר חשד: הם הוסיפו כמה עצים, ואפילו שבילים שחוצים את הפארק. חקירה קצרה העלתה שהעצים והשבילים הועתקו בקופי-פייסט מאי שם בצפון פארק הירקון (זאת, כמובן, בהנחה שפארק הירקון באמת קיים ושהוא לא מסווה לבסיס צבאי סודי עצום מימדים). טאצ' משכנע במיוחד הוא הצל שמטיל בניין היובל ("קריית הממשלה" - היי, עוד קריה!), שעומד בעצמו בתוך מדשאה קטנה יותר, על פני הדשא-שלא-היה-שם. עם זאת, הצל של מגדלי עזריאלי פחות מוצלח: הוא אמנם נופל על פני דרך נמיר אבל משום מה נחתך בחדות כשהוא מגיע אל מדשאת פארק הקיריה.
 
"פארק הקיריה" (מימין) לעומת פארק הירקון (משמאל). (עיבוד מחשב: דורון פישלר)
 "פארק הקיריה" (מימין) לעומת פארק הירקון (משמאל). (עיבוד מחשב: דורון פישלר) 
 
 

גוגל הגדול עינו פקוחה

אין מה לומר, התאכזבנו, אבל גילינו הבנה. מה לעשות, מדובר כאן בבטחון המדינה. לא ייתכן הרי שתמונתו של מתקן צבאי רגיש תתנוסס באתר אינטרנט פופולרי, חשופה לעיני כל מי שמעוניין בכך, נכון? התיקון הזה של המפה היה הכרחי כדי לשמור על המתקן בסודיות מפני אויבינו. זאת, כמובן, בהנחה שאויבינו גולשים בוואלה או ב-ymap, ולא, נגיד, בגוגל, כיוון שבאתר המפות של גוגל הקיריה דווקא מופיעה במלוא הדרה ועם כל מתקניה הסודיים יותר והסודיים פחות.
 
מימין: "פארק הקיריה" ב-ymap. משמאל: אותו האזור בגוגל מפות
 מימין: "פארק הקיריה" ב-ymap. משמאל: אותו האזור בגוגל מפות 
 
אז מה נעשה? פתאום אנחנו תקועים באמצע העיר, בלי שום מקום לפרוש את שמיכת הפיקניק שלנו. למזלנו איתרנו לא רחוק מאותו מקום, בגבול תל אביב-גבעתיים, עוד פארק נעים למראה, הפעם מלא בעצים שהבטיחו צל משובב נפש. נסענו לשם מיד, רק כדי לגלות שגם שם אין שום פארק אלא בסיס צבאי, ושאנחנו באמת צריכים ללמוד לבדוק בגוגל מפות לפני שאנחנו נוסעים לאיזה מקום - כי גם הבסיס הזה מופיע שם בכל הדרו בגירסה בלתי מצונזרת.
 
"פארק דרך השלום". מימין: ymap. משמאל: גוגל מפות
 "פארק דרך השלום". מימין: ymap. משמאל: גוגל מפות 
 
השוואה קצת יותר מקיפה בין המראה מהאוויר של כל האזור בגוגל לעומת וואלה גילתה עוד כמה בלוקים ברחבי גוש דן שנראים מלאים בבניינים בגוגל, אבל ב-ymap ובוואלה הפכו לפארקים, ומכאן אפשר להסיק שלמעשה שוכנים שם מתקנים צבאיים. וכאן בדיוק, אם תשימו לב, טמון הכשל הלוגי: אם הרעיון היה להסתיר את הבניינים האלה (שנראים, במבט מלמעלה, בדיוק כמו כל הבניינים האחרים מסביבם), המטרה שהושגה הפוכה לחלוטין. לו היינו ארץ אויב כלשהי שרוצה לכייל את טילי הפוטושופ שלה לעבר נקודות צבאיות רגישות, הדרך הטובה ביותר לאתר אותן היתה לחפש בוואלה/וואינט את ה"ריאות הירוקות" המנקדות את גוש דן ולכוון אליהן.

מרוב ייאוש החלטנו לוותר על הפיקניק ולהחליף אותו בטיול במדבר. למודי ניסיון, השתמשנו בגוגל מפות כדי לחפש מקום לטייל, כדי שלא ניתקל פתאום בפארקים דמיוניים באמצע מדבר יהודה. אבל שוב נתקלנו במשהו חשוד: אי שם בשממה שליד דימונה, גילינו בצילום הלוויין של גוגל אוסף קטן וחינני של בניינים, שלא צוין במפה. לעומת זאת, בצילומי האוויר באתרים הישראלים כל האזור שומם לחלוטין. זה מוזר מאוד, כיוון שכידוע לכולנו, אין ומעולם לא היה ליד דימונה שום מתקן צבאי מפורסם שהוקם ב-1959, שוכן ברובו מתחת לפני האדמה ומשמש על פי ויקיפדיה ומקורות זרים למחקר וייצור של חומר גלם לכלי נשק כאלה ואחרים.

בסוף סתם ישבנו בבית וצפינו באולימפיאדה. וגם שם הסינים זייפו.
 
שטח מדברי שומם ונטול כל עניין בסמוך לדימונה. אין פה מה לראות, רבותי. (צילומסך מתוך ymap)
 שטח מדברי שומם ונטול כל עניין בסמוך לדימונה. אין פה מה לראות, רבותי. (צילומסך מתוך ymap) 
 
נתקלתם בפשע-פוטושופ ברור? ראיתם תמונה חשודה, ואתם רוצים לברר האם היא אמיתית או זיוף? כתבו אל משטרת הפוטושופ ועניינכם יטופל.

עוד במשטרת הפוטושופ
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by