ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כמה כסף? הרבה יותר מדי 
 
 החתונה בקרוב. אתר ``כמה כסף``   
 
עידו קינן

מחשבון-וירטואלי שהופץ באימייל, ומייעץ כמה כסף לתת כמתנת חתונה, נמכר לפורטל האירועים "מתחתנים ברשת" ביותר מ-1000$. הקונה: היתה היסטריה מטורפת סביב זה. המוכר: נגענו בעצב החשוף של החברה הישראלית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הצ`ק בדואר. אתר ``מתחתנים ברשת``
 הצ`ק בדואר. אתר ``מתחתנים ברשת``   
אתר "כמה כסף?" הוקם כדי לענות על שאלה קיומית: כמה כסף לתת כמתנה באירועים משפחתיים, כמו חתונות, בר-מצוות ובריתות. המחשבון המקוון, שהחל כבדיחה, הפך לביזנס כשפורטל "מתחתנים ברשת" רכש אותו בלמעלה מאלף דולר, עוד הוכחה ליעילות השיווק הוויראלי באימייל.

"למה קנינו אותו? כי היתה היסטריה מטורפת סביב הסיפור הזה", הסביר מנכ"ל מתחתנים ברשת, אביחי בליצקי. כמו רבים אחרים, גם הוא קיבל את המחשבון באימייל, ומיהר להזמין את יוצרו, המתכנת כנען אביב, לפגישה עסקית. אביב סיפר שקיבל "המון אימיילים מגולשים וחברות. 'מתחתנים.קו.יל' היו הרציניים ביותר והמהירים ביותר". בשבוע שעבר, אחרי פגישה אחת ושלושה ימים, נחתמה העסקה. בליצקי מסרב לחשוף כמה שילם, ואביב מוכן רק להגיד שמדובר בסכום של "מעל אלף דולר".

לא רע בשביל יישום שאביב פיתח עם חבר, צ'יקו, בתור חצי בדיחה, בשעות הפנאי ממשרתו כראש צוות תכנות בסטארט-אפ גאמאסייט. בתחתית האתר אפילו נרשמה אזהרה: "תוצאת הסכום הינה המלצה בלבד, ואין הנהלת האתר אחראית לשום דבר בכלל ואי פעם אפילו". אביב: "זה היה איפשהו באמצע. רצינו לתת תשובה לבעיה אמיתית, רק שיישמנו את זה בדרך הומוריסטית".
 
 
על מה ביססת את האלגוריתם?
"על פי סקר שאנשים שולחים, ועל פי מחירים של אולמות. לדוגמה, חתונה בחמישי בערב היא החתונה היקרה ביותר". לדבריו, הסקר נערך במיוחד בשביל היישום, אולם אנשי מתחתנים ברשת הולכים להרחיב אותו, כך שהמדגם יהיה יותר מייצג וייתן תוצאות מדויקות יותר.

באמת התייעצתם עם מומחים מהטכניון, כמו שכתוב באתר?
אביב: "זה אמיתי. לא הייתי רושם דבר לא נכון. עזרו לי מומחים מהטכניון, חברים".

הם מקבלים חלק מהכסף?
"לא. הם גם לא דרשו".

התעקשנו על פרטים נוספים, ואביב אמר ש"הם ברמה של מומחים, לא סתם סטודנטים, הם ברמה של הרבה יותר מזה. הם בחו"ל, עוד לא הצלחתי לתפוס אותם מאז שהאתר התפרסם, ואני לא יודע אם הם מעוניינים להתפרסם. הם מתעסקים בסטטיסטיקה ומדעי המחשב".

בהמשך הודה: "התייעצתי עם המומחים מהטכניון בקטע הכי טפשי של התוכנה. זה לא פיצוח הגנום האנושי. אבל זה נעשה כדי שנוכל להגיד שזה פותח בסיוע מומחים מהטכניון". עם זאת, אביב אומר שלא חשב על מכירת היישום כאשר בנה אותו.

כמה זמן ארך הפיתוח?
"אני לא רוצה לירות לעצמי ברגל ולכן אני לא אספר לך". עם זאת, מומחי התכנות של חיים ברשת מעריכים שמדובר בפיתוח שלא אמור לקחת יותר משעה למתכנת בינוני.

איך הפצת את האתר?
"שלחתי לעשרה חברים באימייל. תוך שעה כבר היו לי 3000 כניסות. כמו אש בשדה קוצים. אני חושב שהאתר הזה נגע בעצב החשוף של החברה הישראלית". נכון לעליית הכתבה, מונה האתר עומד על יותר מ-270 אלף כניסות.
 

אינטליגנציה רגשית מלאכותית

בליצקי סיפר ש"כמה כסף" משתלב עם שני שירותים עתידיים של הפורטל: ניהול תקציב חתונה, שהזוגות מבצעים על ידי חישוב ההוצאות (מחיר מנה, למשל) מול ההכנסות (המתנות); והענקת מתנות כספיות באמצעות כרטיס אשראי דרך האתר. מחשבון המתנות יסייע למוזמנים לחתונה לחשב את הסכום שהם מעוניינים לתת באמצעות כרטיס האשראי, והזוגות יוכלו להעריך כמה כסף יקבלו במתנות.

האלגוריתם של "כמה כסף" מתבסס על נתונים כלכליים (מספר מוזמנים, הכנסות נותן המתנה, סוג האולם בו נערך האירוע, והיום בשבוע והחודש בו הוא מתקיים) וחברתיים (איזה אירוע ומה מידת הקירבה לחוגג). אף שההחלטה כמה כסף לתת היא סובייקטיבית, ומבוססת על רגשות לא פחות מאשר על חישובים כלכליים טהורים, הבהיר בליצקי שהאלגוריתם תקף: "בדקנו אותו, והבסיס שלו מעולה. הוא תואם לנתונים שכבר היו לנו. אנחנו הולכים לעשות בו מספר שינויים".

לא יכולתם לפתח אותו בעצמכם?
"יש פה עניין של זכויות יוצרים. אם הייתי מפתח בעצמי זה היה עולה לי פחות, אבל זה פר-אקסלנס זכויות יוצרים".

אבל האתר נבנה בתור חצי בדיחה.
"הבנאדם הוא ראש צוות פיתוח בסטארט-אפ, הוא לא איזה ילד".

הפרויקט הבא של אביב, פסל בשעות הפנאי (וכשהוא לא מתכנת יישומים להנאתו), הוא פסל מעכברי מחשב מקולקלים. מי שמעוניין לתרום כאלה, מוזמן לשלוח אותם לת.ד. 2141, אזור התעשייה הרצליה פיתוח 46120.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by