ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת 
טוב יותר, זול יותר 
 
 ``לרוב אנחנו משתמשים בבטון``. הבלוג של ערוץ המחשבים    צילום: GettyImages    
השבוע ברשת |
 
אלכס פולונסקי

30,000 שקל בשביל משהו שכל תינוק יכול לעשות טוב יותר, 2.3 אחוז בשביל אנג'לינה ג'ולי, 3 דקות של כאב ומה קורה במלחמה הוירטואלית בין גאורגיה לרוסיה • אלכס פולונסקי (לא באמת) היה שם כדי לדווח

 
 
 
 
 
 
 
 
 

שאול מופז VS שאול מופז

• חלק מתקציב הקשר עם הציבור שקיבל שאול מופז, שר התחבורה, בוזבז באופן מופרע עבור הקמת האתר הרשמי שלו. על פי דיווחי השר, משרדו שילם לחברת אוליב אינטראקטיב 30,000 ש"ח עבור האתר. עידו קינן ושאול אמסטרדמסקי, כתבי כלכליסט, הופתעו מהמחיר המופרך שהוביל לאתר בינוני - כשמחפשים "שאול מופז" בגוגל האתר הרשמי מגיע בקושי לעמוד התוצאות העשירי (ובצדק. עזבו אתכם מגוגל, חפשו את מופז במזנון הכנסת).

קינן ואמסטרדמסקי לקחו על עצמם הקמת אתר אלטרנטיבי למופז, שקיבל את השם "מופזבלוג". הם רכשו את הדומיין shaul-mofaz.co.il (סך של 80 ש"ח לשנה), שכרו חבילת אכסון בסיסית (250 ש"ח לשנה), והרימו את האתר תחת פלטפורמת וורדפרס (חינם, גם לשימוש מסחרי). כדי לנפח מעט את המחיר, הם תכננו גם תקציב פיקטיבי נדיב למישהו שיקים את האתר בפועל - בשכר של 200 ש"ח לשעה (סך של 8 שעות עבודה - או 1,600 ש"ח). בסך הכל, המופזבלוג עלה להם 1,930 ש"ח - פחות מ-5% מהתקציב המקורי. נכון לכתיבת שורות אלה, המופזבלוג מופיע במקום הרביעי בתוצאות החיפוש למחרוזת "שאול מופז".

• המופזבלוג אינו מושלם: הוא מתבסס על משיכת חדשות הקשורות לשאול מופז מתוך Google News, ואין בו תכנים עצמאיים שמוזנים על ידי גורמים מטעמו של מופז. ועדיין, הוא עושה את העבודה הרבה יותר טוב מהאתר הרשמי.
 
שאול מופז, בדרך לעוד הוצאה מטורפת
 שאול מופז, בדרך לעוד הוצאה מטורפת   צילום: יח"צ 
 
 
• הסיפור הזה הפך את קינן ואמסטרדמסקי לעיתונאים שלא רק כותבים על נושאי הסיקור שלהם ("מעצבן"), אלא גם מתערבים בהם ומדגימים את טענותיהם (למשל, מדוע הסכום "לא מוצדק"). מעבר לכך, הסיפור מציג את מופז ואנשי משרדו כמי שלא שוקלים בכובד ראש הקצאת תקציבים לפרויקטים שונים (או שלא אכפת להם, או שזה נעשה בכוונה תחילה), וכך לא רק שמשלמים כספי ציבור על תוצאות לא מוצלחות, אלא גם מציגים את עצמם באור מגוחך.

• אם רוצים להעמיק עוד יותר בסיפור, תוכלו לקרוא פוסט של עידו קינן שמפרט את הסיבות שהובילו אותו ואת אמסטרדמסקי להקים את המופזבלוג.

• עוד לפני שנרגעו הרוחות לגבי המחיר ששילם מופז על האתר הרשמי שלו, חשף עידו קינן פירצה באותו אתר, שמאפשרת לגורמים בלתי מורשים להציג את רשימת המתפקדים של קדימה. לאחר פניית כלכליסט למטה של מופז, הפרצה תוקנה. עם זאת, אין לדעת במשך כמה זמן פרטיהם של 30,000 אנשים היו חשופים ונגישים לכל מי שהיה עלול, ואולי עלה על הפרצה, וניצל אותה למטרותיו שלו (למשל, שימוש בפרטי הרשומים במאגר לצורך שליחת ידע פרסומי, מחיקת רשומות במאגר או שינוי פרטים בהן).
 

משחקי מלחמה

ילדים, מצאו את נשיא גאורגיה וצבעו בצבעים עליזים
 ילדים, מצאו את נשיא גאורגיה וצבעו בצבעים עליזים 
 צילום: צילומסך, אתר משרד החוץ של גאורגיה 
 
• הלחימה בין רוסיה לגאורגיה החלה ברשת האינטרנט, עוד לפני שהצבא הגאורגי פלש לדרום אוסטיה - כך טוענים גורמים שונים, ביניהם נשיא גאורגיה עצמו. הנשיא, מיכאל סאקשוילי, האשים את רוסיה בכך שהיא מנסה לחסום את דרכה של גאורגיה לתקשורת הבינלאומית על ידי פגיעה בתשתיות הטלפון שלה.

• הניו-יורק טיימס מדווח שמספר מומחי אבטחת מידע ברחבי ארה"ב הבחינו בהתקפות על שרתי אינטרנט בגאורגיה - ביניהם על האתר של נשיא גאורגיה - מספר שבועות לפני שפרצה המלחמה. להערכותיהם, התקפות שנועדו ליצור עומס על שרתים בגאורגיה על מנת להוביל לקריסתם, החלו ב-20 ביולי. עוד ציינו המומחים, שהשרת שהיה אחראי על ניתוב ההתקפות כנגד האתרים הגאורגים, ממוקם בארה"ב.

• אתר מרכזי נוסף שנפגע בהתקפה, הוא האתר של משרד החוץ של גאורגיה, שהעמוד הראשי שלו שונה על ידי פורצים, והוכנסה לתוכו תמונת קולאז' של דיקטטורים רוסים, כשביניהם משובצת תמונו של נשיא גאורגיה.

עם זאת, לא ברור מי אחראי על ההתקפות - הגאורגים מאשימים את הרוסים, אבל אלה מכחישים וטעונים שאין להם יד בדבר.

• בהקשר זה, מסביר מומחה האבטחה הישראלי, גדי אברון, שאין להאשים את הרוסים באופן מידי, משום שלדבריו זו תופעה נפוצה שבעת קונפליקטים, שרתים של מדינות שיש להן חלק בסכסוך יספגו מתקפות "סייבר טרור". לערכתו, לאו דווקא מדובר בגורמים מטעם ממשלת רוסיה שעשו זאת, אלא אולי בתומכים של המעצמה במדינות אחרות, שהחליטו להתאגד באופן עצמאי.

אברון מסביר העובדה שרוסיה משחקת במלחמה אמיתית, על כל המשתמע מכך (ואת התוצאות אפשר לראות במדורי החדשות), ולכן, לו רצתה לפגוע בתשתיות תקשורת גאורגיות, אז הפעולה הזו היתה מתבצעת באמצעים יותר מתוחכמים מאשר נסיונות להפיל שרתים על ידי יצירת עומס תעבורה
 
 

בקטנה

טוויט טוויט. אה, כבר לא
 טוויט טוויט. אה, כבר לא   
• על פי מחקר של חברת Secure Computing, כ-2.28% מכלל הודעות הספאם שניטרה החברה בחודש יולי, כללו את שמה של אנג'לינה ג'ולי. הבדיקה נערכה במטרה לגלות מיהם עשרת הסלבריטאים הפופולריים ששמם מוזכר בהודעות ספאם. מרבית ההודעות מבטיחות פנטזיות כמו "אנג'לינה ג'ולי עירומה", אנג'לינה ג'ולי בסרט עירום", ו"אנג'לינה ג'ולי עירומה בוידאו". הפתעה גדולה לא מצפה לנו, כאשר הקישורים באותן הודעות מובילים את הגולשים להורדת קובץ, שלאחר הפעלתו משתיל סוס טרויאני במחשב של המשתמש הסקרן.

הסלבריטאים שמפגרים מאחורי ג'ולי בפופולריות שלהם בהודעות דבר זבל, הם ברק אובאמה (מקום שני), פריס הילטון (מקום שלישי), וברטיני ספירס (המקום הרביעי); אחריהם ברשימה משתרכים גו'רג' בוש הבן, הילארי קלינטון (נקווה שללא הבטחות לעירום), ואוסאמה בין לאדן.

• חדשות רעות למכורים לטוויטר: הנהלת השירות הודיעה שמעתה לא תשלח יותר הודעות ממספר הטלפון שלה בבריטניה, עקב עלויות גבוהות. כיוון שכל שירותי האתר חינתיים, החברה היא זו שנושאת בעלויות ואלו עשויות להגיע - לטענת ההנהלה - לסכום של 1,000$ לכל משתמש. עם זאת, הבטיחו בטוויטר שבקרוב יפתחו מספרים נוספים בארצות ברחבי אירופה, מה שלא ייאלץ אותם להתבסס על המספר הבריטי (שבו משתמשים גם ישראלים שפעילים בטוויטר). כמו כן, הם מבהירים כי משתמשים עדיין יוכלו לשלוח הודעות לאותו מספר, והחסימה היא על קבלת עדכונים בלבד.

משתמשים בקנדה, ארה"ב והודו, יוכלו להמשיך ולקבל עדכונים לטלפון שלהם בהתבסס על המספרים המקומיים במדינות אלה.
 
אנג'לינה, תעשי לי עוקץ ניגרי
 אנג'לינה, תעשי לי עוקץ ניגרי   צילום: יח"צ 
 
• השבוע, בלילה שבין שני לשלישי (שעון ישראל), Gmail, שירות הדואר האלקטרוני של גוגל, קרס למשך כשעתיים, וכל ניסיון להשתמש בשירות באותו זמן הוביל לעמוד שגיאה שהודיע על תקלה באתר. לג'ימייל יש עשרות מליוני משתמשים ברחבי העולם, ולא ברור כמה מהם סבלו מהתקלה, אבל חיפוש בטוויטר מציג שרבים היו לחוצים עקב הקריסה וחששו למידע הרב שהצטבר בחשבון שלהם במשך השנים האחרונות.

• בעת התקלה גוגל לא הגיבה לפניות בנושא, אך לאחריה, התפרסמה הודעה בבלוג הרשמי של ג'ימייל. "אנחנו מזדהים עם כאבכם, ואנחנו מצטערים", כתב טוד ג'קסון, מנהל המוצר של ג'ימייל, והסביר שהבעיה נבעה מתקלה במערכת אנשי הקשר של השירות. כמו כן, על מנת להבהיר למשתמשים את רוחב הבעיה, הסביר שתלונות על התקלה הגיעו גם מעובדי גוגל.

• תקלות חמורות לא פחות גם בפייסבוק. גולש מסור דיווח למערכת המחשבים של nana10 כי בערב יום רביעי "פייסבוק לא עבד בין 23:51 ל-23:54". שלוש דקות של כאב וכל מה שהוא קיבל זה את הפוסט המעפן הזה (אה כן, הבלוג של ערוץ המחשבים חזר לעדכן, בכוחות מחודשים, ביד חזקה ובזרוע נטויה).

• האולימפיאדה בסין גרמה למארגנים לכמה מבוכות קטנות, שנגרמו בעיקר עקב פאשלות טכנולוגיות - חלקן מטופשות, וחלקן מוכרות לכולנו. הראשונה התרחשה בעת טקס פתיחת האולימפיאדה, כאשר על תקרת האולם הוקרן מסך כחול, שבפועל היה אמור להקרין משהו אחר - אבל ככה זה כשהווינדוס קורס.

אחרי שהסינים התכוננו לאולימפיאדה במשך מספר שנים והשקיעו סכומים נכבדים בהכנות, נראה שנגמר להם הכסף לקראת הסוף. וכך, כדי לתרגם שלט של מסעדה מסינית לשפה שגם התיירים האלה שמתעקשים לדבר אנגלית יבינו, הם השתמשו במנוע תרגום אוטומטי כלשהו מהאינטרנט. רק מה, הוא לא פעל כשורה מה שהוביל לתיעוד שלט עם הכיתוב: Translate server error

• (אם זה שעשע אתכם, תוכלו למצוא לינקים וסיפורים דומים במדור "חם באולימפיאדה" - המרענן הרשמי של בייג'ינג 2008)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by