ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
למות, או לגלוש מההר 
 
 אמא, גם פה לא מצאתי את האחראי על האינטרנט   
 
מערכת חיים ברשת

האינטרנט מגיע גם לפסגת האוורסט. חמישים שנה אחרי האדם הראשון, מגיע האינטרנט קפה הראשון אל ההר הגבוה בעולם. ומה אתם יודעים, יש גם נקודה ישראלית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
השנה היא 1953. סר אדמונד הילארי, הרגע פסע את הצעד האחרון שהפך אותו לאדם הראשון על פסגת האוורסט, מביט מתוך סיפוק אדירים על שותפו הטיבטי טנזינג נורגיי. "נו, ומה עכשיו?", שואל הניו-זילנדי קפוא הזקן אל הרוח השואגת סביבם. נורגיי חושב רגע, חושב עוד רגע, ואז פולט: "לא יודע, אולי קפה אינטרנט?"

טוב, אז סביר מאוד להניח שלא כך בדיוק התרחשו הדברים כשהאדם כבש בפעם הראשונה את הפסגה הגבוהה ביותר בעולם. אבל חמישים שנה מאוחר יותר מתכוון נכדו של אחד מהסבלים הטיבטים שעמסו על גבם את הציוד של הילארי ונורגיי להקים קפה אינטרנט בנקודה היבשתית הגבוהה ביותר – על האוורסט.

צרינג גיאלזן, היזם החרוץ בעל המורשת המכובדת, צריך להתמודד עם כמה בעיות טכניות "קלות" בדרך להגשמת היעד שלו. מעבר לעובדה שקר נורא בגובה 5,300 מטר, אלא שבמקום אין חשמל, או צנרת מים ראויה. אין שם כלום, למעשה. גם העובדה שהאיזור המיועד הוא קרחון הנע כמה סנטימטרים ביום לא מקילה עליו. "נבנה אותו בבקתה זמנית מקירות אבן מוכנים ונכסה את הכל באוהל", אמר גיאלזן לאתר Wired.

הקפה ייפתח בעונות האביב והסתיו, כשמאות מטפסי הרים באים לאוורסט ולהרים השכנים בהימאלאיה. "אם יהיה כאן אינטרנט יהיה קל הרבה יותר להזמין מסוקים לחילוץ פצועים וחולים, לבדוק תחזיות מזג אוויר", מסביר היזם החלוצי, שמפעיל ביום-יום עסק טרקינג, את ההגיון מאחורי המיזם האחרון. "יש 19,000 עד 50,000 טרקרים שבאים לאזור מדי שנה. הם בטח ירצו לשלוח אי-מייל לחברים ולמשפחות שלהם בבית".

זה לא הפעם הראשונה שגיאלזן פותח קפה אינטרנט על ההר. בכפר נאמשה, הנמצא בגובה של 3,450 מטר, ונמצא גם הוא על ציר הטיפוס באוורסט. בעבר היה בנאמשה מתקן טלפון אחד, שנהרס בסופה. שנה מאוחר יותר חיבר גיאלזן את הכפר למרכזיה בת 48 קווים, תוך שימוש בממסרים ולוויינים.

בקפה החדש שבפסגה יחוברו שמונה מחשבים ניידים לרשת. המחשבים יופעלו על ידי גנרטורים וסוללות סולריות. ציוד המימסור יגיע מישראל. "זה פרויקט מאתגר מאוד, גם במישור הטכני וגם במישור הביצועי", אמר גיאלזן, זוכה לתמיכה של מספר יזמים אמריקנים בעלי יצר הרפתקנות בשלט רחוק.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by