ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
לפרק את הבייט 
כמה זה בגימטריה? 

כמה זה בגימטריה?

 
לפרק את הבייט |
 
עידו גנדל

השבוע ניתן לכם לנוח מתכנות, ונעבור למשהו שונה (כמעט) לגמרי - איתור ביטויים בעלי אותו ערך מספרי בגימטריה. עידו גנדל מפרק את הבייט

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
גימטריה, אם נסכם במילים פשוטות, היא דרך מאד מתוחכמת למצוא משמעויות נסתרות במקום שבו הן אינן קיימות. על פי הגימטריה, לכל אות בא"ב העברי יש ערך מספרי שונה, וסכום הערכים של האותיות במילה מסוימת מהווה את "הערך הגימטרי" שלה:
 
 
הרעיון הוא למצוא מילים בעלות ערך גימטרי זהה, ואז לנסות להבין איזה סוד גדול מסתתר מאחורי צירוף המקרים הזה. קחו למשל את הפתגם הידוע "נכנס יין – יצא סוד". אם תחשבו לפי הטבלה שלמעלה תגלו ש"יין" נותן ערך גימטרי 70, וגם "סוד" יוצא 70. זה בטוח אומר משהו, לא? הבעיה עם החישובים הגימטריים היא שזה סיפור לבצע אותם. גם מי שמכיר את הטבלה בעל-פה ומסוגל לבצע חישובים שכאלה בראש יכול לשבת שעות ארוכות מול המילון ולא למצוא שום דבר מעניין באמת. למזלנו, חישובים מספריים הם כוס התה של המחשב, ובעזרתו הגימטריה הופכת לקלי-קלות.
 
 

איך מוצאים התאמות גימטריות

מציאה של התאמות פשוטות (של מילים בודדות או של ביטויים מוכנים מראש) היא אחד מהדברים הקלים ביותר לתכנות, וזהו תרגיל מצוין לאנשים שעושים את צעדיהם הראשונים בכתיבת תוכנה. כדי לפתור את הבעיה צריך שני דברים בלבד: האחד, פונקציה שמחשבת את הערך הגימטרי של מחרוזת נתונה באמצעות מעבר על כל התווים במחרוזת וסיכום הערכים המתאימים להם, אם יש כאלה, בטבלה הנ"ל. הדבר הנחוץ השני הוא אוסף מילים גדול, מערך שמכיל כמה שיותר מילים שונות. אפשר למצוא כאלה באינטרנט, או אפילו לכתוב תוכנה שמחלצת מילים מתוך טקסטים. התוכנה הפשוטה תחשב את הערך הגימטרי של מילת או ביטוי הקלט, ולאחר מכן תעבור על אוסף המילים ותוציא כפלט את המילים שיש להן אותו ערך גימטרי. פשוט, נכון? אבל כמו כל דבר בתכנות, זוהי רק ההתחלה.

נניח שאתם לא רוצים למצוא רק התאמות פשוטות, אלא גם שילובים של מילים. למשל, אם יש לכם כלב בשם טימי (ערך גימטרי 69) ובאוסף המילים שלכם נמצאות המילים "כלב" (52) ו"טוב" (17), בוודאי תרצו שהקלדת השם של הכלב תמצא את ההתאמה "כלב טוב" (69). אבל אי אפשר לחשב מראש או בזמן אמת את כל צירופי המילים האפשריים, כי מדובר במספר אסטרונומי. אז מה עושים?
 

שאלה של כסף

בעמודים הראשונים של כמעט כל ספר תכנות למתחילים אפשר למצוא בעיה בנוסח זה: "נתונים סוגי המטבעות הבאים: 5 שקלים, שנקל, שקל, חצי שקל, עשר אגורות, חמש אגורות ואגורה. כתוב תוכנית שתחשב את המספר המינימלי של מטבעות שדרושים כדי להגיע לכל סכום נתון שהוא. לדוגמה, ניתן להגיע לסכום 8.71 שקלים באמצעות שבעה מטבעות: חמישה שקלים, שנקל, שקל, חצי שקל, שניים של עשר אגורות ואגורה."
 
מינימום מטבעות (צילום ועיבוד: עידו גנדל)
 מינימום מטבעות (צילום ועיבוד: עידו גנדל) 
 
הפתרון של בעיה זו פשוט: מתחילים במטבע הכי גדול ומחסירים אותו שוב ושוב מהסכום, עד שהשארית קטנה מערך המטבע – ואז עוברים למטבע הבא בתור. ההיגיון כאן הוא ברור: ככל שיש יותר מטבעות גדולים, כך צריך פחות מטבעות כדי להגיע לסכום הסופי. אך אם מתעמקים קצת יותר באלגוריתם עצמו, במנותק מההקשר הפיננסי שלו, אפשר לראות שהוא יכול להיות שימושי למקרים נוספים רבים – כגון לשאלת הגימטריה וצירופי המילים שאנחנו מחפשים. בואו ונראה איך זה עובד.
 

יום הולדת שמח, טימי!

אין כמו קצת גימטריה כדי לשמח את טימי
 אין כמו קצת גימטריה כדי לשמח את טימי 
 צילום: וויקיפדיה 
 
כן, יום ההולדת של הכלב מתקרב ואתם רוצים להכין לו ברכה עם פלפולי גימטריות, על בסיס המשפט "יום הולדת שמח, טימי!". הבעיה היא שהגימטריה של המשפט הזה היא 918, ואין הרבה מילים בודדות בעלות ערך גימטרי שכזה (יש את "חרשתי", למשל, אבל זה לא ממש עוזר לנו). אנחנו מחפשים צירופים.

בשלב ראשון, ניקח את אוסף המילים שלנו ונמיין אותו על פי הערכים הגימטריים, מהגבוה לנמוך. כדי לחסוך זמן וחישובים מיותרים, נתחיל את חיפוש הצירופים שלנו לא מתחילת האוסף, אלא רק מהמילה הראשונה שהערך הגימטרי שלה נמוך מ-918. תחשבו על המילה הזאת בתור המטבע הכי גדול. נחסיר את הערך הגימטרי שלה מהערך של המשפט ונמשיך לחפש את השארית בין המילים עם הערכים הקטנים יותר.

בניגוד לאלגוריתם המטבעות, כאן אין טעם לקחת את אותה המילה שוב ושוב (למשל, תשע פעמים המילה "כלבים" שהערך הגימטרי שלה הוא 102). אחרי שמצאנו מילה אחת, חייבים להמשיך הלאה. כעת אנחנו מחפשים את המילה הבאה שהערך שלה קטן או שווה להפרש שבין המשפט המקורי למילה הראשונה שמצאנו. אחרי שמצאנו את המילה השניה הזו אנחנו חוזרים על התהליך שוב ושוב, עד שהשארית מתאפסת או עד שנגמר אוסף המילים. גם אחרי שמצאנו התאמה אחת, זהו כמובן לא סוף הסיפור: עוברים למילה הבאה בתור, השניה שהערך שלה קטן מ-918, ומתחילים הכל מהתחלה.

מי שיטרח לנסות זאת עם אוסף מילים גדול מספיק יגלה שמספר ההתאמות לכל ביטוי שתבחרו הוא עצום, עד כדי הכבדה של ממש גם על מחשבים מודרניים. לכן, אם מישהו מתכוון לנסות, מומלץ לקבוע מראש הגבלה על כמות המילים שיכולה להופיע בכל התאמה. אם עד המילה החמישית, נניח, האלגוריתם לא מצא התאמה מלאה, כדאי שיעצור את החיפוש ויעבור למילה הבאה.
 

אובדן התמימות

בעידן שלפני המחשבים, הקושי שבמציאת התאמות בגימטריה יצר הילה של קסם מסביב לכל העסק, תחושה שבאמת יש כאן משהו יוצא מגדר הרגיל. כיום, מי שנחשף לתוכנות גימטריה יתקשה להמשיך ולהאמין במשמעות המיסטית שלה. ואולי עצם ההשפעה הזו, של אלגוריתם חישובי פשוט על מערכת האמונות של האדם, היא הדבר המיסטי באמת?

חישובים גימטריים, כולל אלה ששימשו בכתבה זו, אפשר לבצע בעזרת שני האתרים הבאים: גימטריה (אם אתם ילדים ו/או רגישים לגסויות, אל תסמנו את תיבת הסימון שמתחת לביטוי), ומחשבון הגימטריה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by