ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
חוטפים צרבת 2 – צורבי DVD 
 
 
דורון טילמן

חלק שני ואחרון של מדריך הצריבה. והפעם – צורבי DVD. הסוגים, המחירים וכל מה שרציתם לדעת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
השיא הטכנולוגי ממדריך הקניה שלנו משבוע שעבר – צורב דיסקים שמסיים את העבודה תוך פחות משתי דקות ישבר השבוע כאשר נסקור את נבכי השלב הבא של אכסון מידע – צורבי DVD.

כונני DVD אשר מאפשרים לצפות בסרטים החדשים ביותר גם במחשב וגם בטלוויזיה קיימים כבר הרבה זמן (ואתם מוזמנים לקרוא עליהם אצלנו), וכעת ניתן לנצל את נפחי האכסון הענקיים שלהם לא רק לצריבת סרט החתונה באיכות גבוהה אלא גם לאכסון אלפי קבצים.
 

מהירות 1 לא שווה ל- 1

 
בדומה לצורבי דיסקים, גם כאן נעשה שימוש במכפלות כדי לתאר את מהירות הצורב מבחינת קריאה, כתיבה וכתיבה מחדש, רק שכאן כונן 1X מעביר 1.32MB בשניה.
כדי שלא תתבלבלו נסו להיעזר בערכים הבאים כדי לפענח את פשר כל המספרים בכוננים הקוראים וצורבים דיסקים ו-DVD:

צורב במהירות 2.4X יכתוב דיסק של 4.7GB בכ- 25 דקות.
צורב במהירות 4X יכתוב דיסק של 4.7GB בכ- 15 דקות.

גם בתחום ה-DVD נעשה שימוש ב-CLV ו-CAV אשר הזכרנו בחלק הראשון, כך שאם שכחתם במה מדובר, כדאי לכם לבדוק.
 

מלחמת הפורמטים

 
בניגוד לדיסקים, בתחום צורבי ה-DVD קיים זה מספר שנים מאבק בין לא פחות מחמישה פורמטים שונים – שניים לצריבה חד פעמית ושלושה לצריבה רב פעמית (ReWriteable), דבר שעלול רק להקשות על החלטת הקניה.

נקודות חשובות שכדאי לשים לב אליהם כשבאים להשוות בין התקנים הן:

מחיר כונן ומדיה – מושפע בין היתר על פי כמות הקונים והזמן בו הטכנולוגיה זמינה. ובמקרה של DVD זו למעשה הסיבה היחידה, כי אין כמעט הבדל במחיר הדרוש לבניית כונן באחת הטכנולוגיות.

תאימות – מן הסתם תרצו להשתמש בדיסקים שתצרבו גם בכונני מחשב (DVD-ROM) וגם בנגנים חיצוניים. אם אפשר, בדקו את זאת באופן פרטני לפי מה שברשותכם. אחרת תאלצו להאמין לאומדנים של יצרני התקנים.

טיפול בשגיאות – כאשר משתמש במדיה לכתיבה רב פעמי גדל הסיכוי לתקלות. לכן יש חשיבות לכך שהתקן ידע לטפל בהן (Defect Management).

כתיבה אקראית – בדומה לדיסק קשיח אשר מאפשר לנו לכתוב ולמחוק קבצים מבלי לחשוב בכלל איך זה נעשה רצו גם יצרני ה-DVD לאפשר זאת, בין אם ממלאים דיסק בקבצים או בסרטים. ב-DVD מדובר ב-Lossless sector linking.
 
 
 
כדי להקל במעט נתחיל עם היוצא מן הכלל, וזהו פורמט DVD-RAM. למרות שהוא היה הראשון ואפשר צריבה של 4.7GB עד 9.4GB וכתיבה של עד 100,000 פעם הוא מצריך שימוש במחסנית (Caddy) דבר שהופך אותו ללא קריא במרבית הנגנים החיצונים אבל מעולה לאחסון מידע.

מבין התקנים שאינם יוצאי דופן קיים הזוג DVD-R (חד פעמי) ו-DVD-RW (רב פעמי).
ה-DVD-R היה הראשון שיצא לשוק, דבר שהופך אותו לזול יותר, ועקב כך אולי גם לקריא יותר, בסביבות 88% בכונני DVD-ROM ונגנים חיצונים. אם זאת הוא לא כולל שוםאפשרויות מתקדמות ומגיע בגרסה לשימוש ביתי (G) אשר לא מאפשרת צריבה של סרטים (לא בדרך המקובלת בכל אופן), וגם בגרסה מקצועית (A). אחיו הרב פעמי, ה-DVD-RW, גם כן זול יותר ומגיע לכ70- אחוזי תאימות. ניתן לכתוב עליו מידע עד 1000 פעם אבל הוא אינו תומך בניהול שגיאות או כתיבה אקראית.

הזוג השני הוא בעל סימן פלוס והסימן הזה לא נמצא שם סתם. מבחינת מהירות כתיבה, הם אולי נראים איטיים יותר, אבל המהירות הבסיסית שלהם מתחילה ב- 2.4X:

DVD+R – הוא התקן האחרון שיצא, דבר שהופך אותו ליקר יותר בינתיים. אם זאת הוא מגיע לרמת תאימות גבוהה כמו DVD-R.

הגרסה הרב פעמית, DVD+RW, גם כן נוטה להיות יקרה, אבל היא מכפרת על כך באפשרויות של ניהול תקלות וכתיבה אקראית – מעולה לצריבת סרטים. לאחרונה הודיעה חברת מיקרוסופט כי היא מצטרפת לתומכים בתקן זה, מה שמן הסתם יקבע את גורל האחרים.
אם התבלבלתם מרוב האפשרויות, אז יש פתרון שצץ בזמן האחרון והוא כונני MultiRead ו-MultiWrite אשר יכולים לקרוא ולכתוב (בהתאמה) בכמה שיטות. החסרון הוא כמובן במחירם הגבוה יותר. לנוחיותכם ריכזנו הכל בטבלה הבאה:
 

ממשק

 
בדומה לצורבי דיסקים, גם כאן הטכנולוגיה הגיעה לבשלות, ואפשר ללא חשש לעבוד עם תקן IDE, ולא להשקיע ב-SCSI יקר.

-ניידות
גם צורבי ה-DVD עשו את המעבר לתחום הניידות, ובדומה לצורבי דיסקים, קיימים עם חיבורים כמו USB1.1, ו-USB2.0 הזולים והנפוצים וגם Firewire, שעולה יותר ולא קיים בכל מחשב. לכן השאלה הראשונה היא אם המחשב העיקרי אליו יחובר הצורב מכיל את החיבור.

מבחינת מהירות העבודה, USB2.0 מהיר יותר על הנייר מ-Firewire, אבל יש גם חשיבות ליישום הטכנולוגיה הן בכונן והן במחשב. אם זמנכם יקר, בדקו השפעת רכיב זה בסקירות. עוד נקודה חשובה היא מבנה מארז הכונן, שישפיע על גודלו ומשקלו – אם הניידות חשובה לכם כדאי לחקור גם נושא זה.

ולמי שמתעניין יש גם מחשבים ניידים אשר מכילים צורבי DVD וכוננים משולבים.
 

תוספות

תחום צריבת ה-DVD הוא מעט יותר מורכב, במיוחד לנוכח העובדה שניתן לצרוב סרטים.
עקב כך כדאי מאוד לבדוק את חבילת התוכנות אשר מגיעה עם הכונן, שלפעמים כוללות גם אפשרויות של עריכת סרטים וכדומה. ותמיד תוכלו להסתפק במגוון תוכנות ה-Freeware/Shareware, שקיימות.

המחיר
מבול התקנים והאפשרויות נותן בתיאוריה מגוון רחב של דגמים ואפשרויות קניה, כולל כוננים אשר משלבים יכולת של צריבה של כמה תקנים, וצריבה של DVD ו-CD גם יחד. אבל בארץ המגוון נוטה להיות קטן למדי. וכמובן שיש לזכור כי גם הדיסקים עולים כסף.

צורב DVD התומך ב: DVD-R, DVD-RW, DVD-RAM – 1600 שקל
DVD+R, DVD+RW – 2300 שקל

כונן משולב (Combo) – צורב CD קורא DVD - 600 שקל
כונן משולב (Combo) – צורב CD וצורב DVD – 1600 שקל

DVD-RAM 4.7GB:
110 שקל ליחידה בודדת

DVD-RAM 5.2GB:
110 שקל ליחידה

DVD-R 4.7GB:
24 שקל ליחידה

DVD+R:
145 שקל לחבילה של חמישה

DVD-RW:
22 שקלים ליחידה

הירידה המתמדת במחיר, השיפור בתאימות והעובדה שהם כבר לא גורמים למחשב להתלקח מבטיחים כי לא ירחק היום בו שרביט האכסון שעבר מהדיסקט לצורב הדיסקים יעבור לצורב ה-DVD.


כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה ובאתר Netsupport ואם יש עוד נושאים שמעניינים אתכם/ן, על תהססו לספר לנו על כך, בתגובות, או בפורום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by