ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
משטרת הפוטושופ 
משטרת הפוטושופ ופרשת הזיופים הסינים 
 
 הו ג`ינטאו (במרכז) והתאומים הזהים   
משטרת הפוטושופ |
 
דורון פישלר

בסין, סוכנות הידיעות הממשלתית מדווחת על מה שמתאים לממשל שיקרה. ואם צריך, הם גם מביאים תמונות: ים שנעלם, הרגליים של אשתו של הנשיא ואפילו נמר נכחד. הכל יש להם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בעולם יש הרבה יותר פוטושופ מכפי שנדמה לכם. כשאתם רואים תמונה בעיתון, בפרסומת, במגזין או על שלט חוצות, רוב הסיכויים שהתמונה עברה שיפוץ, שיפור, או תיקון כלשהו בידי אמן פוטושופ. מטרתה של משטרת הפוטושופ היא לגרום לכם לחשוב פעמיים על מה שאתם רואים: תמונה אחת אמנם שווה אלף מילים, אבל רבות מהמילים האלו עשויות להיות שקרים.
 
 
כשקוקה קולה מפרסמת מודעה עם פאשלות פוטושופ ברורות, אנחנו צוחקים. אנחנו יכולים לומר את דעתנו על העניין בלי לפחד שאנשים בחליפות אפורות מטעם קוקה קולה ידפקו לנו על הדלת באמצע הלילה, ישימו לנו שק על הראש ויקחו אותנו אל מקום שבו ילמדו אותנו מחדש מהו טעם החיים. וממילא זה לא כזה חשוב אם היתה איזו מודעה מעוצבת גרוע. אבל אילו היינו, לצורך העניין, סינים, ומי שעשה את הפאשלה לא היה חברת קוקה קולה אלא, לצורך העניין, הממשל הסיני, והמודעה האמורה לא היתה מודעה אלא ידיעה חדשותית, זה היה מצחיק פחות, וההשלכות עבורנו אם היינו מעזים להתלונן היו כנראה חמורות יותר.

בעוד כמה ימים תיפתח בבייג'ינג האולימפיאדה, כי הרי אין מקום מתאים יותר לחגוג את רוח האדם והחופש. סין היא מדינה שחיה את חזון "1984": הממשל שולט בחדשות, מסנן את האינטרנט, ומכתיב להמונים במה להאמין ומה לחשוב. מקור החדשות העיקרי של אזרחי סין הוא סוכנות הידיעות שין-הואה, גוף עצום (היא מעסיקה כמעט פי עשרה עובדים מסוכנות רויטרס) שמדווח את החדשות שהממשל רוצה שהאזרחים ישמעו, ולא שום דבר אחר. מונחי האתיקה העיתונאית והאמת בשין-הואה שונים ממה שמקובל אצלנו. הם לא מדווחים על מה שקרה, אלא על מה שהיה צריך לקרות, בהתאמה לרצון הממשל. ואם צריך, הם אפילו מביאים תמונות.
 

הו בא. מי בא? הו בא!

מספר שבועות לפני תחילת האולימפיאדה, תחרויות השיט עדיין היו בסכנה (זה שה-ייט. עם פתח מתחת לש'. יענו להשיט סירות. למה, למה חשבתם שהתכוונו?), כיוון שהמים באזור שבו הן אמורות להיערך היו מזוהמים ומלאים באצות. אבל אין מה לדאוג: הסינים גייסו את הצבא ואלפי מתנדבים (עד כמה שהמילה "מתנדבים" היא בעלת משמעות בסין) כדי לנקות את הים. כדי להראות עד כמה הנושא הזה חשוב לממשל הסיני, נשיא סין עצמו, הו ג'ינטאו, הגיע לפקח על הניקיון ולעודד את העוסקים במלאכה. או לפחות, זה מה שדיווחה סוכנות הידיעות הסינית. ואפילו היתה תמונה. אלא מה, התמונה הזאת נראית כאילו צולמה בכפר קוקה-קולה.
 
הו ג'ינטאו, נשיא סין, והתאומים
 הו ג'ינטאו, נשיא סין, והתאומים   צילום: שין-הואה 
 
 
הדבר הראשון שמשך את תשומת ליבם של בלוגרים ערניים היה שהתמונה מכילה מה שנראה כמו תאומים זהים: אותו אדם – עם ה-V הכחול על החולצה – מופיע בה פעמיים, אולי מתוך האמונה שאיש לא ישים לב כי ממילא כל הסינים נראים אותו הדבר.

אבל זו לא הבעיה היחידה. הרצפה בעייתית – מצד אחד של הנשיא יש שטיח, או אולי צבע; מהצד השני – אספלט חשוף. אבל הכי חשוב: בתמונה שעוסקת במאמצים לנקות את הים, לא היה הגיוני שנראה, אתם יודעים, ים? אבל אין שום ים בתמונה, וגם לא אופק משום סוג אחר. הנוכחים עומדים על רקע שמיים אפורים בלבד, כאילו הם מרחפים באוויר. ה"שמים" שבין הנשיא לבין האישה באדום הם בבירור תוצר של מריחת צבע פוטושופית. כדי לשכנע אותנו שאנחנו עוסקים כאן בשיט, הסינים תקעו מאחורה מפרש (מעוות ומכווץ), אלא שלא ברור למה הוא אמור להיות מחובר – כיוון שהחבר'ה, כאמור, לא עומדים בסמוך לים כלשהו. בקיצור, כל העצות שנתנו לאחמדינג'אד בזמנו תקפות גם כאן: אם אתם כבר מזייפים, לפחות תזייפו טוב.

התמונה הזאת לא נראית כמו צילום אמיתי שעבר תיקונים ושפצורים, אלא כמו בדיה מוחלטת: לקחו תמונה של הנשיא מארוע אחד, חיברו לתמונה של אנשים מחייכים ממקום אחר, הדביקו ויאללה לדרך. אם היינו צריכים לנחש, היינו אומרים שהנשיא הו מעולם לא ביקר במקום ולא ראה מקרוב אפילו אצה בודדת אחת. בשביל מה הוא צריך את השיט הזה?
 

שקר יש לו רגליים

זמן לא רב לפני כן, אשתו של הנשיא היתה מעורבת בתקרית פוטושופ דומה. בתמונה שפירסמה סוכנות הידיעות מתוך ביקורם של הנשיא ואשתו ביפן, נראה מתחת לכסא שלה זוג רגליים רזרביות. בגירסאות אחרות של התמונה הרגליים הנוספות לא מופיעות. הנוכחות של בעלת הרגליים (המתורגמנית של אשת הנשיא, ככל הנראה) לא באמת עקרונית; ובכל זאת, מדובר כאן בצילום חדשות. סוכנות הידיעות שוב הדגימה כאן שהסברה שצילומים חדשותיים אמורים להציג את המציאות, ולא גירסה מיופה שלה, היא לא אחד מעקרונותיה.
 
למעלה: תמונת ביקור הנשיא ואשתו כפי שהופיעה בעיתון יפני. למטה: אותה תמונה עם פחות רגליים
 למעלה: תמונת ביקור הנשיא ואשתו כפי שהופיעה בעיתון יפני. למטה: אותה תמונה עם פחות רגליים 
 

מה עושות האנטילופות בלילות

הרכבת והאנטילופות. הרמוניה מושלמת (או שלא)
 הרכבת והאנטילופות. הרמוניה מושלמת (או שלא) 
 צילום: שין-הואה 
 
זיופי התמונות של הסינים לא מוגבלים לנושא הנשיא ולרעייתו. ב-2006 סין השיקה את מסילת הרכבת לטיבט, פרוייקט פסיכי בגודלו שעלה 4 מיליארד דולר. פעילי איכות הסביבה חששו שהמסילה תפגע בזן של אנטילופות החי לאורך המסילה ונמצא בסכנת הכחדה – אלא שצילום מהאזור הראה את הרכבת והאנטילופות חיות יחד בשלווה והרמוניה. הצילום נבחר אפילו לאחד מעשרת צילומי העיתונות של השנה על ידי CCTV, רשת הטלויזיה הסינית. ואכן, זו תמונה מרהיבה, מעוררת השראה ומזויפת לחלוטין. לזכותו של יוצר התמונה ניתן לומר לפחות שני דברים: א. בניגוד לפוטושופסטים של הנשיא הו, הזיוף שלו היה אמין; ב. לאחר שהפרשה נחשפה לפחות היה לו מספיק כבוד עצמי כדי להתנצל ולהתפטר.
 

היהפוך נמר חברבורותיו?

בכלל, נדמה שבמה שנוגע לחיות נכחדות יכולת האבחנה של הסינים טעונה שיפור. בשנה שעברה דיווחה סוכנות ידיעות – נחשו איזה – על אזרח סיני בן 52 שנתקל בלב היער בנמר מזן שאמור להיות נכחד מזה 24 שנים. האזרח השמח עשה מה שכל אדם הגיוני (ואמיץ) היה עושה – צילם בלי הכרה. 71 תמונות בסך הכל. חדשות נהדרות: זנים נכחדים שחוזרים מהמתים, בעיקר של מינים אציליים כמו הנמר הסיני, טובים ליחסי הציבור. "מומחים לנושא בדקו את התמונות והגיעו למסקנה שהן אותנטיות", דיווחה הסוכנות בשמחה. לנו - כמו לרבים אחרים - יש כמה השגות בנוגע למסקנות של ה"מומחים" האלה. כמה מומחה כבר יכול להיות מי שצופה ב-71 תמונות של נמר, ולא מצליח לשים לב לכך שבכל התמונות - שצולמו, כביכול, מכמה זויות שונות - הוא יושב באותה תנוחה בדיוק, בלי להזיז אפילו שריר או פס אחד, בכולן הוא מביט ישר אל תוך המצלמה, ובכולן כולל כולן מרחף מעל הראש בדיוק אותו עלה בעל שוליים מסולסלים? אולי אם הם היו באמת בודקים בקפידה, אחד מהמומחים היה אפילו מבחין בכך שהנמר הזה דומה להפליא לנמר בפוסטר שהודפס כמה שנים לפני כן.
 
עלים על הראש זה שיא האופנה הנמרית היום
 עלים על הראש זה שיא האופנה הנמרית היום   צילום: שין-הואה 
 
בכל המקרים האלה, מי שעלו על הזיופים והפיצו את השמועה היו גולשים באינטרנט. זה מסביר למה הממשל הסיני מקפיד כל כך להגביל את הגישה לאינטרנט: כשלאנשים יש חופש לתקשר זה עם זה קשה יותר לגרום להם לבלוע כל דבר שאתה מאכיל אותם.
 
נתקלתם בפשע-פוטושופ ברור? ראיתם תמונה חשודה, ואתם רוצים לברר האם היא אמיתית או זיוף? כתבו אל משטרת הפוטושופ ועניינכם יטופל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by