ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
סלולר 
סלולרי בנהיגה: מה מותר? 
 
  צילום: GettyImages    
סלולר |
 
אלכס פולונסקי

האם מותר לשלוח הודעות SMS כשמחכים שהרמזור יתחלף? האם מותר לשוחח בסלולרי עם אוזניות בזמן נהיגה? בדקנו את תקנות התעבורה וגילינו אבסורד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נדמה לכם שמותר לכם לשוחח בסלולרי בזמן נהיגה אם רק תחברו אוזניות? חשבו שנית. רובנו לא טורחים להתקין דיבורית ברכב, ואין לנו בעיה לשוחח בטלפון הנייד בזמן הנהיגה, תוך שאנו מסתמכים על אמונות שגויות לגבי מה מותר ומה אסור. פנינו, אם כן, לד"ר דן לינק, ראש מנהל התכנון והמדיניות ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים, על מנת לברר מה יחס החוק לשימוש בטלפון סלולרי בעת הנהיגה – מה מותר, מה אסור, ומה הקנס שתחטפו על זה.
 

החטא ועונשו

גברתי, הכיני את ארנקך
 גברתי, הכיני את ארנקך 
 צילום: GettyImages 
 
על פי החוק, חל איסור על דיבור בטלפון נייד או קבוע באמצעות החזקת השפורפרת, אלא אם הדבר נעשה באמצעות דיבורית המותקנת ברכב. לשון החוק אינה פוסחת על שימוש באוזניות וקובעת: אוזניה אלחוטית (בלוטות') מותר, אוזניה אחת תחובה באוזן ומחוברת בכבל לטלפון - גם מותר. אבל ברגע שמשלבים באוזניות כבל ומיקרופון - זה כבר אסור.

לדאבונם של הנהגים, החוק אינו מבחין בין עמידה ונסיעה - בשני המקרים על הנהג להחזיק בשתי ידיו את ההגה, ולפיכך אין היתר לשימוש בטלפון גם אם אתם ממתינים בפקק או עומדים ברמזור.

ד"ר לינק מדגיש כי "מדיניות האכיפה הנוקשה לא משנה את לשון החוק והיא מבטאת מדיניות מקומית" (כלומר, של מדינת ישראל, בניגוד למדיניות עולמית). המדיניות הנוקשה אוסרת אף לשלוח מסרונים (הודעות SMS) מהטלפון הנייד - גם כשמדובר בעמידה ברמזור או בפקק תנועה.

אם לסכם בקצרה: מותר לשוחח בדיבורית, מותר לשוחח בזמן נהיגה בעזרת אוזניית בלוטות', אך אסור לשוחח בעזרת אוזניה המחוברת לטלפון בכבל ואסור לשלוח הודעות SMS.

אם תעברו על אחד מהאיסורים, אתם צפויים לקנס של 1000 שקלים.
 

האוזניה והאבסורד

 
אם כן, לא נותר אלא לתהות: מדוע מבדיל החוק בין שימוש באוזניה אלחוטית לבין אוזניה המחוברת לטלפון הנייד בכבל? הרי אופן השימוש זהה: בשני המקרים ניתן לתכנת את הטלפון הנייד למצב של מענה אוטומטי; כמו כן, מי שנוהגים להציץ במסך השיחות הנכנסות כדי לדעת מי המתקשר - ולהחליט אם לסנן אותו או לא - יעשו זאת בין אם מדובר באוזניית בלוטות' ובין אם מדובר באוזניה רגילה עם חוט (ובשני המקרים יסיטו את עיניהם מהכביש, בניגוד לחוק).

נראה כי תקנות התעבורה, שאוסרות על שימוש במיקרופון, מתייחסות למיקרופון של אפרכסת הטלפון. אפרכסות כאלו, שהיו שכיחות בעבר, דרשו את אחיזת המכשיר (או האפרכסת) ביד, והיוו עבירה על הסעיף בחוק הדורש את הצבת שתי הידיים על ההגה. אלא שהזמנים התקדמו, ומיקרופונים כיום מותקנים על הכבל עצמו ואינם מפריעים לאחיזת ההגה בשתי הידיים. כדי להבהיר עד כמה אבסורדי המצב: על פי החוק, מותר לכם לחבר אוזניה (אחת) לטלפון הנייד ולהאזין בה למוזיקה או להודעות מהתא הקולי בזמן הנהיגה או בעת עמידה ברמזור, אולם מרגע שלאוזניה הזו מתווסף מיקרופון - אתם מסתכנים בקנס.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by