ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת 
התשמע קולי? 
 
  צילום: יח``צ    
השבוע ברשת |
 
אלכס פולונסקי

הזמרת דאפי מעודדת הורדת קבצים לא חוקית, האם האנציקלופדיה הפתוחה של גוגל שווה משהו, וגם: "המלט" בגרסת פייסבוק • השבוע ברשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 

אשרישיה קולי

חיפוש ב-cuil
 חיפוש ב-cuil 
 צילום: צילומסך 
 
• בתחילת השבוע השיקה קבוצה של פורשי גוגל את cuil, מנוע חיפוש שמייסדיו מייעדים אותו להפוך למתחרה העיקרי של גוגל. המנוע מקטלג למעלה מ-120 מיליארד עמודי אינטרנט, בערך פי 3 לעומת גוגל (בהתבסס על הערכות, משום שגוגל לא מספקים אומדן מדויק). מלבד זאת, הבטיחו יוצריו שהתוצאות בו יהיו רלוונטיות יותר מאלה שגוגל מציג, טענה שהוכחה כלא נכונה בשלב המבחן הבסיסי.

תוצאות החיפוש, שאמורות להיות מפולחות על פי הרלוונטיות שלהן למחרוזת החיפוש ולאו דווקא על בסיס מדד הפופולריות שלהן כפי שנעשה בגוגל, מסודרות בעמודות (ניתן לבחור האם להציג בשתי עמודות או בשלוש). מלבד תקציר של התוכן בעמוד היעד, משולבת גם תמונה מייצגת. ההבדל המשמעותי לעומת גוגל הוא תפריט ההרחבה השמאלי, לצידן של תוצאות החיפוש, שמציג נושאים הקשורים למחרוזת החיפוש. כשחיפשתי פרטים על להקת Art Brut, קיבלתי תפריט מורחב שהציגו לי להקות נוספות שעובדות עם חברת התקליטים בה מוחתמת הלהקה, אפשרות לבצע חיפושים על להקות בריטיות נוספות, ורשימה של להקות שהוקמו אחרי שנת 2000.

חיפוש מחרוזות בעברית, אגב, לא הוביל ברוב המקרים לתוצאות - וכשהוביל לכאלה, מרביתן היו לא רלוונטיות.

• כדי להציג בידול מוחלט ממדיניות הפרטיות הגוגלית, cuil מתחייבים שלא לשמור שום מידע על המשתמשים - לא סטטיסטיקה של חיפושים על פי משתמש, ולא את פרטי המשתמשים עצמם. אפילו לא כתובות IP.

• בבלוג Valleywag תהו על משמעות המילה ועל מילים שנשמעות דומות לה, ומתברר ש-Cul בצרפתית משמעותו ישבן, ובווריאציה אחרת באותה השפה - Couille - מדובר באשכים.

• Cnet טוענים ש-cuil הוא דוגמא טובה לאיך לא להשיק מנוע חיפוש - המייסדים אמנם הבטיחו מוצר חדש ומבטיח, אך עם זאת, קיבלנו מנוע חיפוש שלרוב לא מוצא את מה שחיפשנו, ובחלק מהמקרים השרתים לא עומדים בעומס ולכן הוא לא זמין לגלישה.

אז נכון, יש הרבה פאשלות שלא היו צריכות לקרות. אבל גוגל קיימים כעשור ולא הגיעו להישגים הנוכחיים שלהם בתוך לילה אחד. יחד עם זאת, כל עוד cuil לא מתקרב אפילו לקרסוליים של גוגל, מה הסיכוי שהוא יקרוס מעומס תעבורה גם אחרי שההייפ ידעך?
 

גוגל בקרב מול וויקיפדיה

 
• בעוד Cuil הציבה לעצמה למטרה להתחרות בגוגל, נדמה שגוגל שמה לה למטרה את ויקיפדיה, עם השקת Knol, התשובה שלה לאנציקלופדיה החופשית. Knol עולה לאוויר לאחר שבמהלך שבעת החודשים האחרונים היתה בבטא סגורה. הייחוד של Knol לעומת וויקיפדיה, הוא שמצד אחד מדובר במאגר מידע המתבסס על תוכן מהגולשים, לאו דווקא אנשי מקצוע - בדיוק כמו בוויקיפדיה - אך מצד שני, עריכת הערכים איננה חופשית, ורק יוצר הערך המקורי או מי שקיבל הרשאות מטעמו, יכולים לעשות בו שינויים. למרות זאת, אף ערך אינו אבסולוטי - ערך מסוים יכול להכתב בנפרד על ידי כמה אנשים, והשיפוט על מה הכי נכון, נשאר בידי הגולשים.

Knol מתגמל את כותביו בשתי דרכים: הראשונה והבסיסית היא מתן קרדיט לכותב. השניה, שיכולה להוות מרכיב משמעותי בבחירה של אנשים לכתוב דווקא ב-Knol ולא בויקיפדיה, היא שיטת התגמולים הכספיים - כל כותב יכול להוסיף לצד הערך שלו פרסומות AdSense של גוגל ולהתחלק עם החברה ברווחים.

החסרון העיקרי של Knol מתבטא בכך שכל המידע שיש בו, לא מקולטג בשום אינדקס, וניתן לגשת אליו רק בהתבסס על הערכים המומלצים בעמוד הראשי, או בעזרת מנוע החיפוש של האתר.

• ישיי ורטהימר כתב בבלוג "קטעי קישור" של ynet על אחת הבעיות הכרוכות ב-Knol - האפשרות לריבוי גרסאות לאותו ערך, מובילה לכך שחלקם מאוד דומים זה לזה, ובמקרים חמורים יותר, פשוט מועתקים מוויקיפדיה. אמנם באתר ישנה מערכת אוטומטית שמזהה העתקות טקסטים ממקומות אחרים ברשת, אבל לא ברור (ולא כתוב באתר) אילו צעדים ננקטים במקרה של ערכים כאלה - האם הם נמחקים, והאם הכותבים (כלומר, מעתיקים) שלהם מוזהרים או נחסמים מכתיבה באתר עקב כך.

• בינתיים, פחות משבוע לאחר ההשקה הרשמית, Knol מתפקדת לא רק כאנציקלופדיה, אלא כמאגר לטקסטים בכל נושא שעשוי לעניין אנשים. כך, למשל, ניתן למצוא באתר מדריך שמסביר "איך לתקן אסלה מקולקלת", מה שמעלה את ההשערה שהפרויקט הזה נועד לא להוות אלטרנטיבה לוויקיפדיה ולספק מידע שהוא יותר מהימן, אלא אולי לנגוס ממעמדה של וויקיפדיה בתוצאות החיפוש בגוגל, שמופיעה לרוב באחת מחמשת התוצאות הראשונות בעת חיפוש ביטויים טריוויאליים.
 
לא המצאנו - זהבאמת שם
 לא המצאנו - זהבאמת שם   צילום: צילומסך 
 

חוק וסדר

דאפי
 דאפי 
 צילום: GettyImages 
 
• הזמרת הבריטית דאפי, שבחג המולד הקרוב תככב במשחק הקריוקי LIPS בפלטפורמת ה-Xbox 360, התראיינה למגזין ShortList. כנשאלה האם היא חובבת טכנלוגיה, ענתה שכן, אך מנגד - הודתה שהיא לא מבינה במחשבים, ולהוכחה סיפרה שרק לפני כשנתיים-שלוש למדה להוריד מוזיקה. מוזיקה פיראטית? היא בעד: "אני חושבת שיש לזה יותר יתרונות מחסרונות, משום שבבסיסו, זה מקנה לאנשים גישה למוזיקה, אז מה רע בזה? אני חושבת שחלק גדול מהילדים שמורידים מוזיקה, יהפכו צרכני תקליטים באופן חוקי לכשיתבגרו וירוויחו כסף".

• ג'רמיה מונדלו, תושב מדינת אורגון שבארה"ב, הורשע על ידי בית המשפט בהפרת זכויות יוצרים ובגניבת זהות, ונגזר עליו עונש של ארבע שנות מאסר, וביצוע 450 שעות של עבודות שירות למען הקהילה. מונדלו, 23, הורשע לאחר שהואשם שבין השנים 2005 ל-2007 עסק בזיוף תוכנות פיננסיות של חברת Intuit Quicken ומכירתן ב-eBay בסכום זעום של 30$, מה שהניב לו רווח של 300,000$ במהלך שלוש שנים.

בנוסף, עמדה נגדו האשמה על גניבה של כ-40 זהויות, בהן השתמש לצורך פתיחת חשבונות ב-PayPal ו-eBay לצורך עסקי המסחר שלו. להגנתו אמר מונדלו, שעשה זאת עקב מצב כלכלי קשה, וכדי שיוכל לשלם על דלק ואוכל, מבלי לקחת הלוואות.

• הצעת חוק שמקדמת ה-FCC (הוועדה הפדרלית לתקשורת) בארה"ב, עתידה לאסור על ספקיות אינטרנט להגביל את רוחב הפס של לקוחותיהן בעת שימוש בתוכנות שיתוף קבצים כמו BitTorrent, שיוצרת עומס על תשתיות החברה. בנוסף, בכוונת הוועדה לפרסם גינוי כנגד חברת Comcast שהצרה את רוחב הפס של לקוחותיה בעת ששיתפו קבצים.

Comcast לא תשאר חייבת, ומי שישמו את המחיר יהיו הלקוחות - בחברה עלה רעיון שלפיו מכסת התעבורה לכל משתמש יהיה 250GB, ושעל כל 10GB היא תגבה תשלום.

• על פי הסדר של Comcast עם משרד התובע הכללי בניו-יורק, היא תצטרף לחברות אחרות שמספקות שרותי אינטרנט (Verizon, AOL, Time Warner, AT&T ו-Sprint) ותחסום ללקוחותיה את הגישה לתוכן המכיל פורנוגרפיית ילדים.

סכסוך בין שני חברי ילדות ושותפים עסקיים לשעבר, גראנט רפאל ומת'יו פירשט, הוביל לכך שרפאל פתח לפירשט פרופיל פייסבוק פיקטיבי עם מידע שיקרי עליו. פירשט הגיש תביעה, שלבסוף הובילה את בית המשפט לגזור על רפאל תשלומי פיצויים בסך 22,000 ליש"ט.
 
ידיים למעלה ותביא לי את פרופיל הפייסבוק שלך!
 ידיים למעלה ותביא לי את פרופיל הפייסבוק שלך!   צילום: GettyImages 
 
 

בקטנה

להיות הוא
 להיות הוא 
 צילום: eliogarcia, flickr 
 
• ביום ראשון הופיעה באתר של גדודי עז-א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס, הודעה על כך שהאתר ירד מהאוויר לפרק זמן מוגבל, בעקבות מאבק של חבר הכנסת רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) להורדתו מהרשת. על פי הדיווח (הלא מאד אובייקטיבי), אילטוב נפגש עם גורמים בכירים ברוסיה, והפעיל עליהם לחץ בכדי שיורו לחברת האכסון Data Force להפסיק את עבודתה מול החמאס ולפיכך - להוריד את האתר משרתיה.

• רוצים להפוך מסתם לוזרים לגיבורים? כל הטיפים על איך להיות בן תמותה, שהוא גם גיבור על.

• אורכו של "המלט" אחד המחזות המפורסמים והמצליחים של שייקספיר, הוא כמעט 30,000 מילים (כמו להכפיל את הטור הזה בשלושים). אם לא קראתם אותו, אבל עדיין רוצים להשאר מעודכנים, תוכלו לקרוא אותו בגרסת פייסבוק משעשעת וקצרה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by