ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
קניין רוחני על דיו למדפסת? 
 
 
מערכת חיים ברשת

ביהמ"ש בארה"ב הורה לחברה להפסיק לייצר ולמכור שבבים שנועדו להרכיב מחסניות דיו לא מקוריות על גבי מדפסות לקסמרק, בטענה כי מדובר בהפרת זכויות יוצרים – וכרגיל הלקוחות יספגו את ההפרש

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שופט פדרלי הוציא צו מניעה כנגד חברה מקליפורניה, האוסר עליה לייצר ולמכור שבבי מחשב, המאפשרים שימוש מחדש במחסניות הדיו של מדפסות לקסמרק.

הצו, מיום חמישי, הוצא כנגד חברת "Static Control Components" בעקבות תביעה משפטית מחודש דצמבר שבה טענה חברת לקסמרק העולמית כי השבבים מהווים הפרה של זכויות היוצרים הדיגיטליות של תוכנות ומוצרי החברה.

לקסמרק ביקשה מהשופט המחוזי קרל פורסטר, להוציא את צו המניעה הזמני כדי להכריח את החברה הנתבעת להפסיק לייצר שבבים המאפשרים להתאים מחסניות דיו זולות יותר לשימוש במדפסות של לקסמרק, דבר הפוגע בהכנסתה של החברה.

לקסמרק טענה כי שבבי ה-Smartek מהווים הפרה של חוק המילניום לזכויות יוצרים דיגיטליות (DMCA), אשר אושר בקונגרס בשנת 1998 (תחת ממשל קלינטון) על מנת להגן על זכויות היוצרים של קבצי מוזיקה המועתקים ומופצים באופן בלתי חוקי על גבי האינטרנט.

פרקליט חברת לקסמרק, וינסנט קול, הודיע כי החברה מרוצה מהצו. "אנו מאמינים שפתרונות ההדפסה שלנו ושירותינו הם ייחודיים, ובכוונתנו להגן בתוקף על זכויות הקניין הרוחני שעוזרים לנו לשמור על היתרון התחרותי".

סטטיק קונטרול הודיעה כי היא בוחנת את הפסיקה וכי יש בכוונתה להוציא לשוק שבב חלופי שעומד בכפיפה עם החוק. "אנו מאוכזבים מהצו, ומאמינים שאחרי שהוא (השופט) או צוות מושבעים ישמעו את העובדות במלואן, אנו ננצח במשפט".

השבב המדובר הוא אחד מאלפי רכיבים אותם מייצרת ומשווקת סטטיק קונטרול לחברות בתעשיית מחסניות הדיו למדפסות הלייזר.

מחירי המדפסות בימים אלו נמוכים באופן יחסי, והיצרנים עושים את עיקר הרווחים ממכירת מחסניות דיו וטיונרים להחלפה.

לקסמרק ניסתה לעצור מספר חברות המספקות מחסניות עבור המדפסות שלה, ע"י החדרת שבבי זיהוי מזעריים לתוך המחסניות שלה. ברוב המקרים, מחסנית שלא מותקן עליה שבב הזיהוי, פשוט לא תעבוד על המדפסת (טריק שלא רק לקסמרק מיישמת).

כתגובה לצעד זה, פיתחה חברת סטטיק קונטרול את שבב ה-Smartek המאפשר למחסניות חלופיות, שאינן מתוצרת לקסמרק, לעבוד על מדפסות מתוצרתה.

באירופה אגב, נחלו יצרניות המדפסות מכה קשה בעקבות חוק מחזור "הפסולת האלקטרונית" שעבר במועצת האיחוד האירופי בדצמבר האחרון, הכולל הוראה מפורשת ליצרניות המדפסות לחדול מהכנסת השבבים למחסניות הצבע מתוצרתם. וזאת על מנת למזער את הנזק הסביבתי החמור הנגרם עקב מדיניות זו, הבאה להרחיב את רווחיות החברה על חשבון הלקוחות (שכידוע משלמים על הכל) ועל חשבון איכות הסביבה.

מעניין מתי חוק דומה יכול לעבור את אישור הקונגרס האמריקאי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by