ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
משטרת הפוטושופ 
משטרת הפוטושופ וקולה טעויות שבעולם 
 
 הים ראה וינוס, הירדן ייסוב לאחור   
משטרת הפוטושופ |
 
דורון פישלר

מה יש במודעות של קוקה קולה וילג' שהורג אמני פוטושופ? משטרת הפוטושופ חוקרת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בעולם יש הרבה יותר פוטושופ מכפי שנדמה לכם. כשאתם רואים תמונה בעיתון, בפרסומת, במגזין או על שלט חוצות, רוב הסיכויים שהתמונה אינה משקפת את המציאות כפי שהיתה. כמעט שלא קיימת תמונה שלא עברה שיפוץ, שיפור, תיקון או הרכבה-מחדש מסוג כלשהו בידי אמן פוטושופ. מטרתה של משטרת הפוטושופ היא לגרום לכם לחשוב פעמיים על מה שאתם רואים: תמונה אחת אמנם שווה אלף מילים, אבל רבות מהמילים האלו עשויות להיות שקרים.
 
בשבוע האחרון נמצאו מספר גופות של אמני פוטושופ בתחנות אוטובוס ברחבי הארץ. בכל המקרים סיבת המוות היתה זהה – חבטה קהה לצד הקדמי של הראש. עדי הראיה הספורים רק הגדילו את המסתורין כשסיפרו שכל אחד מהפוטושופיסטים הגיע לתחנת האוטובוס, ואז, בלי שום סיבה הגיונית, חבט בעצמו למוות.

המקרה נשאר בלתי מוסבר עד שקיבלנו מייל מהאזרח אסף בוכוולטר, שביקש להתריע על פשע פוטושופ חמור שנעשה על ידי קוקה קולה - פרסומות ל"קוקה קולה וילג'" שנתלו בתחנות האוטובוסים. שלחנו את נציגנו לחקור ולהביא עדויות מצולמות. ליתר ביטחון קשרנו לו כרית לראש, ובכל זאת המכה שהוא הביא לעצמו במצח למראה המודעות האלה כמעט הרגה אותו.
 
 
הקמפיין הזה, שמזהם גם שלטי חוצות גדולים, הוא עבודת הפוטושופ הכי חפיפניקית שראינו בקמפיין פרסום מקצועי כבר הרבה הרבה זמן. אפשר היה לחשוב שזו עבודה של חברה ישראלית קטנה שאין לה כסף לשכור מעצבים מקצועיים. אבל לא, אנחנו מדברים כאן על קוקה קולה, חברה שתקציב הפרסום השנתי שלה יכול לקנות כמה וכמה איים פרטיים בקאריביים. אנחנו מתנצלים על איכות התמונות בכתבה – מדובר בצילומים של המודעות התלויות בתחנות אוטובוס.
 

מוקי, שוקי ותוקי הולכים לים

פרסומת לקוקה קולה וילג': שוקי והמעופפים המופלאים
 פרסומת לקוקה קולה וילג': שוקי והמעופפים המופלאים   
יש שתי מודעות בסדרה. נתחיל מהקל: המודעה שבה נראים שלושה בחורים חסונים - לצורך העניין נקרא להם שוקי, מוקי ותוקי. השלושה רצים אל החוף שבו הם מתכוונים, אם לשפוט לפי החפצים שהם לוקחים איתם, לשחק כדורעף תוך כדי גלישה. יש עם התמונה הזאת רק בעיה אחת: שוקי וחבריו לא באמת רצים על החול אלא מרחפים מעליו, כפי שאפשר לראות בהתבוננות מקרוב על כפות רגליו של שוקי. כל מי שביקר פעם בחוף הים יודע שכשרצים על חול משאירים עקבות, והחול ניתז לצדדים ולתוך העיניים של התיירת שהשתזפה בקרבת מקום, וכאלה. לא כך בתמונה: שוקי לא משאיר בחול עקבות. אפילו לא צילן של עקבות. יותר מזה, הוא לא מטיל צל בכלל.

מה שמוזר בעניין הוא שהתמונה הזאת מבוססת על סצינה מתוך סרטון הפרסומת של קוקה קולה וילג', עם אותם שלושה בחורים חסונים ואותה מגבת, אלא ששם כפות הרגליים שלהם דווקא כן נוגעות בחול. משונה, אבל שיהיה - אנשים ללא צל הם עדיין לא סיבה לפטר את המעצב, רק להזכיר לו שבכל חוג פוטושופ למתחילים במתנ"ס היו צוחקים עליו.
 

סוגרים את הים, מחליפים את המים

מוקי והים הנעלם
 מוקי והים הנעלם   
האסון האמיתי הוא המודעה השניה, שבה נראה מישהו – היי, רגע, זה לא סתם מישהו, זה מוקי! אהלן מוקי! - כשהוא מוותר על הכדורעף ובמקום זה מחליט להעביר את זמנו בקפיצת... באנג'י... לתוך... בריכה, או משהו. אנחנו קצת מתפלאים שגבר גבר כמו מוקי הסתפק בעיסוק בשתי פעולות אולטרה-מגניבות בו-זמנית (באנג'י+בריכה) ולא ניצל את ההזדמנות כדי לנגן תוך כדי כך בגיטרה חשמלית על סקייטבורד. אבל לא על זה באנו לדבר.

מאחורי מוקי נמתח חוף הים. או לפחות, אפשר לראות את הים מצד שמאל. אבל מצד ימין – אמ, לא כל כך. שוב, אלה מאתנו שביקרו פעם בים יודעים שאחת מתכונותיו הבולטות של הים היא שהוא אינו נגמר באמצע. הוא פשוט, כזה, ממשיך, לאורך האופק כולו, כל עוד משהו לא מסתיר אותו. צריך מבצע הנדסי ענק או מנהיג תנ"כי כדי לגרום לים לעצור.

מוקי, אגב, לא ממש נופל לתוך המים כמו דועך לתוכם. במי הבריכה יש אמנם איזה שפריץ (שנלקח כנראה מתמונה אחרת) אבל מוקי הנופל למים איכשהו מצליח להסתיר את השפריץ של עצמו, בעוד גופו הופך בהדרגה לשקוף. לא ככה נראה אדם שקופץ למים; ככה נראה אדם יבש לחלוטין שפוטושופיסט סימן חלק מגופו בעזרת feather ואז לחץ על delete. אפשרות אחרת היא שאלה אינם מים כלל, אלא חומצה גופריתית ואם ככה חבל לנו על מוקי, דווקא עשה רושם של בחור נחמד.
 
בצד השמאלי של התמונה, הצד שבו הים קיים, שטה במרחק של כחצי מטר מהחוף ספינת מפרש זעירה, חסרת צל, שלא משאירה סימן כלשהו על הגלים שמסביבה. ממש כאילו היא נגזרה והודבקה שם. מי היה מאמין. על המפרש שלה מודבק באופן מחופף לא פחות הלוגו של קוקה קולה.
 
כמה דברים בלתי אפשריים עושים בכפר קוקה קולה לפני ארוחת הבוקר?
 כמה דברים בלתי אפשריים עושים בכפר קוקה קולה לפני ארוחת הבוקר?   צילום: קוקה קולה 
 
על שפת הבריכה – כלומר, על הרצועה הדקה שמפרידה בין הבריכה לבין הלא-כלום הגדול שבו היה אמור להיות ים – נמצאים כמה בחורים... היי, רגע! אלה שוקי ותוקי! היי חבר'ה מה המצב מזמן לא נפגשנו!
נראה שגם הם ויתרו על תכניות הגלישה שלהם – אולי בעקבות מה שקרה לים - כיוון שהשיער שלהם עדיין יבש. החבר'ה עומדים לצד כמה כסאות פלסטיק... לא, סליחה, גם זו טעות: יש שם רק כיסא פלסטיק אחד, משוכפל כמה פעמים. אחד מהכסאות הוא אמנם תמונת ראי של האחרים, אבל אפילו הוא עדיין כולל את אותו צל אלכסוני שהוטל על גב הכסא המקורי. ליד הגברבר האמצעי, זה עם המכנסיים האדומים - נקרא לו קוקי – נמצא שולחן לבן, או ליתר דיוק, רבע שולחן לבן. הוא קיים רק מצידו השמאלי של קוקי, עומד באופן פלאי על רגל אחת, ואז... נפסק. הגיוני. מה זה שולחן קטן בשביל מי שהצליח לחתוך את הים התיכון לשניים? ליד קוקי עומד גם עוד קרש לבן שהוא כנראה חלק ממשהו, אבל לעולם לא נדע מה, כיוון שהוא לא מרחיק מעבר למכנסיו של קוקי. מוריץ אשר, הצייר, היה מה זה נהנה מהתמונה הזאת.
 
יודעים מה, עזבו את כל השטויות האלה. אתם יודעים מה באמת חסר במודעה הזאת? טילים איראניים.
 
שיהיה לכם קיץ נעים (עיבוד מחשב: דורון פישלר)
 שיהיה לכם קיץ נעים (עיבוד מחשב: דורון פישלר) 
 
נתקלתם בפשע-פוטושופ ברור? ראיתם תמונה חשודה, ואתם רוצים לברר האם היא אמיתית או זיוף? כתבו אל משטרת הפוטושופ ועניינכם יטופל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by