ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
הקלטנו 
ביקורת: Olympus LS10 
 
  צילום: (צ`: יח``צ)    
הקלטנו |
 
אלכס פולונסקי

בדקנו את מה שאולימפוס מכנה "אולפן הקלטות נייד", והתרשמנו מכך שמדובר במכשיר הקלטה משוכלל ופונקציונלי שיגרום למוזיקאים עניים להזיל ריר - אבל לאו דווקא תחליף לאולפן הקלטות אמיתי

 
 
 
 
 
 
 
 
 

תקציר

אם אתם מוזיקאים דלי תקציב, מקליטי פודקאסטים או עיתונאים שצריכים להקליט ראיונות, ייתכן שה-Olympus LS-10 יכול להוות את הפתרון האטרקטיבי עבורכם.

מכשיר ההקלטה הדיגיטלי הזה שוקל 165 גרם, ואולימפוס מגדירים אותו כ"אולפן הקלטות נייד". מידותיו (131.5 מ"מ על 48 מ"מ על 22.4 מ"מ), מעט גדולות ביחס למכשירי הקלטה סטנדרטיים, אך מדובר בפרמטר נסלח בהתחשב בעובדה שהוא מציע תכונות שמרבית מכשירי הרשמקול לא מציעים. עבור המוזיקאים, ישנו בחלקו האחורי של המכשיר חיבור לחצובה, כך שניתן להעמיד אותו בצמוד למיקרופון, במידה ומבצעים הקלטה של הופעה חיה.

ה-LS-10 מאפשר הקלטה ברמה של 24bit/96kHz במגוון קידודים ופורמטים, מה שמשפיע, כמובן, על איכות הקובץ ונפחו. ניתן לבחור להקליט בפורמט WAV הבלתי דחוס, MP3 הדחוס אך השומר על איכות יחסית, ו-WMA שמציע יכולות דומות אבל מוגבל בפורטביליות שלו.
 

פשטות השימוש

LS-10, קומפקטי ואלגנטי
 LS-10, קומפקטי ואלגנטי 
 צילום: יח"צ 
 
המכשיר מוכן לפעולה כחמש שניות לאחר הפעלתו, שנעשית באמצעות מתג הזהה הממוקם בצידו השמאלי. לאחר מכן, לחיצה על כפתור ההקלטה (REC), שמצויד בנורה משל עצמו, תעביר את המכשיר למצב המתנה והכפתור יהבהב – בשלב זה, לחיצה נוספת תחל את ההקלטה.

שני המיקרופונים שבהם מצויד המכשיר אמורים להבטיח איכות אופטימלית ותומכים ברגישות הקלטה שנעה בין 39 ל-59 dBv, שאולי לא תספק את האודיופילים, אבל מצד שני – הם לא קהל היעד של המוצר (אודיופיליה בעת הקלטת ראיון, למשל, היא תכונה לא ברורה). שני המיקרופונים מאפשרים הקלטה סטריאופונית, ובגלל רגישותם, מולבש על כל אחד מהם מגן ספוג (שגורם למכשיר להראות כמו כפיל רובוטי של מיקי מאוס), שלא תמיד מסנן רעשים כראוי – הקלטה בעת נסיעה ברכב כשאחד החלונות פתוחים, תוביל לכך שהקטע המוקלט יהיה מלווה בלא מעט הפרעות רקע של רעשי רוח.
חסרון בולט הוא שגם אם מחברים למכשיר מיקרופון חיצוני, ההקלטה עדיין תתבצע בסטריאו, ללא אפשרות להגדירה כ-Mono, מה שלא יאפשר צימצום של גודל הקובץ.

לחיצה על REC במהלך ההקלטה תעצור אותה, אך לא תפסיק אותה, לחיצה נוספת תאפשר המשך של ההקלטה. על מנת להפסיק את ההקלטה לחלוטין ולשמור את הקובץ, יש ללחוץ על כפתור PAUSE.

בבואנו לשמור את הקובץ, נוכל לבחור באחת מחמש התיקיות שמובנות בזכרון המכשיר כברירת מחדל, כאשר כל תיקיה יכולה להכיל עד ל-200 הקלטות. התיקיות שימושיות בעיקר לצורך סידור קבצי השמע על מנת שיהיה נוח יותר להתמצא בהם בעת השמעה חוזרת או בעברה למחשב - למשל, הפרדה בין סוגים שונים של הקלטות (הרצאות, ראיונות, הופעות, וכו').

נפח הזכרון הפנימי של ה-LS-10 הוא 2 ג'יגהבייט, ולפי המידע שנמסר מהיצרן, קיבולת זו מספיקה להקלטה של כ-35 שעות בפורמט MP3 או 3 שעות בפורמט WAV. אלה שלא מסתפקים בכך, יוכלו להעזר בחריץ ההרחבה שתומך בכרטיסי SD/SDHC בקיבולת של עד 8 ג'יגה בייט. לאחר חיבור כרטיס זכרון לחריץ, הוא יזוהה על ידי המכשיר, ותצטרכו לבחור האם הוא יהיה היעד בו ישמרו ההקלטות – במידה ובחרתם לחיוב, יווצרו בו חמשת התיקיות המוכרות מהזכרון הפנימי של המכשיר. כמובן שניתן להחליף לסירוגין בין הזכרון הפנימי לחיצוני דרך תפריט ההגדרות. חשוב לשים לב שבעת ההקלטה, במידה והגעתם לקצה הקיבולת של רכיב הזכרון, המכשיר לא ימשיך את ההקלטה באופן אוטומטי ברכיב המשני (כרטיס הזכרון או הזכרון הפנימי, תלוי מה הוגדר כראשי), אלא יפסיק את ההקלטה, ואת המעבר והמשך ההקלטה תצטרכו לבצע באופן ידני.
 

העברת תכנים ואספקת מתח

האם זה מיקי מאוס? לא, זה אולפן הקלטות נייד
 האם זה מיקי מאוס? לא, זה אולפן הקלטות נייד 
 צילום: nana10 
 
שתי סוללות האצבע שמסופקות עם המכשיר, הבטיחו ואף קיימו זמן הקלטה ממוצע של כ-12 שעות. עם זאת, יש לזכור שמדובר בהקלטה בלבד, וששמיעה של הקטעים ברמקול המובנה, עלולה להוריד את הספק הסוללות. אם אתם יודעים מראש שהסוללות לא יספיקו לכם ולא רוצים לטרוח להחליף אותן מעת לעת, ניתן לרכוש בנפרד מתאם לחשמל, שיעיל, כמובן, רק במקרים של הקלטות נייחות במקומות עם חיבור לחשמל.

הרמקול הפנימי של המכשיר לא הציג תוצאות מרשימות: שמיעה של הקלטות מסויימות נעשות בסאונד מאוד דהוי ומעורפל, אלא אם ההקלטה בוצעה ממש בצמוד למיקרופון. עם זאת, כשניסינו להקליט נאום באולם קטן, וישבנו במרחק של כחמישה מטרים מהבמה, הסאונד במחשב נשמע מעולה, אך מאוד מעורפל דרך הרמקול המובנה של המכשיר. במקרה כזה, אם מאוד חשוב להאזין לקטע המוקלט on the spot ולקבל מדד מדויק על איכותו, מומלץ להשתמש בזוג אוזניות סטנדרטי שניתן לחבר למכשיר.

מסך המכשיר אינו גדול במיוחד, אך מצליח לדחוס לתוכו את המידע הרלוונטי: שם הקובץ, מצב הסוללה, הזכרון שאליו מתבצעת ההקלטה, זמן ההקלטה שנותר על רכיב הזכרון, מצב הקלטה (פעילה/מופסקת), ואורך הקטע שהוקלט עד כה. ישנו קושי לראות את הטקסט על המסך באור שמש מבלי לעשות הצללה קלה בעזרת היד. אבל מנגד, בחושך - התאורה האחורית עושה את העבודה שלה באופן מוצלח מאוד.

בצידו השמאלי של המכשיר ישנו חיבור Mini-USB לצורך העברת המידע למחשב. בעת החיבור, ה-LS-10 מזוהה ככונן חיצוני, וניתן לסייר בתיקיות שלו ולהעתיק את הקבצים הרצויים.
 
 

לסיכום

 
לא ברור מדוע חברת אלודה, המשווקת את המכישר בישראל, הגדירה אותו כ"אולפן הקלטות ביתי", בעוד בשאר העולם הוא משווק כמכשיר הקלטה בעל תכונות מרשימות (שהוכיחו את עצמן). עם זאת, טייטל אולפן ההקלטות מצדיק את עצמו באופן חלקי משום שהמחיר של המכשיר כולל את תוכנת Cubase LE, גרסה בסיסית של אחת מתוכנות עריכת המוזיקה הפופלריות בעולם, שנעשה בה שימוש הן על ידי אמנים עצמאיים והן באולפני הקלטות מקצועיים.

לקנות? רק אם אתם מוזיקאים ללא תקציב להקלטות באולפן מקצועי, אך עם מספיק כסף להשקיע במכשיר. אם אתם עיתונאים, אז רק במקרה שממש, אבל ממש אם יש לכם את הסכום הזה ואין לכם שום דבר אחר לעשות איתו – אחרת, אפשר להסתפק ברשמקול מהדור הישן, בנגן mp3 בעל יכולת הקלטה בסיסית או אפילו ברשמקול דיגיטלי בסיסי, שעולה רבע מהמחיר ומציע איכות הקלטה פחות משובחת.
 

נתונים טכניים

• יבואן בישראל: אלודה
• מחיר: 1,999 ש"ח

• מידות: 131.5 על 48 על 22.4 מ"מ.
• משקל: 165 גרם
• איכות הקלטה של 24 bit/96 kHz ללא דחיסה (יתרון על המכשירים שקיימים בשוק)
• תומך בפורמטים WAVE MP3 (MPEG-1/MPEG-2 Audio Layer 3, WMA Windows Media Audio
• זיכרון בנוי מסוג ננו פאלש בנפח 2 GB
• כניסת LINE IN סטריאופונית 3.5mm
• זמני הקלטה דרך כניסת LINE Linear PCM: Up to 3 hours 10 minutes
MP3: Up to 35 hours 35 minutes
WMA: Up to 69 hours 35 minutes
• 2 מיקרופונים סטריאופוניים איכותיים עם מגבר ורגישות גבוה ומסנן רעשים
• רגישות הקלטה דרך כניסת המיקרופון 59dBv- 39dBv
רגישות הקלטה דרך כניסת LINE IN 6dBv
• גוף מעוצב מתכתי חזק
• זיכרון בנוי 2 גיגה עם חריץ הרחבת זיכרון ע"י כרטיסי SD/SDHC
• זוג מיקרופונים סטריאו בנוי 16mm,8ohms, 200mW
• מסך גדול 1.8 אינצ' עם תאורה 35x29 mm
• אפשרות לשלט אלחוטי
• יכולת הקלטה של עד 12 שעות
• חלוקה עד 5 תיקיות וכל תיקיה ניתן לחלוקה של עד 200 קטעים
• תאימות למחשבי מקינטוש
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by