ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
גולשים משבת לשבת - טור 2 

גולשים משבת לשבת - טור 2

 
 
גדי שמשון
 
 
 
 
 
 
 
 
 

דאבוס היא שלנו

היהודיה או המטרהורן?
 היהודיה או המטרהורן?   
בנסגרת המאבק של מתיישבי רמת הגולן נגד האפשרות שמדינת ישראל תשתה פחות מי עדן ויינות הגולן, ויותר מי כינרת שרגלי הסורים רוחצות בם, הוקם גם דף מידע באינטרנט, שבעקבותיו יבוא אתר אינטרנט חדש.

תסתכלו על התמונה. הזיכרון כבר לא מה שהיה, ובהחלט יכול להיות שאני טועה, אבל אני לא זוכר שום מפל כזה בעיקול של נחל היהודיה. מישהו יודע מאיפה התמונה?

 

תנצב"ה

 

לפני כחודש הייתי בערב פרידה מכמה שכיבים מרע, חברות גוססות שעוד לא יודעות שיכול להיות שהן לא יהיו איתנו עוד כמה שנים, שהתחזה למסיבת עיתונאים. המסיבה היתה של "אירגון הגג למלחמה בזיופים ופגיעה בזכויות יוצרים בישראל", ועסקה בזיופים ובפירטיות - מתוכנות, בגדים ומוסיקה ועד משקאות חריפים.

חברות התקליטים הישראליות יוצגו על ידי רוני בראון, מנכל "הליקון". זה לא נכון שמחירי הדיסקים בחנויות גבוהים מדי, אלו פיראטים שצריך להילחם בהם, האמנים לא הסכימו לבוא כי רק מדברים, ועוד. איש חכם בראון. אני מאמין שהוא יודע היטב שהביזנס שלו הולך להתהפך. בכל העולם, חברות התקליטים שומעות את הטררם על MP3, מסתכלות על נתוני המכירות ומקבלות ויברציות שליליות. הן מפחדות, ובצדק.

חברת תקליטים היא גוף שבצידו האחד נמצא האמן ובצידו השני האוזן שלך. כל מה שבאמצע, כידוע, זה דמי תיווך. בכל העולם יש מעט מדי ניסיונות של חברות התקליטים לבדוק מה קורה ולנסות להשתלב במהפיכה הדיגיטלית, ויותר מדי הצהרות לוחמניות, המגלות עד כמה הן מפחדות.

ובצדק מפחדות. בכיר באחת מחברות התקליטים הישראליות, אמר לנענע: "אנחנו מסתכלים מה קורה בפדרציה של חברות התקליטים באמריקה, ובינתיים גם השוק שלנו משתנה. ילדים מעתיקים שירים מהאינטרנט, וזייפני דיסקים מוכרים בעשרים שקל דיסק חדש בתחנה המרכזית. והביזנס משותק. אנחנו מוכרים בתשעים סנט מוצר שעולה לנו דולר לייצר, ואף אחד לא מעיז לחשוב על משהו מקורי. אנחנו צריכים להשתנות, אחרת יקרה לנו מה שקרה לסוכנויות הנסיעות בארה"ב".

עיתונאי, שמתעניין מעט בנושא הזיופים, אמר לי שהוא טרם פתר את החידה איך ולמה יש חמישה מפעלי יצור לדיסקים במדינה, שכל תצרוכת הדיסקים והסי.די.רומים שבה יכולה להיות מסופקת על ידי חצי מפעל. 
 

בפעם הבאה שנצטרך שעיר לעזאזל

 
יותר מאשר פרץ ציונות פתאומי, העילה למאבק המשותף היתה גם אולטימטום חד משמעי מהאמריקנים: תפסיקו לזייף! משרד המסחר והתעשיה האמריקני בודק אותנו עכשיו, ומסקנות שליליות יובילו לחרם מסחרי על ישראל.

בין יתר האשמים במכת הזיופים, ציינו מרבית הדוברים את הרשות הפלשתינאית, שטח הפקר ומקור ייצור לזיופים מסוגים שונים. כך, למשל, דני גילרמן, נשיא איגוד לשכות המסחר: "כבר עכשיו ידוע לנו על מוצרי ברזל מהשטחים שמגיעים בדרך לא חוקית. בפעם הבאה שיתמוטט פה גשר וייהרגו אנשים, יהיה לוועדת החקירה חומר למחשבה".

כחומר למחשבה, יצויין רק ששני הגשרים שהתמוטטו בשנים האחרונות (המכביה וכביש י-ם) נבנו, ככל הידוע, מחומרי בניה תקינים ועבריים. בעיית הזיופים של מוצרים ומותגים שונים, ושדידת זכויות היוצרים של כותבים וזמרים מספיק חמורה גם ככה. וממילא לכל זייפן ערבי כמעט יש שותף ישראלי.


 

סשימי חומוס

 
אתמול בלילה נפתחה ועידת העסקים של ישראל, לצלילי רסיטל של שופן בביצוע פוגורליץ` ומפגינים כנגד האבטלה, הפערים האיומים בחברה הישראלית וכביש חוצה ישראל. היה יוקרתי, היה נפוח, היה גם קצת כמו תערוכת המחשבים - האירוע עצמו משעמם אבל הנה הזדמנות לפגוש את הבראנז`ה בעניבות.

בפואיה הסתובבו גדולים ושועים, ומבחוץ עוד שמעתי את צעקותיו של הנער המפגין החביב אך מפולבל המבט שעמד בחוץ, שלמראה חליפת הבר-מצווה שלי שהוצאה מהנפטלין, הוא הסביר לי שכמו בסיאטל, הם עוד ישרפו את כל העשירים. איחלתי לו בהצלחה עם הנערה המתוקה שראשה צמות קטנות, שעמדה והתבוננה בהערצה במרדן הצעיר.

המשקאות היו בחינם, וכך גם כמויות ענק של סושי, בוריטוס, חומוס, פול, בשר ועוד משהו שלא הבנתי מה זה היה אבל היה טעים מאוד. החלטה מעניינת, להאביס אנשים בפול מצרי לפני שהם נכנסים למושב ארוך באולם סגור.

הייתי עם ידידתי ח`, העובדת באינטרנט זהב (חברה קטנה ומתחרה), שכשהיא משתעממת היא לא לוקחת שבויים. אז בין סשימי טונה אדומה לרול של חומוס ופיתה עיראקית (הם קוראים לזה "סושי ישראלי", ויש לזה בדיוק את הטעם שזה נשמע), היא ניסתה למצוא מיליונר אמיתי. למרות השתדלותה, היא מצאה רק את ח"כ גדעון עזרא, ליכוד, שקיבל באלגנטיות יחסית את העובדה שהיא לא זיהתה אותו.

האירוע עצמו היה חגיגי מדי ומעט משמים, כצפוי. גם בשלב התוכנית האומנותית, כשאתי אנקרי נעה על הבמה לצלילי "אשבו", לא נרשמה ולו תנודה קלה של הראשים בקהל לפי הקצב. ולו רק בגלל היעדר התחרות, המפגינה שהסתננה לקהל בשמלת ערב, חיכתה לנאומו של אברהם שוחט (איש חביב בגיל העמידה שלמרות שהוא משמש כשר האוצר, אוהב את כינוי נעוריו "בייגה"), וזעקה כנגד הפערים הבלתי נסבלים בחברה, היתה האירוע המרגש של הערב.


 

התקשורת מתעוררת

תחייכו! אתם באינטרנט!
 תחייכו! אתם באינטרנט!   
לא יודע כמה מכם יודעים או שמעו על מאבקם של קבוצות יוצרים שונות כנגד חברות הכבלים, על סף ההסדרים החדשים המתגבשים בשוק התקשורת. למעט עיתון "הארץ", העיתונים היומיים כמעט ולא מתייחסים לנושא, כנראה בגלל שהמו"לים שלהם קשורים בטבורם למהלכים בתחום הכבלים ושוק התקשורת המתעורר בישראל. בעידן האינטרנט, כמו שכולנו יודעים לדקלם אבל לא תמיד זוכרים מספיק, אי אפשר לקבור דברים יותר מדי.

את המכתב (המעט ארוך מדי) של דורון צברי ואורי ענבר, מראשי פורום היוצרים, לדוד תדמור, הממונה על ההגבלים העסקיים, אפשר לקרוא כבר ברשת גם באתרי חדשות עצמאיים וגם בפורומים. השאלות שהוא מעלה מטרידות, ולמרות שבעידן העסקים והדה-רגולציה לא אוהבים הטרדות מיותרות, מישהו חייב לתת לציבור, שבעידן האינטרנט כוחו רק עולה, תשובות. 

סקס, סקס, מין, MP3, תוכנות

לא דיברו על זה מספיק בערב הפתיחה של ועידת העסקים, אולי בגלל שלמעט ההמהום הקבוע "קהילות, קהילות", אף אחד עדיין לא יכול לדעת באמת את עומק ההשפעה שתהיה למהפכת האינטרנט על בני האדם. אתה יכול לבנות לאנשים אתרים פיננסיים משוכללים, הם עדיין יחפשו את מה שמעניין אותם.

עיקר הפעילות המעניינת ברשת מתרחשת בין הגולשים לבין עצמם, ולא באתרים. אנחנו מתקדמים לתוך עולם שבו פקידות של עורכי דין מחליפות תמונות פורנו מצחיקות בשביל הדאחקה. בתמונה המצורפת כאן, שהגיעה מאחת מרשימות הדיוור הנפוצות בארץ, מופיע זוג באיזה קולג` אמריקני, שחבריו הפתיעו אותם בשובבות. צחוק צחוק, לעולם אינך יודע מתי תככב באינטרנט בתמונה ההיא מהטיול בתאילנד, שלעולם לא חשבת שמישהו יראה.

בכלל, רשימות הדיוור המופצות באופן פרטי בין אנשים, אלו שהביאו לקצווי העולם את בשורת מאהיר קארגי הטורקי החביב או אתר `הקפץ את הפרה`, הן התוכן הכי טוב שאפשר למצוא באינטרנט. גם עבדכם הנאמן כבר כיכב ברשימה כזו (בינתיים פנימית ורק בצוות נענע, למיטב ידיעתי), בה הופיעה תמונתו ממסיבת החברה שיכור כלוט, כשהוא מחווה תנועות מזרחיות הדדיות וחד משמעיות עם עובדי התוכן הנאמנים של נענע. לא משהו שמתאים לוועידת העסקים.

אבל בינתיים, כמו מוזס, נמרודי, פישמן והיועץ המשפטי לממשלה בשעתם היפה, הצלחתי לחסום את זה. בינתיים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by