ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
תוכנות גרפיות בחינם 

תוכנות גרפיות בחינם

 
 
דורון פישלר

בשביל לגרום לתמונות שצילמתם להיראות טוב יותר לא צריך פוטושופ. ארבע תוכנות חינמיות שייגרמו לחיים שלכם להיראות טוב יותר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נניח שצילמתם תמונה. לא הנחה מופרכת, רובנו עושים את זה מדי פעם. נגיד שהיא לא יצאה מושלמת; גם זה לא ארוע נדיר מדי. נגיד שאתם רוצים לשפץ אותה מעט לפני שאתם מדפיסים אותה או מעלים לפייסבוק. איך עושים את זה? התשובה של הרבה אנשים לשאלה הזו תהיה "פוטושופ" – וזה נכון, אבל להשתמש בפוטושופ כדי לטפל ב"עיניים אדומות" של החבר זה כמו למחוץ יתוש באמצעות ראש נפץ גרעיני. קיימות הרבה אפשרויות לתוכנות שיעשו את העבודה באותה יעילות, שלא יפסיקו לעבוד אחרי 30 יום ולא ישלחו אתכם אל כרטיס אשראי מצד אחד או אל אתרי קראקים מצד שני. אוסף האפשרויות שמציעות התוכנות האלה הוא מגוון וכל אחת מיועדת לקהל שונה, אבל תג המחיר של כולן אחיד: 0 שקלים.
 

Picasa

Picasa (צילומסך)
 Picasa (צילומסך)   
להורדת התוכנה

לפני שתנסו כל תוכנה אחרת, חינמית או לא, כדאי שתבדקו אם מספיקה לכם פיקאסה. פיקאסה, מבית גוגל, היא למעשה תוכנה לניהול קבצי תמונה ווידאו – ומהפופולריות בעולם בתחומה – אבל היא מכילה גם אפשרויות עיבוד תמונה בסיסיות, שאמנם לא מציבות תחרות לשום תוכנה מקצועית, אבל הן יהיו די והותר לרוב המשתמשים, בפרט לכל מי שרק רוצה להעביר את התמונות שצילם בעצמו מקצה שיפורים קל לפני פרסום.

פיקאסה היא מהירה, ידידותית להפליא מבחינת עיצוב וממשק משתמש, ומיד עם הפעלתה היא בונה ספריה של התמונות הקיימות על המחשב שלכם – ונדמה שהיא מכירה כל פורמט תמונה שקיים בתבל.

לאחר שבחרתם תמונה, פיקאסה מציעה לכם מבחר של אפשרויות עיבוד בסיסיות – סיבוב, חיתוך, חידוד, שינוי הבהירות והקונטרסט ומשחק עם הצבעים. פילטרים "אמנותיים" מצועצעים לא תמצאו כאן. מגוון האפשרויות הקטן יחסית, אבל העיצוב הידידותי וההתרכזות רק במה ששימושי הופכים את פיקאסה לנעימה במיוחד לשימוש.

השוס הגדול של פיקאסה הוא הכפתור הכל כך אופייני לגוגל, "I'm Feeling Lucky". למה להתלבט ולנסות למצוא את איזון הצבעים, הקונטרסט והבהירות האידיאלית? לחיצה אחת על הכפתור הזה תיתן לפיקאסה להחליט בשבילכם מה יהיה הכי טוב לתמונה. הקטע המפתיע הוא שזה עובד. ברוב המכריע של המקרים, לחיצה על "יותר מזל משכל" פשוט שיפרה את התמונה. הקונטרסט נעשה טוב יותר, תמונות כהות מדי התבהרו פלאים. כשניסינו להתחכם ולעשות את הטריק עם תמונות מקצועיות שהיו טובות מלכתחילה, הכפתור כמעט שלא גרם לשום שינוי. לרבים ממשתמשי פיקאסה, הכפתור הזה הוא כל מה שהם צריכים – פשוט נותנים לתוכנה לעשות את שלה על כל קובץ בספריה, ופתאום החיים שלכם ייראו טוב יותר (בתמונות, לפחות).

מה אין בפיקאסה? הרבה דברים. אחד החוסרים הבולטים הוא אפשרות כלשהי לבחירת חלק מסוים מתוך התמונה. כל שינוי שתעשו יוחל על התמונה כולה, או בכלל לא. אין אפשרות להוסיף לתמונות שום אלמנט שלא היה בהן קודם. אבל לצלמים חובבים שרק רוצים לגרום לתמונות שלהם להיראות טוב יותר, פיקאסה היא שידוך אידיאלי.
 

Photoscape

Photoscape (צילומסך)
 Photoscape (צילומסך)   
להורדת התוכנה

קצת נמוך יותר בסולם הידידותיות למשתמש וקצת גבוה יותר מבחינת מגוון האפשרויות נמצאת Photoscape. גם התוכנה הזאת מיועדת בעיקר לצלמים חובבים וכוללת ממשק ניהול תמונות נוח ומהיר.

כמו פיקאסה, Photoscape מאפשרת כלים בסיסיים לעריכת תמונה – חיתוך, סיבוב, ועריכת גווני הכהות, הקונטרסט והצבעים בתמונה, אם כי אפשרויות האופטימיזציה האוטומטית עובדות פחות טוב. שלא כמו פיקאסה, Photoscape גם מאפשרת להוסיף אלמנטים לתמונה, כגון טקסט (עובד היטב גם בעברית), "בלוני דיבור", מסגרות מקושטות ותמונות אחרות, כל זה באופן פשוט וקל לשימוש גם למשתמשים חסרי ניסיון.

עוד תכונה שימושית של Photoscape היא כלים נוחים מאוד לעריכה של מספר תמונות בבת אחת (batch): אם צילמתם סדרה של תמונות בתנאים דומים, ניתן לבצע שיפורים ושיפוצים (הבהרה של תמונה כהה מדי, למשל) על תמונה אחת, והשינויים יתבצעו אוטומטית גם בכל התמונות האחרות שבחרתם. באותה צורה ניתן להוסיף אלמנטים זהים לכל התמונות – מסגרת אחידה, למשל. תכונות נוספות של התוכנה הן הדפסה קלה של מספר תמונות על דף אחד, על פי מבחר של תבניות מוכנות מראש, ויצירת תמונות GIF מונפשות – גם היא, קלה לשימוש. אם אתם רוצים רק להוסיף לתמונות את הכתובית "מזל טוב, אמא!" – ושזה לא ייראה מביך מדי – זאת התוכנה בשבילכם.
 
 

Serif Photoplus 6.0

Serif Photoplus 6.0 (צילומסך)
 Serif Photoplus 6.0 (צילומסך)   
להורדת התוכנה

Photoplus היא תוכנה לעיבוד תמונה שכבר עברה כמה וכמה גרסאות, וחברת Serif נוהגת, בעודה מעדכנת את התוכנה, לשחרר בחינם גירסאות קודמות שלה. כך, בעוד ניתן לרכוש היום את הגירסה העדכנית ביותר של התוכנה, Photoplus 11, ב-80 דולר, הגירסה הותיקה יותר Photoplus 6 ניתנת להורדה בחינם. אל תתנו למספר הנמוך להטעות אתכם: גם בגילה המתקדם יחסית, Photoplus 6 היא תוכנת עיבוד תמונה מספקת בהחלט לצרכים רבים. נקודה לרעתה היא שמבין כל התוכנות שנסרקות כאן היא היחידה שדורשת הרשמה, הכוללת מתן כתובת אימייל שאליו תישלח סיסמה – עסק מעצבן למדי.

את Photoplus ניתן להגדיר כפוטושופ לעניים – ובמקרה הזה, לא כל כך רע להיות עני. היא מחקה במודע את הממשק של התוכנות המובילות בשוק, פוטושופ ופיינטשופ פרו. העיצוב, מיקום הכלים והפאלטות השונות ואפילו מיקום האפשרויות השונות בתפריטים מזכיר גירסה מוקדמת של פוטושופ, ולכן ההגירה אל התוכנה הזאת או ממנה תהיה קלה לבעלי ניסיון. כל הכלים הבסיסיים כלולים בחבילה: שכבות, אפשרות לציור עם מבחר "מברשות", הוספה, עיוות, סיבוב ושינוי של אלמנטים נפרדים בתמונה, מבחר פילטרים, ועוד הרבה. מספר האפשרויות בתוכנה אמנם מתגמד לעומת פוטושופ, אבל למה להתפנק – עד לפני שנים ספורות, גם המעצבים המקצועיים והעשירים בעולם הסתדרו היטב עם פחות מזה. טרוניה קטנונית אחת: כלי הטקסט הופך את סדר האותיות בעברית.

ה-Export Optimizer שכלול בתוכנה מאפשר לייצא תמונות במבחר גדול של פורמטים, בינהם JPG ו-GIF הפופולריים, ולבדוק מראש איך תראה התמונה ברמות שונות של דחיסה.
 

GIMP

Gimp (צילומסך)
 Gimp (צילומסך)   
להורדת התוכנה

המפלצת של עיבוד התמונה החינמי. The Gimp (ראשי תיבות של GNU Image Manipulation Program), שגירסאות שונות שלה מסתובבות בעולם כבר יותר מעשור, היא פרוייקט קוד פתוח עצום שתרמו לו עשרות מפתחים, והיא תוכנת העריכה הגרפית החינמית המורכבת, המקצועית ומרובת האפשרויות ביותר שבנמצא. היא היחידה מבין התוכנות המופיעות כאן שיש לה אפילו גירסה עברית (אם כי היא חלקית - חלק מהתפריטים מופיעים בעברית, חלקם באנגלית).

כמו תוכנות קוד פתוח רבות אחרות, Gimp גדלה בעולם הלינוקס, שם אין לה מתחרים ושם היא מרגישה בבית. קיימת אמנם גירסה לחלונות, אבל צורת הממשק, שבו סרגלי הכלים והתמונות השונות מרחפים בחלל שולחן העבודה כל אחד בנפרד במקום להיות מכונסים בתוך חלון-על כלשהו, ייראה מוזר למדי מגושם ולא נוח למי שרגיל לעבודה עם חלונות. מבחינת עושר האפשרויות, אין לה שום מתחרים: היא יודעת לעשות כמעט כל מה שפוטושופ יודעת, כולל פונקציות מורכבות. שכבות, ערוצים (channels), נתיבים (paths), מסכות (masks), צ'אנלים, עשרות פילטרים, ואם זה לא מספיק, אפשר גם למצוא ברשת מבחר גדול של פלאג-אינים שמרחיבים את יכולות התוכנה עוד יותר.

הבעיה היחידה היא שעושר האפשרויות העצום הזה מאיים למדי, ו-Gimp לא עושה מאמץ מיוחד להתיידד עם המשתמש או להראות לו את הדרך. ייקח לכם זמן רב למצוא את הידיים והרגליים בתוכנה, אפילו אם תסמנו היטב שכבות עם השמות "ידיים" ו"רגליים".

משתמשי פוטושופ שירדו מנכסיהם ונאלצו למכור את רישיון השימוש בתוכנה אמנם יקבלו ב-Gimp תחליף הולם, אבל יזכו להרבה תסכול מכיוון ששמות של תכונות רבות, ודרך ההפעלה שלהן, שונה כאן. כדי להקל עליהם את החיים נוצרה GimpShop – גירסה (גם היא חינמית, כמובן) של Gimp, מעוצבת מחדש כך שתהיה דומה ככל האפשר לתוכנה הגרפית המפורסמת מכולן.
 
תכונות התוכנות
ניהול תמונות
כלי אופטימיזציה
הוספת אלמנטים לתמונה
תמיכה בשכבות
יצירת Animated GIF
ידידותי למשתמש
Picasa
יש
יש
אין
אין
אין
כן
Photoscape
יש
יש
יש
אין
יש
כן
Photoplus
אין
יש
יש
יש
יש
לא
GIMP
אין
יש
יש
יש
יש
לא
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by