ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
להם כבר יש אייפון 3G 

להם כבר יש אייפון 3G

 
 
אלכס פולונסקי

סטודנט אמריקאי מכר מקום בתור לאייפון תמורת 150 דולר, גרמניה מרשה לשוטרים לפרוץ לאזרחים הביתה כדי להשתיל להם סוס טרויאני ולמחוק קבצים מהמחשב, ונענע 10 ופייסבוק עומדות לחנוך עיצוב חדש • </b>השבוע ברשת<b>

 
 
 
 
 
 
 
 
 

הגולשים נגד ויאקום נגד גוגל

באמת תודה לך, כבוד השופט (צ': GettyImages)
 באמת תודה לך, כבוד השופט (צ': GettyImages)   
• בסוף השבוע האחרון, פסק בית המשפט בניו-יורק, שעל גוגל לחשוף את פרטי משתמשיה ואת נתוני הצפיה שלהם, לענקית התקשורת Viacom. במרץ 2007, הגישה ויאקום, המחזיקה, בין השאר, בבעלות על ערוצי MTV וניקולודאון, תביעה כנגד יוטיוב (הנמצאת בבעלותה של גוגל), בטענה שזו לא טרחה לאכוף זכויות יוצרים על תכני ויאקום שהועלו לרשת על ידי הגולשים.

לטענת ויאקום, ביוטיוב פורסמו כ-160,000 סרטוני ווידאו אשר הפרו את זכויות היוצרים שלה, ולפיכך היא דרשה פיצוי של מיליארד דולר. על מנת לקבל הערכה יותר מדויקת, ויאקום תשתמש בנתונים שתקבל מגוגל, ותגבש פרטים יותר מדויקים על ההפרות.

בדרישתה המקורית של ויאקום, היא ביקשה לקבל גם חלקים מקוד המקור שעליו בנוי יוטיוב, על מנת להוכיח שלכאורה, המנוע של האתר שאמור לזהות חומר שמוגן בזכויות יוצרים ולהסיר אותו, לא עבד כראוי. השופט לואיס סטנטון שמטפל בתיק, סירב להענות לדרישה זו משום שמדובר בסוד מסחרי של החברה.

• גולשי יוטיוב לא מרוצים מההחלטה החדשה, ובצדק - בפועל, ההחלטה מובילה לכך שויאקום תיהיה חשופה ל-12 טרה בייט של מידע הכולל את כתובת ה-IP שלכם, מידע על הסרטונים שצפיתם בהם, ומועד הצפיה. אם אתם רשומים לאתר, אז גם שם המשתמש שלכם כלול. נכון לכתיבת שורות אלה, הרצה של מחרוזות החיפוש "fuck viacom", "boycott viacom", ו-"viacom sucks", מובילות למאות סרטונים שנוספו בימים האחרונים. התיאור של חלק גדול מהסרטונים מוביל לבלוג boycottviacom.blogspot.com, שלא מכיל תוכן ממשי למעט תיאור המקרה. מטרתו של הבלוג הזה, ככל הנראה, היא להעלות את המיקום שלו בתוצאות החיפוש בגוגל על מנת לחשוף כמה שיותר גולשים למקרה, ובכך לשבש את המוניטין של ויאקום.

• ויאקום נבהלה המביקורת השלילית שהחלה לספוג, ופרסמה הצהרה באתר שלה, לפיה היא נמצאת בדיונים עם גוגל לגבי הליך העברת המידע ותוכנו, על מנת לצמצם ככל הניתן את הפגיעה בפרטיותם של גולשי יוטיוב.

• לא רק פרטיותם של גולשי גוגל בסכנה - השבוע התקבלה החלטה ביזארית בפרלמנט של מחוז באווריה בגרמניה, המאפשרת לרשויות החוק במדינה להשתיל תוכנות סוס טרויאני במחשביהם של חשודים המהווים איום לבטחון המדינה או לבטחונם של אנשים אחרים. כמו כן, המשטרה תיהיה רשאית לפרוץ לביתו של החשד ולהשתיל לו את התוכנה על המחשב במידה שלא הצליחה לעשות זאת בהשתלטות מרחוק, ובמהלך הפריצה אף תהיה רשאית לבצע חיפוש בתוך הבית. כמו כן, בעת ההשתלטות על המחשב, יוכלו גורמי אכיפת החוק למחוק, להעתיק, ולשנות קבצים.
 

האתרים נפרצים, אבל לפחות המייל מאובטח

 
• צמרת פרנט, כתבת כלכליסט, מדווחת ש-90 אתרים ישראלים נפרצו בסוף השבוע האחרון על ידי האקרים מרוקאים. קבוצת הפורצים שמכנה את עצמה Jurm-Team, השתילה באתר תמונות של חיילי צה"ל מתעמתים עם נשים פלסטיניות במחסומים, ותמונה של ילד אוחז בדגל פלסטין. התקפה זו באה כתגובה לפריצה שביצעה קבוצה ימנית קיצונית למספר אתרי שמאל ואתרים פרו-פלסטיניים, ביניהם arabs48.com, בחודש יוני האחרון.

• באותו שבוע, בליל יום חמישי, נפרץ האתר של רשת החנויות "דוקטור בייבי". חנן כהן מסביר שהפריצה לא מפתיעה, משום שככל הנראה התבצעה בשיטת SQL Injection עליה התריעו הוא ורבים אחרים כבר לפני מספר שנים, ועדיין, אתרים רבים נבנים באופן רופף מבחינת הצד האבטחתי, מה שמשאיר אותם חשופים לפריצה באמצעות השיטה הזו.

• ג'ימייל, שירות הדואר האלקטרוני בבעלות גוגל, השתדרג השבוע בפן האבטחתי באמצעות פי'צר חדש שהתווסף לשירות (וייכנס בהדרגה לכל המשתמשים). הפיצ'ר מאפשר למשתמש לראות האם מישהו נוסף, מלבדו, מחובר לחשבון שלו, באיזו פלטפורמה הוא משתמש (דפדפן, טלפון סלולרי, iGoogle), ומהי כתובת ה-IP שלו. כלומר, אם תראו שהחשבון שלכם פתוח במחשב נוסף (כשאתם יודעים שלא פתחתם את החשבון בשני מחשבים במקביל), ישנה סבירות גבוהה שהוא נפרץ. בנוסף, התכונה החדשה תאפשר להציג את ההיסטוריה של ההתחברויות האחרונות לחשבון, ובכך לבדוק האם מישהו מבני הבית או העמיתים לעבודה מחטט בחשבון שלכם ללא ידיעתכם כשאינכם נמצאים.
 
ג'ימייל - מאיפה התחברתם, ומתי (צילומסך: Google)
 ג'ימייל - מאיפה התחברתם, ומתי (צילומסך: Google)   
• בנוסף, גוגל הודיעה שאתר המסחר והמכירות הפומביות eBay ושירות סליקת כרטיסי האשראי PayPal שבבעלותו, החלו בשיתוף פעולה עם ג'ימייל על מנת לצמצם את היקפי הודעות הפישינג שמגיעות מהאתרים הללו. פישינג הינה שיטת הונאה מכוונת, שמתבצעת על ידי שליחת הודעה לנמען כלשהו, כאשר ההודעה מתחזה להודעה מאתר גדול או משירות מוכר שהנמען אולי חבר בו, ומבקשת ממנו למסור פרטים רגישים כמו כרטיס אשראי או חשבון בנק. לא מאוד קשה לזהות הודעות כאלה, אבל רבים עדיין נופלים ברשת הזו.

על מנת להתגבר על הבעיה, ג'ימייל, eBay ו-PayPal החלו להשתמש בטכנולוגיה שנקראת DomainKeys Identified Mail, והייעוד שלה הוא לאמת הודעות שנשלחות מאתרים מסויימים. ברגע שהמערכת מותקנת על שרתי הדואר של שרת, ונשלחת לכתובת דואר אלקטרוני של של ספק שגם הוא משתמש בטכנולוגיה, מתבצע הליך בין השרתים על מנת לוודא שהודעה כזו אכן נשלחה. במידה שמדובר בהודעה מזויפת שנשלחה על ידי צד שלישי, היא אפילו לא תיכנס לתיבת הספאם, כך שהשקיפות של הפעולה לא תדרוש שום התערבות מצד המשתמש.

אגב, יאהו, ששירות הדואר שלה הוא אחד המתחרים החזקים ביותר של ג'ימייל, הקדימה אותה מעט, והחלה בשיתוף פעולה דומה כבר באוקטובר אשתקד.

• eBay תמיד נודע בזכות המכירות הביזאריות שהתקיימו באתר - הפעם מדובר בסטודנט בן 19 ממינסוטה, בשם מקס סנדרס. כדי להשלים לעצמו הכנסה, פתח סנדרס מכירה פומבית באתר, בה הציע את קולו בבחירות לנשיאות ארה"ב - מי שישלם את הסכום הגבוה ביותר יוכל להחליט עבור סנדרס לאיזה מועמד להצביע. הרשויות לא אהבו את הרעיון וזימנו את סנדרס לבית המשפט, מה שעשוי לעלות לו בקנס של 10,000 דולר וחמש שנות מאסר, במידה ויוטל עליו העונש המקסימלי.

ואם זה לא מספיק כדי להכניס אותו לדכאון, במהלך הזמן שבו המכירה היתה באוויר, אף אחד לא הציע הצעות קניה מעבר לסכום המינימלי של 10$ שהגדיר סנדרס.
 
 
 

אימפרית האייפון מכה שנית

מחכים לאייפון 3G במנהטן (צ': GettyImages)
 מחכים לאייפון 3G במנהטן (צ': GettyImages)   
• נראה שהסטודנטים בארה"ב מתקשים לממן את מחייתם, כי סנדרס איננו היחיד שמציע דברים מוזרים בתמורה לתשלום. סטודנט אחר, תלמיד באוניברסיטת בארקלי, הציע באתר "קרייג'ס ליסט", לעמוד בתור המכירה לאייפון, בתמורה ל-150$. הסטודנט, שלא הזדהה בשמו, סיפר שיש לו ניסיון רב בעמידה בתורים, והבטיח לתפוס את מקומו בתור בין השעות 7 ל-8 בבוקר. אם הלקוח רוצה שהוא יגיע יותר מוקדם, הוא מוכן לכך בתמורה ל-10$ נוספים על כל שעה.

• הוא לא היחיד שמוכן לעמוד בתור - בחנות של אפל בשדרה החמישית במנהטן, למשל, התקבצה קבוצה קטנה שהחלה את התור כבר לפני שבוע. פרט לעובדה שהם מאוד מחבבים את מוצרי אפל ורוצים להיות בין הראשונים שיחזיקו באייפון החדש, הם רוצים גם לפתח את המודעות החברתית לחוות אורגניות ולהתחממות הגלובלית. יפי נפש שכאלה.

• הירויוקי סאנו, תושב העיר נוגויה שביפן, נסע 370 קילומטר עד לטוקיו, כדי להיות הקונה הראשון באסיה שירכוש את האייפון החדש.

• בעיר בויסטון שבמסצ'וסטס, צולם סטודנט ישן על כסא נוח, בעודו ממתין מול החנות של אפל בעיר. הוא מוכיח חיבור הדוק למשפחתו, ותפס את מקומו בתור יחד עם אימו.

• באתר MacRumors, שמאגד חובבי אפל רבים, פתחו פורום מיוחד שמאפשר לקונים המקדימים לקבוע מפגשים בסמוך לנקודות הקניה, כדי שלא ירגישו לבד בעת ההמתנה המעיקה.

• מגזין הניו-יורק טיימס סקפטי מאוד לגבי התורים הללו, בטענה שהחדשנות של האייפון 3G מוגבלת, ושההייפ סביבו לא גבוה כפי שהיה סביב לדגם הקודם.

• דניאל ליונס, כתב ועורך במגזין הכלכלי פורבס, וכותב הבלוג הפיקטיבי "יומנו הסודי של סטיב ג'ובס", החליט אחרי שנתיים של כתיבה בבלוג, שהגיעה העת לפרוש. עם זאת, הוא מבטיח לחזור בקרוב בבלוג חדש, תחת שמו האמיתי.
 

nana10 כבר כמעט כאן

עמוד הבית של nana10 (צילומסך)
 עמוד הבית של nana10 (צילומסך)   
• במסיבת עיתונאים שהתקיימה ביום שני, הציג זאב חספר, מנכ"ל נענע 10, את האתר החדש, את הקונספט שלו, את תאריך ההשקה המשוער ואת המיתוג שלו כ-nana10. כאן תוכלו לצפות בו (בוידאו) מכריז על האתר, מספר מה יהיה בו ומתי יושקו.

• מי שמעדיף תמונות מסך, יוכל למצוא אותן בכתבה שעוסקת במה שיקרה לנענע 10 ממש עוד מעט, וכן - גם איך האתר עומד להיראות.

• בשונה מהמצב הנוכחי, nana10 יכלול תמיכה מלאה בתקנים, כך מספר אייל שחר, הארכיטקט הראשי של האתר. וכן, הוא יעבוד בפיירפוקס.

• נוויל ברודי, שעיצב את nana10, התראיין לדה מרקר וסיפר על העיצוב החדש, ואף ניצל את ההזדמנות כדי להביע את דעתו על האינטרנט הישראלי.

• אורלי יקואל, כהנת web 2.0 מקומית, כתבה בבלוגה ביקורת על העיצוב החדש והתייחסה לאספקטים רבים מתוכו. היא דווקא אהבה אותו.
 

בקטנה...

• גם פייסבוק עוברים שינויים בעיצוב, ובשבוע הבא תעלה גרסת הבטא של העיצוב החדש - דוגמאות ניתן לראות כאן.

• ראפידשייר, אחד השירותים הפופולריים ביותר לאכסון ושיתוף קבצים עם משתמשים אחרים, יאפשר למשתמשים לא רשומים להוריד קבצים ללא הגנת ה-Captcha. הקאפצ'ה שלהם נועדה למנוע הורדות אוטומטיות שגזלו רוחב פס. הסיבה לשינוי, שעושה רק טוב למשתמשים, לא ידועה, אבל ייתכן שמחאות הגולשים השפיעו על מנהלי השירות.

• הזמרת הבריטית לילי אלן ככל הנראה חזרה למערכת יחסים עם בן זוגה, אד סימונס מהצמד האלקטרוני The Chemical Brothers. בדרך כלל, מקומן של ידיעות כאלה הוא בערוץ הבידור (למרות חיבתי ללילי אלן), אך השמועות עלו לראשונה כשהשניים שינו את הסטטוס שלהם בפייסבוק ל-"in a relationship" זו עם זה.

גוגל השיקה עולם וירטואלי בשם Lively, שנראה כמו חיקוי צולע של סקנד לייף. בינתיים השירות מתפקד כפלטפורמת צ'אט תלת מימדית שמתלבשת על הדפדפן. אני מכיר מישהו שיסתובב שם ביום שישי בערב.

• יש כמה אנשים שמאמינים שיוכלו לעשות כושר בעזרת המחשב. נניח שקוראים לזה "אינדקס סגנון חיים בריא". אנחנו, עם כל הכבוד, מעדיפים בירה.

• אפרופו כושר מול המחשב או מול הטלוויזיה, מחקר שנערך ביפן מצא ש-64% מהאנשים שרכשו Wii Fit, זנחו אותו תוך זמן קצר. גם הגראז' גיקס דיברו על זה בוידאוקאסט, והזכירו לכולנו שה-Wii Fit יצא בסך הכל לפני חודש, כך שבהחלט מדובר בזמן קצר מאד.

• למי שעקב אחר המדור בחודש וחצי האחרונים ועדיין לא מבין מה זה טוויטר, הסרטון הבא יעזור לכם להפנים את הרעיון באופן פשוט למדי:
 
 
• המעצב אנדרו אינמן מביע באופן מקורי את הביקורת שלו על כל דבר שהספיק לצבור הייפ משמעותי ברחבי האינטרנט בשנה האחרונה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by