ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
חוטפים צרבת 

חוטפים צרבת

 
 
דורון טילמן

איך צורבים דיסקים? כמה עולה צורב? כמה עולים דיסקים לצריבה? מדריך מיוחד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לפני כשנה סיפרנו לכם מעט על נושא הצריבה, בו הזכרנו כמה מושגי יסוד וכיצד הדבר מתבצע להלכה. מאז זרמו הרבה מאוד מים בנחלי הצפון והיום אפשר בהשקעה אפסית לרכוש צורב, ותמורת קצת יותר מהשקעה אפסית, אפשר אפילו לקנות צורב DVD.
 

מהירות – החיפזון לאו דווקא מהשטן

 
כאשר מדובר במהירות, צורת העבודה של כונן התקליטורים היא איטית מזו של הדיסק הקשיח, מכיוון שהצורב עושה שימוש בקרן לייזר אשר "צורבת" את המידע בנקודות זעירות על גבי דיסק המסתובב אלפי פעם בשניה.

ניתן להבחין בשלושה סוגי מהירויות עבור כל כונן, כאשר בכל סוג ישנו גם הבדל בהתאם לפורמט בו נעשה שימוש, DVD או CD. המהירות נמדדת בכמות הנתונים אותה מעביר הכונן מהדיסק למחשב כאשר המהירות הבסיסית בתקליטורים היא 1X והיא שווה ל 150KB בשניה.

מהירות קריאה (Read Speed) מתייחסת לקריאת המידע המצוי על הדיסק (המקורי או הצרוב) והיא תהיה המהירה ביותר. מהירות כתיבה (Write Speed) מדברת על כתיבה ראשונית של מידע, כמו זה הנכתב באמצעות צורב חד פעמי (CDR), והיא לרוב תהיה השניה בסדר הגודל. הפעולה האיטית ביותר היא הכתיבה מחדש (ReWrite), כלומר כתיבה של מידע חדש על גבי מידע שנצרב בעבר.
 
 
אבל לא רק המהירות הסופית תקבע את פרק הזמן בו ייקח לכונן לקרוא או לצרוב נתונים, אלא גם הדרך בה הוא עושה זאת.

לא ניכנס לכל הפרטים הטכניים הקטנים, אבל ניתן להבחין בין שתי שיטות עיקריות:
CLV או Z-CLV – שיטה שבה מהירות הקריאה/צריבה נשארת זהה לאורך כל הזמן. שיפור של שיטה זו נקרא בה הדיסק מחולק לאזורים שונים הנגזרים מהמרחק ממרכזו. בכל פעם שעוברים אזור המהירות גדלה ב-"קפיצה" ככל שמתרחקים מהמרכז.

השיטה השנייה היא CAV. כאן מהירות הכתיבה/קריאה גדלה בצורה רציפה ככל שמתרחקים מהמרכז.


מבחינת יתרונות וחסרונות, ניתן לומר ששיטת ה-CAV מבטיחה פחות סיכויים לשגיאות וגם יכולה להאריך את אורך חיי הכונן. אבל כדאי גם להתייחס לסקירות הנפוצות ברשת אשר משוות הן את האיכות והן את המהירות.
 
 

ממשק

 
בעבר הייתה חשיבות די גדולה כאשר באנו לבחור בין כונן פנימי המחובר בממשק IDE לזה המשתמש בחיבור SCSI, הנחשב מהיר ובטוח יותר. כיום אין לכך כמעט חשיבות, גם למי שצורב כמויות גדולות של דיסקים. המחיר הזול של ממשק ה-IDE וכל השיפורים הטכנולוגיים שמנעו הפיכת דיסק לתחתית לכוסות הפכו אותם לבחירה הברור מעליו.
 

גודל הכישלון כגודל החוצץ (Buffer)

 
השם המפוצץ משהו מדבר בסך הכל על שבב זיכרון קטן המשולב בכונן. תפקידו לספק מידע אותו יש לצרוב באופן רציף. הפסקה בזרם המידע, הנקראת Buffer Underrun, ויכולה לגרום להרס הדיסק.
המלחמה במצב זה מתבצעת בשלוש דרכים; הראשונה תלויה במשתמש, אשר יבצע את הצריבה ללא כל תוכנות ברקע ומקובץ Image, שתי הדרכים האחרות תלויות ביצרנים, שהגדילו את החוצץ מ2MB- הסטנדרטיים ל- 8 ופיתחו מגוון רחב של שיטות אשר מאפשרות התמודדות עם הבעיה.

כדי לגלות מי מבין היצרנים אכן נותן את הפתרון האולטימטיבי (ביחס למחיר), חפשו סקירות בהם ניסו לבצע צריבות בתנאים פחות מאידיאליים.
 

טכנולוגיות צריבה

 
כאשר מדובר בצריבת תקליטורים אין תחליף לפורמט CD-RW אשר מאפשר כתיבה רב פעמית, בדומה לדיסקטים של פעם, וגם באופן חד פעמי (CDR) הזול והמהיר.

בעוד טכנולוגיית הצריבה עוסקת יותר באספקט הפיסי של התהליך, קיים גם הצד הלוגי העוסק יותר בדרכי קריאה ושמירה של התוכן.

בתחום זה ניתן להבחין בשני צרכים עיקריים:

הצורך הראשון הוא העתקת מוזיקה בצורה דיגיטאלית בתהליך זה שנקרא DAE ייתן תוצאות טובות בהרבה, אבל לא תמיד מושלמות. יצרני הכוננים פיתחו לשם כך כל מיני שיטות המתגברות על התקלה, אם בזמן הקריאה (DAE) ואם בזמן הצריבה של המידע מחדש.

הצורך השני הוא העתקה מושלמת של דיסקים (חוקיים כמובן). אם ברשותכם עותק חוקי של משחק ואתם רוצים ליצור לו עותק לשימוש עצמי, כפי שאתם בהחלט רשאים לעשות, יהיה עליכם להתגבר לעיתים על כל מיני שיטות הגנה על הדיסק שנועדו להגן על זכויות היוצרים מפני משתמשים פחות ישרים.
וישנם גם ישומיים הרבה יותר חוקיים המצריכים יכולות מיוחדות במקצת.
 

דיסק - קיבולת – מהירות – צבע - איכות

ה-CD, מסוגל להכיל רק 74 דקות של מוזיקה או 650MB של קבצים. כדי לתת יותר תמורה בעד המחיר החלו יצרני הכוננים, התוכנות והדיסקים לאפשר ביצוע של OverBurn – צריבת יתר. וכך ניתן למצוא דיסקים המכילים 100 דקות של מוזיקה ו- 900 מגה של מידע. מרבית היצרנים נוטים לציין יכולת זו במפרט, ואין סיבה שגם אתם לא תוכלו לעשות זאת.

נושא חשוב נוסף בתחום המדיה הוא המהירות המרבית אליו מותאמים הדיסקים מבחינת צריבה. כלל פשוט אומר שלא ניתן לצרוב במהירות הגבוהה מזו המצוינת על הדיסק שרכשתם.

למרות שהיום נושא זה אולי פחות חשוב (עקב עליה באיכות וירידה במחיר), יש אנשים שמקפידים לקנות דיסקים בצבע מסוים, וגם מחברות מסוימות, לא בגלל גזענות, אלא בגלל שיש השפעה על טיב הצריבה ויכולות הקריאה.
 

המחיר

המחירים כפי שציינו יורדים כל הזמן, בעוד שהתמורה עולה, כל מה שנותר לכם לעשות הוא לבחור. לפניכם מספר דוגמאות לצורבים ולמדיה:

כוננים:
CD-RW ממשק IDE – 280 שקל
CD-RW ממשק SCSI – 840 שקל

מדיה לצריבה – דיסקים:
CDR – בהתאם לקיבולת, כמות הדיסקים, מהירות צריבה מרבית ותוספת אריזות - החל מ1.2 שקל לבודד בחבילה של 50 וקיבולת של 700MB
CD-RW – באורך של 74 דקות – 7.5 שקל לבודד

כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה ובאתר Netsupport ואם יש עוד נושאים שמעניינים אתכם/ן, על תהססו לספר לנו על כך, בתגובות, או בפורום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by