ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המחשב הביולוגי מתדלק את עצמו 
 
 סכימה של פעולת המחשב הביולוגי (מכון וייצמן)   
 
עידו קינן

מדעני מכון ויצמן הצליחו לרתום אנרגיה תאית להפעלת מחשב ביולוגי; במקביל, הכריז עליו ספר השיאים של גינס כמחשב הביולוגי הקטן בעולם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צוות הפיתוח עם התעודה של גינס (צילום: מכון וייצמן)
 צוות הפיתוח עם התעודה של גינס (צילום: מכון וייצמן)   
המחשב הביולוגי הקטן בעולם, שפותח לפני שנה על ידי המעבדה למחשבים ביומולקולריים של מכון וייצמן, נכנס אתמול (ב') לספר השיאים של גינס. במקביל גילה צוות הפיתוח, בראשות פרופסור אהוד שפירו, דרך לבצע את החישובים במחשב הביולוגי בלי השקעת אנרגיה חיצונית, זאת על ידי ניצול האנרגיה המופקת בתהליך החישוב עצמו.

המחשב הביולוגי של הצוות, שהוצג לראשונה לפני כשנה, מבצע פעולות על ידי פירוק של מולקולות דנ"א, החומר הגנטי המכיל את "הוראות הבניה" של כל היצורים החיים. עד כה, היה ה"דלק" של תהליך החישוב מולקולות ATP, שנוצרות בין השאר על ידי גוף האדם כאמצעי לאגירת אנרגיה.
 
 
אולם מחקר חדש של הצוות, שהתפרסם אתמול בכתב העת המדעי PNAS, גילה שניתן לנצל את האנרגיה המשתחררת בעת פירוק סליל הדנ"א לצורך המשך תהליך החישוב, כך שאין צורך להשתמש באותו "דלק" חיצוני. מולקולות הדנ"א, שהיו עד עכשיו רק הקלט של מערכת החישוב הזאת, הופכות כעת גם לספק האנרגיה שלה.

לפי הודעת מכון וייצמן, כפית של חמישה מ"ל יכולה להכיל 15 אלף טריליון מערכות חישוב מולקולריות, שיכולות לבצע יחד 330 טריליון פעולות בשניה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by