ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
והשבוע - ספר העשור 

והשבוע - ספר העשור

 
 
אודליה ברקין

בכל שבוע עד סוף השנה נציג לכם חמישה מועמדים בתחומי תרבות שונים בישראל, מהם תצטרכו לדרג את נבחר העשור שלכם. התוצאות יפורסמו בסוף השבוע האחרון של השנה. והשבוע: מהו ספר העשור?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
געגועי לקיסינג`ר. מייסד דור
 געגועי לקיסינג`ר. מייסד דור   
אם מסתכלים על הספרות של שנות ה-90 ומנסים לחשוב איך היא תראה בפרספקטיבה של כמה שנים קדימה, זה נראה בערך ככה: קודם כל, יותר נשים כותבות - כך מוכיחים רישומי המו"לים. יותר נשים קונות ואפילו קוראות ספרים - כך מעידים הסקרים. מלבד זאת, ספרי המיסטיקה והעידן החדש (רייקי, שיאצו, קריסטלים, טארוט, פרחי באך וגם עב"מים) זכו גם הם לעדנה.

מה עוד היה לנו? בשעה טובה נולד המותחן העברי המסחרי, הרבה אחרי סבתא שלו אגתה כריסטי. גילאי הסופרים והסופרות צנחו בהדרגה, והמו"לים רבו ביניהם מי יוציא את ספר הביכורים של התגלית הצעירה הבאה. חוץ מזה, בשנתיים האחרונות הצטרפה ישראל לעוד מגמה עולמית, וגם פה קמו חנויות ספרים וירטואליות דוגמת דיבוק ומיתוס, שזוכות להצלחה לא רעה בכלל.

כל חמשת הספרים המוצגים בכתבה מייצגים את המגמות הללו. אתם מוזמנים לבחור מתוכם את ספר העשור שלכם, ולדרג אותו במשאל המצורף. תוצאות המשאלים על הסרט, הספר, התקליט והאישיות של העשור יפורסמו בסוף השבוע האחרון של השנה.
 
סמטת השקדיות בעומריג`אן. תיאורים חושניים
 סמטת השקדיות בעומריג`אן. תיאורים חושניים   
אתגר קרת - געגועי לקיסינג`ר
ספרו השני של אתגר קרת הוא קובץ סיפורים קצרים וקצרים מאוד של יוצר צעיר, שמוחו הקודח אחראי לרבים מן הדיאלוגים של החמישייה הקאמרית. ניתן למצוא אצל קרת השוואות נועזות בין מחנות צופים לבין אושוויץ, סיפורי אהבה מוזרים וחולניים, השפלה וסבל - כולם מקופלים בסגנונו האירוני והמאוד מיוחד, שהוביל אחריו תנועה שלמה של כותבים צעירים שניסו את כוחם בסיפורים קצרים.

מאיר שליו - כימים אחדים
המועמד השני הוא ספרו של מאיר שליו המוערך, `כימים אחדים`. הספר שיצא בהוצאת עם עובד בשנת 1994 מסופר דרך עיניו של הילד זיידה, שאמו העניקה לו את השם, שפירושו סבא באידיש, על מנת שיבלבל את מלאך המוות. עוד בספר -הגורל ושני אחיו, האח הקטן וטוב-המזל, והאח הגדול והרשע - המקרה. הספר משופע בבשר על כל צורותיו ומרכיביו, ולצורך הכתיבה תיחקר שלו קצבים ואף התלווה לתהליך פירוקה של פרה.
 
 
פיתוי. לידתו של הבלש העברי
 פיתוי. לידתו של הבלש העברי   
דורית רביניאן - סמטת השקדיות בעומריג`אן
מועמד מספר שלוש הוא ספרה של נציגת עלייתם של הנשים הכותבות של הניינטיז, דוגמת נעמי רגן וצרויה שליו - דורית רביניאן, `סמטת השקדיות בעומריג`אן`. בסגנון כתיבה עשיר ורב קישוטים מציירת דורית רביניאן סיפור משפחתי המתרחש בפרס. הספר כולו נוטף חושניות, התיאורים מלאי החיים מאפשרים להריח ולטעום את מה שעובר על הדמויות.

רם אורן - פיתוי
מועמד מספר ארבע הוא העדות החיה לקיומו של ז`אנר הבלש העברי, `פיתוי` של מלך ספרי הטיסה הציוני הראשון, רם אורן. אחרי שנים רבות שבהן היה מקובל לחשוב שהישראלים קוראים ספרות קלאסית בלבד, בא `פיתוי`, ספר מתח רומנטי מקורי, והוכיח עד כמה גדול הביקוש לספרים פופולריים בארץ. הספר הפך לאחד מרבי המכר הגדולים בישראל, וזכויות ההסרטה שלו נרכשו על ידי חברת סרטים בהוליווד.
 
 
עירית לינור - שירת הסירנה
אי אפשר לעבור עשור בלי להזכיר את עירית לינור, ולכן המועמד האחרון הוא `שירת הסירנה` (זמורה-ביתן, 1992). בלשונה העוקצנית ציירה לינור את טלילה, האשה של שנות ה90-: עצמאית, אסרטיבית, שנונה ואמיצה, והבה ונודה בזה, גם פמיניסטית. טלילה נחושה בדעתה לשבות את ליבו של נח הגמלוני ולא יעצור אותה כלום. בקלילות ובחריפות מתארת לינור את האבסורד ואווירת המהומה הכללית בישראל על רקע מלחמת המפרץ, ואת המרוץ הנואש אחר אהבה אמיתית.

 
בהכנת הכתבה סייעה ציפי גון-גרוס, עורכת ומגישת התוכנית ``ספרים, רבותי, ספרים`` בגלי צה``ל
 בהכנת הכתבה סייעה ציפי גון-גרוס, עורכת ומגישת התוכנית ``ספרים, רבותי, ספרים`` בגלי צה``ל   
אלה הם חמשת המועמדים שלנו. את המועמד המועדף עליכם אתם מוזמנים לבחור במשאל המצורף לכתבה.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by