ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
אנטנות סלולר 
אנטנות סלולר: המומחים משיבים (ג') 

אנטנות סלולר: המומחים משיבים (ג')

 
אנטנות סלולר |
 
סנונית ליס

האם אוזניה מעבירה קרינה לאוזן? האם טלפוני דור שלישי פולטים יותר קרינה מדור שני והאם יש בארץ אזור נטול קרינה סלולרית? אתם שאלתם - המומחים משיבים, בכתבה האחרונה בסדרת "עושים סדר באנטנות"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
איך הקרינה מגיעה לכביש? (צילום: ASAP Images)
 איך הקרינה מגיעה לכביש? (צילום: ASAP Images)   
בשבוע שעבר בדקנו עבורכם האם תיתכן הקמת אנטנה סלולרית ללא היתרים, כיצד ניתן לבדוק מה רמות הקרינה ליד הבית והיכן נמצאו חריגות קרינה רבות בשנה האחרונה. גם השבוע שוחחנו עם מומחים מובילים וקיבלנו תשובות לשאלות ששלחתם לנו אודות אנטנות, סלולר ומה שביניהם.

ש: האם הרחקת הטלפון הסלולרי מהראש, אפילו סנטימטרים ספורים, משפיעה על הבריאות?
ד"ר סטליאן גילברג: הקרינה יורדת עם ריבוע המרחק, כך שכל הרחקה של הטלפון האלחוטי מן הראש מורידה את החשיפה לקרינה באופן ניכר. לפי הוראות היצרנים יש להחזיק את הטלפון האלחוטי לפחות 2 סנטימטר מן הגוף".

ש: האם אוזניית דיבורית מוליכה קרינה אל האוזן?
ד"ר גילברג, ראש אגף למניעת רעש וקרינה במשרד להגנת הסביבה, משיב: "לא. טענה על הולכת קרינה אל האוזן על ידי אוזניית דיבורית עלתה בעיתון אנגלי מסוים, אך בבדיקה מדעית התגלה שהדבר אינו נכון והעיתון התנצל על טעותו".

ש: ומה בנוגע לאוזניה המופעלת בטכנולוגיית Bluetooth – האם היא מוליכה או פולטת קרינה?
דניאל שוורצברג, ראש תחום קרינה במלר"ז משיב: "טכנולוגיה זו משדרת בממוצע הספק חשמלי של 1 מיליוואט, לעומת טלפון סלולרי שמשדר בהספק של עד 2 וואט. עוצמת הקרינה המירבית נעה בסביבות 0.4 מיקרו ואט לסמ"ר ויורדת בזמן השיחה ל-0.1 מיקרו וואט לסמ"ר בממוצע. קרינה זו שכן מגיעה אל האוזן נחשבת למאוד נמוכה".

ש: אם אנטנות פולטות קרינה שאינה מגיעה למי שנמצא תחתן, איך יש לנו קרינה כשאנו נמצאים על הקרקע, למשל נוסעים בכביש?
ד"ר סטליאן גילברג מסביר איך הדבר מתרחש: אנטנה פולטת אלומה ראשית ואלומות צד של קרינה, אך רוב הקרינה מרוכזת באלומה הראשית. הקרינה שמגיעה לטלפון הסלולרי הינה ברמה נמוכה מאוד ומקורה באלומות הצד או בהחזרים של האלומה הראשית. בכל מקרה, מדובר בקרינה אפסית ולכן מתייחסים אליה כאילו אין קרינה בכלל.

ש: כיצד יש קליטה בטלפון כשאנו נמצאים בתוך קניון?
ד"ר סטליאן גילברג: בתוך הקניונים יש רפיטרים, והם מספקים לקניון קליטה.
דניאל שוורצברג מפרט: בקניונים ובבנייני משרדים יש בדרך כלל אנטנות זעירות קטנות שנראות כמו כדור או מלבן קטן באורך של 20 ס"מ, לכן הקליטה במקומות אלו בדרך כלל טובה מאוד.
 
מומלץ באיזורי קליטה נמוכה. דיבורית אלחוטית (צילום: ASAP Images)
 מומלץ באיזורי קליטה נמוכה. דיבורית אלחוטית (צילום: ASAP Images)   
ש: מה פולט יותר קרינה - טלפון סלולרי בלי דיבורית או אוזניה אלחוטית שנמצאת על האוזן רק בזמן השיחה?
ד"ר סטליאן גילברג: באזורים בהם יש קליטה טובה לטלפון סלולרי, אוזניה (המשדרת בהספק קבוע) פולטת יותר קרינה מאשר הטלפון. לרוב, המשתמשים באוזניה מקבלים קרינה גם מהאוזניה וגם מהטלפון הסלולרי שעל גופם.
דניאל שוורצברג מסכים: טלפון סלולרי הנמצא בטווח של עד 100 מטר מאנטנה סלולרית השייכת לאותו המפעיל, משדר בעוצמה הנמוכה ביותר שהוא יכול להוציא - בממוצע פי 1000 פחות, ולכן עדיף להשתמש בו. במקומות שבהם הקליטה נמוכה יחסית עדיף להשתמש באוזניה מאשר להצמיד את הטלפון לאוזן. דבר זה נכון לגבי מקלטים, מעליות ומקומות סגורים שבהם מומלץ שלא לשוחח בטלפון בכלל.

ש: האם זה נכון שמכשירי דור 3 פולטים יותר קרינה ממכשירים ישנים יחסית, ולכן מסוכן יותר לדבר בהם?
ד"ר גילברג: ההפך הוא הנכון. מכשיר דור 3 פולט פחות קרינה מאשר מכשיר דור שני, ואלו פולטים הרבה פחות קרינה ממכשירי דור ראשון. ראיה לכך ניתן לראות בגודל הסוללה ההולך וקטן, ומראה על צריכת האנרגיה ומשך הזמן שהסוללה מאפשרת שימוש בסלולרי.

ש: האם זה נכון שבזמן ההטענה טלפון פולט קרינה רבה יותר מאשר כשאינו נמצא בהטענה?
דניאל שוורצברג: לא, אך כשהמטען נמצא בחשמל נוצר סביבו שטף של קרינה מגנטית שמקורה בחשמל, ולא בקרינה סלולרית. לכן, כשמטען מחובר לשקע רצוי לשמור ממנו מרחק ביטחון ממנו של מטר אחד או שניים.

ש: עקב בעיות קליטה במקום העבודה הציעו לנו להתקין רפיטר בתוך המבנה כדי לשפר את הקליטה במשרדים. מה הסכנה מקרינת רפיטר?
ד"ר סטליאן גילברג: רפיטר פולט קרינה ברמה של טלפון סלולרי, אך הוא לא צמוד לגוף אלא נמצא מספר מטרים ממנו. שימוש ברפיטר מוריד את רמת הקרינה של הטלפון הסלולרי עד כדי אחוז אחד מהרמה המקורית. לכן, אם במקום עבודתכם אתם משתמשים - אפילו לעיתים רחוקות - בטלפון סלולרי, רצוי שיהיה רפיטר סמוך. אם איש במקום העבודה אינו משתמש בסלולרי, אין צורך ברפיטר בסביבה

ש: מהי הקרינה מראוטר אלחוטי?
ד"ר סטליאן גילברג: ראוטר אלחוטי פולט קרינת רדיו בהספק של עד 0.1 וואט. לשם השוואה, טלפון סלולרי משדר באזור של קליטה גבולית 0.6 וואט בדור שלישי ו-2 וואט בדור שני.
דניאל שוורצברג מדגיש שכדי לקבוע מהי רמת הקרינה המדויקת הנקלטת מהראוטר, יש לדעת באיזה מרחק ממנו נמצאים, מהו סוג הראוטר ובאיזו עוצמה הראוטר משדר.
 
רוצה לגלות את האנטנה? הזמן מדידת קרינה (צ': ASAP Images)
 רוצה לגלות את האנטנה? הזמן מדידת קרינה (צ': ASAP Images)   
ש: מה ההבדל בין פיזור אנטנות מחוץ ובתוך העיר?
ד"ר סטליאן גילברג: בתוך ערים בדרך כלל יש אנטנות רבות, שכל אחת מהן משדרת בעוצמה נמוכה. מחוץ לעיר בדרך כלל מפוזרות אנטנות מועטות יותר, שכל אחת מהן פולטת קרינה בעוצמה גבוהה יותר.

ש: האם יש בארץ ישובים או אזורים נטולי אנטנות לחלוטין?
ד"ר סטליאן גילברג: לא, אין אזורים כאלו. לפי זיכיון למתן שירות סלולרי של משרד התקשורת, חובה על חברות הסלולר לספק כיסוי סלולרי בכל מקום בארץ.

ש: אני שוקלת לרכוש דירה ורוצה לדעת אם צפויות להיות מוקמות באזור אנטנות, איך ניתן לברר את הנושא?
ת: מידע על האנטנות שעתידות להיות מוקמות ניתן למצוא באתר המשרד להגנת הסביבה. הכנסו לעמוד זה, ביחרו בתפריט העליון בנושא "קרינה ורעש", ובתת הנושא "מוקדים לשידור סלולר, מיועדים להקמה". לאחר מכן בחרו את האזור בארץ בו אתם מעוניינים לצפות והקישו "הצג"

ש: נדמה לי שיש ליד ביתי אנטנה, אך היא לא רשומה במפת משרד איכות הסביבה. איך אני יכול לברר את העניין?
ד"ר סטליאן גילברג: יש להזמין מדידת קרינה.

ש: איך אני יכול לגלות האם אנטנה מסוימת נמצאת במרחק בטוח ממני?
ד"ר סטליאן גילברג: בדוק האם האנטנה נמצאת במפה האינטראקטיבית שבאתר המשרד להגנת הסביבה. כל האנטנות הנמצאות במפה אושרו ונמצאות במרחק בטוח מכל אדם. אם אתם בכל זאת חוששים, ניתן להזמין בדיקת קרינה.
 
 
דיבורית תעזור להפחית את הקרינה (צילום: ASAP Images)
 דיבורית תעזור להפחית את הקרינה (צילום: ASAP Images)   
ש: איך אפשר להקטין את עוצמת הקרינה שפולטות האנטנות?
ד"ר סטליאן גילברג: אנטנות אינן פולטות קרינה בעוצמה קבועה. אם אף אחד לא מדבר ברשת הסלולרית בשטח של האנטנה – האנטנה כמעט שלא תפלוט קרינה. האנטנה קולטת מתי מכשיר טלפון מהרשת שלה מדבר בשטחה ופולטת קרינה כדי לספק לו קליטה. כשאנשים רבים משוחחים בטלפון סלולרי באזור האנטנה – היא תגביר את עוצמת הקרינה שהיא פולטת עד שתגיע לשיא יכולתה. בכל מקרה, האנטנה לא תפלוט קרינה מעבר לסף שאושר לה. אם אתם רוצים להקטין את עצמת פליטת הקרינה של אנטנה באזור מגוריכם, דברו כמה שפחות בטלפון הסלולרי ושכנעו תושבים באותו אזור לנהוג כמוכם. אם תושבים באזורכם ימעטו לדבר בטלפון סלולרי האנטנות בסביבה יפלטו פחות קרינה".

ש: אנטנה באזור מגורי גורמת למפגע, פוגעת בקרינת מכשירים אחרים או מפריעה לנוף, מה לעשות?
ד"ר סטליאן גילברג: "יש לפנות לעיריה באזור המגורים שלך, העיריה מטפלת במפגעים הקשורים לאנטנות שבתחומה".

ש: מה אני יכול לעשות כדי שאנטנה באזור מגורי תוסר?
אתר המשרד להגנת הסביבה ודוברי החברות הסלולריות: יש לפנות לרשות המקומית ולחברת הסלולר דרך פורום החברות הסלולריות. פורום החברות הסלולריות מטפל בפניות לכל חברות הסלולר בנושא זה בטלפון: 03-5299640 או 9797*.

ש: אילו אמצעי זהירות כדאי לנקוט כשמדברים בטלפון סלולרי?
אתר המשרד להגנת הסביבה: כדאי להרחיק את אנטנת המכשיר, אם יש כזו, מהראש. רצוי להרחיק את המכשיר כולו מהראש ולשוחח בעזרת דיבורית. מומלץ לשוחח באזורים שבהם יש קליטה מלאה, לקצר את משכי השיחות ולהעדיף שיחה בטלפון קווי (קחו בחשבון שטלפון אלחוטי אינו נחשב לטלפון קווי).
 
 
לכל הכתבות בסדרה:
מילון האנטנות השלם
האם האנטנות מזיקות?
• המומחים משיבים: כמה אנטנות סלולריות יש בישראל? באיזה מרחק מומלץ לעמוד?
• המומחים משיבים: מה רמות הקרינה ליד ביתנו? איפה היו חריגות?
• המומחים משיבים: מה פולט יותר קרינה - טלפון דור שלישי או 2?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by