ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מייקרוסופט: הניצחון 

מייקרוסופט: הניצחון

 
 
עו``ד חיים רביה

כך ניצלה מייקרוסופט מנחת ידו של סטארט-אפ קטן ואלמוני בשם נטסקייפ שאיים לשנות את כל הכללים של עולם המיחשוב. כתבה רביעית ואחרונה בסדרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 בסוף הוא ניצח. ביל גייטס צופה בביצועי האקספלורר (רויטרס)
  בסוף הוא ניצח. ביל גייטס צופה בביצועי האקספלורר (רויטרס)   
המאמר באדיבות law.co.il

בכתבות הקודמות ראינו כיצד רואה השופט פנפילד ג`קסון את כניסתה של מיקרוסופט לשוק באיחור ועם מוצר בעייתי, וכיצד הביסה זו את נטסקייפ, למרות תנאי הפתיחה הקשים.

הפעם נראה כיצד מפרט השופט פנפילד ג`קסון את שיאה של המערכה על הדפדפן של כולנו, בעזרת השתלטות יעילה על שולחן העבודה של אחוז גדל והולך של משתמשים.

כזכור, הטילה מייקרוסופט הגבלות רבות על יצרני מחשבים, שנכנעו לה בשל העובדה שהיא הייתה החברה היחידה שמכרה את "חלונות", מערכת ההפעלה הפופולאריות ביותר בשוק. אבל, כמה יצרני מחשבים, המייצגים %90 מכלל המכירות של מחשבים אישיים, סברו שההגבלות החדשות יהפכו את מערכותיהם לקשות יותר לשימוש. הם צפו שהמגבלות יגדילו את שיעור ההחזרות וקריאות התמיכה מלקוחותיהם, ובכך יפגעו ברווחיהם.
 
היו הולכים לחברה אחרת, אבלן אין ברירה. קרלי פיורינה, ראש אייץ`.פי (רויטרס)
 היו הולכים לחברה אחרת, אבלן אין ברירה. קרלי פיורינה, ראש אייץ`.פי (רויטרס)   
במרץ 97` התלוננה יצרנית המחשבים HP בפני מייקרוסופט כי מאז הוכרחה להסיר את תוכנת לימוד המחשב שכללה במחשביה, מספר שיחות התמיכה שקיבלה עלה ב- 10% ושיעור החזרות המוצר (שעד אז היה הנמוך בתעשייה) השתווה למקובל בענף. "אם הייתה לנו אפשרות לבחור בספק אחר, בהסתמך על פעולותיכם בתחום זה, אני מבטיח לכם שאתם לא הייתם הספק המועדף עלינו", כתב מנהל המחקר והפיתוח ב- HP לרדמונד, והגדיר את מדיניותה של מייקרוסופט "בלתי קבילה".

השופט פניפלד ג`קסון קבע כי יצרני המחשבים נאלצו להיענות לדרישות שכפתה עליהם מייקרוסופט למרות עלותן הגבוהה, מפני שלא הייתה להם אלטרנטיבה. מייקרוסופט לא הייתה כופה איסורים מכבידים על יצרנים ומשתמשים כאחד ופוגעת בערך של חלונות בעיני היצרנים וביחסיה עימם, אלמלא סברה שאלה צעדים נחוצים כדי להגדיל את חלקו של הדפדפן שלה על חשבון חלקו של הדפדפן של נטסקייפ.
 
שיתף פעולה. בוב פיטמן, ממייסדי איי.או.אל (רויטרס)
 שיתף פעולה. בוב פיטמן, ממייסדי איי.או.אל (רויטרס)   
בשלהי 95` זיהתה מייקרוסופט את ספקי הגישה לאינטרנט כערוץ ההפצה השני בחשיבותו לנטסקייפ, ופתחה במערכה שנועדה לשכנע אותם להשתמש בדפדפן שלה. לצורך כך יצרה החברה מנגנוני רישום לשירותי הספקים בחלונות, וכללה בהם את הספקים השונים, בתמורה להתחייבותם להשתמש באקספלורר כדפדפן המועדף עליהן ולהגביל את הפצת הדפדפנים האחרים.

מייקרוסופט גם יצרה קיט המאפשר לספקים ליצור בקלות ובחינם גרסאות משלהם לאינטרנט אקספלורר. כ- 2500 ספקי גישה השתמשו באפשרות זו, בהם שמונה הגדולים, ששלטו לבדם על %95 ממנויי האינטרנט בארה"ב. רשיון השימוש בקיט חייב אותם להשתמש באקספלורר כתוכנת הדפדוף המועדפת.

מאמץ מיוחד הקדישו מייקרוסופט וביל גייטס לשכנועה של ספקית הענק AOL. המאמץ נשא פרי כאשר ב- 12 במרץ 96` הכריזה AOL כי בחרה באקספלורר כתוכנת הדפדוף העיקרית שלה (למרות שבאופן אירוני, רכשה AOL את נטסקייפ ב4.2 מיליארד דולר שנתיים מאוחר יותר).

 
 
משלוש יוצא אחד. ביל גייטס צופה בשעשוע על ג`ים ברקסדייל מנטסקייפ וסקוט מקינלי מסאן מתלחששים (רויטרס)
 משלוש יוצא אחד. ביל גייטס צופה בשעשוע על ג`ים ברקסדייל מנטסקייפ וסקוט מקינלי מסאן מתלחששים (רויטרס)   
בכדי להשיג את AOL, הייתה מוכנה מייקרוסופט לעשות וויתורים מרחיקי לכת: היא אפשרה ל- AOL גישה לקוד המקור של האקספלורר כדי שתוכל להתאים אותו לצרכיה, והסכימה לספק לה סיוע הנדסי ותמיכה טכנית שיאפשרו לה לשלב את האקספלורר בתוכנות האינטרנט הקנייניות של AOL. מייקרוסופט ניאותה לשלב גם שירותי הרשמה ל- AOL במערכת חלונות.

היא עשתה כן בידיעה שהדבר עלול לפגוע בשירות המקוון שלה-עצמה, MSN, ובהעדיפה את קידום הדפדפן שלה על פני הפגיעה בשירות זה. בתמורה, התחייבה AOL לקדם באופן בלעדי את האקספלורר.

למגבלת ההפצה, קבע בית המשפט, לא הייתה כל מטרה זולת קידום נתח השוק של האקספלורר על חשבון זה של נטסקייפ. באוגוסט 96` התקשרו מייקרוסופט וAOL בהסכם שבו התחייבה מייקרוסופט לשלם לAOL סכומים מצטברים העולים על מיליון דולר, על בסיס הצלחתה לקדם את האקספלורר אצל מנוייה שכבר השתמשו בדפדפנים אחרים. המאמץ נשא פרי: בתחילת 98` השתמשו כתשעה מיליוני מנויים של AOL בגירסת האינטרנט אקספלורר שAOL "תפרה".
 
בהסכמים אחרים מסוג זה רתמה מייקרוסופט יצרני תכנים מובילים לשימוש וקידום בלעדי או דומיננטי של האקספלורר. היא לא זנחה אפילו את אפל, שהתחייבה אף היא לקדם את הדפדפן של מייקרוסופט. התוצאה - בסיס ההתקנות של האקספלורר גדול מזה של הנטסקייפ, והוא ממשיך לגדול בקצב מהיר מזה של מתחרהו.

התוצאה: הדפדפן של נטסקייפ שוב אינו מושך די תשומת לב של מפתחים, היכולים לכתוב יישומים מבוססי רשת, שניתן להשתמש בהם בכל מערכת הפעלה שהוא מותקן בה. בכך השיגה מייקרוסופט את מטרתה: שמירה על ההגמוניה של חלונות בשוק מערכות ההפעלה. בדרך הסבה נזק חמור לנטסקייפ, שנאלצה לוותר על מקור ההכנסה העיקרי שלה (הדפדפן), בעוד הטיטאנית מרדמונד מסבסדת את הוצאות העתק שלה מהכנסותיה מחלונות.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by