ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
עכביש ארסי 
 
 
עמיחי יעקבי

150 מליון חיפושים ביום הפכו את גוגל ל"אח הגדול" של כולנו – המקום שיכול לספר עלינו ועל החיים שלנו הרבה יותר ממה שאנחנו מוכנים להודות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עיניים לגוגל?
 עיניים לגוגל?   
בואו נתחיל ישר בניסוי – אנחנו הולכים היום לחפש קצת טינופת ולכלוך בגוגל, מנוע החיפוש הפופולארי ביותר ברשת. אין צורך להתעמק בתוצאות החיפושים, הן ממש לא מעניינות אותנו עכשיו (לפחות לא אותי, אבל אם אתם מתעניינים בדברים כאלה - אז בכיף). תתרכזו טוב ושימו לב לכל פרט בדרך, כי תהיה שאלה בסוף.

תקליקו כאן בבקשה – כדי לחפש בגוגל "סקס סאדו-מזוכיסטי" (sado-masochistic sex)
וכאן כדי לחפש – "הרכבת פצצה באמצעים ביתיים" (home-made bomb)
ופעם אחרונה כאן כדי למצוא "איך להיפטר מגופה" (get rid of a body)

ועכשיו השאלה – הרגשתם משהו מוזר? משהו חשוד? קרה איזה דבר יוצא דופן במחשב שלכם? אתם בטוחים?

כי מה שבאמת התרחש זה שגוגל שתל לכם בהארד דיסק "עוגייה" (cookie) שתאריך התפוגה שלה הוא שנת 2038, שמכילה את כל הפרטים שלכם ופרטי החיפוש שלכם. מעכשיו ועד עוד 35 שנים מהיום, בכל פעם שתיגשו לגוגל הוא ידע שאתם מהאנשים המלוכלכים האלה שמחפשים דברים מגעילים כמו סקס סאדו-מאזוכיסטי, הכנת פצצות, והעלמת גופות.
 
 
האמת שבעוגייה הזאת גם רשומה כתובת ה-IP (הכתובת הייחודית ברשת של כל מחשב) שלכם, התאריך והשעה, תוכנת הגלישה שלכם, מערכת ההפעלה, וכמובן לאיזו מן התשובות שקיבלתם מגוגל, גלשתם בסופו של החיפוש (הזהרתי אתכם לא להסתכל בתשובות, נכון?)

ובגוגל עוקבים בריכוז אחרי העוגייה המתוקה הזאת, מעדכנים אותה בכל פעם שאתם קופצים לביקור, ומצרפים אותה לכל החיפושים הקודמים שכבר עשיתם בעבר, וכך בעצם יודעים עליכם כמעט הכל. בגוגל לא זורקים כלום – הכל נשמר, לנצח.

אם תחשבו שנייה על עשרת הדברים האחרונים שחיפשתם בגוגל (תעצרו בבקשה לרגע את הקריאה ונסו באמת להיזכר) תגלו שכמעט לכל דבר שקורה בחיים שלכם יש איזו עדות בגוגל.
 
חייכו! רואים אתכם
 חייכו! רואים אתכם   
השאיפות, הדאגות, האהבות, המחלות, ההיכרויות, העבודה, הלימודים, הקניות, התחביבים והחלומות של כל אחד מאיתנו עוברים דרך גוגל. 150 מליון חיפושים ביום הפכו את גוגל ל"אח הגדול" של כולנו – המקום שיכול לספר עלינו ועל החיים שלנו הרבה יותר ממה שאנחנו מוכנים להודות.


ובאמת בלי ששמנו לב, גוגל התמים הפך לעמוד שמנתב כמעט את כל התנועה ברשת. 75 אחוזים מהכניסות לאתרים קורות דרכו, ומכתירות את מנוע החיפוש המתוק והחביב שכולנו אוהבים כל כך, לעכביש ענק, מונופול אדיר זרועות, שמזכיר באימתניותו רק את (כן, אתם מנחשים נכון) המפלצת השטנית - מיקרוסופט.
 
 
רק דמיינו לכם מה יקרה בשנייה שביל גייטס שיודע עלים הכל – כולל באיזו פיסקה של הטור הזה אתם עכשיו, יחבור לאנשים של גוגל שזוכרים כל מה שחיפשתם אצלם בחיים שלכם. אם גם לכם יש עכשיו חשק לכבות את המחשב ולקפוץ בבחילה קלה הרחק מן המוניטור - אתם לא לבד.

מיום ליום יש לגוגל יותר ויותר אויבים חדשים. אי אפשר להיות הכי גדול, הכי מצליח, הכי משפיע, ובאותו זמן גם להישאר ידידם הטוב ביותר של הגולשים. אם יורשה לי להתנבא כאן בזהירות, אני מהמר שבקרוב כולנו נשנא את גוגל. אם היום אנחנו רק חושדים בו, ומחייכים בסלחנות מול העין הפקוחה והעוקבת שלו, עוד מעט כבר נחרוק שיניים בכל פעם שניכנס אליו, ואני מאמין שלא רחוק היום שנשתדל בכלל שלא להשתמש בו.

ובגוגל כבר מתכוננים ליום הזה ומתחילים לפעול בשיטות המוכרות של מיקרוסופט – הם שולחים עוד ועוד זרועות לעבר הגולשים: שירותי תירגום לכמעט כל שפה (כולל עברית בקרוב), חיפושי תמונות, חדשות, קטלוגים, שאלות למומחים, והשבוע הם גם השתלטו על אחת מקהילות הבלוגים המצליחות בעולם "בלוגר" – וכך כשכבר נתעורר בבעתה נמצא שאנחנו כבולים ברשתם, מתועדים, מפולחים ומקוטלגים מבלי יכולת לברוח.

ועכשיו הכל בידיים של גוגל: הם בטח ישבעו שהמידע שהם אוספים הוא אנונימי, והוא נצבר אצלם רק לטובתנו. הם יטענו שהעוגיה שזוכרת הכל - לעולם לא תופעל נגדנו, ושזה שהם בודקים באיזה דפדפן אנחנו משתמשים זה בטח רק לאיזה צורך טכנולוגי פנימי שלהם. הם יבטיחו להקפיד על פרטיות הגולשים והבלוגרים ויצהירו על הזכות לגלישה חופשית מבלי להשאיר טביעת אצבע של כל אחד מאיתנו.

אני באופן אישי בתור מי שתמיד הרגיש בבית בגוגל – כבר לא חושב שיחסינו ישארו אותו הדבר כפי שהיו. לפחות עד שנת 2038.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by