ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
קספארוב: IBM סתם פוצים 
 
 
מערכת חיים ברשת

שבוע אחרי שסיים בתיקו עם מחשב, מוצא השחמטאי הטוב בעולם זמן לסגור חשבונות עם מי שפיתחה את המחשב שניצח אותו לפני 5 שנים. מהמחשב הנוכחי הוא דווקא מתלהב מאוד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לפני כשבוע סיים גארי קספארוב, השחמטאי הטוב בעולם, את ההתמודדות שלו מול המחשב Deep Junior בתיקו. עכשיו הוא מתפנה לסכם את ההתמודדות, ולסגור חשבונות ישנים עם IBM.

לפני חמש שנים נוצח קספארוב על ידי Deep Blue, מחשב השחמט של IBM. לטענתו של רב האמן האנושי, באחד המשחקים הפגין המחשב "ניצוץ של גאונות" שלא הפגין לפני כן בהתמודדות ולא מאוחר יותר. קספארוב משוכנע עד היום כי אותו ניצוץ היה הרמז הראשי לכך שאנשי IBM גייסו אמני שחמט אנושיים, שהתערבו לטובת Deep Blue וניצחו בעבורו את ההתמודדות.

"אבל מה עשתה IBM במצב הזה (אחרי הניצחון - חיים ברשת)? במקום להפקיד את המכונה למחקר, במקום לנהל ניסויי המשך (Deep Blue היה יכול לשחק נגד רבי אמן אחרים, לשחק מול תוכנות מחשב אחרות), במקום להצמיח עשרות מחקרי דוקטורט, IBM פירקה את המכונה והרגה את הניסוי.

"זה היה כמו לשלוח אדם לירח ולהחזיר אותו בשלום, בלי לקיים מחקר מדעי בדרך לשם. 'תאמינו לנו, היינו שם. הנה התמונה', הם אמרו. בלי דוגמיות סלע, רק הערך היחצ"ני של השגת המטרה", כתב קספארוב בטור שלו ב-Wall Street Jurnal.

הפעם הדברים היו שונים. קספארוב וחברת X3D, שפיתחה את המחשב החדש ומימנה חלק מהתחרות, ישיבו את המחשב לידי המחקר. כל תהליכי ה"מחשבה" של המכונה, כפי שקספארוב מכנה אותו, ינותחו ויבדקו. "יותר מכך, בגלל עשור הפעילות שמאחוריו, אני יכול לנתח מאות משחקים של Deep Junior", הוסיף קספארוב.

"מה שהופך את העידן החדש למרגש כל-כך היא העובדה שיש בחוץ טכניקות תכנות המייצרות סגנונות מובחנים. Deep junior שונה מ-Deep Fritz (תוכנת שח-מט אחרת - חיים ברשת) כשם שקספארוב שונה מקארפוב. השח-מט מציע אפשרות ייחודית להשוות את המוח האנושי ומכונות. איננו יכולים לעשות זאת במתמטיקה או בספרות; שח-מט הוא צומת קונגניטיבית מרתקת."
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by