ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
משרד התמ"ס קובע כי משחקי מחשב מזיקים לבריאות 
 
 
אסף גנדלר ועידו קינן

שר התמ"ס, דני נוה, פועל לסימון משחקי מחשב אלימים ופורנוגרפיים. יצרנים שלא יסמנו את המשחקים – ייקנסו. חבר ועדת הסימון, יו"ר המועצה לשלום הילד: לא נציב שוטר בכל חנות, ההורים הם אמצעי האכיפה הטוב ביותר. מנכ"ל הד-ארצי מולטימדיה: אני בעד סיווג, אבל מתנגד לאכיפה חוקית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
משחקי מחשב אלימים ופורנוגרפיים יסומנו ככאלה, על מנת למנוע חשיפה של בני נוער אליהם. הדבר יקרה אם תתקבל יוזמה חדשה של שר התעשייה והמסחר, דני נוה, שהוצגה היום (ג').

נוה הורה לממונה על הגנת הצרכן במשרד, עו"ד יצחק קדמי, לקדם את ההליכים לעיגון התקנות הללו בחוק הגנת הצרכן. אם יתקבלו התקנות, ייקנסו יצרני משחקים שלא יסמנו את משחקיהם. נוה החליט על הקמת ועדה, שתחליט אם לאמץ את דירוג המשחקים הנהוג בארה"ב, או ליצור סימונים ייחודיים לישראל. בין חברי הוועדה – יו"ר המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, והפרסומאי גיל סמסונוב, לשעבר חבר מליאת רשות השידור.

שיטת הסימון בארה"ב מנוהלת על ידי גוף בלתי-תלוי בשם IDSA, וההשתתפות בה אינה מחויבת על פי חוק. למעשה, מתנגד הארגון בתוקף לכל ניסיון התערבות של גורמי ממשל בהסדרת סיווג המשחקים. עם זאת, יצרן משחקים שלא יסמן את משחקיו, יתקשה למצוא חנויות גדולות שיסכימו למכור אותם.
 
 
קדמן סיפר לחיים ברשת שיוזמת חקיקה דומה עלתה בעבר, אולם נכשלה. "אני חושב שמדינת ישראל היא אחת היחידות בעולם המערבי שאין בה שום פיקוח על מכירת משחקי מחשב אלימים שמיועדים לילדים", אמר קדמן. "בארה"ב יש חובה לסווג משחקי מחשב לפי גיל [כאמור, הדבר אינו נכון – א"ג וע"ק]. בישראל הכל פרוץ – מיובאים משחקי מחשב שיש בהם אלימות מתגמלת. גם במערבון יש אלימות, אבל יש טוב ורע, והטוב מנצח. במשחקי המחשב, ככל שאתה יותר אלים – אתה מקבל יותר ניקוד. המשחקים האלה מופצים בלי הגבלה, ונמכרים לילדים בכל גיל. מי שאומר שאין לזה השפעה – טועה. יש השפעה, במיוחד על ילדים מאוד צעירים. על ייבוא מוצרים אחרים, כמו קפצונים, יש כבר היום פיקוח. משחק אלים הוא יותר חמור מאשר קפצונים".

אתה לא חושש שההשפעה תהיה הפוכה, שילדים יקנו דווקא משחקים שמסומנים כאלימים או מיניים?
"כמו החוק שאסור לגנוב, יש משפט שאומר 'מים גנובים ימתקו'. אנשים גם לוקחים סמים, וזה לא אומר שצריך לבטל את החוק נגד סמים. היום, הורה שרוצה לקנות משחק מחשב, לא יודע מה יש בפנים – זה בא סגור".

אתה מכיר את מצב האכיפה בארץ. אתה חושב שזה יעיל?
"יש תמיד בעיה עם אכיפה, אבל אני חושב שזה לא צריך להרתיע אותנו. אני לא מתכוון לשים שוטר בכל כניסה לחנות. זה יאפשר לפחות להורים להיות בעלה שליטה יותר גדולה מאשר היום. אני מאמין שההורים הם אמצעי האכיפה הטוב ביותר".

"אני מברך על היוזמה, במידה ומדובר בסיווג הממליץ לשחקנים ולהורים לאיזה גילאים מיועד המשחק", אמר מנכ"ל הד-ארצי מולטימדיה, שגיא שילר. "לדעתי, אכיפה בחוק של סיווג זה, אשר תופעל על בעלי חנויות המשחקים בארץ, הינה טעות, שכן לא ניתן לקבוע עבור מי נרכש המשחק באמת".

שילר הדגיש שכבר היום, מנהיגה הד ארצי את שיטת הסיווג האירופאית, ELSPA, על כל משחקי המחשב שיש בהם תוכן אלים ונמכרים בישראל. יצויין כי להבדיל ממשחקי המחשב, כל משחקי הקונסולות הנמכרים בישראל, נמכרים באריזתם האירופאית המקורית, הכוללת את הסיווג של ELSPA.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by