ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
תפסיק לכוון עליי 
 
 מי אמר שאין פעילות גופנית באינטרנט?   
 
צבי טלית

בדיוק סיימתם אימון במכון. הדבר האחרון שבא לכם שיקרה, זה שמישהו יצלם אתכם בחדר ההלבשה. תכירו את האויב החדש שלכם: המצלמות הסלולריות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אולמות קונצרטים, מוזיאונים לאמנות, חדרי ההלבשה של מכוני כושר ושאר מקומות בהם הצילום אינו מותר, צפויים לגל של בעיות מכיוון בלתי צפוי – מכשירי הטלפון הסלולריים.

מכשירים סלולריים, שבהם מותקנת או מוצמדת מצלמה הפכו כה נפוצים בהונג קונג, לדוגמה, עד כדי כך שמועדוני כושר אוסרים על לקוחותיהם לערוך שיחות מתוך חדרי ההלבשה. על כך דווח ב-Wired.

"חלק מהטלפונים הללו יכולים לשמש גם כמצלמה", אמרה מירן צ'אן, דוברת מטעם אחת מרשתות חדרי הכושר הגדולות בהונג קונג לרשת ה-CNN בחודש שעבר. "אם מישהו משתמש בטלפון בצורה זו, מצלם תמונה ושם אותה באינטרנט, זה לא הדבר הכי טוב עבור חברי המועדון שלנו והפרטיות שלהם".

מה שמפחיד את שוחרי הכושר ההונג קונגים הוא הפופולריות, הנגישות, התפוצה הרבה ובעיקר הסודיות, המאפיינת את הטלפונים הללו.

באנגליה לדוגמה, שירות החדשות המקוון של ה-BBC פתח מדור בו הוא מפציר בציבור הרחב להעביר אליו תמונות שצומו בעזרת הטלפון הנייד.
 
 
Big in Japan

רף המכירות העולמי של הטלפונים אשר מסוגלים לצלם, לשלוח ולקבל תמונות עלה ב-65 אחוזים ברבעון האחרון, מ-5.2 מיליון ל-8.6 מיליון טלפונים שנמכרו. מספרים אלו אינם כוללים את המצלמות הניתנות להלבשה על גבי טלפונים, אשר ניתנות היום לרכישה בסכום של כ-$100.

מתוך סך המצלמפונים שנמכרו, כ-80 אחוזים נמכרו באסיה, בעוד מערב אירופה משתרכת מאחור עם כ-13 אחוזים משוק המצלמות הסלולריות. צפון אמריקה ומזרח אירופה עומדות טוענות שתיהן לכ-2.3 אחוזים מנפח השוק.

למרות סוגיות הפרטיות המטרידות אשר עשויות לצוץ כתוצאה מהתקרית בהונג קונג, אשר להגדרת אחד ממפיצי הטלפונים בארה"ב מהוות "סטיה מהנורמה" – יצרניות הסלולר משווקות בצורה אגרסיבית את המכשירים גם ללקוחות פרטיים וגם לעסקים.

בעוד לקוחות פרטיים משתמשים במצלמפונים כדי לצלם את משפחותיהם וחבריהם, בתי עסק מגלים ערך מוסף במכשירים. דוגמה אחת היא שמאי ביטוח אשר משתמשים במכשיר לשם צילום נזקים ושליחה מהירה של התצלום למשרד.
 
 
בלי פאניקה!

יצרניות הסלולר נוקיה וסוני-אריקסון אמרו כי למצלמפון אין פוטנציאל לשימוש בלתי נאות גבוה יותר מכל מצלמה דיגיטלית אחרת. "אתם חייב להיות טוב במיוחד כדי שמישהו לא יבחין כי אתה מצלם אותם", אמר דובר נוקיה, קיט נובאק.

על מנת לצלם עם המצלמפון, המשתמש צריך לכוון על אובייקט הצילום וללחוץ על הטלפון. בעוד רוב הטלפונים אינם מגיעים עם פלאש, הם בכל זאת עושים רעש של צמצם כדי ליידע את המשתמש כי התמונה צולמה, אמר נובאק.

בעוד התמונות נראות די מעורפלות על המסך נמוך הרזולוציה של הסלולרי, הן יכולות להראות די טוב על גבי האינטרנט, מודה הדוברת של סוני-אריקסון, ניקי צ'לק-קלייס. וזה בדיוק הדבר שמדאיג את אותם המנויים בחדרי הכושר, החוששים לפרטיותם.


שקט, מצלמים

קבוצה נוספת של אנשים, שסביר כי הנושא נוגע אליהם וסביר כי נשמע על כך בקרוב, הם מחזיקי זכויות יוצרים, כגון אומנים המציגים במוזיאונים ומוזיקאים המופיעים בהופעות חיות.

אמנם מעטים עשו עניין מנושא החלפת הקבצים ברשת כאשר רוב האוכלוסייה נעזרה בחיבורי דיאל-אפ. היום לעומת זאת, בעידן הפס הרחב, אתרי החלפת הקבצים נתבעים על ימין ועל שמאל על ידי מחזיקי זכויות יוצרים בשל הקלות והמהירות הגבוהה של הורדת הקבצים.

"אם מישהו יכול לצלם בהופעה ואז להפיץ את התמונה ברשת, זו בהחלט יכולה להיות הפרה של זכויות יוצרים", אמר סדריק לורנט מהמרכז למידע אלקטרוני ופרטיות. "הבעלים של המקום צריכים לשקול איסור על שימוש בטלפונים סלולרים, בהתאם למה שנראה להם חשוב יותר – זכותם של המבקרים להשתמש בטלפון, או האינטרסים של בעלי הקניין הרוחני של היצירות".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by