ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
איך אומרים אפליה בהונגרית? 
 
 האיום הקומוניסטי החדש (אילוסטרציה: צבי טלית)   
 
רויטרס

איזה DVD תעדיף לקנות? כזה שיוצר ברומניה או אחד מקוריאה? – בדיוק בדעה הקדומה הזו, נאבקים עתה אנשי ההיי טק של מזרח אירופה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
דמיינו לעצמכם קופסה המחברת בין המחשב הביתי, מערכת הסטריאו והטלוויזיה, מאפשרת לכם לשחק משחקי וידאו, לראות סרטים ב-DVD, לגלוש באינטרנט, לכתוב מכתבים, לשלוח מייל ולהקשיב למוזיקה, כל זאת במכשיר אחד.

תאגידי הענק דוגמת מיקרוסופט, סוני ומצושיטה מנסים זה זמן רב לאחד את כל התכונות הללו לכדי מכשיר אחד, שיהווה את יחידת הבידור הביתית האולטימטיבית האוגדת בתוכה את ההמצאות הטכנולוגיות של העשור החולף.

עבור היזם הצ'כי דיוויד ברן בן ה-36, המאבק הטכנולוגי הזה הסתיים לפני מספר חודשים כאשר החברה שלו, DB System Software, הצליחה ליצור מערכת מבוססת לינוקס המריצה מערכת בידור שכזו על גבי מחשב PC יחיד. תמו הימים בהם היינו צריכים מכשירים שונים לביצוע המשימות הללו. העתיד כבר כאן.

אולם ברן ושאר חברות היי טק הצצות במזרח אירופה לומדים בימים אלו כי המאבק האמיתי אינו לבנות את המוצרים החדשנים ביותר של המאה הבאה. האתגר הגדול הוא להתגבר על התפיסה ההיסטורית בה רואה העולם את המערב כערש התרבות הטכנולוגית.

"יש לנו מערכת מתפקדת שלאף אחד אחר אין. אנו יכולים להציע את זה בתמורה לגישה למערך ההפצה העולמי, לחלוק ברווחים עם אחד השחקנים הגדולים ולתת להם יתרון זינוק בשוק", אמר ברן לרויטרס.

"קיים פוטנציאל של מיליארדי דולרים לסוג זה של מכונה בידור ביתית חובקת כל, ומה שיותר מרשים הוא כי מדובר בשוק שהוא ריק לחלוטין. אך זה לא פשוט לשכנע את השותפים הפוטנציאלים".


בשביל כבוד צריך לעבוד

מומחי תעשייה אומרים כי ברן אינו לבד במערכה. רבים מקרב הגוש הסובייטי לשעבר נאלצים להתמודד עם המכשול הפסיכולוגי הקיים כשהם מנסים לחדור לשווקים בינלאומיים ולהשיג טביעת רגל בשוק הטכנולוגיות המפותחות בארה"ב ואירופה.

ענקיות האלקטרוניקה אולי לא מתנגדות להקמת מפעלים להתקנת מחשבים וטלוויזיות במזרח אירופה, כדי לנצל את יתרון המשכורות הנמוכות שם, אולם חדשנות והמצאות חדשות אינן אמורות להגיע ממקומות שאינם עמק הסיליקון, יפן או גרמניה.

מדינות כמו הרפובליקה הצ'כית, שלה מסורת הנדסית רבת שנים, מהוות בית למתכנתים רבים, אשר מומחים רבים אומרים כי להם יכולת לפתח תוכנות מחשב ברמה הזהה לכל מתחרה בזירה העולמית. הוצאות כגון תשלום משכורות, מסים וכיו"ב נמוכים בהרבה מהמקובל במערב. להערכת מומחים, מתכנת במזרח אירופה מרוויח כמחצית מהסכום אותו ירוויח עמיתו למקצוע במערב.


GO WEST

"דעה קדומה היא בעיה גדולה במרכז אירופה" אמר סטיבן קופיטס, הנציג ההונגרי של T-Venture זרוע ההשקעות של ענק התקשורת הגרמני Deutsche Telekom.

"בהונגריה היה לנו מקרה של חברה שרצתה למכור תוכנת בילינג לברת תקשורת הונגרית גדלה בסכום מגוחך. חברת התקשורת אפילו לא השתינה לכיוונם. אז הם העבירו את המטה שלהם למערב אירופה ומכרו את התוכנה לאותה החברה בסכום של כשני מיליון דולר, אם אני זוכר נכון".

להגנתם, ניתן לציין כי משקיעים מערב אירופים שפכו מיליארדי דולרים לנכסים במרכז אירופה בתקווה כי אלו יניבו פירות עסיסיים כשכלכלות המדינות הללו יצטרפו לקהילה האירופית בשנה הבאה ויאמצו את המטבע המרכזי בעוד מספר שנים.

אך מדובר בחלקיק זעום לעומת כמות ההשקעות ביוזמות מערביות, גם בימים אלו של האטה יחסית. וברן שוקל עתה לקחת את הפקלאות ולצאת לדרך שרבים לפניו יצאו אליה לשם השגת "אמינות": הוא פונה מערבה ומעתיק את כתובתו למקום שם יתייחסו אליו כאל אדם אמין.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by