ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ריססת – נתפסת! 
 
 נא להביע מחאה על הקירות בבית   
 
מערכת חיים ברשת

מערכת אמריקאית חדשה מתיימרת לחסל את תופעת מרססי הגרפיטי. בין האמצעים: חיישנים רגישי-קול ומערכות ניווט לוויניות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אוסף של טכנולוגיות מתקדמות במיוחד, הכולל מערכות ניווט לוויניות, חיישנים רגישים-לקול ומכשירי זיהוי והתראה אלקטרוניים – עומד לפעול למען חיסול בעיה גדולה אחת, בעיה שעד כה לא נמצאה דרך טובה באמת לטפל בה. לא, לא מדובר באיתור סדאם חוסיין בתוך בונקר עיראקי נסתר ושליפתו באמצעות קרני-לייזר, אלא במטרה חשובה בהרבה: חיסול תופעת מרססי הגרפיטי ברחובות.

בעיית מרססי-הגרפיטי נחשבת בעולם בכלל ובארה"ב בפרט לאחת הבעיות התברואתיות העתיקות והעיקשות ביותר. מלבד לכלוך הערים וגרימת נזק למבנים, המרססים מפיצים לאוויר-העיר חומרים רעילים המזהמים את הסביבה ועלולים לגרום נזק בריאותי למתגוררים ולעובדים באזור "המרוסס".

הטכנולוגיה, שפותחה ע"י החברה האמריקאית TrapTec וקרויה Taggertrap, מבוססת על חישני-קול-חכמים הממוקמים במקומות מועדים לפורענות ברחובות "בעייתים". החיישנים נמצאים בהאזנה מתמדת אחר רחשי-הרחוב, וכאשר יזהו את הקול הספציפי של פליטת-הספריי מתרסיס הצבע – ישלחו באמצעות תקשורת-לווינית הודעה על כך למשטרה. מערכת GPS (איתור לוויני) תאתר את המיקום המדוייק של החיישן-המשדר ותשרטט לכוחות המשטרה מפה מדויקת שתוביל אותה במהירות המרבית למקום האירוע. החיישנים עצמם אגב, יעילים לטווח של עד כ- 30 מטר לכל כיוון.

המערכת נבחנת בימים אלו במספר מדינות בארה"ב, ביניהן קליפורניה וסן-דייגו. במהלך הניסוי הראשון שלה בסן-דייגו, המערכת התריעה על ניסיון-ריסוס והמשטרה הגיעה במהירות שיא, דבר שהוביל לעצירתם של כשישה מרססים נדהמים, שרק התחילו לבטא את עצמם אומנותית על קירות העיר והיו בטוחים שבדקו את השטח היטב. קצין משטרה בכיר שהיה אחראי על הניסוי בסן-דייגו מסר לעיתונות כי לדעתו "המערכת פועלת נפלא" והוסיף כי "עבור 2,000 דולר ליחידה העניין נראה כעסק מוצלח ביותר". עפ"י נתוני העירייה ניקוי הגרפיטי בעיר עולה למשלמי הארנונה סכום כולל של כ- 150,000 דולר בשנה. "חייבים להעמיד את האחראים לדין על מעשיהם", מוסיף הקצין.

משרד ההגנה האמריקאי כבר הביע התעניינות במוצר דומה של אותה חברה, המסוגל להזהיר את המשטרה מבעוד מועד מפני קרב-יריות ברחובות העיר וכבונוס יודע גם להתריע על משאיות-מפונצ'רות-גלגל הנוסעות בכבישים הראשיים. משרד ההגנה הודה כי הוא שוקל להשתמש בטכנולוגיה שפתחה החברה גם לצרכים ביטחוניים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by