ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כל האתרים זורמים ל-IIX 
 
 
עידו קינן

לכבוד כנס איגוד האינטרנט הישראלי, ביקור מיוחד ב-IIX, המקום שבו עוברים כל האתרים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הצריף (לא של תמרי)
 הצריף (לא של תמרי)   
כשחלפנו ליד המקום במונית, בכלל לא זיהינו אותו. בשניה האחרונה ראינו את השלט וצעקנו לנהג לעצור. צריף הפח הרעוע לא הסגיר ולו ברמז את מה שנמצא מתחתיו: מחלף האינטרנט הישראלי, ה-IIX.

המחלף הזה הוא בעצם נתב אינטרנט (router) המשמש כצומת, בו נפגשים רוב ספקי האינטרנט הישראליים. בלעדיו, כל גלישה שלכם לאתר ישראלי היתה צריכה לעבור דרך החיבור של הספק שלכם לחו"ל, לשדרה המרכזית (backbone) של האינטרנט בארה"ב, ובחזרה אל השרת של האתר הישראלי. כמו שכל פעם שתרצו להתקשר מפתח תקווה לירושלים, תעברו דרך מרכזיה בניו יורק.
 
זה עדייו לא זה, אבל מתקרבים
 זה עדייו לא זה, אבל מתקרבים   
ה-IIX הוקם ב-96' על ידי איגוד האינטרנט הישראלי (ISOC-IL), וטיפל אז בתעבורה של שני מגה-ביט לשניה. היום הוא מטפל ברוחב פס גדול פי 500. "ה-IIX מוחלף לחלוטין בערך כל שנה וחצי בזכות גדילה טבעית, וזה פרמטר טוב לגדילה של האינטרנט הישראלי", הסביר חבר הנהלת איגוד האינטרנט הישראלי, דורון שקמוני, שאחראי על ניהול ה-IIX. "זה מראה עד כמה המשתמש הישראלי משתמש בתכנים ישראליים" – זאת, כי ב-IIX עוברת תעבורה פנים-ישראלית בלבד.

לדעתו, המדד הזה מדויק יותר ממדדים אחרים, כמו מספר הגולשים, נתון שיש מחלוקת בהגדרתו, ומספר הדומיינים שנרשמים, נתון שהושפע מאוד מקדחת הדוט-קום, ויש בו תנודתיות גדולה.

אולי זה לא גידול בכמות התכנים אלא בנפחם, למשל מעבר מתכני טקסט לסרטים?
"זה שילוב של שניהם. התחושה שלי היא שרוב התכנים הם לא סרטים. אנשים נכנסים לאתרים, ואולי יש בהם פלאש בכניסה, אבל זה לא סרטים. אולי קאזאה וחבריו גם תורמים לתעבורה".
 
כאן גר בכיף מחלף האינטרנט הישראלי
 כאן גר בכיף מחלף האינטרנט הישראלי   
ה-IIX מתארח במתקן של חברת Med-1, הממוקם על רצועת בתי-המלון של תל-אביב. המבנה הרעוע, המוקף מגרש חניה, נראה כמו צריף של שומר לילה באתר בניה. "אם תבדוק מחלפי אינטרנט בעולם, בהרבה מאוד מקרים הם נמצאים במקומות לא מסומנים", סיפר שקמוני. "העצומים שבהם נמצאים במה שנראה כמו מגרש חניה תת-קרקעי. אתה נכנס פנימה, ופתאום יש דלת ומאחוריה המחלף. המראה התמים של המבנה לא היה הפרמטר המרכזי, אבל זה עוזר שזה מקום שלא מחפש צרות. אם אפשר לחשוב על משהו שהוא ה-backbone בארץ – זה זה".

בתוך המבנה הרעוע מסתתרת כניסה תת-קרקעית. ה-IIX נמצא שתי קומות מתחת לאדמה, ובדרך אליו עברנו שומר (שקיבל את מספר תעודת הזהות שלנו מראש) ושלוש דלתות נעולות, שבאחת מהן מותקן חלון עגול, כמו בצוללת. אחרי המסלול הדרמטי, ציפינו לחדר שרתים ענק וקפוא מפעילות המזגנים, עם עשרות צגי מחשב ומאות נורות אדומות וירוקות. איזו אכזבה: ה-IIX נמצא בחדר שאינו גדול בהרבה משני תאי שירותים ציבוריים, ונראה כמו גירסה מוגבהת של מקרר משקאות קלים, כולל דלת הזכוכית. הטמפרטורה, אגב, היתה מעל 20 מעלות.
 
 
 
רמת הזמינות הממוצעת של ה-IIX גבוהה במיוחד – 99.98 אחוז מהזמן, 24 שעות ביממה. יש לו שני ספקי כוח נפרדים, סוללת גיבוי שמספיקה ליום שלם וגנרטור. ספקי אינטרנט גדולים מתחברים משני אתרים שונים, דרך שני ספקי תמסורת שונים, לשני כרטיסים שונים על גבי ה-IIX. כוננים מנטרים את המחלף 24 שעות ביממה, ובמקרה הצורך מזעיקים את התורן של איגוד האינטרנט, במקרים חמורים במיוחד אפילו את שקמוני עצמו. לדבריו, יש בין עשר לעשרים קריאות בשנה, שחלקן המכריע מתגלה כבעיה אצל חברת התמסורת או ספק האינטרנט.

היו בעיות חמורות?
"לא. פעם-פעמיים היתה קריאה מספק שעשו לו DDoS [מתקפת סירוב גישה – ע"ק], והיה צריך עזרה באיתור המקור. עשינו זאת בזהירות המירבית".

ומה עם מתקפת וירוס התולעת Slammer, שהאטה את האינטרנט בסוף ינואר?
"פתחנו עין מאוד חזקה בהתפרצות של סלאמר, שבמחלפים המקבילים בעולם יצר עומס חריף ביותר. למזלנו, היתה קפיצה קטנה בגרף, אבל ההידבקות בארץ היתה יחסית קטנה".

יכול להיות שמתקפה דומה בעתיד כן תפגע ב-IIX?
"מקרים מקבילים יכולים להשפיע, תאורטית. אם תהיה תולעת חזקה מאוד שתדביק בארץ, זה יכול לקרות".
 
 
"אנחנו חושבים על הקמת מחלף נוסף, שיגבה את ה-IIX, ולמעשה יהיה IIX נוסף, שיחובר ל-IIX בפס רחב", אמר שקמוני. "אגב, ה-IIX אינו מונופול ברגולציה. בעיקרון, כל אחד יכול לפתוח אחד כזה".

אתה יודע איך זה בארץ: כשיש דוכן פלאפל מצליח, פותחים לידו עוד אחד.
"זה נכון, ועובדה שזה עדיין לא קרה. אני לא מוציא מכלל אפשרות שזה עדיין יקרה. אני אומר, כמה שיותר, יותר שמח".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by