ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הגולשת חוקרת 
 
 ובכל דאשבורד, הס פן תעיר   
 
עידו קינן

האם צולמה בישראל הברחה של עובדים זרים בתא-כפפות של מכונית? מעריב: כן, והמשטרה חוקרת. ידיעות: הצילומים מפוברקים. המציאות: שניהם טועים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כך מבריחים, אבל לא פה. ההפניה בשער הראשי של מעריב
 כך מבריחים, אבל לא פה. ההפניה בשער הראשי של מעריב   
נתחיל בעובדות: אישה אכן הוברחה בחלל תא הכפפות ולוח המחוונים (dashboard) של מכונית. אבל זה לא היה בגבול מצרים-ישראל, אלא בגבול מקסיקו-ארה"ב.

עכשיו נחזור לישראל: משטרת ההגירה קיבלה לאחרונה מידע על השיטה החדשה להברחת עובדים זרים לא-חוקיים אל תוך גבולות המדינה. המידע הזה הוא תמונה של אישה דחוסה בתא כפפות, שהסתובבה בפורומים וברשימות התפוצה.
 
איך מכניסים עשר נערות ליווי לחיפושית?
 איך מכניסים עשר נערות ליווי לחיפושית?   
שלשום (ו') הופיעה בעמוד הראשי של מעריב הפניה לכתבה, בליווי תמונה של האישה הדחוסה. "כך מבריחים נערת ליווי", אמרה הכותרת. "החשודים בהברחה פירקו את מכסה הפלסטיק של לוח המחוונים ותא הכפפות, ושם השכיבו את הצעירות". הכתבה עצמה הופיעה בעמוד האחרון, בליווי תמונה נוספת שתפסה שליש מהעמוד. תחת הכותרת "נערת ליווי בתא כפפות" סיפר הכתב, אבי אשכנזי, כי "על-פי החשד, הוברחו בדרך זו נערות ליווי ועובדים לא חוקיים דרך מעברי הגבול ממצריים ומירדן". אשכנזי דיווח שמפקד משטרת ההגירה, ניצב יעקב גנות, הורה להקים צוות חקירה מיוחד "בניסיון להתחקות אחר כנופיית המבריחים".
 
זו לא מדאם, זו מהגרת. הכתבה בשער האחורי של מעריב
 זו לא מדאם, זו מהגרת. הכתבה בשער האחורי של מעריב   
עוד באותו בוקר, חשפה קבוצת הדיון "דואר זבל" את התמונות המקוריות, עליהן מופיע התאריך 5 ביולי 2001. דיוויד ארבון, מנהל אתר "הגיגים", קיבל את התמונות עם הטקסט "כך מוברחות לארץ נערות ליווי", והעביר אותן ברשימת התפוצה של אתרו. לדבריו, לרשימתו מנויים אנשים שגם להם יש רשימות תפוצה. "עכשיו השאלה היא, האם מי מעיתונאי מעריב חברים ברשימת התפוצה שלי (או רשימת ההמשך) ומכאן נובעת הטעות?", תהה ארבון.
 
 
תיכנסי כבר לאוטו, וניסע
 תיכנסי כבר לאוטו, וניסע   
היום (א') כבר פרסם ידיעות אחרונות עקיצה בכיוון של מעריב, תוך שהוא נמנע מלנקוב בשם המפורש. תחת הכותרת "הברחה נוסח האינטרנט", נכתב שם כי "בשבועות האחרונים מופץ באינטרנט צילום ישן (מיולי 2001) של בחורה המוחבאת בתוך מכונית. רבים קיבלו את הצילום הזה באי-מייל, כמו צילומים רבים אחרים, מרביתם מפוברקים, שמועברים ברשת ממקורות בלתי מזוהים". ומי לא נפל בפח? ידיעות, כמובן: "הצילום הגיע גם ל'ידיעות אחרונות', אולם בבדיקה שנערכה עם גורמי משטרה הובהר, שככל הנראה מדובר גם כאן בפיברוק או בעיבוד מחשב, וכי מקורו בכלל בחו"ל".
 
סליחה, אתה יושב לי בכיסא (צילום: INS)
 סליחה, אתה יושב לי בכיסא (צילום: INS)   
"התמונות הונחו על שולחננו בשבוע שעבר", סיפר לחיים ברשת דובר משטרת ההגירה, סנ"צ עופר לפלר. "מאחר ואנחנו בודקים את כל העבירות הכרוכות בעובדים הזרים ובנערות ליווי, החלטנו לבדוק גם את הסוגיה הזאת. אנחנו עוד לא משוכנעים שהתמונות מפוברקות". הוא אמר שגלש באתרי אינטרנט שונים, וקרא השערות שונות בנוגע למקורן של התמונות, ובכל מקרה, "זה צריך להדליק לנו נורות אדומות על דרכים להכניס נערות ליווי ועובדים זרים".

יש לנו בשורה משמחת: החיפושים הסתיימו. אתר Snopes, העוסק באימות והפרכת שמועות, איתר את התמונה המדוברת בעלון U.S. Customs Today, שיוצא לאור על ידי המכס האמריקאי. גיליון ספטמבר 01' של העלון מספר על תפיסות מוצלחות של המכס וה-INS (שירות ההגירה והאזרוח, מעין "משטרת ההגירה" של ארה"ב), שמצאו מהגרים לא-חוקיים ממקסיקו מוסתרים במכוניות בדרכים יצירתיות. בנוסף לצילום של האישה הדחוסה, מופיע שם צילום של איש שהתחבא בתוך מושב של כיסא. בעת ההברחה, מספר העלון, ישב עליו מהגר אחר, דווקא חוקי. התמונות צולמו על ידי ה-INS.
 
 
"האינטרנט הוא כלי חשוב גם להערכות המודיעין, וגם כדי ללמוד על נושאים בעולם ובישראל לגבי מהגרי עבודה ונערות ליווי", אמר לפלר, ואנחנו לא יכולים שלא להסכים. משטרת ההגירה עצמה גם לא נשארת מאחור: בימים אלה מוקם אתר האינטרנט שלה, שיעלה לאוויר בתוך כחודש.

אבי אשכנזי ממעריב סירב להגיב על הידיעה. רכז הכתבים של ידיעות אחרונות, ערן טיפנבורן, מסר: "אנחנו פרסמנו שמדובר בפיברוק או בצילום שלא נעשה בארץ, ואכן מתברר שמדובר בצילום שלא נעשה בארץ. מבחינת הפיברוק, מתברר שהקונטקסט של פרסום הצילום בְּעיתונות ישראלית – מפוברק, שכן לצילום אין כל קשר להברחת זרים לארץ, אלא להברחת זרים בארצות אחרות".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by