ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מייקרוסופט: הצעות שאי אפשר להן 

מייקרוסופט: הצעות שאי אפשר להן

 
 
עו``ד חיים רביה

השופט פנפילד ג'קסון ממשיך בתיאור הסאגה: איך ניצחה מייקרוסופט את כל המתחרים, איך עיקמה את ידיהם של ידידים ואויבים כאחד, ואיך הפכה את שוק הדפדפנים על פיו. כתבה שלישית בסדרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כריכה של דפדפן ומערכת הפעלה של לא לצורך. חלונות 98 (רויטרס)
 כריכה של דפדפן ומערכת הפעלה של לא לצורך. חלונות 98 (רויטרס)   
המאמר באדיבות law.co.il

בכתבות הקודמות סקרנו את החלק בפסיקתו של השופט פנפילד ג`קסון שנוגע למגעים בין נטסקייפ למיקרוסופט ולתחילת ההשתלטות על השוק של האינטרנט אקספלורר. הפעם נבדוק כיצד רואה השופט את הטקטיקות העסקיות והשיווקיות בהן נקטה מיקרוסופט כשניסתה (והצליחה) לתקוף ולהביס חברה מצליחה ומשגשגת עם שליטה כמעט-מוחלטת בשוק כנטסקייפ.

השופט תומס פניפלד ג`קסון קבע בבירור כי בניגוד למה שטענה מייקרוסופט, אף סיבה טכנית אינה יכולה לתרץ את סירובה העיקש של החברה להתיר ליצרני המחשבים (OEMs) להתקין את מערכת ההפעלה "חלונות" בלא דפדפן האינטרנט של מייקרוסופט, אינטרנט אקספלורר.

מייקרוסופט כרכה את הדפדפן ומערכת ההפעלה לא מסיבות טכניות, אלא בגלל החשש שהדפדפן המתחרה מתוצרת נטסקייפ יפגע בהגמוניה של מערכת ההפעלה חלונות, מפני שיאפשר ליישומי מחשב לפעול בתוכו ולסלק, או לפחות להפחית, את הצורך במערכת ההפעלה שבה הוא עצמו מותקן.
 
אין גירסה נטולת דפדפן. ההשקה החגיגית של `חלונות 98` בסין (רויטרס)
 אין גירסה נטולת דפדפן. ההשקה החגיגית של `חלונות 98` בסין (רויטרס)   
באותה מידה, קובע בית המשפט, אף סיבה טכנית אינה מצדיקה את סירובה של מייקרוסופט להתיר ליצרני המחשבים לפרוק (לבצע פעולת uninstall) את גרסאות 3 ו- 4 של הדפדפן ממערכת ההפעלה, או לספק למשתמשי חלונות אפשרות אחרת לפריקת הדפדפן.

אין גם הצדקה טכנית לסירובה של מייקרוסופט להיענות לדרישת הצרכנים ולספק את חלונות 98 בלא האינטרנט אקספלורר. החברה הכריחה את משתמשי חלונות 98 להתקין ולהשתמש באקספלורר, גם אם לא רצו בדפדפן.

סירובה של מייקרוסופט להציע ליצרני המחשבים גרסאות נטולות דפדפן (ולפיכך מוזלות) של חלונות, אינו אמור, בתיאוריה, למנוע מיצרן נחוש בדעתו להציע ללקוחותיו דפדפן אחר. כדי לצמצם את הבלבול, ניתן להציג את האפשרויות לעיני הקונה בפעם הראשונה שיפעיל את המחשב: אם יבחר להשתמש בנטסקייפ, תסיר המערכת מן המחשב את דרכי הגישה העיקריות לאקספלורר (לדוגמה, סמל הדפדפן על גבי שולחן העבודה).
 
למד בדרך הקשה. בן רוזן, יו``ר קומפאק (רויטרס)
 למד בדרך הקשה. בן רוזן, יו``ר קומפאק (רויטרס)   
בכך ירוויחו המשתמשים, שיקבלו זכות בחירה, ותסוכל מטרתה של מייקרוסופט: להכריח יצרנים להתקין את האקספלורר ובכך לזכות בנתח שוק גדול מזה של נטסקייפ. כך יקרה גם אם יתאפשר לחברות המחשבים לקדם את הדפדפן מתוצרת נטסקייפ בשלב האיתחול של המחשב, לפני שהממשק הגרפי של חלונות מופיע.

מקבלי ההחלטות במייקרוסופט האמינו שכאשר תשתווה איכות האקספלורר לזו של הדפדפן המתחרה, יבינו יצרני המחשבים שעלות ההתקנה המוקדמת של הנוויגטור, קידומו והסרת אמצעי הגישה לאקספלורר, יקרה מדי. עם זאת, סברו מקבלי ההחלטות, מייקרוסופט אינה יכולה להמתין שהיצרנים יגיעו למסקנה זאת לבדם. לפיכך איימה מייקרוסופט לשלול את רשיון ההתקנה של חלונות מכל יצרן שיסיר את הצלמיות (`אייקונים`) של האקספלורר משולחן העבודה של חלונות או מתפריט "התחל" של המערכת.

החברה איימה לנקוט צעדים דומים כלפי יצרנים שקידמו תוכנות של צדדים שלישיים בשלבי האיתחול של המחשב. דרישותיה העכירו את יחסיה עם יצרני המחשבים, וחסמו חידושים שעשויים היו להועיל לצרכנים.
 
 
קומפאק הפרה את ההסכם. סטיב קייס, ממייסדי איי.או.אל (רויטרס)
 קומפאק הפרה את ההסכם. סטיב קייס, ממייסדי איי.או.אל (רויטרס)   
במחצית הראשונה של שנת 96 למדה חברת קומפאק שמייקרוסופט מוכנה לאכוף את דרישותיה גם על בעלות בריתה הקרובות ביותר. קומפאק הייתה הלקוח הגדול של מייקרוסופט למערכת חלונות, אך בהתאם להסכם שחתמה עם AOL (ספקית השירותים המקוונים הגדולה בארה"ב), החלה לשווק מחשבים אישיים בלא צלמית MSN (השירות המקוון המתחרה של מייקרוסופט).

במקומה הציבה קומפאק על שולחן העבודה אייקון של .AOL במקביל הסירה את קיצור הדרך לאינטרנט אקספלורר משולחן העבודה של חלונות, ובמקומו הציבה צלמית של ספקית האינטרנט "ספריי" והדפדפן המועדף עליה, נטסקייפ נוויגטור.

קומפאק עשתה כן מפני שהנוויגטור היה הדפדפן המועדף על לקוחותיה, ומפני שלא רצתה לבלבל משתמשים מתחילים בשתי צלמיות של דפדפנים - זו של נטסקייפ וזו של אקספלורר. ב-31 במאי 96 שיגרה מייקרוסופט לקומפאק מכתב המתריע על כוונתה לשלול ממנה את הרשיון להתקין את מערכת ההפעלה חלונות אם זו לא תשיב לקדמותם את הצלמיות של MSN והאקספלורר. מנהלי קומפאק הבינו שחברתם לא תוכל להישאר בעסקים זמן רב בלא רשיון להתקין חלונות. לפיכך, ביוני 96 השיבה קומפאק את האייקונים למקומם המקורי בשולחן העבודה.

 
בכתבה הבאה והאחרונה בסדרה, נראה את סקירתו של פנפילד ג`קסון על ניסיונם של יצרני המחשבים להלחם בגזירות, כיצד מנעה מייקרוסופט "מרידות" בממלכה שלה, ואיך השתמשה מייקרוסופט בשיטת `המקל והגזר` בכדי להכות את מתחרותיה הגדולות ביותר.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by