ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
10 שערוריות הגיימינג הגדולות 

10 שערוריות הגיימינג הגדולות

 
 
רפאל בן ארי, גיימר

לאורך ההיסטוריה של משחקי המחשב והוידאו היו לא מעט שערוריות וקטסטרופות חובקות-עולם. הבאנו לפניכם את עשרת הסיפורים השערורייתיים ביותר בעולם המשחקים. מוקדש באהבה לג'ק תומפסון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כמו בכל תעשייה המכבדת את עצמה, גם בתעשיית משחקי המחשב היו וישנן שערוריות רבות. חלקן מנסות למשוך תשומת לב למשחק מסוים, חלקן נובעות מתקלות תמימות וחלקן מצביעות על לא פחות מרשעות הלב של המפתחים. ריכזנו עבורכם את עשר השערוריות הנוראיות ביותר בעולם המשחקים עד היום, בתקווה שהשערורייה הבאה תבוא מכם.
 

1. Super Columbine Massacre

התעלמות מרגשות המשפחות. Super Columbine Massacre
 התעלמות מרגשות המשפחות. Super Columbine Massacre   
הטבח בתיכון קולומביין בארה'ב הוא סיפור רגיש וקשה, על שני בני נוער שרצחו באכזריות שלושה עשר מחבריהם ללימודים. מזל שיש מי שיעשה מזה משחק, תוך כדי התעלמות בוטה מרגשות המשפחות האבלות והציבור האמריקאי, ויציג את כל הנושא בדרך שונה לחלוטין.

מדובר במשחק RPG חינמי שעורר לא מעט סערה בארצות הברית. המשחק הולך על הקו הדק שבין דילמה מוסרית להנאה, ומשאיר לשחקן בחירות לא פשוטות. בתחילה נאמר על המשחק כי הוא עושה צחוק מהפרשה, אולם נשמעו גם קולות שטענו כי המשחק למעשה שם את השחקן בתפקיד הרוצח ונותן לו להרגיש כמה זה פסול.

בסוף המשחק מתברר כי שני הצעירים הרגו את חבריהם על מנת שיוכלו להגיע לגיהינום ולהלחם במפלצות מדום. שערורייתי? בהחלט. המשחק הורד מאות אלפי פעמים מהאינטרנט למורת רוחם של רבים, ולמרות שהוא פותח באופן חובבני הוא הפך לתופעה ממש ויוצריו אף רואיינו לרדיו ולטלוויזיה בארצות הברית.
 

2. Custer's Revenge

עורר את זעם ארגוני הנשים. נקמתו של קאסטר
 עורר את זעם ארגוני הנשים. נקמתו של קאסטר   
"נקמתו של קאסטר" הוא משחק ישן שיצא ב-1982 לקונסולה העתיקה אטארי 2600. רוב הסיכויים שמעולם לא שיחקתם בו, ועם זאת – רבים זוכרים אותו עד היום ומודעים לקיומו. המשחק המשונה הזה עקב אחרי הרפתקאותיו של הגנרל קאסטר במערב הפרוע, שנלחם באינדיאנים.

מטרתו של הגנרל קאסטר הייתה פשוטה וישירה: הוא היה צריך לשכב עם כמה שיותר בנות אינדיאניות. על מנת שלא יהיה ספק בכך הוא הסתובב ללא שום בגד שהסתיר את אזור חלציו, ואיבר המין שלו היה זקור וברור למראה. בתום כל שלב המתינה לו אינדיאנית הקשורה לעמוד, עליה קאסטר הסתער עם איברו ברוב הדר גרפיקת ה-2 ביט של המשחק.

כשארגוני נשים ברחבי העולם שמעו על המשחק הזה, הן יצאו למלחמה שכללה הפגנות, חרם והעלאת הנושא לסדר היום הציבורי. גם אנשי ציבור רבים דיברו כנגד המשחק, מה שגרם לו להיות הרבה יותר פופולארי ולמכור כשמונים אלף עותקים למרות הביקורות הגרועות. קאסטר ללא ספק קנה את פרסומו.
 
 

3. Ethnic Cleansing

 
לא בטוח ששמעתם על סדרת משחקי Ethnic Cleansing (בעברית: טיהור אתני), אבל סביר להניח שהשם די מסביר את עצמו. מדובר בסדרת משחקים של מפלגה ניאו-נאצית, אשר שמה את השחקן בתור דמות גזענית שנשלחת לחסל יהודים, שחורים, דרום אמריקאים ועוד שלל תרבויות. כמה פלורליסטי!

עם זאת חייבים להבהיר כי יוצרי המשחק אינם גזענים. הם שונאים את כולם במידה שווה ומאמינים שכולם צריכים למות או להשתעבד לגזע הארי העליון. במהלך המשחק השחקן 'זכה' לתמוך ברייך השלישי, לפאר ולהלל את הנאצים ולהלחם בכל אויביהם הנחותים. יותר מכך, המשחק אפילו שילב פוליטיקאים כמו אריאל שרון כאחד הבוסים במשחק.

למזלנו הרב, זאת סדרת משחקים גרועה, ועל כן היא לא זכתה ליותר מדי תשומת לב. ניתן כיום לקנות את המשחק רק מאתר המפלגה, ולפי מה ששמענו, הביקוש לא בשמיים
 

4. Soldier of Fortune

איך נראית עצם? Soldier of Fortune
 איך נראית עצם? Soldier of Fortune   
כשאתם רואים על קופסה של משחק את גוף האדם, אשר מחולק לחלקים כמו שמסמנים נתחי בקר באטליז, אתם יכולים להיות בטוחים שבתוך הקופסה מחכה לכם אחד מהשניים: לומדה חינוכית על גוף האדם, או המשחק Soldier of Fortune, שהוא גם סוג של לומדה על גוף האדם, רק בגישה קצת שונה.

זאת מכוון שב-Soldier of Fortune ניתן לירות בהרבה מאוד חלקים של הגוף, ורובם יגיבו באופן די מציאותי. אם יריתם לאדם בבטן, קרביו יצאו החוצה והוא ינסה לאסוף אותם בעודו גוסס למוות. אם יריתם לו ברגל, סביר להניח שתזכו להכיר מקרוב איך נראית עצם. עכשיו אתם יכולים לנחש מה יקרה אם תירו לאויב בראש עם נשק חזק. לא לבעלי קיבה חלשה.

לאף אחד לא היה ממש אכפת מהעלילה ב-Soldier of Fortune. הוא נראה ממש טוב באותה תקופה, והוא הציג תמונות מזוויעות מאין כמוהן לראשונה על מסך המחשב. למען האמת, גם לתעשיית הקולנוע היה קשה להגיע לרמה כזו של ברוטאליות, ורק הסרט Hostel הצליח להדביק את הפער לבסוף. מעניין רק שהסרט לא עורר כזו מהומה כמו רוב המשחקים ברשימה הזאת.
 

5. Duke Nukem

לשלם לחשפניות ולהשתמש בסטרואידים. דיוק ניוקם
 לשלם לחשפניות ולהשתמש בסטרואידים. דיוק ניוקם   
דיוק ניוקם 3D הוא משחק מיוחד. במקום לתת לכם לבטא את עצמכם בתור שחקנים, המשחק הזה דרבן את השחקן לפעול כמו הדמות אותה הוא גילם, הלוא היא דיוק ניוקם. וזה היה כיף אדיר, כי דיוק ניוקם הוא מסוג הגיבורים שתמצאו בסרט פעולה סוג ד': בעל מבט קשוח, יורה משפטי מחץ ברגעים החשובים, בונה מכונת ירייה מעטיפה של מסטיק וניחן בגישת 'בוא-עשה-לי-את-היום' מלבבת.

העלילה של דיוק ניוקם 3D מספרת על חייזרים שפלשו לכדור הארץ וחטפו את כל הבנות השוות. כמובן שדיוק ניוקם לא נשאר אדיש ויוצא למסע חיסול של החייזרים שמתחיל בלוס אנג'לס, עולה לספינת האם שלהם ומסתיים בסרטון אלים במיוחד במגרש פוטבול. מיותר לציין שהמשחק אלים ביותר, שוביניסטי ומחוספס.

אולם הגורם האמיתי לשערוריות היה ב"ירידות" הקטנות של יוצרי המשחק, שלא תמיד היו מוסריות מדי. למשל, השוטרים מלוס אנג'לס הפכו לחזירים (Pigs) – כינוי שבו אמריקאים שונאי משטרה משתמשים. כפארודיה על הנוסע השמיני היו נשים ערומות שנתקעו במעין סבך חייזרי והתחננו שתהרגו אותן. במקרים אחרים יכולתם לצפות בסרטי פורנו במשחק, לשלם לחשפניות תמורת ריקוד ארוטי, להשתמש בסטרואידים ושלל דברים מפוקפקים אחרים.

למרות האלימות הרבה שבמשחק הייתה בו אוירה שאיכשהו הפכה את הכל להגיוני. דיוק ניוקם הוא משהו בין פילם-נואר לסרט אקשן גרוע בצורה מגוחכת, והתוצאה הייתה מוצלחת מאוד, גם אם שנויה במחלוקת מוסרית. מאז צאתו ב-1996, עובדים המפתחים על משחק המשך שמהווה שערורייה בפני עצמו, היות והוא פשוט לא יוצא. עם זאת השמועה גורסת כי נזכה לראותו עוד השנה.
 

6. Carmageddon

שובל של דם ואיברים פזורים. Carmageddon
 שובל של דם ואיברים פזורים. Carmageddon   
קרמגדון (או בשמו העברי: 'חולה הגה') ומשחקי ההמשך שלו היו משחקי מרוצים עם פחות חוקים מהמקובל בדרך כלל. האמת היא, שהחוק היחיד התקף בסדרה היה 'צוחק מי שחי אחרון'. המשחק שלח את השחקנים למרוצים עם מכוניות משודרגות, כשניתן היה להשיג ניצחון באחת משלוש דרכים: להשלים את המרוץ (כן, בטח), להרוג את כל שאר המתחרים, או לחסל את כל הולכי הרגל (ה-Pedestrians) שבשלב.

ברור כשמש ש'חולה הגה' היה משחק הגון ומתחסד, וזה בא לידי ביטוי באופן בולט במיוחד דווקא כשנתקלתם בהולכי הרגל במשחק. וכשאנחנו אומרים 'נתקלתם' הכוונה היא ל'נכנסתם במלוא העוצמה, פירקתם את האזרח התמים לגורמים ושלחתם את איבריו המדממים לכל עברי המסך, ולעתים רחוקות אפילו יצא לכם לטחון את בשרו דרך המנוע שלכם (!!)'.

המשחק לא רק מחלק ניקוד על דריסה ומחיצה חסרת רחמים של עוברי אורח, אלא גם מפזר בונוסים הגורמים להם למות בדרכים משעשעות יותר. היו בונוסים שחשמלו את האזרחים, היו כאלה שפיתחו בהם נטיות התאבדות (מה שגרם להולכי הרגל לרוץ לעבר הרכב הדוהר שלכם בתקווה שתפגעו בהם), בונוס אחר גרם להם להתפוצץ או להפוך לזומבים, ויש עוד הרבה.

החלק הכי גרוע בסיפור הזה הוא שזה היה ממש כיף. עוד הרבה לפני GTA3 יכולתם להסתובב בעיר כאוות נפשכם, לפרוץ את דלתות הקניון עם הרכב ולהתחיל לדרוס את כל מה שזז בטווח הראייה שלכם, תוך כדי שאתם רודפים אחרי רכב אחר מהמרוץ על מנת לחסל אותו. על ביקורכם יעיד שובל הדם והאיברים הפזורים באזור – ומי ששיחק במשחק וודאי זוכר זאת כרגע כשעל פניו מתנוסס חיוך פסיכוטי.
 

7. Mortal Kombat

גרם לדה-לגיטמציה אדירה כלפי משחקי מחשב. Mortal Kombat
 גרם לדה-לגיטמציה אדירה כלפי משחקי מחשב. Mortal Kombat   
מורטל קומבט הרוויח מקום של כבוד בהיכל התהילה הקטסטרופלי, ולא לחינם: בתחילת שנות התשעים הציג משחק המכות החביב הזה קרבות מעניינים, שעיקרם היה הדרך שבה חיסלתם את היריב כשניצחונכם היה כבר בלתי נמנע. היריב שלכם עמד במקומו, מתנודד וממתין למהלומה הסופית שתביא את הקץ לחייו.

בזמן זה, השחקן שניצח עמל על קומבו ארוך ומסורבל שהניב תוצאות מזעזעות, לעתים מצחיקות ולרוב מאוד כואבות, אשר הרגו את היריב סופית. בין להפיל אותו לשדה יתדות משוננות לעריפת ראשים ועקירת לבו של היריב, היו הרבה מאוד קומבואים סופיים שזכו לכינוי 'פיניש'. חלקם היו קשים לביצוע וההצלחה בהם הצביעה על יכולת גבוהה מצד השחקן, שזכה לתרועות מצד הצופים.

Mortal Kombat גרם לדה-לגיטמציה אדירה כלפי משחקי מחשב, והוא עדיין מעורר תרעומת גם היום. אחד הסנאטורים בארה"ב יצא כנגד המשחק, וארגוני הורים בכל העולם הזרימו תביעות לבתי המשפט. אולם הפרט הכי מרשים בשערורייה הזאת הוא שבסופו של דבר, Mortal Kombat עורר כזו מהומה, עד כי הוחלט על הקמתו של ה-ESRB, הגוף הרשמי הנותן למשחקים דירוג גיל מומלץ.
 

8. Manhunt

לרצוח את היריבים בדרכים הנוראיות ביותר
 לרצוח את היריבים בדרכים הנוראיות ביותר   
קשה למצוא גיימר שלא שמע על Manhunt או שיחק בו בעצמו. עוד יותר קשה להאמין שהחבר'ה מ-Rockstar שחשבו על המשחק הזה מפתחים גם משחקי טניס-שולחן חביבים. מדוע? כי Manhunt הוא משחק מטריד על טירוף ואלימות, אשר מעודד את השחקן לבצע מעשים נוראיים ככל האפשר.

במשחק היה עלינו לגלם פושע הנידון לגזר דין מוות, שאת חייו מציל במאי מסתורי. הבמאי מוכן לשחרר אתכם לחופשי, אם רק תשתתפו לרגע בסרט שהוא מכין. מסתבר שהסרט הוא על הישרדותכם כנגד רוצחים שכירים שנשכרו לחסל אתכם, ועליכם להרוג אותם בכל דרך אפשרית או לסבול מוות כואב.

העוקץ האמיתי הוא בכך שהבמאי עודד אתכם לרצוח את יריביכם בדרכים הכי נוראיות שאפשר, בשביל הסרט שלו. היה עליכם להתגנב מאחוריהם, וככל שהחזקתם את מקש התקיפה זמן רב יותר, כך התוצאה הייתה מדממת ומזוויעה יותר: דקירות מרובות בפנים, עריפת ראשים באמצעות חוט דיג חלוד וחנק האויב באמצעות שקית שהידקתם על ראשו הם רק תחילת הרשימה המפוקפקת.

כרגיל, המשחק נאסר להפצה במקומות רבים, עורר גל תקשורתי, Rockstar נתבעו על ידי ג'ק תומפסון ובכל פעם שאירע פשע באירופה המשטרה נופפה בעותק Manhunt שנמצא בבית הפושע. לאחרונה יצא Manhunt 2, משחק המשך מתון יותר שכלל צנזורה על קטעי ההרג. עם זאת, כבר נמצאו דרכים לבטל את הצנזורה עם עריכת קבצי המשחק, ושערורייה חדשה החלה.
 

9. GTA

להשכיב בחורה ב-GTA
 להשכיב בחורה ב-GTA   
Grand Theft Auto היה משחק בעייתי מאז ומעולם. Rockstar, המפתחים, החליטו על גישה בוגרת יותר למשחקי מחשב: הם החליטו ליצור משחק שיזכיר לנו סרטי מאפיה, עם עלילה ודמויות מרכזיות, ומאבקו של גיבור בעל לב טוב ומוסריות נתונה בספק להגיע לפסגת עולם הפשע.

המשחק עורר הדים רבים בעולם. הוא התיר לשחקן חופש פעולה מוחלט, גם למטרת ביצוע פשעים כמו גניבה, רצח והאזנה לבריטני ספירס. אולם הבעיה הכי גדולה של המתנגדים לו היא ש-GTA היה ועודנו משחק מצוין על כל גרסאותיו, לטוב ולרע – זה פשוט משחק כיפי להפליא ומלא בסגנון, הומור ואקשן משובח.

המשחק האחרון בסדרה, San Andreas, כלל גם אפשרות נסתרת שהוסרה במקור, והיא משחקון קטן שהופיע בכל פעם שהגיבור זכה לשכב עם בחורה. במסגרת משחקון זה, שקיבל את הכינוי Hot Coffee, השחקן אמנם לא נחשף לפרטים הצנועים ביותר של הדמויות, אך היתה לו האפשרות לשלוט במשגל.

סביר להניח שלא היינו מודעים כלל לאפשרות הזאת אם שחקן סקרן אחד לא היה מצליח לפתוח אותה באמצעות כמה טריקים מתוחכמים ומסביר לעולם איך עושים זאת. השמועה נפוצה כמו אש, השערורייה התפרצה והמשחק נאסר למכירה במספר מקומות. לבסוף Rockstar הוציאו גרסה חדשה, בה לא נכלל כלל התוכן הבעייתי. בינתיים העולם מתכונן לשערוריות נוספות לקראת צאתו של GTA4 הקרב ובא.
 

10. Postal 2

ראשי פרות מלאים באנתרקס. Postal 2
 ראשי פרות מלאים באנתרקס. Postal 2   
בכל הנוגע לקטסטרופה, אין ספק שהחבר'ה ב-Running with Scissors הם מלכי הכיתה. המשחק שהתחיל את השערורייה הגדולה מכולן הוא Postal שיצא בשנת 1997, משחק בגוף שלישי בו השחקן גילם את דמותו של דוור חביב אשר מאבד את הראש ופשוט מתחיל להרוג כל מה שזז. מיותר לציין שהמשחק היה סופר-מגה-אולטרה-אלים, מדמם ומופרע.

נשמע כיף נכון? גם המפתחים חשבו ככה, במיוחד אחרי שהמשחק שלהם הוחרם בחצי מהעולם, שירותי הדואר האמריקנים תבעו אותם, וג'ק תומפסון הבין את הייעוד שלו. גם הכנסייה העולמית לא ראתה את המשחק בעין יפה במיוחד – ואולי בזכות כל אלו, המשחק זכה לפרסום רב והוכתר כמלך משחקי השערוריות בכל הזמנים.

אבל המלך האמיתי הגיע רק שש שנים מאוחר יותר, בצורת משחק-המשך זדוני. Postal 2 היה משחק פעולה ממבט-ראשון, וכמות האלימות שבו הייתה מגוחכת יותר מכמות האלימות בפרק של Happy Tree Friends. השחקנים נשלחו לבצע משימות יומיומיות פשוטות, כמו לקנות חלב במכולת, לחכות בתור לחתימה מגארי קולמן או לפדות את צ'ק המשכורת.

נטען כי ניתן לסיים את המשחק ללא כל שימוש באלימות, למרות שזה לא כל כך קל, כי היא כל הזמן פורצת סביבכם. גארי קולמן חוטף התקף פסיכוזה רצחני ומתחיל לרסס את המעריצים, התור במכולת הופך למלחמה על חייכם, ובזמן שתבקרו בכנסייה יתקפו אתכם פתאום מחבלים של הטאליבן. אפשר לברוח, נכון, אבל אם כבר יש לכם במקרה משגר טילים ו-M16, לא תעזרו לחסל כמה טאליבנים יחד עם נזירי הקומנדו?

את האכזריות ב-Postal 2 קשה להעביר בכמה מילים, אבל בשביל שתבינו את גודל הזוועה נאמר כי במשחק ניתן היה להשתמש בחתולי רחוב כמשתיקי קול, להשתין על אנשים (וקברים, ואפילו על עצמכם), לשרוף עוברי אורח, לערוף כל ראש חי שראיתם ולהשליך ראשי פרות מלאים באנתרקס על הסובבים אתכם. תענוג לכל המשפחה. היה זה דורון יעקבי שאמר בזמנו, "מי שלא ראה ראש מתפוצץ בפוסטל 2 לא ראה ראש מתפוצץ מימיו".

אתם בטח כבר משערים לעצמכם שהמשחק הוחרם בכל מקום שבו יש מסחר, ועם זאת הוא היה פופולארי למדי. השיא הגיע בקליפ של Black Eyed Peas כשילד קטן שיחק ב-Postal 2 בעוד הלהקה שרה את Where Is the Love. גל התביעות וזעקות ה"גוועלד" לא מנעו מ-Running With Scissors להתחיל לעבוד על Postal 3, שאמור לצאת בסוף השנה למורת רוחם של כל מי שאתם מכירים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by