ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
גולשים אל החופש 

גולשים אל החופש

 
 
סנונית ליס

קמפיין למען שחרור טיבט, לחימה ברעב, חופש מכפיה דתית, התארגנות בפייסבוק נגד חוק סינון האתרים ועוד מיזמי אינטרנט לקידום החירות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אחד הנושאים המרכזיים סביבם מתנהל חג הפסח הוא החירות, כאשר סיפור יציאת מצרים משמש מטאפורה לשחרור מכבלי השעבוד. האינטרנט, כיום, הוא זירה ליוזמות רבות שנועדו להעצים את חירות בני האדם, וגורמים שונים משתמשים במרחב הוירטואלי ובכלים שמציעה הרשת כדי לפעול למען חופש ושחרור במגוון שטחים. טבעה הפתוח והלא מפוקח של הרשת הופך אותה אידאלית למטרה זו. כמה דוגמאות בולטות ליוזמות כאלה:
 

אדי ודר משחרר את שלישיית מערב ממפיס

שלישיית מערב ממפיס
 שלישיית מערב ממפיס   
שלושה ילדים בני שמונה נרצחו במערב ממפיס ב-1993. כך החלה פרשה עמוסת סימניי שאלה שמסעירה את ארה"ב עד היום. המשטרה, ששאפה להרגיע את התושבים, עצרה שלושה בני נוער שבלטו בנוף המקומי בשל חיבתם לרוק כבד. חוקרי המשטרה הוציאו מאחד הנערים הודאה שנויה במחלוקת ברצח. למרות שלא נמצאו כלי רצח, מניע או ראיות, השלושה הואשמו בחברות בכת השטן בשל לבושם השונה וחיבתם לספרי סטפן קינג, והורשעו ברצח. הם שוהים בכלא מאז ואחד מהם ממתין בבידוד לעונש מוות למרות שבינתיים צצו ראיות נוספות המצביעות על אשמים אחרים.בשנים האחרונות הפכה הפרשה לסמל לרדיפת השונה, להרשעתם של חסרי אמצעים ולסטראוטיפיזציה של הרוק הכבד.

אתר wm3 פועל לשחרור השלושה על ידי הפצת מידע על המקרה, גיוס תומכים ותרומות. באתר תוכלו לקרוא מידע על הנאשמים, על מהלך המשפט ועל הליקויים בו. תמצאו באתר גם חדשות, שביניהן עדכון על סיבוב הופעות לתמיכה בשלושה שיערוך בקרוב אדי ודר, סולן פרל ג'אם. בלוג האתר מציג גם הוא עדכונים שוטפים על המקרה.

השתכנעתם בצדקת השלישיה ממפיס? תוכלו להצטרף לקבוצת הפייסבוק הישראלית התומכת בה. בינתיים נראה שהקמפיין בעד השלישייה נושא פרי. באחרונה נקבע ששימוע חדש בעניינם יערך בספטמבר.
 

החופש להדליף

חשף את חוקי גואנטנמו. wikileaks
 חשף את חוקי גואנטנמו. wikileaks   
לא פלא שפרויקט Wikileaks זכה ממגזין טיים למחמאה: "עשוי להפוך לכלי עיתונאי חשוב כמו חוק חופש הביטוי". האתר מאפשר לגולשים להדליף מסמכים מסווגים ונועד לחשוף התנהלויות מדיניות וכלכליות שחברות או ממשלות שואפות להסתיר. את האתר הקימו ומתחזקים פעילים חברתיים אנוננימיים מכל העולם, החשופים לתביעות משפטיות ונתונים לעתים למעקב ואיומים על חייהם. וויקיליקס מאפשרת למשתמשים להעלות אליה מידע בעצמם - בדומה לוויקיפדיה. הרעיון עובד, ועד היום הודלפו לאתר למעלה ממליון מסמכים.

בפרשה אחת שהכתה גלים נחשף מסמך העלמות מס והלבנת כספים של הבנק השוויצרי יוליוס בר. הבנק ניסה לסגור את האתר בתביעה משפטית, ונכשל לאחר שגולשים מכל העולם העלו את אותם מסמכים באתריהם מתוך סולידריות. מסמך אחר חשף פקודות הסותרות את אמנת ז'נבה מכלא גואנטמו בקובה, בו מחזיקה ארה"ב עצירים מפיקסטן.כשנה וחצי לאחר שהוקמה, נראה ש-Wikileaks מאירה באור חדש מושגים כמו צנזורה.
 
 

החופש לגלוש

נלחמים בחוק הצנזורה. שר התקשורת אריאל אטיאס (צילום: אתר הכנסת)
 נלחמים בחוק הצנזורה. שר התקשורת אריאל אטיאס (צילום: אתר הכנסת)   
חופש הביטוי ברשת עלה לכותרות באחרונה עקב הצעת חוק סינון האתרים (892) של ח"כ אמנון כהן מש"ס, שאושרה בקריאה ראשונה בכנסת וזכתה להתנגדות רבה מצד כל מי שחופש הביטוי באינטרנט יקר לליבו. קבוצת הפייסבוק של הקואליציה נגד צנזורה ברשת פועלת לעידוד המודעות נגד הצעת החוק.

בדף הקבוצה תמצאו קישורים רבים הנוגעים להצעת החוק, ביניהם קישור לנוסח ההצעה ולהסברים על הנזקי החוק בשלל אתרים מפי עיתונאים, מומחים וגולשים. בדף הקבוצה יכולים חבריה להביע את מחאתם, לקרוא ולשלוח פוסטים בנושא ולהשתתף בדיונים רלוונטים כגון דיון על דרכים לעקיפת החסימה.
 

חופש מכפייה דתית

נגד הכפיה הדתית. אתר "חופש"
 נגד הכפיה הדתית. אתר "חופש"   
אתר Hofesh משמש את עמותת "חופש- עמותה לחופש מדת" כדי לקדם זהות יהודית חופשית והפרדה בין דת לבין מדינה, ולצמצם השפעות שליליות של הדת היהודית על הציבור הישראלי. האתר פועל, בין השאר, להצגת זהות יהודית - חילונית כערך תרבותי ולעידוד חשיבה ביקורתית על הדת.

באתר תמצאו כמות עצומה של מידע בנושאי כשרות, כפייה דתית, חזרה בתשובה, דת ומדינה. ב-"פורום חופש" תוכלו לנהל דיון בנושאים אלו. בנוסף, משיבים נציגי האתר לשאלות גולשים ומיעצים להם בסוגיות כמו: "כיצד להתנהג בכנס חזרה בתשובה". כמו כן, מוציא האתר את העלון "כשרות - מי מרוויח ומה אתה מפסיד".

אתר "דפי חופש", המופעל על ידי ארגון חופש וארגון "הקונים החופשיים", מסייע לגולשיו להשתחרר ממימון משגיחי כשרות. איך זה קורה? באינדקס חיפוש של האתר יכולים גולשים למצוא בתי עסק מסוגים שונים ומאזורים שונים בארץ שאינם מחזיקים בתעודות כשרות.
 

שחררו את טיבט

הקמפיין האינטרנטי לשחרור טיבט
 הקמפיין האינטרנטי לשחרור טיבט   
אתרים רבים פועלים לשיחרור טיבט מריבונותה של סין. ביניהם בולט אתר האינטרנט של הקמפיין לשיחרור טיבט. מעבר למידע ולחדשות, יכולים גולשי האתר לקבל גם עדכוני דוא"ל על פעולות מיידיות שביכלתם לעשות.

האתר מכיל מידע על מחאה נגד אולימפיאדת בייג'ינג, על אסירים פוליטיים ועצומה. כמו כן, הוא קורא לגולשיו לכתוב מכתבים, לפעול במקום מגוריהם ולקנות דרכו מוצרים. בחנות האתר תמצאו, למשל, פוסטרים סקסיים לשחרור טיבט ותיקים אפנתיים הנושאים מחאה נגד האולימפיאדה הקרבה. רוצים עוד? צפו בסרטון קורע לב זה, בהשתתפות הדאי לאמה.
 

שחרור מרעב

תרמו אורז, לימדו אנגלית. freerice
 תרמו אורז, לימדו אנגלית. freerice   
אתר freerice.com מצליח לסייע לרעבי העולם וגם ללמד את מבקריו אנגלית. איך זה קורה? האתר מציע לפתור חידות ולזווג בין מלים נרדפות. נשמע כמו פרק בפסיכומטרי? זה הרבה יותר מזה: על כל תשובה נכונה נתרמים 20 גרגירי אורז לנזקקים דרך תוכנית התזונה של האו"ם למאבק ברעב. לאחר פתרון נכון של חידה, מקבל הגולש הודעה חביבה על תרומתו המצטברת. עד היום נתרמו דרך האתר כ-27 מיליארד גרגרים!

השידוך בין חידות האנגלית לבין חלוקת המזון אינו מקרי - האתר הציב לעצמו שתי מטרות: להפיץ ידיעת אנגלית בחינם ולהלחם ברעב על ידי אספקת אורז לכל דיכפין. לשם לימוד אנגלית יעיל יכול הגולש לקבוע את רמת השפה שעליה יבחן ולהתאים מאפיינים נוספים. באתר "תכנית המזון העולמית" תוכלו לראות לאן מגיעה תרומתכם וכן לקרוא על התכנית ועל רעב בעולם.
 

חופש מהאינטרנט

 
אם יש דבר שקשה להאמין שאתר אינטרנט יוכל לסייע בו, הוא שחרור מההתמכרות לגלישה ברשת. למרבה הפלא, אתר quittheinternet.com מצא דרך פשוטה, יעילה וקצרה להמליץ לגולשיו על פתרון זריז לעבדות המודרנית. נסו ותהנו!
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by