ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
סקירת סלולר 
iPhone: הטלפון הטוב בעולם 

iPhone: הטלפון הטוב בעולם

 
סקירת סלולר |
 
צחי הופמן

נוסעים לחו"ל בפסח? שלא תעיזו לחזור בלי אייפון. לרגל קבלת חותמת הכשרות הרשמית של משרד התקשורת, צחי הופמן יסביר לכם למה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גאוני כבר אמרנו? אייפון (צילום: יח"צ)
 גאוני כבר אמרנו? אייפון (צילום: יח"צ)   
האייפון נמכר בארץ חודשים רבים, אולם רק לאחרונה הוא החל להימכר כאן עם אישור רשמי ממשרד התקשורת. לכבוד המאורע המשמח, החלטנו לבדוק את הטלפון שמתיימר להיות החדשני ביותר בשוק. המסקנות שלנו ברורות: מדובר בטלפון עם ממשק גאוני, מסך מגע גאוני ודפדפן אינטרנט עוד יותר גאוני. למרות חסרונות, כמו מצלמה באיכות נמוכה או היעדר דור 3, מדובר בטלפון האטרקטיבי ביותר ברמת המחיר ובתמורה שהוא נותן, למי שירכוש אותו היום בארה"ב.

יתרונות: ממשק גאוני, דפדפן אינטרנט גאוני ומסך מגע גאוני

חסרונות: אין דור שלישי, אין בלוטות' סטריאופוני, מצלמה בסיסית, ספיקרפון בעייתי ואין צילום וידיאו

מחיר בהנדי: 2,990 שקל

מחיר בשוק הפתוח (לדגם ה-8 ג'יגהבייט): 2,490 - 3,300 שקל

ציון סופי: 9.5
 

הביקורת

 
האייפון של אפל כבר נמכר בארץ מספר חודשים רב. המכשיר מגיע בעיקר מהברחות של צרכנים בודדים וחנויות פרטיות, אבל רק לאחרונה הוא קיבל אישור רשמי ממשרד התקשורת למכירתו בארץ. החנות הראשונה שהתחילה בכך היא הנדי שבדיזנגוף סנטר בתל-אביב, שגם מציעה אחריות של 12 חודשים על המכשיר דרך הייבואן רמפל. לכבוד המאורע, החלטנו לבדוק את המכשיר שמתיימר להיות הסלולרי החדשני ביותר בשוק.
 

ממשק גאוני

את הממשק של אייפון ממש לא צריך להציג. אפל הכירו לנו כאן לראשונה את טכנולוגיית המולטי טאץ', המאפשרת להפעיל את המכשיר בנוחות ובידידות בעזרת מגע האצבעות על המסך. למשל, כאשר תרצו להגדיל תמונה או להתביית על חלק מסוים בעמוד אינטרנט, תצטרכו להניח את שתי האצבעות על המסך ולדחוף את האצבע כלפי מעלה. על הנייר זה נשמע מוזר, אבל מדובר בפעולה הכי אינטואיטיבית שיכולה להיות. כמו כן, דפדוף באנשי הקשר נעשה בגלילה מהירה כלפי מטה.

על שיטת ההקלדה במכשיר יש דעות חלוקות. המקלדת מופיעה רק על-גבי המסך, מה שאומר, שאתם תצטרכו להתרגל לצורת הפעולה הזו. לדעתנו מדובר בשיטה מאוד נוחה, שלא נופלת מהקלדה על כפתורים רגילים, למרות שהיה לנו קשה לקליד עם שני האגודלים ביחד.
 
 

עברית

בביקורת הזו בחרנו לא להתייחס לגרסת העברית ולנושא ההתאמה של המכשיר לרשת בארץ. לצורך כך אנחנו ממליצים לפנות להסברים הרבים שיש היום ברשת. כמו כן, נושא העברית יכול להיראות שונה בחלק מהגרסאות שקיימות, לכן קשה לתת עליו חוות דעת כוללת. בגרסה שהייתה קיימת במכשיר שלנו, מצאנו חסרון בודד – אנשי הקשר. רשימת החברים המופיעה לכם במכשיר תהיה בעברית, אולם חיפוש מהיר לא תוכלו לבצע כאן בשפת אימנו, אלא רק באנגלית. דבר קצת מעצבן, למי שיש רשימות המכילות כמה מאות אנשי קשר.
 

אל תזרקו את האייפוד

רוצים לראות עטיפות אלבומים? תורידו אותן לבד (צילום: יח"צ)
 רוצים לראות עטיפות אלבומים? תורידו אותן לבד (צילום: יח"צ)   
אחת הפונקציות העיקריות באייפון היא המוזיקה ובתור מכשיר שמתיימר להיות אלטרנטיבה מושלמת לאייפוד, הציפיות שלנו ממנו היו גבוהות מאוד. הדבר הראשון והמושקע ביותר בקטגוריה הזו הוא כמובן הממשק המוזיקלי ובמיוחד הדפדוף ברשימות השירים. בעת החזקת המכשיר בצורה אופקית, רשימת השירים המשעממת תהפוך לתצוגת עטיפות אלבומי המוזיקה שלכם. מכיוון שבישראל קשה למצוא אנשים שהצליחו לרכוש שירים מחנות iTunes של אפל, תצטרכו להוריד ולהדביק את עטיפות האלבומים בעבודה עצמאית. קצת מתסכל ומעצבן, אבל זה מה יש.

הבעיות הגדולות עם האייפון בקטגוריית המוזיקה לא קשורות לממשק, אלא להעדר תקשורת בלוטות' סטריאופונית וההגבלה המעצבנת של אפל לא לאפשר שימוש באוזניות שלא נרכשו מהחברה. למרות שבסעיף הזה דווקא יש לנו סייג, מכיוון שבבדיקה הלא מקיפה שלנו שכללה שלושה סוגי אוזניות של קריאטיב, פיליפס ו-Bose, רק פיליפס הצליחו להשמיע לנו מוזיקה מהמכשיר. בעיה אחרת קשורה בעיקר למי שנוהג להשתמש בנגן שלו בעת אימון ספורט. אנחנו יודעים שהאייפון לא נועד להחליף את ה-Nano, אבל עדיין ברור שחלק ממשתמשי המכשיר ירצו לרוץ עם הטלפון שלהם. הבעיה כאן היא צורת התפעול של האייפון, שלא מאפשרת העברת שירים בצורה נוחה, אלא מחייבת הדלקת מסך הטלפון, הפעלתו והעברת השיר. לא ממש נוח, אבל עדיין עושה את העבודה.
 

לא לצלמים

הרבה תלונות נשמעו על המצלמה של האייפון וכולן נכונות. מדובר כאן במצלמת 2 מגה פיקסל באיכות נמוכה ביחס למתחרות בקטגוריה הזו בשוק. אין כאן צילום וידיאו וגם לא פלאש, כמו כן, העברת התמונות למחשב נעשית בצורה סופר מוזרה. במקום שתוכנת הסינכרון (במקרה שלנו ה-iTunes) תעשה את העבודה הזו, תצטרכו להשתמש בתוכנת תמונות חיצונית כמו Picasa. הבעיה הגדולה שהדבר הזה ממש לא ברור ורק דפדוף בחוברת ההוראות גרמה לנו למצוא את הפיתרון הזה.

הדבר הכי מוזר באייפון שהוא מצליח בכל המקומות שהחברות המתחרות נפלו בהם (ע"ע הממשק הגאוני ומסך המגע), אולם נופל בכל המקומות שהמתחרים עושים עבודה מוצלחת בהרבה. במקרה הזה, אנחנו מתייחסים לנושא הסינכרון למחשב: העברת אנשי הקשר ולוח הפגישות נעשית בצורה קלה ופשוטה דרך ה-iTunes, אולם דווקא העברת שירים נעשית בצורה קצת מסורבלת בעקבות התוכנה הלא ממש ידידותית. קצת מצחיק, שמכשיר ששם את נושא הידידותיות והמוזיקה במקום הראשון, לא מצליח במקום הזה.
 
 

אינטרנט בג'ונגל

אחד הדברים המוצלחים ביותר באייפון הוא דפדפן האינטרנט שלו. דפדפן הספארי גרם לנו להאמין שמכשירי הטלפון יכולים לספק גלישה אמיתית בסלולרי, בדיוק כמו במחשב בבית. הגאונות של הספארי שהיא מאפשרת תצוגה מלאה של העמוד בו אתם גולשים. העברית נראית כאן מצוין, המסך האיכותי מאפשר לקרוא את הטקסט בצורה נוחה מבלי שתצטרכו לאמץ את העיניים ומסך המגע מאפשר להתמקד בכל חלק שתרצו בדף במהירות, כאשר החזקת המכשיר בצורה אופקית, תשנה גם את תצוגת העמוד בהתאם. מלבד גלישה באינטרנט, תוכלו להגדיר כאן בקלות חשבונות מייל של Gmail או לגשת לחשבון ה-POP3 שקיבלתם מספקית האינטרנט שלכם. הטיפול בדואר נעשה בקלות, כאשר המכשיר מראה ללא בעיה הודעות HTML או מסמכי וורד.

הבעיה האמיתית במיילים וגם בגלישה קשורה למהירות החיבור של המכשיר. אם אתם מנויים בסלקום - מזל טוב, אתם יכולים לגלוש בטכנולוגיית EDGE הידועה יותר כדור 2.75. אם אתם באורנג' הגלישה תהיה איטית יותר, כרבע מהקצב שתקבלו בסלקום, מכיוון שהרשת תומכת רק בטכנולוגיית GPRS, קרי דור 2.5.בכל אופן, גלישה בשתי הטכנולוגיות לא תספק לכם את הקצב לו התרגלתם עם מכשירי הדור 3.5 של היום. בעיה נוספת היא המחיר - אם אתם בוחרים לגלוש ברשת הסלולרית, הגלישה נעשית בתשלום. האייפון מוכר כחובב דאטה והוא ישתה במהירות את כל נפח התעבורה שיש לכם בחבילה.

הפתרון לשתי הבעיות מגיע בדמות יכולת ה-Wi-Fi של האייפון, שתאפשר לכם לגלוש במהירות גבוהה ולגמרי בחינם, כאשר יש בסביבה רשת אלחוטית זמינה. מעבר לכך, היא אפילו מאפשרת לבצע שיחות בחינם באמצעות אפליקציות כמו Fring.
 

סוללה, ספיקרפון וצרות אחרות

נושא הסוללה הוא קצת בעייתי. מצד אחד, משתמשים כבדים של המכשיר יתקשו להחזיק עם הסוללה הזו עד סוף היום - צריכת החשמל באייפון היא גבוהה מאוד, מכיוון שאתם תורידו כל הזמן מיילים ותגלשו באינטרנט עם או בלי ה-Wi-Fi. גם תעשו בו רק שימוש בסיסי, המסך הגדול והאיכותי גורם לצריכת חשמל גבוהה.

בעיה נוספת עם האייפון הוא הספיקרפון – הסאונד שהוא מציע אמנם איכותי, אבל הבעיה הגדולה שבזמן שיחה, חברים שדיברנו איתם טענו שהם שומעים את עצמם פעמיים. כמו כן, המכשיר רגיש מאוד לנפילות ולשריטות ולכן תהיו חייבים לקנות מדבקה לשמירת המסך. אופציה נוספת היא לקנות נרתיק גומי, שלטעמנו קצת מכער את המכשיר הזה, אולם לטווח הארוך, זה כנראה הפתרון הטוב ביותר למי שלא רוצה להיתקע עם טלפון מקולקל לאחר תקופה ממושכת של שימוש.
 

סיכום

נוסעים לחו"ל? תביאו גם לנו אחד
 נוסעים לחו"ל? תביאו גם לנו אחד   
בסופו של דבר, האייפון הוא מכשיר גאוני, למרות כל החסרונות שלו. אם אתם בוחרים לקנות את גרסת ה-8 ג'יגה בארה"ב, המחיר עומד על 400 דולר (1,440 שקל). בחישוב פשוט, במחיר הזה תקבלו בארץ טלפון בסיסי פלוס, מה שהופך את האייפון לטלפון האטרקטיבי ביותר היום לישראלים שנוסעים לטייל מעבר לים.

ציון מעודכן
תמורה להשקעה: 9
מסך ואיכות תצוגה: 10
צליל: 8
תפעול: 10
עיצוב: 9
ציון סופי: 9.5 (הציון הוא אינו ממוצע)

מתחרים בקטגוריה: LG Viewty

פרטים טכניים:
רשתות: EDGE/GSM 850/900/1800/1900
מידות: גובה – 115 מ"מ, רוחב – 61 מ"מ, עובי – 11.6 מ"מ
גודל: גדול
משקל כולל סוללה: כבד (135 גרם).
זמן שיחה רצוף (הצהרת החברה) : 8 שעות
זמן המתנה רצוף (הצהרת החברה) : עד 250 שעות
תצוגה: 16 מיליון צבעים
צליל: תומך בקבצי MP3
זיכרונות במכשיר: ללא הגבלה
זיכרון: 8 ג'יגה (פנימי), אין אפשרות הרחבה
תומך בהודעות מסוג: SMS, E-Mail
סוללה: Li-Ion
רמת קרינה: w/kg 0.97
הערכה כוללת: דיבורית אישית סטריאופונית (חוטית), מעמד שולחני וכבל חיבור למחשב
פיצ'רים: מצלמת סטילס באיכות של 2 מגה פיקסל, נגן מוזיקה, בלוטות', Wi-Fi, חיישני תנועה ונדידה לאירופה וארה"ב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by