ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מקלדת כשרה לפסח 

מקלדת כשרה לפסח

 
 
עידו גנדל

חג הפסח הוא הזדמנות מצוינת לתפוס יוזמה ולנקות את הג'יפה מהמקלדת • מטלטולי שב"כ אימתניים ועד מברשות מעוצבות, מדחסים ושואבי אבק - <b>ככה תנקו את המקלדת</b>

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כמו כל מקלדת רגילה, גם זו נחשבת מגנט לטינופת (צ': GettyImages)
 כמו כל מקלדת רגילה, גם זו נחשבת מגנט לטינופת (צ': GettyImages)   
פסח כבר כמעט נגמר, ובין אם צברתם פיתות בפריזר או הגעלתם את הסירים בבני-ברק, זוהי הזדמנות מצויינת לנקות קצת את מצבור הג'יפה הגדול מכולם – לא, לא תוכניות ריאליטי, אלא המקלדת שלכם.

מבחינה מבנית, המקלדת הסטנדרטית היא פשוט מגנט לטינופת. השוליים המשופעים של המקשים והמוני המרווחים הקטנים ביניהם מקלים על חלקיקי איכסה קטנים ליפול פנימה. הדרך החוצה, לעומת זאת, הרבה יותר מסובכת: כוח המשיכה, הכיסוי דמוי-המטריה של המקשים והעובדה שהמשתמש דוחס את הזבל עוד יותר עם כל קליק הופכים את זיהום המקלדת לדומה למסירת כתובת המייל לספאמר – קל מאד לעשות את זה, וכמעט בלתי אפשרי להחזיר את המצב לקדמותו.
 

מה שלמעלה ומה שלמטה

 
על פני השטח של המקשים מצטבר לעתים מין גועל-נפש צהבהב, תערובת של זיעה, אבק ביתי ושאר הפתעות שהצטברו על האצבעות המקלידות. את הלכלוך הזה קל לסלק בעזרת מגבון לח (עדיף אלכוהולי). נתקו את המקלדת (או כבו את המחשב, אם מדובר בנייד) והתחילו לנגב במרץ. אם מדובר במקלדת מולטימדיה שעולה מאות שקלים, או בנייד שלקחתם עבורו משכנתא, ואתם לא בטוחים שהמגבון לא ימחק בטעות את האותיות או משהו, לכו לפי הכלל הידוע ונסו קודם לכן בפינה נסתרת. המקלדת תיראה הרבה יותר אסתטית, ואם עוד אנשים משתמשים בה, היא תהיה גם הרבה יותר סטרילית.

ומה לגבי הזוהמה שבפנים? כל עוד לא מדובר בשכבה של ממש, סביר להניח שהיא לא תפריע לתפקוד המקלדת, והכל עניין של מידת האובססיה שלכם לניקיון (או לכשרות לקראת הפסח). מצד שני, זה מאד לא נעים שאתם עובדים ומבחינים פתאום בשערה שצצה בין המקשים, ולכו תדעו מאיפה באה ואיפה היא היתה. אז אם החלטתם לנקות, קיימות שתי אסכולות לביצוע המשימה: האסכולה הקלאסית והאסכולה המודרנית.
 

חושך שבטו שונא מקלדתו

בשיטה הקלאסית מרימים את המקלדת, הופכים אותה בזהירות, ואז מכים ומטלטלים אותה כמו עציר בטחוני במרתפי השב"כ באמצע רעידת אדמה. לכו לפי הכלל הידוע של רבי עקיבא: במצרים לקו חמישים מכות ועל המקלדת לקו מאתיים וחמישים מכות, וכל המרבה בטלטלה ובזעזוע הרי זה משובח. כעבור שעה קלה תופיע מתחת למקלדת ערמה של רפש לתפארת מדינת ישראל. פעולה זו תספק כל אדם סביר, פרט לפנאטים לניקיון ולבעלי הניידים, שלא מומלץ לטלטל אותם (וגם לא את הניידים שלהם).
 
 
מברשת מעוצבת של Koziol לניקוי המקלדת (צ': Artlook.co.il)
 מברשת מעוצבת של Koziol לניקוי המקלדת (צ': Artlook.co.il)   
בשביל אלה קיימת השיטה המודרנית, שעיקרה שימוש בכלים. חסידי שיטה זו מפולגים לשני מחנות: מחנה "המתלהבים", שמוכנים לקנות גאדג'טים מיוחדים לניקוי המקלדת שלא מתאימים לשום דבר אחר ועולים יותר ממקלדת חדשה ונקיה, ומחנה "הפרקטיים" שמשתמשים בכלים ואביזרים יומיומיים לאותה מטרה.

בקטגוריית המוצרים היעודיים אפשר למצוא מברשות מעוצבות, שואבי אבק זעירים או מפוחים, שמלבד היותם מגניבים ויקרים, הייחוד שלהם הוא בממדים הקטנים שמאפשרים להשחיל אותם, פחות או יותר, בין המקשים ולהגיע ישירות אל רמת חובב הפרטית שלכם.
 
מיני שואב אבק לניקוי המקלדת (צ': גאדג'טשופ)
 מיני שואב אבק לניקוי המקלדת (צ': גאדג'טשופ)   
מצד שני, למה להשקיע בצעצועים קטנטנים כשאפשר ללכת בגדול? הרי בכל בית יש שואב אבק, עם מספיק עוצמה בשביל לשאוב את כל הגאדג'טים הנ"ל גם יחד. הלבישו עליו את אחד מראשי השאיבה הקטנים יותר, ואתם יכולים להיות בטוחים ששום גרגר אבק לא יימלט מגורלו. אם אתם מעדיפים דווקא כלי נשיפה, אין צורך לרכוש מדחסים מיוחדים: קחו פן (פונקציית האוויר הקר, בבקשה). שוחרי איכות הסביבה יכולים לחסוך חשמל ופשוט לנשוף לתוך קשית שתייה – קצת פחות יעיל, אבל מצוין לפיתוח הריאות. המהדרין מאירים על המקלדת בנר ומנקים בין המקשים בעזרת נוצה.
 

ואתא לשוחט

הוצאתי את ה-Shift, מה עכשיו? (צ': עידו גנדל)
 הוצאתי את ה-Shift, מה עכשיו? (צ': עידו גנדל)   
הכל טוב ויפה כל עוד מדובר בג'יפה יבשה. לעומת זאת, אם נשפך משהו על המקלדת, הבעיה חמורה הרבה יותר. אפילו אם המקלדת לא תשבוק חיים, כל נוזל שאינו מים ישאיר בה כתם דביק ומגעיל שיאסוף עוד פירורים, ושום מברשת או שואב אבק לא יעזרו: צריך לעשות ניתוח.

הדבר הראשון שכדאי לעשות הוא לצלם את המקלדת מלמעלה במצלמה הדיגיטלית. כך תדעו להחזיר למקום את המקשים אם אלה יתפזרו, וגם אם המקלדת תיהרס בתהליך, לפחות תהיה לכם תמונה למזכרת. כעת, קחו מברג בינוני עם ראש שטוח, ובתנועת מנוף הרימו את המקשים באזור הבעייתי והוציאו אותם ממקומם. היזהרו עם המקשים הגדולים – לרוב אלו הם רווח, Enter ומקשי Shift – כי ברוב המקלדות הם מחוזקים, בנוסף לתושבת הרגילה, בכל מיני ברזלים משונים שיותר מסובך להחזיר למקום. השתדלו עד כמה שניתן להוציא רק את המקשים שסביבם, ואם אתם בכל זאת חייבים לגעת גם בהם, הסתכלו עליהם היטב מראש כדי להבין איך בדיוק הם מותקנים.
 

ומה על המחשבים הניידים?

לא בכוח! מקלדת מחשב נייד (צ': ASAP Images)
 לא בכוח! מקלדת מחשב נייד (צ': ASAP Images)   
במחשבים ניידים צריך להיות זהירים ביותר. יש אמנם סרטים ב-Youtube שמדגימים שליפה של מקשים בקלי-קלות, אבל כאשר כותב שורות אלה – שכבר ראה מחשב או שניים בחייו – ניסה לשלוף מקש אקראי מהנייד הפרטי שלו, נדרשה דקה שלמה לארגן מחדש את פיסות הפלסטיק הזעירות והעדינות שהתעופפו לכל עבר. על אחריותכם.

כשהמקשים בחוץ, אפשר לגרד את מדגרת החיידקים בעזרת המברג שהזכרנו קודם, לנקות עם מגבונים וכל דבר אחר שנדרש. רק אל תשתמשו בחומרים מאכלים למיניהם (טרפנטין, אצטון, קוקה-קולה וכו') כי הם עלולים לאכל גם את המקלדת עצמה. בתום הניקיון, החזירו את המקשים למקומם. יש רק דרך אחת לעשות זאת, כך שאם לחיצה נחרצת לא מספיקה כדי לקבע את המקש במקומו, עשיתם משהו לא בסדר. אל תפעילו יותר כוח.
 

חד גדיא

כעת, המקלדת דזבין אבא בתרי זוזי צחה ונקיה כמו המפה שעל שולחן ליל הסדר, רגע לפני שמתחילים עם ארבע הכוסיות. היא תחזור למצבה הקודם מהר משאתם חושבים, אז תיהנו ממנה כל עוד אפשר. והכי חשוב – אל תאכלו מצות ליד המחשב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by