ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
סקירת מצלמה: Fuji S8000fd 

סקירת מצלמה: Fuji S8000fd

 
 
נמרוד צוק

פוג'י מציעה מצלמה דמוית SLR עם זום אופטי x18 ושפע שכלולים, בקצת יותר מאלף שקל. האם היא שווה את הכסף?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לוק של SLR, ביצועים של אוטומטית. פוג'י S8000fd(צילום: נמרוד צוק)
 לוק של SLR, ביצועים של אוטומטית. פוג'י S8000fd(צילום: נמרוד צוק)   
כשיצאה הפוג'י FinePix S8000fd לשוק, היא היתה אחת המצלמות הראשונות עם עדשת זום קבועה המגיעה להגדלה אופטית של פי 18. מאז הופיעו עוד מצלמות בעלות מפרט דומה, והתחרות בפלח שוק זה התעצמה. האם החלוצה של פוג'י נותנת תשובה הולמת למתחרות?

לטעמי, מדובר במוצר הסובל ממשבר זהות. מצד אחד, משתמשים חסרי נסיון ויומרות ימצאו את המצלמה מסובכת מדי ואת משך הזמן שנדרש כדי ללמוד להוציא ממנה תוצאות משביעות רצון ארוך מדי. מצד שני, צלמים רציניים יותר יעדיפו מצלמת SLR דיגיטלית אמיתית, ולא את התחליף הנחות. צלמים מתחילים שרוצים ללמוד את התחום יהנו אמנם מההסברים לפונקציות השונות שמוצגים על המסך, אבל חסרונות שונים בתכנון המצלמה מקשים עלינו להמליץ עליה בתור מצלמת לימוד טובה.

על הנייר, ה-S8000fd היא מצלמה מלאה בכוונות טובות והישג טכנולוגי לא קטן: במארז קומפקטי ומעוצב היטב הצליחה פוג'י לדחוס שורה ארוכה של יכולות טכנולוגיות מרשימות, ולהציע מוצר בעל יכולות גמישות מאוד במחיר זול להפליא. בשימוש בשטח, לעומת זאת, מתגלות הפשרות הרבות שפוג'י עשתה בדרך להישג זה. למי שמעוניין בזום מקסימלי ומגוון פיצ'רים במחיר נמוך ה-s8000fd עשויה להתאים. לאחרים נמליץ לבדוק דגמים אחרים של פוג'י או מצלמות מקבילות של המתחרות.

יתרונות: עיצוב מוקפד, זום אופטי x18, ייצוב תמונה, מצב צילום ידני, מצבי רגישות גבוהה

חסרונות: תגובה איטית, תפעול בעייתי, תצוגה בינונית, איכות תמונה לא אחידה, חיי סוללה קצרים

ציון: 6

מחיר בעת פרסום הכתבה: 1103-2186 שקלים
 

עיצוב

 
העיצוב של ה-S8000fd מדויק ומוצלח מאוד, ומצליח היטב בנסיון ליצור תחושה שמדובר במצלמת SLR. המצלמה כבדה מספיק כדי ליצור נוכחות אבל לא כבדה מדי, הפלסטיק והגימור יוצרים רושם ברור של איכות והמימדים מקנים את ההרגשה שהמצלמה היא בדיוק בגודל הנכון.

תושבות הגומי המחוספס עוזרות לאחיזה יציבה וגם נראות טוב, והמעצבים שילבו שחור מאט ומתכת מבריקה במינון נכון. אפילו החיבור בין מעטפת העדשה לגוף המצלמה עוצב כך שיראה כאילו ניתן לפרק אותה.
 

תפעול

אתם לא רואים פה את מכסה העדשה כי הוא שוב נפל לרצפה
 אתם לא רואים פה את מכסה העדשה כי הוא שוב נפל לרצפה   
כאשר מגיעים להיבטים המהותיים יותר של תכנון המצלמה, העניינים הופכים פחות חד משמעיים. כבר בנסיון הראשון להפעיל את המצלמה מגלים ליקוי תכנוני מעצבן: לחיצה על כפתור ה-Power גורמת לעדשה להשלף החוצה, לדחוף את כיסוי העדשה ולהפיל אותו לרצפה. אחרי שימוש קצר מתרגלים להסיר אותו לפני ההפעלה, אבל הוא עדיין נוטה למצוא את דרכו לקרקע מפעם לפעם.

מידת הנוחות של כפתורי השליטה לא אחידה: בצד החיובי יש כפתור נפרד, גדול ובולט להפעלת וכיבוי המצלמה, וחוגה עגולה, סטדנרטית ונוחה לבחירה בין מצבי צילום שונים. כפתור הפעלת הפלאש נמצא גם הוא במיקום המקובל וכפתור המעבר למצב תצוגה מוצג בצורה בולטת. בצד השלילי, קשה לזכור איך מגיעים לתפריט הנחוץ של שינוי הרזולוציה וה-ISO, פוג'י בזבזה מקום יקר על שני כפתורים שכל תפקידם הפעלה וכיבוי של שני פיצ'רים לא ממש חשובים (זיהוי פנים וייצוב תמונה) והחמור מכל - אין בורר ידני למשך החשיפה/גודל הצמצם, וכדי לשנות פרמטרים אלה במצב צילום ידני תצטרכו ללחוץ על כפתור כדי לקבל גישה אליהם ואז לשנות אותם באמצעות כפתור השליטה. זה סידור לא נוח, שהופך את מצבי הצילום הידניים והידניים-למחצה להרבה פחות שימושיים.

גם בתחום התצוגה חוות הדעת שלנו חצויה: מצד אחד המסך גדול ואיכותי, ויש עינית עם מתג התאמה לכבדי ראיה וכפתור בולט למעבר בין השניים. מצד שני, התמונה נוטה לריצוד וקצב העדכון שלה איטי, עד כדי מריחות וקפיצות - גם בעינית וגם במסך. צפיה במקורות אור חזקים (כמו פנסי מכונית) בתנאי חשיכה יוצרת פסי אור אופקיים מציקים.
 
 

ביצועים

תחושה של איטיות וחיי סוללה קצרים (צילום: יח"צ)
 תחושה של איטיות וחיי סוללה קצרים (צילום: יח"צ)   
גם בתחום מהירות התגובה, חוויית השימוש שלנו היתה חצויה: מצד אחד, התחושה הכללית היא של איטיות וסרבול. פתיחת עדשת הזום ממצבה הראשוני ועד למלוא אורכה והגדלה של x18 לוקחת שלוש שניות ארוכות. נעילת הפוקוס נוטה לקרטע בתאורה חלשה והתצוגה הקופצנית לא תורמת להרגשה. מצד שני, הצילום עצמו ושמירת התמונה בזכרון לא כרוכים בהשהיה מוגזמת, ויש למצלמה מצבי צילום מתמשכים המאפשרים לתפוס 15 פריימים ברצף.

אחת הפשרות שפוג'י עשתה כדי להגיע לזום x18 תוך שמירה על קומפקטיות היא שימוש בשבב CCD קונבנציונלי וקטן יחסית, ולא בשבב ה-Super-CCD הרגיש יותר שאפשר למצוא בדגם S6000fd. מבחינת איכות התמונה, המצלמה מספקת תוצאות מצוינות באור יום, ותוצאות טובות ברובן בצילומי פנים. בתאורה נמוכה קשה יותר להוציא תמונות משביעות רצון, וצריך לבחור בין שימוש בפלאש שיוצר תמונות קונטרסטיות מאוד בנוסח האופייני לפלאש מובנה, לבין שימוש בצמצם פתוח, עדשה רחבה ורגישות גבוהה, שלא תמיד מצליח לענות על הציפיות. למצלמה יש מצבי ISO של 3200 ו-6400 שהופכים את הצילום באור חלש במיוחד לאפשרי, אבל מייצרים תמונות באיכות נמוכה מאוד.

אנחנו נאלצים לציין לרעה גם את צריכת החשמל של המצלמה - שעות ספורות של שימוש וכמה עשרות צילומים, רובם ללא פלאש, רוקנו ארבע סוללות AA לא-נטענות איכותיות כמעט לחלוטין. עם זאת, ייצוב התמונה דווקא עושה את העבודה, ומאפשר לקבל תמונות חדות במהירויות הנמוכות מ-1/200 שניות כאשר העדשה פתוחה למלוא אורכה.
 

אפשרויות עבודה נוספות

כמו כמה מצלמות אחרות של פוג'י, גם מצלמה זו מתהדרות בתכונת fd - זיהוי פנים. זוהי טכנולוגיה שמזהה נוכחות של פנים בתמונה, מתבייתת עליהן ומבצעת התאמה אוטומטית של מדידת התאורה והפוקוס כדי להגיע לתוצאה שאמורה להיות אופטימלית. הטכנולוגיה אכן עובדת, רק שלטעמנו מדובר יותר בגימיק מיותר שטוב ליחסי הציבור של המצלמה, יותר מאשר בפיצ'ר שימושי.

בתחום הוידאו, המצלמה מציעה את היכולות הסטנדרטיות של צילום ברזולוציה של 320x240 או 640x480 ובקצב 30 פריימים לשניה, בפורמט M-JPEG עם סאונד. אורך הסרט מוגבל רק על ידי נפח האחסון הפנוי במצלמה ויש יציאת טלוויזיה לצפיה מיידית בתוצאות. האיכות סבירה, אבל אי אפשר לשנות את הזום והפוקוס אחרי תחילת הצילום.

המצלמה כוללת מספר מצבי צילום מיוחדים. שני מצבי הרגישות הגבוהה, 3200ISO ו-6400ISO, מפיקים אמנם צילומים באיכות טכנית ירודה מאוד שלא תתאים להדפסה, אבל יכולים להיות שימושיים אם אתם צריכים תמונה ברזולוציה נמוכה להצגה באינטרנט או לאקספרימנטים אמנותיים. המצב הסופר-מקרו יאפשר לכם לצלם תקריבים של עצמים קטנים ממרחק קצר.
 

פורמטים ותוכנה

רואים את כפתור "restart later"? גם אנחנו לא, כי אין
 רואים את כפתור "restart later"? גם אנחנו לא, כי אין   
חסרון בולט נוסף למשתמשים מתקדמים הוא התמיכה החסרה בפורמט RAW. למי שלא מכיר, מדובר בקובץ תמונה המכיל את המידע כפי שנקלט בשבב ה-CCD, עם מינימום של דחיסה ועיבוד. הקבצים אמנם כבדים פי 2-6 מקבצי JPG, אבל הם מאפשרים גמישות גדולה יותר בהפקת התוצאה הסופית הרצויה מהצילום.

על התוכנה המצורפת למצלמה לא נכביר מלים: מדובר באותה FinePix Viewer זכורה לרע של פוג'י, שלא מספקת כמעט שום יתרון על פני ממשק ניהול התמונות המובנה בחלונות ותוכנות עיבוד התמונה החינמיות הנפוצות. חסרונות, לעומת זאת, היא מספקת למכביר - כולל תהליך התקנה ברוטלי המחייב את המשתמש לאתחול מיידי בסיומו. אנחנו נשמח אם פוג'י תזרוק את הדבר הזה לפח ותפתח (או תקנה) תוכנה נעימה יותר לשימוש, וגם תכלול בחבילה גרסה בסיסית כלשהי של Paint Shop Pro או דומותיה.
 

נתונים טכניים

חיישן: 8 מליון פיקסל
זום אופטי: x18
מידות: 11.1 ס"מ רוחב, 7.8 ס"מ גובה, 7.9 ס"מ עובי (כאשר העדשה פתוחה)
משקל: 410 גרם ללא סוללה, כרטיס זכרון ועזרים
אחסון: זכרון פנימי 58MB + חריץ xD / SD / SDHC
תקשורת: USB 2.0 ויציאת וידאו בתקן PAL/NTSC
עדשה: 4.7 מ"מ עד 84.2 מ"מ, שווה ערך ל-27-486 מ"מ במצלמת 35 מ"מ
רגישות: 64ISO - 6400ISO
יכולות מיוחדות: זיהוי פנים, ייצוב תמונה, מקרו
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by