ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ומה עכשיו: אינטרנט חשמלי בפס רחב? 
 
 
מערכת חיים ברשת

חברות הטלפון והכבלים יכולות להתחיל לפחד. ניסויים הנערכים בארה"ב מתיימרים להעביר את העברת המידע האלקטרוני מקווי הטלפון אל קווי החשמל, דבר היכול להביא למהפכה של ממש ברוחב הפס שלכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יותר חשמל פחות עמל?
 יותר חשמל פחות עמל?   
הרעיון הבא עשוי להישמע מזעזע תרתי משמע לכמה חברות שכיום עושות הון על שירותי הפס הרחב (בזק והכבלים לדוגמה) ונפלא עבור חברה אחרת הנמצאת כיום בקשיים פיננסיים בסדר גודל קטסטרופלי (חברת החשמל לדוגמה).

בעתיד הלא רחוק (אם הכל ילך כשורה והטכנולוגיה תוכח כבטוחה) אתם עשויים למצוא עצמכם גולשים במשרד או בבית באינטרנט החשמלי: גישה מהירה לרשת, שתעבור דרך קווי החשמל הרגילים, הנמצאים בכל מקום, מה שיהפוך כל נקודת חשמל לחיבור אינטרנט זמין תמידית.

חברות אמריקאיות מסוימות כבר החלו לנסות את הטכנולוגיה, אשר גורמים רבים סבורים כי היא הולכת ומצדיקה את קיומה. מדובר בטכנולוגיית Plug and Play במלוא מובן במילה, ואם היא תוכח כבטוחה, היא תזכה לברכת הדרך של המחוקק האמריקאי והרגולטורים הפדרלים אשר מנסים למצוא דרכים לחזק את התחרות בתחום הפס הרחב, להוריד את המחיר לצרכן ולגשר על הפער הדיגיטלי לאזורי ספר מרוחקים.

כיוון שכמעט בכל בניין יש חיבור חשמלי הדבר יכול למעשה "לפוצץ את המחסומים סביב אספקת הפס הרחב" מסר יו"ר ועדת התקשורת הפדרלית בארה"ב (FCC), מייקל פאוול בחודש שעבר.

בעוד ספקיות הפס רחב באמצעות הכבלים והטלפון עשויות להחשיב את הנושא כבעייתי (בלשון המעטה), הן מדגישות כי הדיבור על טכנולוגיה זו מתחולל כבר שנים, עם שום תוצאות מעשיות שאפשר לראות בעיניים.

מומחים סבורים כי חוטי המתח הדיגיטליים מסוגלים להעביר מידע בערך במהירות בה עושים זאת כיום הכבלים או קווי ה-DSL. וכיוון שהחשמל נפוץ יותר בבתים מאשר הכבלים או אפילו קווי הטלפון, מערך תקשורת חדש לגמרי יכול לקום בין לילה, בעיקר באזורים מרוחקים בהם גישת הפס הרחב מגמגמת משהו, וחברות התקשורת מעדיפות שלא להשקיע בהם משאבים עקב נדירות המנויים הפוטנציאליים.

חברת החשמל Ameren מסט-לואיס בוחנת עתה את האפשרות לכלול שירותי פס רחב על גבי מערכות חלוקת החשמל הבינוניות שלה, הן מבחינה טכנולוגית ובעיקר מבחינת הרווח התפעולי. בחברה עדיין לא הגיעו למסקנות נחרצות בנושא, ואף לא טוענים כי הם הולכים "לשבור את השוק" מול המתחרים הקיימים. בינתיים היעד, כפי שהגדיר זאת ראש הפרוייקט, קיט ברייטפילד, הוא להיות מסוגלים לספק גישה לרשת, מבלי לאבד את הקרקע מעסקי אספקת האנרגיה, שהם כאמור, הלחם והחמאה של החברה.
 
 
עוד באירופה הוא היה סקפטי

אך עדיין יש מקום לסקפטיות זהירה. ניסיונות שנערכו בתחום באירופה נכשלו לספק את הסחורה. חברות אשר ניסו את העניין בעבר גילו שהפיכת קווי המתח למערכת מהירה ויציבה להעברת מידע היא דבר בעייתי משהו. הפרעות רשת ודברים כגון שנאים ועוצרי מתח הפריעו לאספקת הפס הרחב. אך עם השנים, הניסיון הנרכש והשיפורים בטכנולוגיה, רבים מהמחסומים הללו מוסרים.

הניסויים להפיכת הטכנולוגיה לזמינה עדיין נמצאים בשלב מוקדם מאוד וכפי שהתבטאו מומחים מסוימים בתחום, יש עוד דרך ארוכה עד שיצא מזה משהו.

הטכנולוגיה פועלת ע"י העברת המידע על גבי סיבים אופטיים או קווי טלפון כדי להימנע מהפרעות קוי המתח הגבוה, ואז מועבר המידע לתוך מורד הזרם החשמלי, אל חוטי החשמל בוולטאג' בינוני.

כיוון שהאותות יכולים לעבור רק מרחק מסוים עד שהם מתפרקים, אמצעים אלקטרוניים מיוחדים על גבי קווי החשמל קולטים את חבילות המידע, מעצימים אותם, אורזים אותם מחדש ואז משגרים אותם הלאה לדרכם. טכנולוגיות אחרות משתמשות בדרכים משוכללות יותר על מנת לאפשר לאותות המידע לעקוף סביב השנאים.

בכל אחת מהדרכים התוצאה הסופית היא אחת: אותות המידע מגיעות אל שכונות המגורים והלקוחות יכולים לגשת אליהם הן באופן אלחוטי, דרך אנטנות המיועדות לכך והן דרך חיבור ישיר לבית דרך זרם החשמל הביתי הרגיל. התקן מתאם שיורכב בסמוך לנקודת החשמל יאפשר לחבר את המחשב לרשת.

וכפי שאמרנו עוד קודם, הטכנולוגיה הזו נמצאת עתה בשלבים ראשוניים של בדיקות בארה"ב, מה שאומר שעוד יכול לעבור זמן רב עד שהדבר יגיע לישראל, אם בכלל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by