ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
האינטרנט משנה את הפוליטיקה האמריקנית 
 
 
מערכת חיים ברשת

החלטת בית משפט שמתירה פתיחת אתרים ל"החלפת" קולות בבחירות לנשיאות, עלולה לגרום לשבירת שלטון שתי המפלגות הגדולות, ולצמצום ניכר בכוחן של המדינות השונות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בהחלטה שעלולה לשנות את מראיה של הפוליטיקה האמריקנית, פסק בית המשפט לערעורים של מדינת קליפורניה כי אתרים בהם "מחליפים" בוחרים ממדינות שונות את קולותיהם הם חוקיים למהדרין. בית המשפט הפך בכך החלטה של ערכאה נמוכה יותר, שפסלה את חוקיותם של אתרים שכאלה.

ראשיתו של הסיפור בתקופה שלפני בחירות 2000 לנשיאות ארצות-הברית. ג'ורש בוש ואל גור קיבלו את מירב התקשורת, אבל בנוסף למאבק ביניהם ניהל ראלף ניידר, מועמד המפלגה הירוקה לנשיאות, מאבק משלו. ניידר חתר להשגת חמישה אחוזים מקולות המצביעים, חמישה אחוזים שהיו מקנים לו ולמפלגתו מימון ציבורי וכניסה לליגה של הגדולות. לו היה בידו של ניידר להשיג את מטרתו היה בכך משום שבירה היסטורית של הדואופול הרפובליקני-דמוקרטי בפוליטיקה האמריקנית.

אלא שכרגיל במקרים שכאלה, מצביעיו הפוטנציאליים של ניידר, כל כמה שרצו לתמוך במטרה הנאצלה של הצלת הסביבה האמריקנית אפופת עשן המכוניות והמפעלים, רצו לא פחות לראות את אל גור מנצח את ג'ורג' בוש. שתי המטרות ה"שמאלניות" הללו נתנגשו האחת בשניה.

כדי לפתור את הבעיה הזו הוקמו כמה אתרים, ביניהם VoteSwap.com, Votexchange2000.com ואחרים, שניסו לפתור את הבעיה. הרעיון התבסס על החלוקה האמריקנית למדינות, וגרס כי במדינות בהן ג'ורג' בוש ינצח בוודאות, יצביעו אוהדי גור בעבור ניידר, ובתמורה יצביעו אוהדי ניידר בעד גור במדינות בהן המאבק בין שני המועמדים המובילים צמוד. האתרים היו למעשה לא יותר מפורומים בהם יכלו מצביעים "להשתדך" זה לזה לקראת יום הבוחר.

את הפקידות המדינתית זה הפחיד, מטבע הדברים. "זה לא חוקי" הם זעקו, וביל ג'ונס, מזכיר מדינת קליפורניה בה שכן Votexchange2000.com איים על מפעילו אלן פורטר בתביעה פלילית אם לא יסגור את האתר. פורטר סגר את האתר, אך תבע את ג'ונס. כאמור, אתמול פסק בית המשפט לערעורים בעד פורטר.

"הסקנו כי הסיכון לתיקון הראשון לחוקה (העוסק בחופש הדיבור - המערכת) קיים ושריר כאן", קבע מושב של שלושה שופטים. האגודה האמריקנית לחירויות האזרח בירכה על ההחלטה.

בבחירות 2000, גם אם לא היו מושמעים איומים כלפי מפעילי האתרים, ספק אם הללו, שהוקמו כשבועיים לפני הבחירות, היו מצליחים להשפיע מהותית על תוצאת הבחירות (הגם שזו היתה צמודה להחריד). בבחירות הבאות, מבטיחים כל המעורבים בעניין, האתרים יוקמו מבעוד מועד, ישופרו טכנולוגית, וינסו להפיל את החומות המדינתיות של אמריקה ולהכניס למשחק הנשיאותי מפלגה שלישית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by