ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מייקרוסופט: הדרך אל הכוח 

מייקרוסופט: הדרך אל הכוח

 
 
עו``ד חיים רביה

כיצד הצליחה מיקרוסופט להביס את נטסקייפ, מדוע חילקה את אחד ממוצריה הטובים ביותר בחינם לגמרי, ולמה דפדפן בתוך מערכת הפעלה הוא רע לצרכנים. כתבה שנייה בסדרה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תנו לעם בחינם. ביל גייטס (רויטרס)
 תנו לעם בחינם. ביל גייטס (רויטרס)   
המאמר באדיבות law.co.il

בכתבה הקודמת סקרנו את החלק בפסיקתו של השופט פנפילד ג`קסון הנוגע למגעים בין נטסקייפ ומיקרוסופט. הפעם נראה כיצד רואה השופט את המשך השתלטותה של מיקרוסופט על שוק הדפדפנים בעזרת סדרה מחוכמת של אמצעים טכניים, משפטיים וכלכליים.

מייקרוסופט ידעה שנטסקייפ דורשת תשלום עבור הדפדפן שלה (היום כבר לא), וכי חלק ניכר מהכנסותיה היא שואבת מתשלומים אלה. על אף האפשרות להפיק רווח כספי ניכר ממכירת האקספלורר, החליטו בכירי מייקרוסופט ללכת בדרך הפוכה מזו של נטסקייפ, ולחלק את הדפדפן שלהם בחינם, כדי להתחרות בנטסקייפ ולהאיץ את כניסת האקספלורר לשוק.

באמצע 97` דחתה החברה הצעות לגבות תשלום עבור גירסה 4.0 של אקספלורר, שהייתה חלק בלתי-נפרד ממערכת ההפעלה החדשה, חלונות .98` במילים אחרות, בכירי מייקרוסופט העדיפו לאבד הכנסה, ובלבד שקצב החדירה לשוק של הדפדפן מתוצרתם לא יואט.
 
נותנת הטבות גם למתחרים הקשוחים ביותר. מטה מייקרוסופט ברדמונד, סיאטל
 נותנת הטבות גם למתחרים הקשוחים ביותר. מטה מייקרוסופט ברדמונד, סיאטל   
מייקרוסופט הוציאה סכומי עתק, ואיבדה מדי שנה רווחים אפשריים בהיקף של מיליוני דולרים, כדי לשכנע חברות לקדם את הדפדפן שלה. היא העניקה בלא תשלום רשיונות לספקי גישה לאינטרנט (ואפילו למתחרה הוותיקה אפל) בכדי שיפיצו את האקספלורר. כמו כן, היא קידמה את שירותיהם של ספקי גישה באמצעות מערכות הרישום לאינטרנט שבחלונות 95` בתמורה נמוכה, ובלבד שיתחייבו לקדם ולהפיץ את האקספלורר, להימנע משיווק הנוויגטור של נטסקייפ ולהטמיע טכנולוגיות שיעודדו פיתוחים המנצלים את יכולותיו של האקספלורר ולא אלה של הנוויגטור.

החברה הייתה מוכנה להעניק הטבות כאלה אפילו לAOL, המתחרה העיקרית לשירות MSN שמיקרוסופט עצמה הפעילה. אם ספק גישה לאינטרנט כבר היה מחוייב חוזית כלפי נטסקייפ לשלם לה תמורה מסוימת בגין דפדפני נטסקייפ שהפיץ, הציעה מיקרוסופט לפצותו בסכום התשלום.
 
פגיעה בצינור אספקה חיוני. נטסקייפ
 פגיעה בצינור אספקה חיוני. נטסקייפ   
מייקרוסופט חששה שפיתוח דפדפן מתוצרת החברה, חלוקתו בחינם וקידומו, לא יספיקו כדי להלחם במוצר המצליח של נטסקייפ. מקבלי ההחלטות בחברה מצאו שיש לחסום את דרכה של נטסקייפ לצינורות ההפצה העיקריים של הדפדפנים: יצרני המחשבים וספקי הגישה לאינטרנט. היצרנים התקינו את הדפדפן במחשבים מתוצרתם לפני מכירתם לצרכנים, וספקי הגישה הפיצו אותו ביחד עם תוכנות החיבור לשירותיהם.

בכדי לפגוע בצינור האספקה החיוני הזה נקטה מייקרוסופט שורה של פעולות: ראשית, סירבה החברה לתת רשיונות לשיווק חלונות 95` בלא הדפדפן שלה. היא הערימה קשיים - בתחילה חוזיים בלבד, ולאחר מכן גם טכניים - על היכולת לפרוק את הדפדפן ממערכת ההפעלה שלה.

מייקרוסופט, קובע השופט פניפלד ג`קסון, החליטה לשלב את האקספלורר כחלק בלתי נפרד מחלונות בכדי להלחם בסכנה שנטסקייפ, שכזכור מכרה דפדפן שעבד על חמש עשרה מערכות הפעלה שונות והיה מסוגל להפעיל בעצמו יישומים ייחודים, ממש כמו מערכת הפעלה בפני עצמה, תחליש את באחיזה המוחלטת של `חלונות` בשוק.
 
 
לפגוע בנטסקייפ במקום בו לא יוכלו להשיב: מערכת ההפעלה. ג`יימס אלכין, מנהל פלטפורמות במיקרוסופט
 לפגוע בנטסקייפ במקום בו לא יוכלו להשיב: מערכת ההפעלה. ג`יימס אלכין, מנהל פלטפורמות במיקרוסופט   
מייקרוסופט ידעה שאם תחייב את יצרני המחשבים לכלול את האקספלורר במחשביהם, יקטן הסיכוי שיכללו בו גם את הנוויגטור, מפני שייאלצו לתמוך בשתי תוכנות ויגדילו את הוצאותיהם. בית המשפט קבע כי מייקרוסופט עירבה את הקוד הדרוש לגלישה באינטרנט עם הקוד הדרוש להפעלת המחשב החל מגרסה 2 של חלונות 95` (אוגוסט 96`), במטרה לגרום לכך שמחיקת קובץ המכיל קוד מחשב הדרוש לגלישה תפגע גם במערכת ההפעלה עצמה. באופן זה יצרנים ומשתמשים כאחד יתקשו להסיר את הדפדפן של מייקרוסופט.

בשלהי 96` החלו מנהלים בכירים במייקרוסופט לטעון שהחברה אינה קושרת את האינטרנט אקספלורר למערכת ההפעלה שלה באופן הדוק דיו. בינואר 97` כתב ג`ימס אלכין, ממנהלי החברה, לאחד מעמיתיו: "אני משוכנע שעלינו להשתמש בחלונות. זהו הדבר היחיד שאין להם (לנטסקייפ). איננו משקיעים מספיק במציאת דרכים לקשור את האקספלורר וחלונות ביחד ".
 
תחרות לא הוגנת. ג`ים ברקסדייל, נשיא נטסקייפ (רויטרס)
 תחרות לא הוגנת. ג`ים ברקסדייל, נשיא נטסקייפ (רויטרס)   
החברה החליטה לעכב את הוצאתה לשוק של מערכת ההפעלה העתידית, חלונות 98`, אך רק כדי להשלים את פיתוח האקספלורר 4 ולערבו באופן הדוק יותר במערכת החדשה. "הסיבה העיקרית לכך היא המלחמה בנטסקייפ", הודה אלכין בדואר פנימי ששלח. מייקרוסופט החליטה איפוא לעכב את שיווקה של מערכת הפעלה משופרת, שהייתה יכולה להביא תועלת לצרכנים, רק כדי לשפר את מעמדה בקרב הדפדפנים.

כששווקה חלונות 98` התברר כי מהנדסי מייקרוסופט יישמו את ההוראה להדק את הקשר בין הדפדפן לחלונות בשתי דרכים עיקריות: האחת, לא ניתן היה להסיר את האקספלורר ממערכת ההפעלה החדשה. השניה, במקרים רבים ובלתי צפויים מתעלמת חלונות 98` מהחלטת המשתמש להעדיף דפדפן אחר על פני האקספלורר כברירת המחדל. כתוצאה מכך, משתמשים שבוחרים דפדפן שונה ניצבים בפני אי ודאות ומבוכה במהלך השימוש הרגיל בחלונות 98`.

 
מייקרוסופט, קבע בית המשפט, חשפה את משתמשי נטסקייפ לסיכוני פרטיות ובטיחות שמאפיינם את השימוש באקספלורר ובטכנולוגיית אקטיב-X הקשורה אליו. מעשיה גרמו נזק לצרכנים שאין להם כל עניין בשום דפדפן אינטרנט, ואלה נאלצו להסתפק במערכת הפעלה הכוללת דפדפן ופועלת לאט יותר.

במילים אחרות, השופט קבע כי מייקרוסופט סיכנה בלא הצדקה את היציבות והבטיחות של מערכת ההפעלה, הגבירה את החשש שקריסה של הדפדפן תוביל לקריסה של המערכת כולה, והקלה על חדירת וירוסי מחשב שידביקו את שאר החלקים במערכת ההפעלה באמצעות האקספלורר.

על חסימת ערוצי הפצה, מחסומים טכנולוגיים מתוחכמים ואיומים עסקיים מונופוליסטים - בכתבה הבאה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by