ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ניסוי באנונימיות (חלק ד') 

ניסוי באנונימיות (חלק ד')

 
 
קתרין פרייס, Popular Science

בתום שבוע בו ניסתה להסתיר כל פרט בחיי היום יום שלה, הגיעה קתרין פרייס למסקנה כי בעידן המידע כמעט שלא ניתן שלא להשאיר עקבות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

בחלקים הקודמים:

 
עד אז, בכל פעם שיצאתי מהבית חבשתי כובע מצחייה והרכבתי משקפי שמש (ר' הערה 12). אהבתי את התחפושת שלי. שעשע אותי שעלולים לחשוב בטעות שאני ג'ניפר לופז. אולם, לקראת המסע הגדול אל סן פרנסיסקו עתירת מצלמות האבטחה, הגעתי למסקנה שעדיף להצטייד במגן שמש, שמזכיר יותר מסיכה מפלסטיק כהה שמגיעה מהמצח ועד לסנטר. היא העניקה לי מראה של רתך מקצועי והקשתה על הראייה, אבל בכל זאת הצלחתי למצוא מכונית שתאסוף אותי, ולמרבה הפלא, איש לא אמר דבר על המסכה שלי. למעשה, איש לא החליף עמי מילה.
 
 

900 מנהלי פרטיות אינם טועים

"בשנים הקרובות בכל מוצר שנרכוש יושתל שבב" (צ': ASAP Images)
 "בשנים הקרובות בכל מוצר שנרכוש יושתל שבב" (צ': ASAP Images)   
בוועידה החלפתי את המסכה בכובע, מה שהקל עליי להיטמע בקהל של 900 "מנהלי הפרטיות" (מספר שמעיד על החברות הרבות שמתייחסות ברצינות לשמירה על הפרטיות). האזנתי להרצאות על שתי טכנולוגיות - פרוטוקול IPv6 ותגי RFID - שעשויות להשפיע בצורה משמעותית על השמירה על הפרטיות. פרוטוקול IPv6 אמור להחליף את פרוטוקול האינטרנט בו נעשה שימוש כיום, IPv4, ולאפשר תקשורת ישירה בין מכשירי אינטרנט ניידים ללא צורך בתיווך של שרת. לכל מכשיר - מצלמה, מחשב כף יד או גדג'ט אחר - תוצמד כתובת זיהוי ייחודית שתאפשר מעקב בזמן אמת.

תגי זיהוי RFID שפועלים בתדר רדיו כוללים שבב זעיר ואנטנה ומוצמדים לפריטים או בני אדם (ר' 13). כבר לפני כחמש שנים הזינו תגים אלה שלל תיאוריות קונספירציה, אך דומה שכיום החשש ממשי מאי פעם. מומחים דוגמת הולצמן מעריכים שבקרוב ירדו המחירים של תגים אלה עד כי ניתן יהיה לשלב אותם בכל מוצר כמעט, והממדים שלהם יהיו כה קטנים עד שכמעט ולא ניתן יהיה להבחין בהם. "בעוד כמה שנים יהיה קשה מאוד לערוך ניסוי כזה", אמר לי הולצמן לאחר ההרצאה, "משום שתצטרכי קודם כל להיפטר כמעט מכל החפצים שברשותך - בכל מוצר שיירכש מחברה גדולה יושתל, כנראה, תג שיאפשר לזהות מי רכש אותו".
 

חייך, מצלמים אותך בכל מקום

מצלמות חדשות נוספות כל הזמן (צ': GettyImages)
 מצלמות חדשות נוספות כל הזמן (צ': GettyImages)   
מעט לפני שהסתיימה הוועידה נתקלתי בריצ'רד פרסל, שכיהן בעבר כמנהל הפרטיות הראשי של מיקרוסופט. לאחר שחמקנו ממצלמות האבטחה שהותקנו במסדרונות, מצאנו מחסה באולם ריק. פרסל לא היה איש בשורות. "המעקב הוא עובדה קיימת בחברה האלקטרונית", על פי פרסל. "אין ספק שיעקבו אחרייך. חייבים להיות מודעים לכך". הוא צודק. איש אינו יודע לנקוב במספר המדויק של מצלמות האבטחה שמותקנות כיום ברחבי ארה"ב, אך אפשר לקבל קנה מידה אם לוקחים בחשבון שבבריטניה הקטנה בהרבה מותקנות שלוש מיליון עד ארבע מיליון מצלמות אבטחה.

מצלמות חדשות נוספות כל העת. המשטרה של העיר ניו יורק, לדוגמה, מתכוונת להתקין 3,000 מצלמות אבטחה נוספות לאורך Canal Street, אשר ישדרו ישירות למשרד האמריקני לביטחון פנים ול-FBI. החשש ברור - לאחר שבדרום מנהטן יתנשא Freedom Tower, שוב יהפוך האזור לאחד מיעדי הטרור הבולטים בעולם. אולם, הקדחת של מצלמות האבטחה מגיעה לממדים אבסורדיים: ממשלת בריטניה אישרה לא מכבר תקציב להתקנה של מצלמות בכובעים של יותר מ-2,000 קציני משטרה.

הבעיה הגדולה בשירות Casual Carpool היא שאפשר להגיע איתו לסן פרנסיסקו, אבל אי אפשר לצאת בעזרתו מהעיר. החלטתי לחזור במונית, אבל אז הבחנתי במדבקה האומרת "חייך, מצלמים אותך". שיהיה. בשלב זה, הייתי פחות מוטרדת מעוד מצלמה. את מוחי העסיקה באותה שעה אחת הטענות היותר נפוצות שמוטחות בחסידי הפרטיות: אז מה? אם צריך למסור פרטים אישיים כדי לרכוש באינטרנט בקלות, אז נמסור. אם מעקב מתמיד יכול למנוע פיגועי טרור, אז שישלוט האח הגדול.
 

הרשויות: "המעקב לא גורם נזק"

אבל האמת היא, שאיננו יודעים איזה מידע נאסף אודותינו, למי הוא נמסר, למה הוא משמש או היכן הוא נשמר. כשחברות עסקיות וגורמי ממשל אוספים יותר ויותר נתונים אודותינו, יהיו חלק מהנתונים, באופן בלתי נמנע, לא מדויקים, והתוצאות של שגיאות אלה יהיו לעתים משעשעות ולעתים הרבה פחות. אם מקבלים קופונים לרכישה של מוצרים שכלל לא זקוקים להם, לא קרה שום נזק, אבל אם בעקבות גניבת זהות נפגע דירוג האשראי, ניתן יהיה לקבל משכנתא, במקרה הטוב, רק בריבית גבוהה בהרבה. מעבר לכך, לא רק גורמים עוינים ניזוקים מאמצעי הביטחון שפוגעים בפרטיות - אם מהסנטור טד קנדי נשללה הזכות לעלות לטיסה, לאחר שחשוד בטרור השתמש פעם בכינוי ט. קנדי, הרי שכל אזרח עלול למצוא את עצמו במצבים לא נעימים.

כיום, רק מעט מנגנונים מאפשרים לדעת איזה פרטים נאספים, או לתקן, במידת הצורך, טעויות בלתי נמנעות. בהיעדר עונשים קבועים בחוק על זליגת נתונים, ומבלי שלשופטים ניתנות שיניים, חברות שפוגעות פגיעה חמורה בפרטיות עשויות לחמוק כמעט ללא פגע.

כך, לדוגמה, כשהגיש EPIC תלונה לרשות הסחר הפדראלית (FTC) כנגד חברת התעופה JetBlue על שמסרה את פרטי הנוסעים לחברת Torch Concepts, לא נפתחה כלל חקירה רשמית בעניין. בעקבות תביעה שהגישו בנפרד הנוסעים של JetBlue לבית משפט פדראלי, קבע השופט שחברת התעופה אכן הפרה את מדיניות הפרטיות שקבעה היא עצמה, אך דחה את התביעה משום שהנוסעים לא הצליחו להוכיח שאירע להם נזק ממשי כתוצאה מהשימוש בפרופילים שהוכנו על סמך הנתונים, ומשום שחברת JetBlue "לא התעשרה שלא כדין" ממסירת הנתונים. מאחר ומרבית המקרים של זליגת הנתונים מסתיימים במשיכת כתפיים ותו לא, סביר להניח שעוד נשמע על מקרים רבים נוספים.
 

מבצע אנונימיות מסתיים

בסיומו של שבוע הפרנויה, נפגשתי פעם נוספת עם הופנגל, במרכז ירבה בואנה לאמנות בסן פרנסיסקו, כדי לקבל ציון על ביצועי האנונימיות שהפגנתי.

המסקנה: ביצעתי עבודה טובה למדיי. אולם, כדי להכניס את ההישגים לפרופורציה, צריך לקחת בחשבון שמאפיינים רבים של חיי היום יום שלי מקילים על טשטוש העקבות. אינני מנויה על שירותים של וידאו לפי דרישה (VOD) ואינני משתמשת בכרטיסים לתשלום מראש בכבישי אגרה. אינני עובדת במשרד בו יש להעביר כרטיס בתחילת יום העבודה ובסיומו, או לשלוח דואר אלקטרוני ממחשבי החברה. אינני מתכתבת במסרים מיידיים (IM), אינני משחקת במשחקי רשת, אינני מבקרת בחדרי צ'אט ואינני מוכרת פריטים באתר eBay. מאחר ומעולם לא התחתנתי או נעצרתי, ומאחר ומעולם לא רכשתי נכסי נדל"ן או הקמתי עסק, הרישומים אודותיי ברשויות מועטים בלבד.

מעבר לכך, למרות שהצלחתי להעביר שבוע במחתרת, הרי שמידע רב אודותיי כבר מאוחסן במקומות רבים - מידע שאת רובו מסרתי מרצוני החופשי. פרטים שלי מופיעים באינספור אתרי אינטרנט. בחברות השילוח UPS ופדקס, ובמשרד הרישוי האמריקני, יודעים היטב היכן אני מתגוררת. פרטי האישיים ידועים לבנק בו מתנהל החשבון שלי, לחברה שהנפיקה את כרטיסי האשראי שברשותי, למכון הכושר בו אני מתאמנת ולחברת הטלפונים בה אני מנויה. פרטיי האישיים מופיעים גם במוסדות להשכלה גבוהה בהם למדתי: הן המכללה בה למדתי לתואר ראשון והן האוניברסיטה בה למדתי לתואר שני כבר איבדו מחשבים נישאים ובהם מספר הביטוח הלאומי שלי. בתחילת השבוע אמר לי הולצמן, "עשי אשר תעשי - אף פעם לא תוכלי לדעת לבטח שהצלחת לשמור על פרטיותך. את מותירה עקבות רבים מבלי לדעת כלל שהותרת אותם".
 

אם לא מצלמה - אז שומר

"ואז הבחנתי בו, מביט בי בשקט" (צ': ASAP Images)
 "ואז הבחנתי בו, מביט בי בשקט" (צ': ASAP Images)   
לאחר שהופנגל עזב ביקרתי בתערוכה Dark Matters, שהנושא שלה היה מעקב. אחד המוצגים שסקרן אותי במיוחד כונה Listening Post - בחדר ריק וחשוך, בעל קירות אפורים, נתלתה מהתקרה רשת של 231 צגים זעירים, בגודל שטר של דולר. בצגים הופיעו בצבע כחול-ירוק קטעי משפטים שנמשכו בזמן אמת מחדרי צ'אט באינטרנט. מפעם לפעם חיפשה התוכנה משפטים שמתחילים במילות מפתח דוגמת I am, I like או I love והתוצאות הוקרנו בצגים: I love you and your sexy hair או I love Quark.

זו הייתה חוויה מוזרה - ניצבתי בחדר חשוך וצפיתי במלים ומחשבות שזרים חשפו בפניי מבלי דעת. עדיין חבשתי את הכובע, אבל לפחות בחדר הזה אין מצלמות אבטחה, חשבתי לעצמי. התיישבתי על ספסל שניצב בחדר ושלפתי את המחשב הנישא, שמחה להיות לרגע בצד העוקב ולא בצד הנתון למעקב. ואז, בזווית העין, הבחנתי בו - שומר שניצב בפינה חשוכה של החדר ומביט בי בשקט.
 

האותיות הקטנות

הערות שוליים לכתבה זו
12.
איכות התמונות שמצולמות במרבית מצלמות האבטחה - לפחות כיום - כה גרועה עד שלא צריך להשקיע מאמץ רב בניסיונות הסוואה.
13.
החל משנה שעברה מוטבעים בכל הדרכונים שמונפקים בארה``ב תגי RFID עם פרטים מזהים ותמונה. כעת נשקלת האפשרות לשלב תגי RFID גם בשטרות כסף. תגי RFID משמשים כבר היום לתיוג של חיות מחמד. חברת VeriChip השתילה תגי RFID ב-500 בני אדם בארה``ב ואף הציעה לצבא האמריקני להחליף את דיסקיות הזיהוי המסורתיות של החיילים בתגי RFID. אין מדובר בחזון רחוק - בחודש אוקטובר האחרון חתם מושל קליפורניה, ארנולד שוורצנגר, על חוק שאוסר על מעסיקים לחייב עובדים להשתיל תגי RFID מתחת לעור.
 

וגם: מדענים בודקים מי ביוב כדי לקבוע צריכת סמים בערים

Popular Science ישראל מהווה תרגום מדויק למגזין הבינלאומי ומביא מדי חודש מגוון כתבות בנושאי מדע, טכנולוגיה, מחשבים, צילום, ותעופה. נענע 10 מפרסמת רק חלק קטן מהכתבות. אם יש לכם חשק לעוד, אנו מציעים לכם מנוי למגזין במחיר מיוחד. לחצו כאן לפרטים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by