ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
שקוף שזה יתפוס 
 
 הדגמה חיה של פעולת החליפה   
 
מערכת חיים ברשת

מדענים יפנים פיתחו חליפה "בלתי נראית" ההופכת את כל הלובש אותה לשקוף, לפחות עבור האנשים סביבו. קסם? יותר בכיוון של אשליה אופטית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קבוצת מדענים יפנים המציאו מעיל מיוחד הגורם ללובש אותו להפוך ל"בלתי נראה". לא, זוהי איננה בדיחה - מדובר בבגד המשתמש בטכנולוגיה מוכרת, שכבר זכתה לשימוש בעבר בידי קוסמים מצליחים דוגמת דויד קופרפילד. האחרון אגב, השתמש בה בהצלחה לשם העלמת מגדל אייפל באחד ממופעיו הגרנדיוזיים. גם צופי סרטו האחרון של ג'יימס בונד "למות ביום אחר" זוכרים וודאי את המכונית ההופכת לבלתי-נראית, דבר הנראה במבט ראשון כמופרך לחלוטין.

לספקנים שבינינו שוב מסתבר כי המציאות, או נכון יותר לומר - הטכנולוגיה, עולה על כל דמיון.

"הבגד השקוף" היה הדגם המוביל בתצוגת "האשליה האופטית" שנערכה החודש באוניברסיטת טוקיו. על הרעיון לייצר שקיפות באמצעות בגדים חשב לראשונה הפרופסור היפני סוזומו טאצ'י, שהעיד כי הוא נמצא כעת בשלב מוקדם של מחקר שבסופו, מקווה טאצ'י, יצליח לשפר את הטכנולוגיה לרמה שתאפשר הסוואה מושלמת באמת.

המעיל ששימש להדגמת יכולות הטכנולוגיה, נראה כמעיל-כעור-ממוצע, רק שבניגוד למעילים-מאותגרים-אופנתית אחרים, לו יש תירוץ : הוא מכוסה בפיסות קטנות של זכוכית שמטרתן להפוך את הבגד כולו למסך. מצלמת וידאו קטנה מקליטה את הנוף מאחורי הלובש ומקרינה אותו על פני הבגדים דבר הגורם ללובש להראות "שקוף".

קבוצת המדעים שטאצ'י עומד בראשה מודה כי המעיל עוד רחוק מלהיות מושלם: "אם הצופה באדם "השקוף" לא מסתכל בדיוק לאותו כיוון אליו מכוונת המצלמה, הרקע שיופיע על הבגד לא יתאים באופן מושלם לרקע האמיתי והדבר יראה קצת מוזר". מאידך אומר טאצ'י, אין לו ספק שעם התקדמות המחקר, הטכנולוגיה תתפתח ותתגבר גם על המכשולים הללו.

השימושים לפיתוח, כשיהיה מושלם, הם כמעט בלתי-ניתנים-לתפיסה. החל משימוש רפואי, למשל בניתוחים, כשכפפות מיוחדות יאפשרו למנתח לראות מבעד לידיו, וכלה בשימוש בידורי.

מלבד זאת, איזה ילד לא חלם להיות בעל-יכולות כשל דני-דין ולו רק לזמן קצר. אולי בטכנולוגיה הזאת הכח להגשים בעתיד את החלום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by