ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
על עכברים ואנשים 

על עכברים ואנשים

 
 
דורון טילמן

היום כבר אי אפשר למצוא מחשב בלי עכבר, אבל איזה עכבר קונים? דורון טילמן יסביר לכם כל מה שלא רציתם לדעת על העכבר הבא שלכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מוצא העכבר מהעכבר
 מוצא העכבר מהעכבר   
בימי הדוס העליזים, שלטה ביד רמה המקלדת כאמצעי הקלט המועדף (וגם די היחיד) על בעלי המחשב.
בעלי ממון ואהבה למשחקים הרחיקו לכת ורכשו אף מקל נועם (ג'ויסטיק לדוברי אנגלית שבינינו) שהצריך באותם ימים כיול מחדש כדי שיישאר במרכז.

ואז יצא מהחור בקיר וטיפס על השולחן אמצעי הקלט המהפכני הידוע בכינוי – עכבר.
למעשה פרק זה בהיסטוריה מתחיל הרבה לפני שנות ה80- של המחשבים האישיים, אלא דווקא בשנת 64 בא הוא הומצא, ולאחר מכן כיכב בתערוכה ב- 1968.

כיום אי אפשר לחשוב על שימוש במחשב ללא העכבר, ומכיוון שהשימוש בו הוא מרכזי למדיי הוא נוטה להתבלות מדי פעם ואז יש צורך להחליפו. אז כדאי שתדעו מה כדאי לקנות, מובא לפניכם המדריך הבא:
 

עניין של תחושה

עכבר מהודר מעץ
 עכבר מהודר מעץ   
כדי שהעכבר יחוש ויקלוט את תנועתו במרחב נעשה שימוש בשתי טכנולוגיות עיקריות:

1. עכבר מכני

הטכנולוגיה הראשונה והישנה השתמשה בגולת פלסטיק בתחתית העכבר אשר התגלגלה על פני משטח כלשהו. הגולה העבירה את התנועה לחיישנים דמויי גלגל אשר תרגמו את המידע לאותות חשמליים ששודרו למחשב.

יתרונות: זול ומגיב גם לתנועה מהירה.

חסרונות: הגולה נוטה לצבור לכלוך והמנגנון עלול להיות פחות רגיש עם הזמן. בנוסף ניתן להשתמש בעכבר רק על משטח ישר וחלק – פד עכבר.
 
זאת גולה או שאתה סתם שמח לראות אותי?
 זאת גולה או שאתה סתם שמח לראות אותי?   
2. עכבר אופטי

הטכנולוגיה המהפכנית הזו, שהגיעה אלינו רק בשנים האחרונות עושה שימוש במקור אור המאיר את המשטח אשר עליו נע העכבר וחיישן אופטי זעיר מצלם את האזור. פעולת הצילום מתרחשת אלפי פעמים בשנייה (2000 עד 6000) ומעבד מיוחד משווה בין התמונות המתקבלות כדי לזהות תמונה.
פרט לכמות התמונות לשנייה (FPS) יש חשיבות לרזולוציית התמונה של החיישן (הנמדדת בנקודות לאינטש – DPI), שככל שהיא גבוהה יותר יש צורך בפחות תנועה כדי להזיז את הסמן על גבי המסך, והוא נוטה להיות יותר מדויק.

ישנם גם דגמים בהם נעשה שימוש בשני חיישנים אופטיים בו זמנית, דבר שאמור לשפר את הדיוק.

יתרונות: אין חלקים נעים ולכן הוא לא מתבלה, אין צורך במשטח מיוחד לעכבר, ואפשר אפילו להפעיל אותו על הרגל.

חסרונות: יקר יותר מעכבר מכני, עלולות להתרחש קפיצות כאשר מבצעים תנועה מהירה במיוחד. דגמים ישנים עלולים לא לפעול כראוי על משטח שקוף או מבריק.

כיום מתחילים להופיע גם עכברים המבוססים על ג'ירוסקופ, שיכולים לפעול גם באוויר, ללא כל צורך בתנועה על גבי משטח.
 
 

תצורת העכבר – הפוך על הפוך

 
בסעיף הקודם הסברנו כיצד עובד העכבר המכאני, באמצעות זיהוי תנועה של כדור בתחתית. פעולה זו, גם אם הגולה ממומרת לחיישן אופטי, מצריכה הנעה של העכבר במרחב. אם נהפוך על גבו את אותו עכבר מכני, נקבל גרסה אחרת, בה יש צורך בהנעת הגולה בלבד, ולא את כל גוף העכבר. עכבר שכזה נקרא "עכבר עקיבה" (Trackball). כיום יש גם עכברי עקיבה אופטיים העובדים באמצעות קרן אור המוחזרת מהגולה.

היתרונות של עכבר עקיבה הם בדיוק ובמהירות התגובה שלהם. בנוסף אין בעיה של נפילת העכבר מהמשטח. אבל הבחירה בין עכבר רגיל לעכבר עקיבה תלויה בעיקר בנוחות של המשתמש.
 

ממשק חיבור

אני יורד מהחוטים (כמו כל העכברים)
 אני יורד מהחוטים (כמו כל העכברים)   
אחרי שבחרתם איך יעבוד העכבר הבא שלכם, צריך להחליט כיצד הוא יתחבר למחשב.
ושוב עומדות בפניכם שתי אפשרויות:

עכבר חוטי - מקושר באמצעות כבל למחשב, אם באמצעות תקע USB, המאפשר התקנה מהיר ופשוטה, או PS/2. הבעיה העיקרית של עכבר זה היא שהפעלת המחשב יכולה להתבצע מטווח קצר, וכאשר מדובר בשימוש במשחקים תזזיתיים, החוט עלול לסבך אתכם.

עכבר אלחוטי – עושה שימוש בגלי רדיו (RF), וכיום גם בגלי רדיו בטכנולוגית Bluetooth (שעדיין לא זמינה אצלנו בארץ), אשר משדרים את המידע למקלט. פתרון זה מאפשר לבצע גלישה נוחה דרך המיטה ומבטל את החוטים המסתבכים.

החסרונות:
- קפיצות ואיטיות בתנועת העכבר בדגמים זולים בהם כמות השדרים בשנייה (Hz) קטנה.

- צורך בהחלפת סוללות אשר יפעילו את העכבר, דבר שמייקר אותו. פתרון אפשרי הוא רכישת עכבר בעל סוללה נטענת ומטען. עוד כדאי לבדוק כי העכבר מצויד בכפתור כיבוי או בטכנולוגיות לחיסכון באנרגיה.

- לעכבר האלחוטי יש טווח מוגבל, וגם בו עלולים להיתקל בבעיות קליטה. כדאי לבדוק עם העכבר יכול לשנות תדרים.
 

כפתורים, ארגונומיה, ימין ושמאל

בדרך כל יצרני העכברים נוטים להתהדר בכמות הכפתורים שיש לעכבר, וכמובן בגלגלת המובנית. לא תמיד התוספת במחיר מצדיקה זו, אבל כיום המינימום הוא לפחות שני כפתורים וגלגלת אשר משמשת גם ככפתור שלישי. כל כפתור ומתג נוסף יכול בדרך כלל להועיל, ולא רק במשחקים, אלא גם בשימוש יום יומי. בהתאם למורכבות הדרייברים של היצרן ניתן לתכנת את הכפתורים לביצוע פעולות שונות בכל יישום, וגם לקבוע מאפייני עבודה נוספים, כמו מהירות תנועה וכדומה.

בנוסף יש לשים לב לצורת העכבר ולהתאמה שלו לכף היד, מעבר לבחירה בין עכבר רגיל לעקיבה. הדבר חשוב במיוחד אם אתם דווקא שמאליים – ישנם עכברים הניתנים להפעלה בשתי הידיים, וכאלה שלא. ואפילו ישנם עכברים שעוצבו בצורת מקל, שאמור להפוך אותו לנוח ביותר, בכל מקרה לפי טענת היצרן.
 

מחיר ואחריות

טווח המחירים הגדול למדי של העכברים בכל תצורה וממשק הוא גדול ונע בין כ-50 עד 300 שקלים. עכברים של חברות ידועות כמו Logitech ו-Microsoft עולים יותר, ובחלק מהמקרים גם בצדק. אבל אל תשקיעו סתם, ובדקו כי יש גם תמורה, כמו אחריות ליותר משנה.

נסכם את הנושא בעובדה הפשוטה שפרט למקלדת, העכבר הוא הרכיב אשר מקשר אתכם יותר מכל דבר אחר למחשב. דבר אשר מציב אותו במקום מרכזי בכל הנוגע לתחלואים ושאר כאבים הקשורים להפעלת המחשב. לכן כדאי לא רק להשקיע בקריאת ביקורות וחוות דעת של משתמשים אחרים, אלא גם לנסות את העכבר הבא שלכם באופן פיסי במידת האפשר.

אם כבר יש לכם עכבר והוא מתקשה לעבוד, אתם מוזמנים לבדוק את המדריכים שלנו, לעכברים מכאניים וגם אופטיים, וכמובן להתייעץ עם באי פורום חומרה.

כמו תמיד, אל תשכחו לבקר בפורום התמיכה ובאתר Netsupport ואם יש עוד נושאים שמעניינים אתכם/ן, על תהססו לספר לנו על כך, בתגובות, או בפורום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by